Vnútorný kvet azalkyAzalky sú krásne, ale sú rozmarné. Do závodu bola zdravá a hojne kvitnúca, jeho majiteľ bude musieť byť trpezlivý s množstvom teoretických a praktických zručností, ako aj vytvoriť pohodlné životné podmienky pre okenné parapety.

Upozornenie na azalky kvet je potrebné od prvých dní pobytu v dome. Často prinesená z bush, pokrytá sviežou čiapkou kvetov, začína sa rozpadávať len niekoľko dní alebo týždňov, odhodí kvety a lístie a potom zomrie. Niektoré azalky sa nedokážu zotaviť po kvete a tiež zomrieť.

Tvárou v tvár takejto situácii sa začínajúca kvetinárka obviňovať alebo tvrdí, že azalka je jednorazová kvetina a nemôže byť držaná ako doma. Toto stanovisko je nesprávne! S náležitou prípravou a horlivosťou, krásne azalky aktívne kvitnú, rastú a dokonca sa rozmnožujú.

Azalea po kúpe: riziká a potrebné opatrenia

Azalka po transplantácii musí byť transplantovanáAk chcete zabezpečiť kvet dlhý a šťastný život v izbe, ihneď po nákupe azalky starostlivo preskúma.

Chovateľské stanice – výrobcovia domácich rastlín sa veľmi starajú o vývoj koreňového systému a ďalší rast azalky. Umelé prenesené do štádia kvitnutia a vysadené v dopravných hrncoch s malým množstvom zmesi rašeliny, kríky sú navyše ošetrené retardantmi, syntetické látky, ktoré zavádzajú kultúru do podoby spánku. V zmesi pôdy sa pridávajú dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktorých rezervy udržiavajú čerstvosť a rozkvet rastlín 2-3 mesiace. Korene, často poškodené počas transplantácie, sa v súčasnosti nevyvíjajú. Rastlina je vystavená riziku kontaminácie škodcami a plesňovými infekciami.

Nie je prekvapením, že sa presunieme z obchodu do okenného parapetu, nový domáci po chvíli oslabuje a môže zomrieť. Počiatočná kontrola azalky po zakúpení je zameraná na identifikáciu existujúcich a vyvíjajúcich sa problémov a rozhodovanie o ďalších krokoch:

 1. Zvláštnosťou azalky je to, že okolo koreňového systému rastliny sa vytvára špecifická mikroflóra, ktorej narušenie alebo odstránenie ohrozuje problémy pri pestovaní kultúry.
 2. Rovnako nebezpečné je nadmerné navlhčenie pôdy, čo vedie k úpadku malých koreňov a koreňového krku azalky.

Nesprávna starostlivosť vedie k úmrtiu rastlinyPokiaľ po kúpe na Azalea nájdené problémy s koreňového systému, podozrivé pôdne podmienky, sú stopy plesní a slanosti, rastlina je lepšie prejsť do inej nádoby, odstráňte poškodené tkanivo a nekvalitné pôdy.

Nie je potrebné transplantovať azalky, pokryté kvetmi alebo púčikmi. Prechod na iný substrát bude pre kultúru, ktorá vynakladá všetko svoje úsilie na množstvo farieb so silným alebo nenahraditeľným stresom.

Ak ide o záchranu krovu, pred transplantáciou je lepšie opatrne odstrániť väčšinu kvitnúcich korolov a farebných púčikov.

Je nebezpečná transplantácia azalky a v zime, keď je rastlina v pokoji, sú zablokované životné procesy vrátane obnovovacích. Lepšie je pokúsiť sa čakať na obnovu vegetácie a presunúť obnovené kroviny do čerstvej pôdy.

Transplantované azalky

Transplantačná azalka je nevyhnutná po ukončení kvitnutiaPravidelná transplantácia azaliek sa vykonáva po ukončení masového kvetu. Takéto opatrenie nielenže nepoškodí kultúru, ale tiež pomôže jej obnoviť, dať jej silu a položiť základy pre ďalší rast.

Related  Študujeme odrody tulipánov na fotografiách s menami

Postup vnútorných rododendrónov má zároveň svoje vlastné charakteristiky. Po prvé, stojí za to dôkladne sa pozrieť na koreňový systém kríkov.

Keď sa azalka starostlivo odoberie z hrnca, kvetinárka najčastejšie objaví hustú hlinenú hrudku podobnú černohnedej špongii. Úplne preniká mnohými veľkými a malými koreňmi a zvyšné fragmenty pôdy vykazujú stopy soli a mŕtveho tkaniva. Preto transplantácii azalky vždy predchádza liečba, ktorá zahŕňa:

 • odstránenie starých zvyškov substrátu;
 • obnovenie prerezávania koreňov;
 • ošetrenie koreňového systému stimuláciou rastu a zirkónom.

Všetky nástroje, či už ide o nože, štetce alebo nožnice, ktoré sa používajú na prerezanie kómy, sa predbežne upravujú kvapalinou obsahujúcou alkohol alebo sa nad horákom kalcinujú.

Kvôli nadmernej hustote koreňového systému vnútri hrnca azalky sa strácajú časti živín a dochádza k zhoršeniu prístupu k vlhkosti a kyslíku. Aby sa situácia napravila, koreň azalky sa rozrezá asi o centimeter od spodku, v koreňovom límci a pozdĺž laterálneho povrchu. Pri postupnom odstránení zvyškov pôdy.

V tejto forme sa kvet azalky umiestňuje do nádoby s čistou teplou vodou, v ktorej sa podľa návodu pridáva stimulácia rastového koreňa a zirkón s imunomodulačným a fungicídnym účinkom. V čase, keď kvetinárka pripraví výživnú pôdnu zmes, korene azalky sa nasýtia vlhkosťou a stimulačné prípravky prejavia svoj efekt.

Príprava zmesi pôdy pre azalkyNa rozdiel od mnohých vnútorných rastlín, azalky radšej rastú v kyslej pôde. Z toho dôvodu sa zmes pre ne vyrába osobitne. Postupujte takto:

 • špeciálny primer pre azalky;
 • drvená dusená kôra;
 • piesok;
 • sušený mechový sphagnum;
 • drevené uhlie;
 • perlitu a vermikulitu.

Rastlina vyžaduje transplantáciu do inej pôdyVýsledná zmes musí byť voľná a vzdušná. Hrniec na transplantáciu azalky nie je potrebný hlboko, hlavnou vecou je, že je dostatok miesta pre silnú vrstvu drenáže z malého expandovaného hliny a pohodlné umiestnenie koreňového systému:

 1. Na expandovanú hlinku sa naleje malá vrstva substrátu.
 2. Kvety azalky sú umiestnené v strede kontajnera, okolo ktorého sa postupne naplní čerstvá pôda, takže nie je ovplyvnená koreňová hrdla puzdra.
 3. Substrát sa zhutňuje a po transplantácii sa azalka mierne vyleje roztokom, v ktorom bol jeho koreňový systém namočený.

Related  Vlastnosti používania marhúľ, ich prínosov a poškodenia

Najlepším miestom na to, aby bol krb po procedúre, je dobre osvetlená, ale nie pod priamym slnečným oknom, kde zariadenie nie je ohrozené prievanmi a v okolí nie sú žiadne vykurovacie zariadenia.

Azalka po transplantáciiV nasledujúcom období po transplantácii azalky sa 3-4 dňová pôda nezaviaže a potom sa voda postupne obnoví použitím filtrovanej alebo stojatej vody pri izbovej teplote. Po dobu 1-2 mesiacov musí rastlina podstúpiť aklimatizáciu a kompenzovať stratu koreňového systému.

Vzhľadom k tomu, že stav kvetu azalky je stále nestabilný, je lepšie ho kŕmiť a niekedy sa do závlahovej vody pridá zirkón.

Reprodukcia azalkyho kríža vrstvami

Reprodukcia azaliek vrstvamiAk chcete reprodukovať azalky doma, môžete použiť vrstvy zakorenené na jar. Ak to chcete urobiť:

 • výhonky v dolných vrstvách puzdra sú ohnuté na zem;
 • s ostrým nožom na drevo vytvorte priečny rez, do ktorého sa vloží zápätok alebo špáradlo, aby sa rez neprepojil;
 • Rezacie miesto je pripevnené drôtenou tyčou k voľnému substrátu;
 • apikálna časť výhonku sa zdvihne tak, aby bola vzpriamená a bola upevnená kolíkom.

Plod v mieste jeho pripevnenia k zemi je posypané podkladom a napojené. Pred vznikom koreňového systému a oddelením mladých azaliek od materskej rastliny prechádzajú niekoľko mesiacov. Zvyčajne sa to stane na jeseň a na jar budúcej jarnej bude sadenica pripravená na transplantáciu do samostatného hrnca.

Reprodukcia azaliek podľa divízie Bush

Týmto spôsobom sa môže šíriť azalka, v ktorej sa tvoria mnohé mladé výhonky, je vyvinutý a zdravý koreňový systém. Postup sa vykonáva na jar, keď kultúra aktivuje nielen rast, ale aj ochranné sily.

Reprodukcia azalky rozdelením pavúka je riskantná s poškodením malých, ale veľmi dôležitých koreňov pre rastlinu. Preto je postup veľmi opatrný pri použití akútneho dezinfikovaného noža.

Rozdelené azalky po transplantácii do vlastných kvetín obnovujú svoju silu najmenej jeden rok a vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť.

Related  Vlastnosti starostlivosti a kultivácie ampel pelargónie doma

Reprodukcia azalky odrezaním

Zakorenená azalkaAko odrezky sa apikálne časti výhonkov minulého roka, 7-9 cm dlhé a niekoľko plne tvarovaných listov. Rez je šikmo ostrý nožom alebo čepeľou. Spodné tri listy sú odstránené, pričom zostáva malá časť rezu. Všetky ostatné platne sú skrátené o polovicu.

Aby sa azalka reprodukovala doma, bolo to ľahšie, pred zasadením do zeme odrezkov na pár centimetrov ponorených do roztoku stimulátora rastu koreňov. Táto liečba trvá 4-6 hodín.

Zakorenenie rastlinného materiálu prebieha vo voľnom substráte s kyslou reakciou. Rozdrobte odrezky nie viac ako 2 cm vo vzdialenosti 3-4 cm od seba. V podmienkach skleníka a tlmeného svetla budúce závody budú musieť minúť 1,5-2 mesiace. Celé obdobie odrezkov je potrebné:

 • udržiavať pri teplote najmenej 25 ° C;
 • mierne napojená;
 • posypte teplou vodou;
 • aby sa zabránilo tvorbe kondenzácie a plesne.

Reprodukcia azaliek odrezanímNa vytvorenie jednotnej koruny sa kapacita pristátia z času na čas otáča. Zo skleníka sa odrezky kvetu azalky vyberú, keď sa na nich vytvoria vlastné výhonky. Potom sa mladé azalky transplantujú do vlastných malých kvetináčov a pichlia, ktoré položia základ budúcej koruny rastliny.

Po zakorenení a až kým dospelá kvitnúca rastlina neprejde z 2 na 3 roky. Vzhľadom k tomu, azalka výrazne oslabuje po kvete, prvé púčiky z mladých vzoriek je lepšie byť odstránený.

Kultivácia azalky zo semien

Kultivácia azalky zo semienZískajte kvitnúce azalky zo semien je veľmi ťažké a nepríjemné, ale je to možné. Za týmto účelom sa malé semená zmiešajú so suchým pieskom a osijú na povrch substrátu. Najlepší čas na postup je jar.

Pod filmom pri teplote 18-22 ° C a konštantnou vlhkosťou v rozmedzí 90-100% budúce rastliny strávia tri týždne. Oni sú pravidelne striekaný a vetraný, aby sa zabránilo vysychanie alebo vzhľad formy. Keď sa skutočné listy tvoria na výhonky, je čas ponoriť sa na azalky. A sadenice, ktoré dosiahli veľkosť 10-12 cm, sa transplantovali do vlastných hrncov.

Transplantácia azalky správne – video