labaznik tavolgaLabaznik (tagolga) je trvalka rastlina, ktorá patrí do rodiny Rosy. V prírode rastie v miernom podnebí, taiga sa nachádza v lúkach, brehoch riek alebo jazier. Zhromažďuje sa počas obdobia kvitnutia, suší sa a používa sa na prípravu liečebných vývarov a infúzií. Rastlina môže byť tiež pestovaná doma – je charakterizovaná dlhým a hojným kvitnutím.

Opis zariadenia

fucker vo voľnej prírodeTavolga spája viac ako 16 odrôd, z ktorých 4 sa používajú v ľudovej medicíne. Jedná sa o trvalky, ktoré majú priamy robustný stonky a listy rôznych tvarov – líšia sa v závislosti od druhu. Tráva labazníka v prírode sa rozmnožuje semenami, rýchlo rastie a tvorí húštiny. Kryty môžu dosahovať výšku 80 až 150 cm. Kvety tvoria kvetenstvo, maľované v bielych alebo jasných odtieňoch, ktoré sa objavujú koncom jari a začiatkom leta.

Typy liečiv a ich aplikácia

Labaznik pestovaný ako okrasná rastlina, na ozdobenie záhrady alebo záhonov. Na liečivé účely sú vhodné iba 4 odrody: vyzolistny, šesťlisté, Kamčatka a paleriformy. Odrody tejto bylinky možno ľahko rozlíšiť tvarom listov, veľkosťou a farbou kvetov.

Labaznik šesťlistý (spoločný)

spoločná farmaLabaznik bežný – to je jeden z najužitočnejších druhov. Dospelá rastlina nepresahuje výšku 60-80 cm, zatiaľ čo má rozvetvený odrod s hľuzami. Nájdeme ho v dobre osvetlených oblastiach: na lúkach a cestných komunikáciách, aj tráva môže rásť na lese. Kvety tvoria panikulárne kvetenstvo s bielym nádychom a výrazným zápachom.

Tento druh sa používa na liečivé účely. Z jej koreňov sa pripravujú listy a sušené kvety, infúzie a odvar. Takéto pomôcky pomáhajú s rôznymi patológiami:

 • chronické zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • choroby obličiek a močového systému (labaznik má diuretický účinok);
 • artritída, artróza, bolesť kĺbov rôzneho pôvodu;
 • odvar z podzemky – na umývanie rán, od kousnutia jedovatých zvierat a hmyzu.

Tavolga vulgaris je pomerne vzácny druh. Má však najvýraznejšie terapeutické vlastnosti a našiel sa v nej aj v úradnom lekárstve.

Tavolga vyazolistnaya

múčnatka knotweedLabeznik vyazolistny – najbežnejšia odroda. Jedná sa o vysokú bylinnú rastlinu, ktorá môže dosiahnuť až 150 cm. Prostredníctvom jej rastu v prírodných podmienkach sú lesné háje, brehy močiarov a nádrží. Tento druh sa používa aj v ľudovej medicíne a je súčasťou oficiálnych príprav. Má výrazný antikonvulzívny, antibakteriálny a protizápalový účinok, môže byť použitý pri mnohých ochoreniach:

 • poruchy srdca a ciev, najmä hypertenzia;
 • poruchy nervového systému;
 • dermatologické problémy vrátane popálenín, vredov, vyrážky z plienok a dermatitídy akéhokoľvek pôvodu;
 • akékoľvek zápalové patológie vnútorných orgánov;
 • katarálnym výskytom.

Related  Amatérska reprodukcia pelargónie v podmienkach miestnosti

Podľa fotografie je dlažobný kameň ľahko odlíšiteľný od obyčajného. Táto rastlina je väčšia, má rovný pevný kmeň a perové listy. Kvetenstvo má biele odtiene, ale sú väčšie a svieže.

Labaznik Elegance

labaznik je elegantnýKultivátor sokoliarov Elegance sa vyznačuje svetlými dekoratívnymi kvetenstvami, maľovanými fialovým odtieňom. Jedná sa o kríky strednej výšky (50-100 cm) s pôvodnými listovými listami. Rýchlo sa rozširujú a môžu byť použité na vytvorenie kvetinových masívov alebo živých plotov. Labáčik môže byť pridaný do kytice, ale častejšie je vysadený na otvorenom priestranstve.

Táto odroda je obľúbená pre domáce šľachtenie z niekoľkých dôvodov:

 • nenáročné podmienky podmienok údržby – rastliny dobre prenášajú teplotné rozdiely a prispôsobujú sa poveternostným podmienkam;
 • trvanie kvitnutia – obdobie trvá počas leta;
 • Možnosť prevážať zimu v otvorenom teréne bez prístrešia.

Fotografie snúbenca Elegance sa budú líšiť. Farebné odtiene sa pohybujú od jemne ružovej až po jasnú farbu a výška zariadenia sa líši. Závisí to nielen od rastových podmienok, ale aj od spôsobu reprodukcie – jedincov pestovaných zo semien, menších a slabších.

Pena

krvný mrzlíkLabaznik Plena – nízke okrasné rastliny, ktoré môžu dosiahnuť až 40 cm. Sú obľúbené v krajinnom dizajne kvôli svojmu veľkolepému vzhľadu a nenáročnej starostlivosti. Táto odroda je dobre prispôsobená v tieni stromov alebo vyšších kríkov a na voľných plochách. Je obľúbený pre zdobenie kvetinových záhonov, vytváranie sviežech kvetinových masívov a nízkych dekoratívnych hraníc.

Koncom mája alebo začiatkom júna sa na každom kríku objavujú stopky do dĺžky 15 cm. Na nich sú umiestnené svieže biele kvetenstvo, ktoré pozostávajú z kvetov s priemerom približne 1 cm. Doba kvitnutia trvá najmenej mesiac.

Blatník z červenej Venusty

Redoubt red venustaBlatník z Venuše je jedným z najväčších odrôd. Dospelé krovy dosahujú až do výšky 2,5 m, vyznačujú sa mimoriadne silnou stopkou a vyvinutým odrodom. Kvety sa zhromažďujú v bujných kvetenstvách, získajú sfarbenie rôznych odtieňov ružovej farby. Tavolga začne kvitnúť začiatkom leta, ale si zachováva dekoratívny vzhľad pred prvým mrazom kvôli nezvyčajnému tvaru listov. Sú veľké, päť alebo sedem lalokov.

Related  Prameň na okennom parapete alebo vypuknutie krovíkov doma

Labazniková červená je divoká rastlina. Nájdete ho všade: v lese-stepnej zóne, na brehoch riek a nádrží. V krajinnom dizajne sú tieto kvety obľúbené pri vytváraní živých plotov, výsadbe zelených plôch a rekreačných oblastí.

Kroviny môžu byť vysadené tak na voľných plochách, ako aj v tieni stromov a v zmiešaných výsadbách s väčšími rastlinami. Silné tmavnutie však môže viesť k strate kvetu.

Pestovanie doma

obec v prímestskej oblastiLabaznik sa nachádza v prírodných podmienkach. Na lekárske účely sa zhromažďuje počas obdobia kvitnutia a predáva sa aj v lekárňach v suchej, drvenej forme. Doma sa dekoratívne odrody často pestujú. Rýchlo zakopnú, nevyžadujú každodennú starostlivosť a útočisko v chladnej sezóne.

mladý BushExistujú dva spôsoby násobenia mallin: semená a delenie. Prvá metóda je jednoduchšia, stačí zhromaždiť semená a pestovať ich na konci jesene. Potrebujú stratifikáciu (musia preniesť zimnú teplotu), preto jarné výsadby nie sú pre nich vhodné. Spoľahlivejšou cestou sú odrezky. Na výsadbu sú vhodné plochy odrezkov alebo výhonky s 2-3 vegetatívnymi púčikmi. Jednoducho dajú do zeme vo vzdialenosti 40-50 cm od seba. Postup sa uskutočňuje v septembri alebo v apríli.

rastúce hladenie mora domaTavolga je nenáročná rastlina. Môže rásť a kvitnúť v tieni alebo pod otvoreným slnkom a dokonca aj vydržať krátkodobé obdobia sucha. Avšak, existuje niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu dosiahnuť najrýchlejší rast a svieže kvitnúce kríky:

 • udržiava konštantnú vlhkosť pôdy na kvetináči;
 • pravidelne uvoľňovať zem;
 • buriny sú odstránené na dekoratívne účely – fumer rýchlo nahrádza cudzie plodiny;
 • kríčky môžu byť transplantované aspoň raz za 5 rokov;
 • neutrálne alebo slabo kyslé pôdy sú najvhodnejšie.

Mendicant má jednu vlastnosť – jeho odrodka rastie nahor. Ak neustále pridávate novú pôdu pod bush, môže to byť pod otvoreným slnkom.

zalievanie a mulčovanieFoto mopaznik, pristátie a starostlivosť, ktoré nebudú ťažké ani pre začiatočníkov, sa budú líšiť. Vzhľadom na širokú škálu odrôd je možné zvoliť nižšie alebo vyššie odrody s rôznymi odtieňmi farieb. Tieto rastliny sú vhodnejšie na pestovanie vonku a výsadbu stromov, ale môžu byť pestované a rezané. V kyticiach sú v harmónii s inými farbami, dopĺňajú pastelovými farbami a zriedia jasnejšie odtiene.

Related  Všetko o pristátí a starostlivosti v otvorenom teréne za Liatrice

kytice roztočovLabaznik (tavolga) je viac ako 15 odrôd divých bylín. Používajú sa na dekoratívne a lekárske účely, zhromažďujú sa v prírodných podmienkach alebo sa pestujú doma. Rastliny vyzerajú impozantne vďaka veľkým jasným kvetenstvám a listom neobvyklého tvaru. Ide o neštandardné riešenie pre zdobenie záhonov, trávnikov alebo prefabrikovaných kytic.

Grilovanie v záhrade – video