kvitnutia ixorovIksora je južná exotická kvetina, ktorá je vhodná na pestovanie doma. S náležitou starostlivosťou a údržbou sa dokonale cíti doma v banke a poteší majiteľa s neobvyklými jasnými kvetenstvami. Je to pomerne vzácna rastlina, pretože netrpí dopravou a môže stratiť časť listov na ceste. Avšak, ak sa dá nájsť v kvetinárstve, môže kvitnúť takmer po celý rok.

Opis rastliny a jeho odrody

Ixora v bankeVšetky odrody ixor patria do rodiny Marenov. Vyzerajú ako malé kríky s hustými listami rôznych odtieňov zelených. Ich hlavnou výzdobou sú jasné kvetenstvo od 10 do 20 cm v priemere. Ixora JavaneseKvety môžu byť červené, biele, žlté, rovnako ako farba lososa. Doma doma Iksora rastie jasne červená a Iksora Javanese. Majú takmer rovnaký vzhľad a požiadavky na starostlivosť. Na rozlíšenie týchto dvoch neuveriteľných druhov môže byť len tvar sepalov a farba kvetenstva. Iksora Javanese má úžasné jasné červené kvety, špičky, ktorých lístky sú špicaté.Ixora jasne červená

Tieto rastliny kvitnú po celý rok, ale sú mimoriadne aktívne – počas obdobia dažďov. Doma si môžete vytvoriť pre ne vhodné klimatické podmienky pre kvitnutie.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

pristátie ikorov na miesteFotografie kvetov ixors vyzerajú jasne a táto rastlina vyzdobí akýkoľvek interiér živý. Je dôležité mať na pamäti, že kvetina prirodzene rastie v tropických oblastiach, takže je citlivá na teplotu a napájanie. Nie je to rastlina, ktorá sa cíti dobre s nepravidelnou starostlivosťou, s nedostatkom vlhkosti a za studena môže zomrieť.

V lete môže byť rastlina premiestnená na čerstvý vzduch, ale netoleruje zmrazovanie

Teplota a osvetlenie

starostlivosť o ixorPri výbere správneho miesta pre iksoru treba brať do úvahy, že dobre toleruje zmeny teploty, ale uprednostňuje dobre osvetlené miesta. Môže sa pestovať v miestnostiach alebo pod lampou. Hlavné požiadavky na obsah rastlín:

  • denná teplota – najmenej 20 stupňov, zahrievanie až 30 stupňov alebo viac, toleruje dobre;
  • veľa slnečného svetla, inak listy a kvety budú nudné;
  • Teplota vzduchu v zime môže byť znížená na 15 stupňov, ale táto kvetina by mala postupne používať.

Related  Ľahko sa stará o Tradescantia na parapete

V lete môžu byť hrnce vyvezené na balkón alebo verandu, ale iba za predpokladu, že v noci nie je chladenie. Tvrdenie kvetu by sa malo robiť postupne – v lete ho dajte na okenný parapet pri okne, ktoré sa neustále otvára. Ak sa pestuje pod lampami, vzdialenosť od zdroja svetla k vrcholu by mala byť aspoň 15 cm.

Kvety potrebujú dobré osvetlenie, niektorí radšej rastú pod lampou

Terénny, vrchný obliekací a zavlažovací režim

Ixora v prímestskej oblastiVýsadba a starostlivosť o kvety izochor je jednoduché, ak je miestnosť teplá a ľahká. Tento závod je vhodný pre veľký hrniec, ktorý je zaoblený nadol a na jeho dno musia byť otvory na odstránenie prebytočnej vlhkosti. Pod zemou je povinná špeciálna drenáž – môžete ju zakúpiť v akomkoľvek obchode alebo použiť penu na tento účel.

Zloženie pôdy je ďalšou požiadavkou, bez ktorej kvetina nemôže rásť vysoko a zdravo. Jeho prostredie by malo byť mierne kyslé a pôda musí byť pravidelne uvoľňovaná. Podklad pre rast kvetov je možné pripraviť doma z nasledujúcich zložiek:

  • pôvabná alebo záhradná pôda, ktorú je možné zakúpiť v obchode;
  • piesok;
  • ako vrchný obväz – humus, rašelina alebo kompost.

Rastlina sa pravidelne napojuje hneď, ako začne vrchná vrstva pôdy vyschnúť. Vhodná voda je pri izbovej teplote, konštantná niekoľko dní. Je tiež potrebné upraviť vlhkosť vzduchu striekaním vody z postrekovacej pištole. Je tiež užitočné zakúpiť hnojenie pre okrasné rastliny a pridať ich na zem každé dva týždne v lete a raz za mesiac v zime.

Hlavným znakom toho, že rastlina dostáva nedostatočnú vlhkosť, je pokles dolných listov. Nie sú obnovené, takže je lepšie monitorovať stav kvetu neustále.

Reprodukcia kvetu

tvorba bonsai z ixorovPropagácia závodu sa dá robiť po celý rok odrezaním. Aby ste to urobili, po kvitnutí je potrebné znížiť niekoľko výhonkov a dať ich do nádoby s vodou, aby sa zakorenili. Prvé korene ixoru sa uvoľnia po 1 – 2 týždňoch a po 3 týždňoch sa dostatočne silné, aby kvetina mohla byť transplantovaná do zeme. V hrnci sa okamžite zavedú organické hnojivá, aby sa rastlina rýchlo zakorenila. Ak chcete urýchliť rast koreňov na výhonkoch, môžete použiť špeciálne nástroje na ukladanie (Kornevin).

Niektoré odrody tejto rastliny môžu byť pestované na vytvorenie miniatúrnych rastlín – bonsai

Iksora vyzerá skvelo v kvetináčoch na parapete. Vzhľadom na to, že dáva prednosť dobre osvetleným oblastiam, neodporúča sa umiestňovať vedľa vysokých rastlín. Susedstvo pre túto kvetinu je dôležité, pretože bude musieť udržiavať okolo nej vysokú vlhkosť. Pri správnej starostlivosti a pravidelnom napájaní sú veľké kvetenstvo s malými, viacfarebnými kvetmi. Môžu mať rôzne odtiene, ale väčšina odrôd kvitnú s červenými alebo žltými kvetmi. Na predaj nájdete niekoľko odrôd tejto rastliny, v prírode je oveľa viac. Je to spôsobené ťažkosťami v doprave a schopnosťou odrôd prispôsobiť sa klíme v cudzích krajinách.

Related  Výsadba hľúz gloxinia