koľko gram miligramovČasto zabúdame, že sme študovali v škole a absolvovali smer fyzikálnych veličín a jednotiek ich merania. Mnohí ani nevie, koľko miligramov je v gramoch a naopak.

Prečo je to tak dôležité?

Po prvé, chápeme: kde je potrebné poznať (nevyhnutne) a ako môže znalosť gramov a miligramov jedného dňa priblížiť životu každého z nás.

Medicína a priemysel

farmaceut vie, koľko miligramov v gramochBez týchto znalostí jednoducho nemôžeme robiť, pokiaľ ide o lekárske dávky, priemyselné a kozmetické rozmery. Najmä ak hovoríme o medicíne, potom neexistuje žiadny spôsob, ako ľahko zaobchádzať s hodnotami. Koniec koncov, na tom závisí životy miliónov ľudí! To isté platí v odvetviach, kde je dôležitá presnosť. Predstavte si, či pracovník zbrojárskeho podniku nevedel: koľko miligramov v jednom grame střelného prachu. Je strašné dokonca špekulovať o tom, čo sa môže stať kvôli nedostatku vedomostí o gramoch a miligramoch.

V medicíne sa kvôli chybe v pomere účinných látok môže droga stať smrteľným jedom, aj keď polovica alebo pol miligramu je nadbytočná alebo nedostatočná!

presný priemyselBohužiaľ, moderní ľudia, ktorí ani nemajú tušenie o premenách (prekladov) fyzických množstiev, sa zvyšujú. Pravdepodobne už nie je tajomstvom, že takí ľudia sa môžu dostať do lekárskej a priemyselnej sféry, kde bez nich nemôžu. Existujú aj tí, ktorí s istotou hovoria: “Jeden gram je sto miligramov.” To sa týka nielen hmotnosti, ale aj znalostí o iných množstvách. A kto vie, kde pracujú? Takéto chyby sú plné nehôd a katastrof.

V systéme SI sa na výpočet používajú len kilogramy. Dokonca aj malá hodnota hmotnosti sa mení na kg. Napríklad 123 gramov by sa malo zaznamenať ako 0,123 kg.

Vďaka tým ľuďom, ktorí perfektne ovládajú preklady jednotiek merania fyzikálnych veličín, žijeme a máme možnosť liečiť choroby, používať iné látky na uľahčenie nášho vlastného života. Farmaceuti napríklad dokážu správne podávať lieky. Lekári, ktorí rozvíjajú pesticídy a hnojivá, dostanú účinné lieky, aby ich zber bol dobrý a škodcovia ničia plodiny. Ako žiadni iní, nevedia: koľko mg v 1 grame.

Životné situácie

Pravdepodobne často počujete od detí, ktoré študujú v škole, napríklad tieto slová: “Prečo by som mal vedieť? Budem policajt, ​​a to v mojom živote nepríde do ruky! “. V skutočnosti je stále užitočné.

správne vypočítajte dávku liekuPredpokladajme, že musíte dať stará babička liek. Pokyny hovoria, že musíte užívať 250 mg dvakrát denne. 250, nič viac a nič menej! Inak sa liek bude správať nesprávne, spôsobiť vedľajšie účinky alebo vôbec – predávkovanie. Na škatuli s tabletami je uvedený nápis: “V balení 50 tabliet s 1 g účinnej látky.” V pokynoch však nepíšu, že je potrebné rozbiť tabletu presne na štyri časti a píšu, že to vyžaduje 250 miligramov. Ako môžete vidieť, musíte vedieť: koľko gramov miligramov.

Alebo prípady s hnojivami, ktoré niekedy sú balené v niekoľkých gramoch. Napríklad paket obsahuje jeden gram prášku. Ak chcete oplodniť, povedzme, kvetinovú miestnosť, musíte zriediť 500 miligramov vo 200 mililitroch vody. Opäť sa nepísalo, že by sa mala vysádzať dno sáčku, a to 500 mg.

Lov, ten istý prípad so střelným prachom. Rozmýšľajme o situácii. Človek nekupuje hotové kazety, ale sám ich vyúčtuje. Zoberie si kilogram střelného prachu. V náplni je potrebné naliať napríklad 2,25 g. Má presnú mierku, ktorá sa zobrazuje iba v miligramoch. Sedí a myslí si: “Čo potrebujem na zobrazenie stupnice v miligramoch, takže zaspávam v kazete 2,25 gramov?”. Bolo by vhodné vedieť, že potrebná hmota střelného prachu by mala byť na svojej bilancii 2 250 miligramov. Samozrejme, môžete použiť špeciálne programy.presný zúčtovací program

Takéto prípady možno uviesť ako príklady na neurčito. Záver z tohto je len jeden: či pracujete v oblasti presného priemyslu alebo nie, ale znalosť meracích jednotiek v hlave by mala byť. Ešte užitočné.

Ako vypočítať

hmotnostná jednotkaTeraz sa pozrime na to: koľko mg v 1 grame a naopak. Po prvé, stojí za to pamätať, že v jednom grame 1000 miligramov. A 1 miligram je tisícina gramu. To znamená, že 1 mg je 0,001 g a 1 g je 1000 mg.

Hlavnou vecou nie je urobiť chybu s nulami a správne nosiť čiarku desatinných zlomkov:

  • 1 gram = 1000 miligramov;
  • 10 gramov = 10 000 miligramov;
  • 5 miligramov = 0,005 gramov;
  • 50 miligramov = 0,05 gramov;
  • 500 miligramov = 0,5 (pol) gramov.

Teraz vieme, koľko miligramov bude 1 gram. A ak naopak, musíme riešiť desiatkové zlomky. Jedna nula je prenos čiarky na jeden znak. Ak chceme napísať 1 miligram v gramoch, potom dostaneme 0,001.

1 miligram je jedna tisícina gramu. 1 rozdeliť na tisíc, to znamená, že prenesieme čiarku doľava o tri znamenia, pretože na tisíc troch nula. 10 miligramov – jedna stotina gramu (dva znaky). 100 miligramov – jedna desatina (jeden znak).

Napríklad máte 24 miligramov. V gramoch to vyzerá takto: 0,024 g. 24 delené tisíc. Ak sa od gramov do miligramov pridávajú nuly. 356 gramov je 356 000 mg.

Je ľahšie pracovať s čiarkou. Takže je to rýchlejšie a nikdy sa nebudete mýliť.

Praktický výpočet – video