Hibiscus rosella alebo Hibiscus sabdariffaRod ibišteka má viac ako päťdesiat druhov, niektoré z nich sú populárne dekoratívne a technické plodiny. Ale len ibištek, čaj a prospešné vlastnosti tejto červenej s mierne kyslou chuťou nápoja získali celosvetovú slávu.

Tento druh ibišteka sa nazýva rosella alebo Hibiscus sabdariffa, ktorých rastliny vo voľnej prírode sa nachádzajú v Indii. Podľa vôle osudov, v dávnych dobách, bola kultúra vyvážaná do Blízkeho východu a severnej Afriky. Tu sa z karmínových kvetinových pohárov a tvarovaných ovčích ibiškov začali vyrábať infúzie s krásnou červenou a purpurovou farbou, príjemnou osviežujúcou chuťou a množstvom užitočných vlastností.

Dnes je čaj z ibišteka alebo karkády priemyselne vyrábaný nielen v Indii, Egypte, Sudáne, kde sa nápoj stal už dlho tradičným. Plantáže Rosella sa pestujú v Jave, v juhovýchodnej Ázii a dokonca aj v Južnej Amerike.

Zloženie ibišteka čaju

Čaj je vyrobený z šálok kvetov a vaječníkov ibištekaPrvá vec, ktorá priťahuje pozornosť čaju ibišteka, je jasná nezvyčajná farba infúzie.

V prípade ibišteka alebo čarovného čaju, špeciálna farba a chuťTáto farba je daná nápojom antokyanínmi. Ide o biologicky aktívne zlúčeniny, ktoré sa používajú ako potravinové prísady a majú pozitívny účinok na ľudské telo. Podľa nedávnych štúdií tieto látky:

 • pomáhajú posilňovať steny ciev;
 • neutralizovať akumuláciu a depozíciu cholesterolu;
 • sa používajú na prevenciu a prevenciu aterosklerózy, ischemickej choroby, infarktu a mŕtvice.

Medzi užitočnými vlastnosťami ibišteka je vysoký obsah antioxidantov, vitamínov a organických kyselín, ktoré prispievajú k zachovaniu tónu a pohody.

Je užitočné nielen teplá alebo studená infúzia, ale aj to, čo zostáva po varení. V oblasti zmäkčenej horúcou vodou zostáva kvetina významné množstvo aminokyselín, rastlinných bielkovín, pektínu.

Užitočné vlastnosti ibišteka a infúzie z neho

Červený, takmer rubínový čaj z ibišteka má spazmolytické, laxatívne, diuretické vlastnosti. Dokonca aj v staroveku používa čerstvé infúzie pre horúčku a drvené kvety položený na hnisajúce, zle sa hojace rany a krvácanie.

Ružové okvetné lístky ružíV súčasnej dobe je zloženie a možnosť ibišteka sú lepšie pochopiteľné, a môžeme hovoriť o prítomnosti Sudáne ruže, ako sa tomu hovorí ibištek, a to nielen antipyretické a baktericídne vlastnosti, ale aj schopnosť;

 • odolávať kŕčom;
 • odstrániť opuch;
 • na prácu tráviaceho traktu a čriev;
 • vyčistiť telo toxínov, hromadenie plynov, ťažkých kovov a toxínov;
 • zlepšiť výkon pečene a žlčníka.

Related  Metódy reprodukcie zamiokulkasa doma

Užitočné vlastnosti čaju ibišteka sú žiaduce s hrozbou oslabenia tela po závažných ochoreniach, stresových stresových prácach. V tomto prípade krásna infúzia:

 • účinne zmierňuje syndróm chronickej únavy;
 • zlepšuje účinnosť mozgu;
 • zvyšuje tón;
 • aktivuje obranyschopnosť tela.

Odvar v studenej a horúcej forme môže byť užitočný ako súčasť prevencie rakoviny, ako aj zápalových procesov v genitourinárnej oblasti, helminthických invázií a iných závažných ochorení.

Červený čaj dokonale odstraňuje intoxikáciu po otravách alkoholomVďaka možnosti na očistenie tela a prítomnosť organických kyselín, vitamínov, červený čaj zo Sudánu ružové kvety pomáha zotaviť a zbaviť toxínov po požití alkoholických nápojov alebo otravu jedlom.

Ak budúca matka nemá žiadne príznaky alergickej reakcie, potom je tento liek účinný pri prejavoch gravidity.

Kontraindikácie pri užívaní čaju ibišteka

Ibiškový čaj sa neodporúča deťom do 3 rokovKeďže v čajovej kompozícii je pomerne veľa kyselín, ktoré určujú jej príjemnú osviežujúcu chuť, za určitých okolností je možné nielen profitovať z ibišteka, ale aj poškodiť. Umelé zvýšenie obsahu kyseliny v žalúdočnej šťave môže viesť k zhoršeniu blahobytu s peptickým vredom alebo gastritídou so zvýšenou kyslosťou.

Existuje riziko alergických reakcií, najmä ak má osoba predispozíciu k nej alebo je zvýšená citlivosť na rastliny alebo potravinárske výrobky. Vzhľadom na možné negatívne prejavy na pokožke a zažívacie reakcie by ibiškový čaj nemal byť podávaný deťom mladším ako 1 až 3 roky.

Video o pravidlách varenia čaju z ibišteka