medis šimtininkasMedžių gyvenimo trukmė pirmiausia priklauso nuo tipo ir aplinkos sąlygų. Dauguma gyvena maždaug per šimtmetį, tačiau yra įrašų savininkų, kurių skaičius yra tūkstantis ar daugiau metų. Žinoma, mes kalbame apie stiprius, sveikus medžius, kurie yra palankiomis sąlygomis ir kurių žmonės nenusileidžia.

Kaip sužinoti medžio amžių?

amžius medžio metiniais žiedaisPrieš nustatydami, kiek medžių gyvena, naudinga suprasti, kaip apskaičiuojamas jų amžius. Faktas yra tas, kad jie auga pločio netolygiai. Fotosintezės metu medžiai gauna energiją vystytis nuo saulės. Žinoma, saulės aktyvumo laikotarpiu augimas yra aktyvesnis, o laikotarpiais, kai saulės intensyvumas mažėja, augimas lėtėja.

Medžio kamieno išsiilgimas yra susijęs su kambuumi – specialiu audiniu, kuris sukuria gyvas ląsteles viduje (iki kamieno centro) ir išorėje nuo pat jos (iki žievės). Kamieno viduje esančios ląstelės tampa medžio dalimi – tai pagalbinė sistema, kuri naudoja medžiagas nuo šaknų iki lapų. Ląstelės, esančios už kampinio (po žieve), perneša organines medžiagas nuo lapų iki šaknų, šis audinys vadinamas lydiniu.

Pavasarį kampas sukuria platus ląsteles su siauromis sienomis. Jie reikalingi efektyviau ir greitai pristatyti maistines medžiagas ir mikroelementus. Rudenį kampinis gamina siauras ląsteles su storomis sienomis, kurios suteikia medžio kamienui ypatingą jėgą. Taigi metų metu gaminami dviejų tipų audiniai: vienas sluoksnis (pavasaris) yra lengvesnis, kitas sluoksnis (ruduo) yra daug tamsesnis.

Juostų skaičius geriau nustatomas naudojant mikroskopą ir specialius dažiklius, nes jie yra gana siaura. Pagal tamsių ir lengvų žiedų skaičių galime įvertinti ne tik medžio amžių, bet ir klimato sąlygas, kuriose jis augo. Platesni tamsūs plotai rodo nepalankią, šaltą rudenį ir ilgą žiemą.

Norėdami sužinoti medžio amžių, turite jį iškirpti. Kai kuriais atvejais tai neįmanoma arba nepageidautina.

Esant tokiai situacijai, naudojamas vidutinių statistinių rodiklių skaičiavimo metodas. Tuo pusantrų metrų apskaičiuotas žiedinis ilgis kamieno (centimetrais) ir dalijama iš pastovaus π (~ 3,14) lygiu, tokiu būdu yra medžio skersmuo.

Related  Neįprastos namų dizaino pritraukia dėmesį

Ši vertė yra padalyta iš vidutinio metinio tyrimo augalų rūšių augimo regione. Rezultatas yra apytikslis medžio gyvenimo trukmės rodiklis. Žinoma, šis metodas suteikia tik apytikslius skaičius. Skirtumas tarp jų ir realaus metų skaičiaus gali siekti 20-30% ar daugiau.

Todėl labiausiai paplitęs būdas yra sumažinti medį ir skaičiuoti žiedų skaičių.

Kas veikia gyvenimo laikotarpį?

medžių gyvenimo trukmė iš skirtingų veiksniųPrieš nustatydami, kiek metų medžiai gyvena, pagalvokime, kas paveikia jų amžių. Gyvenimo trukmė labai priklauso nuo įvairių gamtinių sąlygų. Įtakingiausi veiksniai:

  1. Genetiniai atskirų augalų pajėgumai. Iš pirmo žvilgsnio jie yra vienodi, tačiau iš tiesų medžiai skiriasi pagal lapų formą ir dydį, kambio aktyvumą ir kitas charakteristikas. Visa tai daro didelę įtaką gamyklos prisitaikymui nepalankiomis sąlygomis.
  2. Dirvožemio charakteristikos. Jo sudėtis, vandens prisotinimas, prisotinimas mikroelementais ir maistinėmis medžiagomis. Apie nuskurdusių dirbamos žemės medžiai gali augti prastai, o per gatvę turtingas, dar negydoma dirvožemio, augalų sugeba gyventi šimtmečius.
  3. Drėgmė ir temperatūra turi silpną poveikį, nes kiekvienoje juostoje ilgalaikis klimatas paprastai būna stabilus. Išimtis yra pasauliniai orų pokyčiai (ledynai). Žinoma, trumpalaikių augalų net smulkios sausros gali turėti mirtino poveikio.
  4. Teritorijos (šlaito, kalnų ar didelių pastatų buvimas) charakteristikos labai pakeičia apšviestumo, stiprumo, vėjo krypties ir kitų svarbių parametrų lygį. Ir jie, savo ruožtu, žymiai sumažina ar padidina medžio gyvenimą.
  5. Miško savybės. Didelis tankių aukštų medžių, augančių šalia kito, tam tikro augalo galimybės pasiekti didelius dydžius yra gana mažos. Tai įtakoja rūšių įvairovę, pavyzdžiui, lapuočių medį labai sunku auginti tamsioje spygliuočių miške.
  6. Ligos ir kenkėjai. Kenkėjai yra vabzdžiai, kurie įkando žievę ir lapus, taip pat gyvūnus ir nariuotakojus, kurie valgo šaknis. Medžių ligos yra bakterinės ir grybelinės.

Related  Popieriaus plokštės? Nesąmonė! Ar tai įmanoma?

Tai yra svarbiausios gamtos sąlygos. Tačiau yra ir dirbtinių. Medis labai užterštos miesto aplinkos gyvena mažiau. Priešingai, gyvenimo trukmė didėja dideliuose parkuose, kuriuose nėra purvo, tačiau rūpinasi augalais ir apsaugoma nuo kenkėjų ir ligų.

Lapuočių medžiai

lapuočių medžiai šimtininkaiĮdomu tai, kad laukinių medžių gyvenimo trukmė yra daug didesnė nei vaisingų kultūrinių augalų gyvenimo trukmė. Taip yra dėl to, kad žmogus, naudojantis veisimo metodu, sukūrė pasėlius, kurie per trumpiausią laiką leido didžiausią derlingumą. Toks didelis produktyvumas yra tiesiogiai susijęs su tuo, kad medis neturi pakankamai jėgų ir išteklių sau, visa tai suteikia vaisių. Kaip rezultatas, gyvena daug mažiau.

Dažniausiai pasitaikantys mūsų platumos vaismedžiai yra obuoliai ir kriaušės. Jie gyvena ne daugiau kaip pusę amžiaus, bet laukinės rūšys gali augti 100-150 metų. Kitos kultūros – slyvų, šaltalankių, abrikosų – gyvena iki 20-30 metų. Taip yra dėl to, kad šios kultūros tradiciškai auga pietų platumoje. Pavyzdžiui, mūsų grupėje persikas negyvena ilgiau nei 15 metų.

Visi laukiniai lapuočių medžiai auga daug ilgiau. Aspenas ir alksnis gyvena iki 150 metų, graikinių riešutų medžiai gyvena vidutiniškai 2 šimtmečius. Elnių, pelenų ir beržų auga iki 3 a., O bukas – iki 500 metų. Tačiau rekordininkas yra ąžuolas – jis gyvena vidutiniškai po pusantro tūkstantmečio. Žinoma, mes kalbame apie galimą šių medžių rūšių gyvenimo potencialą, nes realiomis moderniomis sąlygomis niekas neleis jiems gyventi daugiau nei 100-200 metų.

Spygliuočių medžiams

spygliuočių medžiai šimtininkaiSpygliuočiai auga daug ilgiau nei lapuočių medžiai. Tai yra dėl mažesnio metabolizmo, rimto sugebėjimo prisitaikyti sunkiomis klimato sąlygomis. Spygliuočių medžio vainiko forma leidžia išgauti maksimalų energijos kiekį, kurį gali suteikti saulė.

Tai padeda išgyventi ir gerai išsišakojusių šaknų sistemą, taip pat tai, kad net žiemą adatos toliau gamina maistines medžiagas, nors ir minimaliai. Šaknys netgi gali gauti mineralinių medžiagų ir vandens iš užšaldyto žemės. Šiuo atveju adatos yra padengtos vašku, kuris neleidžia vandeniui išgaruoti.

Related  Žanro klasika arba paprastas, bet žavingas Kalėdų eglutės žaislai

Eglė – trumpiausiai gyvenanti augalų dalis tarp spygliuočių gali egzistuoti iki dviejų šimtmečių. Paprastoji eglė ir pušis gyvena iki 600 metų. Kirmėlė Europos gyvena iki 500 metų, o jos Sibiro kolega – iki 900 metų (iliustruotas mažo metabolizmo poveikio pavyzdys). Kedrų pušis išgyvena iki 1000 metų, tačiau pagrindinis medis – ilgai kepenys yra sekvojija, kuri gyvena vidutiniškai 5 tūkstantmečius.

Suvestinė lentelė

Siekiant aiškumo, mes sumažiname medžių gyvenimo trukmę lentelėje, aplinkinių mūsų šalies pasaulis mums pateikia šiuos duomenis:medžio gyvenimo trukmės lentelė

Kiekvieno medžio vardo ir gyvenimo trukmės negalima nurodyti vienoje lentelėje, nes yra per daug veislių.

TOP-10 seniausių medžių planetoje – video