Dracaena vonná vo vnútriV teplom prostredí v strednej a západnej Afrike sú mnohí predstavitelia rastlinného sveta veľkými všadeprítomnými. Dracaena fragrans, ktorá sa nachádza v pol tucta afrických štátov, v prírode dorastá až do 6 metrov výšky a nápadné zelené lesklé listy, husto pokrývajúce stonky vzpriamenej polohe.

Dracaena voňavé: vlastnosti izbovej rastliny

Doma, tento druh dracaena nie je menej pôsobivý, len rozmery rastliny sú oveľa skromnejšie. Koruna najvyšších odrôd nepresahuje výšku 1,5 až 2 metre. Hlavnou ozdobou druhov však nie je veľkosť, ale zakrivené, lesklé listy nasýtených farieb. V hrnčiarskej kultúre sú dnes najznámejšie odrody voňavých dracaena s listami dlhými 60 cm, ktoré kombinujú tmavé a svetlozelené odtiene, krémovo žlté a biele.

Mladá Dracaena voňaváFotografia voňavého dracaque je najlepšou ilustráciou nezvyčajného charakteru kultúry. V prírode kvetne dospelé trvalky dracaens. Z hornej časti zásuvky je silná kvetináč, na ktorej sa otvárajú malé malinké kvety bielej-zelenej farby. Na rozdiel od príbuzných druhov sa kvety voňavých dracaena rozprestierali okolo okresu skôr príjemnou vôňou, kvôli ktorej sa nazýval dekoračný vzhľad.

V bytových podmienkach, dracaena kvitnú extrémne zriedka. Voňavá odroda nie je výnimkou. Ale zelená alebo pestrá vzorka dokonale zapadá do akéhokoľvek interiéru a stáva sa hlavnou výzdobou miestnosti.

Nezvyčajná krása afrického hosťa nie je jedinou cnosťou druhu. Vzhľadom na nezaujatosť dracaena jej voňavá starostlivosť netrvá veľa času a úsilia.Kvitnúce dracenia voňavé v prírode

Starostlivosť o dracaena voňavé doma: fotografie a popis diel

Všetky dracény sú ideálne rastliny na udržanie v interiéri. Sú nenáročné na zloženie a výživu pôdy, ľahko tolerujú umiestnenie v penumbre. Nepotrebujú žiadnu osobitnú starostlivosť a voňavé voňavky. Krásne rastie na západných a východných oknách, na lodžiach av zadnej časti izieb.

Odrody so zelenými listami sú najviac odolné voči slabému osvetleniu. Ak má dom dracaena s jasnými pruhovanými lístiami, potom musí nájsť miesto ľahšie, inak vzory na listových platniach úplne zmizne alebo zmizne.

Dracaena voňavá na parapeteRovnako ako ostatné kultúry izieb, dracaena voňavá, na fotografii, nemá rád návrhy:

 • v letných dňoch je rastlina komfortná pri teplote 19 až 25 ° C;
 • V zime by mala byť miestnosť, kde sa kvetina nachádza, trochu chladnejšia, asi 10-14 ° C.

Related  Chcete vedieť, kde ananás rastú v prírodných podmienkach?

K udržaniu krásy lístia a jeho šťavnatosti dracén poskytujú zvýšenú vlhkosť. To je dôležité najmä v horúcom období, keď sa rastlina nielen aktívne vyvíja, ale aj odparuje vlhkosť. V lete av ostatných mesiacoch roka je užitočné otrite listy vlhkou handričkou. Takáto starostlivosť o voňavé dracaena zlepší vzhľad dracaena a pomôže rastline dýchať.

Hroty listov suchéPri zmene sezóny sa mení potreba vody. V prvom rade sa to týka množstva zavlažovanej vody, ktorá sa spolieha na kultúru:

 1. V lete by mala byť zemná hmota pod rastlinou mierne vlhká a jej vysychanie hrozí, že zmení farbu listov a ich znetvorenie.
 2. V zime, pri nižšej teplote, je nadmerná vlhkosť ešte nebezpečnejšia. Nadmerne vlhká pôda je príčinou hniloby koreňového systému. Výnimkou je situácia, keď dracaena voňavá nepôjde na zimovanie. V teplom, suchom vzduchu musí byť kultúra napojená a posypaná.

Zvyčajne sa zavlažovanie uskutočňuje dvakrát týždenne v lete a nie častejšie jedenkrát za dva týždne v zime.

Uvoľnenie povrchovej vrstvy pôdy pod rastlinou:

 • pozitívny vplyv na stav koreňového systému;
 • reguluje vlhkosť podkladu;
 • zvyšuje penetráciu kyslíka do neho.

Vodná dracaenaV rámci celoročnej starostlivosti o dracaena voňavé, doma, ako na fotografii, rastliny sú nevyhnutne kŕmené:

 • V teplom období sa používajú zložité kompozície na palmy a dracen dvakrát mesačne;
 • V zimných mesiacoch sa intervaly medzi hornými obväzy zdvojnásobili.

Prvá transplantácia očakáva mladé dracaena voňavé 2-3 roky po výsadbe. Ďalej sa dospelé vzorky prenesú do hrncov väčšej kapacity každé 3-4 roky. Podklad pre Drazens všetkých druhov potrebuje voľné, ľahké. Optimálne je prijať špecializovanú zmes pre palmy a pridať trochu sphagnum, kúsky červených tehál a drveného uhlia. Na dne nádoby je potrebná silná drenážna vrstva na odstránenie prebytočnej vlhkosti.

Prerezávanie a rozmnožovanie voňavého dracaena

Dospelý dracaena voňavý vyzerá ako palmaStaršia a vyššia sa stáva dračou, ktorá je na snímke znázornená, voňavá, skôr ako palma. Staré listy, vysychajúce, opúšťajú kmeň, ktorý zostáva nahý a zbavený bočných výhonkov.

Related  Pravidlá prerezávania pelargónie pre svieže kvitnutie

Dospelá rastlina doma vyžaduje podporné zariadenie, ale toto opatrenie nepomôže, keď sa stratí dekoratívnosť.

V tomto prípade je rozumné uchýliť sa k aktualizácii. Dracaena reza hornú časť výhonku s 5 až 7 listami. Holý kmeň je pokrytý paketom a zanechaný v teple. Približne o mesiac neskôr začnú vytvárať ďalšie bočné výhonky, ktoré sa prebudili. Výsledkom je, že rastlina je skrátená, stáva sa úžasnejšia a zaujímavejšia.

Dekoračné orezávanie prcenka voňavéZvyšok hornej časti dracaena by nemal byť vyhodený. Je to krásna apikálna stonka pre zakorenenie a chov voňavých dracaena.

Spodná časť hrotu:

 • uvoľnenie z niekoľkých listov v spodnej časti odrezkov;
 • vložte do vody s prídavkom drveného dreveného uhlia alebo pár centimetrov hlboko do zmesi piesku, sfarbenia a rašeliny.

Pod filmom alebo v podmienkach skleníka dracaena dá korene v 3-4 týždňoch. Takže sa môžete stať majiteľom novej kópie dekoratívnej kultúry. Na jar alebo v druhej polovici leta je najjednoduchšie šíriť voňavú dracaénu.

Video o starostlivosti o dracaena voňavý domov