Orchidea dendrobium v ​​interiériV rukách botanikov a neskôr aj fanúšikov exotických kultúr, dendrobium orchideí z južných oblastí Ázie kleslo už od začiatku devätnásteho storočia. K dnešnému dňu bolo opísaných niekoľko desiatok druhov týchto veľkolepých rastlín, ktoré sú mimoriadne vzácne a niektoré sú dokonca pripísané ohrozenému flóru.

Docela iná situácia s orchideami, ktoré sú špeciálne odchované alebo aklimatizované na pestovanie vo vnútorných podmienkach. Jedná sa o jeden z najobľúbenejších rastlín z rodiny orchideí. Drobný dandrobium je uznávaným obľúbeným medzi kvetinármi, orchideou so silnými šťavnatými výhonkami, svetlo zelenými eliptickými lístiami a krásnymi voňavými kvetmi. Rastliny tohto druhu boli prvýkrát prenesené do Starého sveta v prvej polovici storočia pred posledným. A pre krásu dendrobium si zaslúžil prírastok k názvu druhu, v preklade znamená “ušľachtilý”, “výborný”, “slávny”.

Nezvyčajný kvitnutie orchideí dendrobiumAle okrem vonkajšej atraktívnosti, tieto orchidey majú ďalšiu výhodu, vysoko oceňované milovníkmi rastlín v črepníkoch. Jednoducho sa prispôsobia obsahu v miestnosti a starostlivosť o orchidea dendrobium doma je pod silou aj neskúseného nadšenca.

Vlastnosti orchideí dendrobium

Začína jeho kvitnúce orchidea dendrobiumOrchidey dendrobium – to sú hlavne epifyty, v prírode žijúcom nie na zemi, ale vedúcou existenciou, pripevnenou na kmeňoch, koreňoch a vetvách drevín. Orchidey tohto rodu patria k sympodiálnemu typu, to znamená, že tvoria nové listové rozety na oddeninách na základni starého.

Dendrobiové výhonky, najprv vzpriamené a s predĺženým rastom sa stávajú, sú pokryté eliptickými alebo lineárnymi listami. Počas svojho života, ktorý trvá od 2 do 4 rokov, pseudobulb dendrobia dosahuje dĺžku jeden a pol metra, a potom vyčnieva a dáva svojim dcérskym výstupom, zomrie.

Kvitnúce orchideje dendrobium nobilisV sínusoch striedavo rastúcich listov sa vytvárajú púčikové kvetenstvo alebo nové výhonky, ktoré sa dajú ľahko použiť na šírenie orbidovej reprodukcie orchideí. Kvety sú zjednotené vo vysokých racemóznych kvetenstvách, v závislosti od typu a zrelosti rastliny, od 5 do 20 korol.

Tvar kvetov orchidea dendrobium nobilis a ich jedinečná paleta nezanecháva ani znalcov tejto kultúry ľahostajný. Dnes môžete nájsť a rásť v miestnosti rastliny s bielym, lilac, oranžové a dokonca aj farebné kvety. Preto je tento druh najcennejším pre floristov celého sveta.

Aké sú podmienky na udržiavanie orchideí derribium nobilis a starostlivosti doma pre zástupcov tohto jedinečného rodu?

Related  Príznaky otravy vodným melónom a účinná liečba

Podmienky pre pestovanie orchideí dendrobium

Orchidea dendrobium v ​​skleníkuDendrobium noble a orchidey blízkych druhov sa dostanú do domu z obchodu, a často sú prezentované novému majiteľovi ako ideálne, úplne nepripravené. Ale bez riadnej starostlivosti o orchidea dendrobium nobilis doma, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú môcť kvitnúť opakovane a pravdepodobne zomrie.

Faktom je, že v skleníkoch, kde sa rastliny pestujú na komerčné účely, používajú stimulátory rastu a hnojivá s dlhodobým účinkom, ktoré poskytujú kvetu zásobu živín a síl niekoľko mesiacov. Čím skôr rastlina padne do vhodných podmienok a cíti starostlivosť o pestovateľa, tým dlhšie bude schopná potápať okolitých ľudí s úžasným kvitnutím trvajúcim až 8 týždňov. (Prečítajte si o orchideí Phalaenopsis a starajte sa oň)

V prírode sú dendrobómy rastliny s výraznou sezónnosťou. Vo vývojovom cykle existujú obdobia aktívneho rastu, kvitnutia a spánku. A za každé takéto časové obdobie budú musieť vytvoriť svoje vlastné podmienky.

S dostatočným osvetlením orchideí dendrobium poteší svieži kvetPre dendrobium, orchidey z dažďového pralesa potrebujete dlhé, jasné, ale nie priame svetlo. Doma sa to dá robiť na oknách južného, ​​juhovýchodného alebo juhozápadného smeru. Na iných miestach sa pri ošetrovaní orchideí musí dendrobium starať o umelé osvetlenie.

V teplom období rastlina ľahko toleruje vonkajšiu údržbu, balkón alebo lodžiu, je dôležité len, aby teplota neklesla pod 10-12 ° C, a kvetina nemá horúce slnečné lúče.

Ak rastlina chýba svetlo, dendrobium signalizuje nedostatok kvitnutia a tmavý odtieň listov. S prebytkom slnka sa lístia rozžiari, zmení sa žltá a v horúcej sezóne sa rozvlní.

Počas obdobia aktívneho rastu počas letných mesiacov sa dendrobium cítime skvelo pri 25 ° C počas dňa a pri 20 ° C v noci. Horúce suché počasie spôsobuje, že rastlina sa spomalí a niekedy zastaví rast. V tejto dobe nie je dostatok vody. Kvety reagujú pozitívne na zavlažovanie teplou, vyčistenou vodou.Aktívny rast a kvitnutie orchideí dendrobium spadá do letných mesiacov

So začiatkom jesene by mala byť teplota dňa 15-20 ° C, v noci by sa mal vzduch ďalej ochladiť na 7-12 ° C. Osvetlenie v tomto okamihu sa nemení, ale voda v kvete, ktorá je v chlade, by mala byť oveľa zriedkavejšia. Ak starostlivosť o orchidea dervrobium, ako na fotografii, doma je správne, stimuluje tvorbu kvetov a rastu stopiek. Hneď ako sa objavia známky blížiaceho sa kvitnutia, hrniec sa prenesie do tepla.

Related  Nahá dáma z Južnej Afriky – jemná amaryllis

Zariadenie musí vytvoriť podmienky s vysokou vlhkosťouPre orchidey umiestnené v vyhrievanej miestnosti je dôležité zachovať nielen teplotný režim a dbať na správne osvetlenie. Orbid dendrobium potrebuje vysokú vlhkosť. A ak v lete je rastlina komfortná v prírodných podmienkach, potom v zime je potrebné použiť zvlhčovače pre domácnosť alebo dať na palete hrniec so vlhkým štrkom alebo machom.

Dendrobium: starostlivosť o orchidey doma

Do rastliny hojne rozkvitá a rozširuje sa, dávajúc nové pseudo-žiarovky, musí cítiť neustálu starostlivosť a podporu kvetinárstva. Starostlivosť o orchidea dendrobium zahŕňa:

  • pravidelné zavlažovanie;
  • vrchný obväz;
  • zavlažovanie a sprchovanie v obzvlášť horúcich dňoch.

Správna starostlivosť je dôležitá podmienka pre svieže kvitnutieObzvlášť časté zavlažovanie rastliny prijíma počas celého obdobia kvitnutia a rastu. Tu je však potrebné vziať do úvahy, že konštantná prítomnosť koreňov orchidey vo vlhkom prostredí je neprijateľná. Podklad medzi zavlažovaním by mal vyschnúť.

Najlepším spôsobom vody je ponorenie do filtrovanej vody, ktorej teplota je o pár stupňov teplejšia ako okolitý vzduch. Vlhčenie pôdy môže byť kombinované s vrchným obväzkom, pridaním tekutého hnojiva pre orchidey do vody.

Stimulácia kvitnutia môže byť, regulácia zalievanie a tok do koreňov živín. S koncom vegetačného obdobia sa znižuje zavlažovanie a vrchný obväz je úplne zrušený, až kým sa na rastline znovu nezobrazia kvetnatky. Včasné obnovenie dendrobia, ktoré je zvykom na letnú starostlivosť o orchidey, aktivuje nie vývoj púčikov, ale rast dcérskych výstupov.

Transplantácia a rozmnožovanie orchideí dendrobium

Jeden typ orchideí dendrobium domaRovnako ako iné vnútorné orchidey, dendrobium nie je veľmi dobré pre časté transplantácie, takže tento postup sa vykonáva nie viac ako 2-3 roky.

Transplantácia orchideí dendrobia je potrebná z niekoľkých dôvodov:

  • s rastom koreňov, vytláčaním substrátu z hrnca;
  • pri odhaľovaní hniloby alebo škodcov;
  • so zhoršením kvality a rozkladom substrátu vo vnútri kontajnera.

Rastlina potrebuje špeciálnu hrubozrnnú pôdu, ktorú je možné zakúpiť v sklade alebo sa vyrobí nezávisle od malej expandovanej hliny, drveného machu, kokosových vlákien, dreveného uhlia a kôry ihličnatých stromov.

Related  Prečo váš Croton suchý a spadajú listy

Vedľajšia rozeta orchideí dendrobiumTransplantácia je vynikajúca príležitosť pre vegetatívnu reprodukciu dendrobiových orchideí. Mladé rastliny môžete získať dvoma spôsobmi:

  • používať na pristátie dcérske zásuvky vytvorené na vrchole dospelého pseudobulbu;
  • ktoré získali výhonky z bočných spánkových púderov striebra narezaných na odrezky.

Ak je orchidea dostatočne veľká, môžete rozdeliť krík. Ale zároveň v každom novom závode nechajte aspoň tri šťavnaté pseudobulby. Stará, stratená elasticita strieľa horšie korene a dlhšie sa aklimatizuje.

Rastlina dáva deťomPre odrezky orchideí, dendrobia a zakorenené v substráte sú malé rozety usporiadané v skleníkoch. V jasnom svetle, v teple, rastliny rýchlo tvoria korene pre nezávislý život. Procesy môžete transplantovať do zeme, keď sa objaví niekoľko odrezkov s dĺžkou 3 až 5 cm.

Vlastnosti starostlivosti o orchidea dendrobium – video