kvety ľalie v záhradeOrientálne a ázijské, kučeravé a tubulárne ľalie pre mnoho odrôd a druhov odvážne súťažia s gladiolus a tulipány. Ale chalúpka nemá dostatok na výber obľúbenej žiarovky ľalie, výsadby a starostlivosti na otvorenom priestranstve – to je rezerva pre budúci kvitnutie.

Vďaka svojim nádherným tvarom je ľalia nazývaná kráľovským kvetom. Takéto zariadenie by bolo ozdobou akéhokoľvek záhrade, ale veľa začiatočníkov sú ľalie v úžase a obavy, strach, že nebude zvládať starostlivosť kráľovského závodu. V skutočnosti starostlivosť o väčšinu druhov záhradných ľalií nie je vôbec namáhavá a výsadba kvetov je v moci začiatočníkov.

Načasovanie výsadby ľalií na otvorenom teréne

výhonky ľalií vonkuVegetatívna doba lilie začína na začiatku jari, keď je nad pôdou vystavená silná výhonka. Potom sa mení na listnatý vzpriamený kmeň korunovaný jedným alebo viacerými veľkými kvetmi rôznych tvarov a farieb. Na jeseň vyčnieva nadzemná časť a zemina zostáva voľná, pozostávajúca z upravených listov.

Vo väčšine regiónov, populárne odrody ľalií nie sú zlé zima, takže je možné na jar a na jeseň sadiť ľalie na otvorenom teréne. Ak neexistuje nebezpečenstvo hlbokého zmrazenia pôdy, žiarovky sa vysadia na začiatku jesene.

Po rozkvete majú rastliny odpočinok, počas ktorého vegetácia neprestáva, ale zmrzne. Tento okamih je ideálny pre výsadbu alebo transplantáciu. Pred začiatkom chladného počasia sa žiarovky aklimatizujú a zakoreňujú, takže s nástupom jari budú okamžite rásť.

Nemenej populárne je pestovanie ľalií v apríli a máji. Uplatňuje sa v regiónoch s ťažkými zimami, ako aj pre odrody s nízkou odolnosťou proti mrazu. Na jarnej posteli, cez-veľké žiarovky nebudú podrobené razmokaniyu a hniloby. Do roztopenej a zahriatej voľnej pôdy nezostávajú za liliami vysadenými na jeseň. Výsadba v apríli je vhodná pre východné hybridy. Táto metóda však má svoje nevýhody. Najjemnejšie rastliny nemôžu tvoriť dcérske žiarovky a kvitnú menej živo, ako je to žiaduce.

Keď sú ľalia vysadené na jar? V strednom pásme sa optimálny moment vyskytuje v apríli alebo na začiatku mája. V tejto dobe je pôda dostatočne zahriata a hrozba mrazov na výskyt prvých výhonkov už prechádza.

Related  Vlastnosti výsadby a starostlivosti o gladioly na Sibíri

Načasovanie výsadby žiaroviek v rôznych regiónoch sa môže značne líšiť. Napríklad na konci leta alebo v prvých dňoch septembra, výsadba ľalií na otvorenom teréne v Uraloch prinesie väčší výsledok ako na jar.

Žiarovky ľalií na výsadbu na otvorenom teréneŽiarovka bude mať čas na vyzrievanie a v lete sa bude páčiť kvety. Jarné oblasti južnej ľalie sa vysadia skôr. Na jeseň – naopak. Na utiahnutie pristáť v tomto, av ostatných prípadoch to nie je nutné. Napríklad v marci, lepšie, aby sa do záhrady žiarovky a tibetskej tigrích ľalií, bezprostredne po roztavení blaženosť niesť pristátie mnoho ázijské a orientálne hybridy, rovnako ako krásne rúrkovité ľalie.

Terry odrody sú vysadené, keď sa vzduch a pôda zahrejú na +10 stupňov. Ale kanadská, kučeravá ľalia a rad ďalších odrôd je lepšie transplantovať až na jeseň.

Aby sme sa nemali mýliť s časom vysádzania na otvorenom teréne a starostlivosti o ľalie, je dôležité, aby v čase nákupu žiaroviek vedeli, aké sú.

Vysádzanie ľalií na otvorenom teréne

prípravu ľalií na výsadbuVhodné na pestovanie zdravých žiaroviek s hustými šupinami bez príznakov hrdze, poškodenia alebo plesní.

Pred zasadením záhradného materiálu na záhon:

  • žiarovky sú triedené podľa tried a veľkostí;
  • slabo chorých, chorých a pôdnych škodcov;
  • čisté žiarovky vhodné na pestovanie zo sušených koreňov a šupín;
  • premyje sa, udržuje sa v roztoku manganistanu draselného a podrobí sa ošetreniu fungicídom, napríklad fytosporínom alebo základom.

Miesto na výsadbu ľalií v otvorenom teréne sa vyberá podľa preferencií samotných rastlín. Najlepšie zo všetkého je, že väčšina ľalií sa cíti na slnku alebo v polostrove. Veľké stonky môžu trpieť vetrom, takže miesto s prirodzenou ochranou vo forme kríkov, stromov, vysokých bylinných plodín je vybrané vopred.

výsledkom správnej výsadby a starostlivosti o ľaliePre všetky ruže potrebujú ľahký uvoľnený substrát, v ktorom žiarovka možno ľahko zakoreniť, nebudú trpieť stagnáciu vlhkosti, hniloby a pôdnych škodcov. Základ pre živnú pôdu bude slúžiť ako zmes rovnakých častí trávnika, rašeliny, hrubého piesku a dobre odpudzovaného humusu.

Čerstvý hnoj alebo iná organická hmota pod ľaliami nemožno zaviesť kvôli riziku pálenia citlivých váh, porážky hmyzom a agresívnej mikroflóry.

Najviac pestované odrody ľalií preferujú neutrálne pôdy, ale ak sa zmestí amerických hybridov do pôdy na kyslosť pridať ďalšie kyslé rašeliny či ihličie opavshuyu. Ale nielen v ľalia rúrkového substráte deoxidován, ale navyše pridá drvený kriedu, dolomit múky alebo iné zložky s alkalickou reakciou.

Related  Prameň na okennom parapete alebo vypuknutie krovíkov doma

transplantácie ľaliíVýkopové jamy sú vopred vytvorené tak, aby poskytovali dno drenážnej vrstvy a pieskovú košeľu. Hĺbka je určená na základe veľkosti rastlín a ich žiaroviek:

  • veľké žiarovky sa prehĺbili o 12-20 cm;
  • malé vzorky – o 7-10 cm.

Čím je stonka vyššia, tým hlbšie je lilie na výsadbu. Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami sa môže pohybovať od 15 do 30 cm v závislosti od priemeru zväčšeného púšte.

vytvorenie kvetinového záhonu ľaliíŽiarovky sú zasadené v drenážnej vrstve štrku alebo keramzitu, silne sypané úrodnú pôdu, plnú príchuťou dusík, draslík a fosfor a minerálne zloženie. Okolo každej žiarovky vytvorte pieskovú košeľu a potom opäť posypeme pôdu. Sedadlá sú zhutnené, napojené a mulčované.

Rovnaká metóda sa používa, ak je potrebné na jeseň pestovať ľalie. Kopanie sa vykonáva mesiac po ukončení kvitnutia. Všetky žiarovky musia byť ošetrené ružovým roztokom manganistanu draselného.

Starostlivosť o lilie na jar v otvorenom teréne

správna penetrácia žiaroviek ľaliaPo výsadbe na otvorenom teréne ľalia potrebujú pozornosť a kompetentnú starostlivosť. Ak žiarovky dopadnú na pôdu na jeseň, iba mulčujú. Hlavná vegetácia začína tavením snehu, potom príde čas na komplexnú starostlivosť o ľalie na otvorenom jar. Starostlivosť o rastlinu zahŕňa:

  • zavlažovania;
  • hnojenie, stimulovanie rastu, kvitnutia a dozrievania žiaroviek;
  • uvoľňovanie a pliesňovanie;
  • prevencia proti škodcom, hnilobe a iným chorobám.

Veľké rastliny potrebujú podporu a podväzok. Toto opatrenie, rovnako ako pravidelné uvoľňovanie a pliesňovanie pomôže udržať silu a rast ľalií.

Lilie milujú mierne vlhkú pôdu a vysychanie hrozí zníženie počtu a veľkosti kvetov a nadbytočná voda je nebezpečný rozpad žiarovky. Zavlažovanie sa spája so zavádzaním hnojenia a ošetrovaním pôdy zo škodlivých húb. Na začiatku rastu lilie viac potrebujú dusíkaté hnojivá, ale druhé hnojivo je superfosfát. Veľmi dobré rastliny reagujú na zalievanie roztokom popola. Môže sa tiež miešať do mulčovacieho materiálu.

Related  Hlavné príčiny strománnych ochorení

V máji starostlivosť o vysádzanie ľalií na otvorenom poli zahŕňa zalievanie roztokom kvapaliny Bordeaux. Po 2 mesiacoch sa postriekala tá istá rastlina. Počas leta pozorne sledujte výskyt hmyzích škodcov, ktoré ovplyvňujú stopky, listy a žiarovky ľalií.

Jarná výsadba ľalií – video