Croton v detskej izbeChytľavá pestrofarebný Crotone alebo viac správne volať tieto rastliny boli v zbierke izbe Codiaeum pestovateľov kvetín vo východnej časti Indie, z iných krajín juhovýchodnej Ázie, rovnako ako Severnej a Južnej Amerike a Austrálii. Milovníci jasných exotických rastlín, ktorí sa rozhodli “krotiť” krotona, keď sa starajú o túto kultúru doma, musia brať do úvahy svoje návyky a preferencie.

Vo voľnej prírode môžu existujúce výskyty krotoniek vyrastať až na výšku 3 až 4 metre. Vnútorné odrody sú hybridné rastliny. Nie sú tak vysoké, ale ohromujú rozmanitosťou tvarov a farieb hustých listov, husto rastúcich na vzpriamených stonkách.

V závislosti od odrody môžu byť listové listy predĺžené, eliptické, tri prsty alebo majú iné tvary. Nachádzajú sa tu dekoratívne rastliny s bizarne zvlnené a zvlnené listy. Farbenie krotonových listov nie je menej rozmanité. Tu, úžasným spôsobom, všetky odtiene zelenej, žltej, ružovej a fialovej, vínovej a hnedej sú kombinované. Na listoch sú rozptýlené veľké a malé škvrny, pruhy a rozvody.

Crotonovo kvetenstvoBola to krása lístia, a nie nenápadné, nerozvážne kvetenstvo kultúry, ktoré upriamilo pozornosť na koda.

Starostlivosť o krotón je zameraná na to, aby sa rastlina cítila dobre a jej listy dlho zostali husté, šťavnaté a pestrofarebné.

Ako sa starať o krotón doma? Aké podmienky pre rast sú potrebné pre túto osobu z úrodných tropík?

Vlastnosti údržby a starostlivosti o krokon

Rovnako ako iné okrasné a listnaté plodiny z tropických oblastí, crotony pestované vo vnútorných priestoroch sa ukážu ako mimoriadne náročné a rozmazlené domáce zvieratá. Dokonca aj pri správnej starostlivosti o krotón doma tieto rastliny:

  • dlhú aklimatizáciu po nákupe alebo transplantácii;
  • Pri výmene ročných období je potrebné udržiavať určitú vlhkosť a teplotu.

Rozmanitý CrotonVäčšina pestrých druhov sa cíti dobre s dlhým svetlom a dosť jasným, ale nie horúcim slnkom. V takýchto podmienkach je domáci kroton zdravý a krásny, jeho listy zachovávajú vzor a jas, ktoré sú vlastné odrode.

Related  Naučiť sa pestovať africký krásny gerbera v záhrade a v izbe

Aby slnečné lúče nepoškodili rastlinu, kroton je lepšie nájsť miesto na východných alebo západných oknách, na hlbokej južnej lodžii. Ak je miesto iba na južnom okne, musíte zabezpečiť tieňovanie. Na severnej strane bude krotón aktívne rásť a udrží svoj dekoratívny účinok len vtedy, ak bude umelé osvetlenie.

Voľba umiestnenia krotóna doma nie je obmedzená na starostlivosť oňho. Pre croton je dôležité mať teplo a pozorovať sezónne teplotné výkyvy.

V letných dňoch sa rastlina pri normálnej izbovej teplote necíti zle. Potter kultúra môže a dokonca musí byť vykonaná na balkóne, v záhrade alebo na verande zatvorené od vetra. Hlavná vec je, že ak sa počasie zhorší alebo v noci, teplomer nezníži pod 13-14 ° C.

Croton je lepšie rásť v svetlej miestnostiV zime starostlivosť o krotón, ako na fotografii, doma predpokladá údržbu pri 18-20 ° C v svetlej miestnosti bez prievanu a nadmernej suchosti vzduchu.

Ak sa vzduch ochladí na teplotu 14 ° C alebo nižšia, alebo pri teplote vyššej ako 20 ° C, rastliny trpia nedostatkom svetla, kroton nutne budú mať predĺženie výhonky, vädnutie a strata spodné listy.

Optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti pre krotón nie je menšia ako 45%. Nadmerná suchosť atmosféry robí pestovateľa intenzívne starať o kvetinu krotona, na fotografii, aby sa zabránilo strate listov a dokonca smrti rastliny. Po prvé, takéto nebezpečenstvo súvisí so zimným vykurovaním, ktoré funguje.

Pri nadmernej suchosti vzduchu stráca Crotonova listová dekoratívna kvalitaZjednodušte život človeka z trópy pomocou domáceho zvlhčovača a pravidelne pokropujte kroton s teplou vriacou vodou. Sprcha, ktorá neovplyvňuje pôdu:

  • zvyšuje vlhkosť vzduchu v blízkosti kvetu;
  • pomáha pri vytváraní výmenných procesov;
  • zlepšuje vzhľad rastliny.

V jarnom alebo letnom období nie je potrebné časté striekanie. Ako súčasť pravidelnej starostlivosti Croton len mierne utrite vlhkou utierkou.

Ako sa starať o krotón doma?

Groton-home krotónS začiatkom jari a až do pádu by nemal zostať v podmienkach nedostatku vlhkosti. Počas tohto obdobia starostlivosť o kvetinu krotona, ako na fotografii, zahŕňa hojné zavlažovanie, ktoré sa vykonáva, keď povrch suší.

Related  Pokyny na používanie aloe v ampulkách

V zime sa činnosť zariadenia znižuje, rovnako ako jej potreba vlhkosti a výživy. Preto, a zalievanie krotona je čoraz menej. Po vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy môžete počkať ešte pár dní a iba potom navlhčiť podklad. Zvyčajne sa vôňovité listy signalizujú nedostatok vlhkosti, stráca turgor a viditeľne zväčšuje.

Dospelá krotonová rastlina sa transplantuje každých 2 až 4 rokyVesta, so zavlažovaním v lete, dostáva croton komplexné topové obväzy, ktoré obsahujú základné makro a mikroelementy. Ozdravnú kultúru oplodnite každé 2 týždne. A tento postup je zastavený v zime.

Ako sa starať o kvetinu krotona, na fotografii, ak rastlina už úplne obsadila objem hrnca a neochotne dať nové výhonky? Je zrejmé, že v tejto situácii nemôžete urobiť bez transplantácie.

Hoci dekoračná kultúra neuprednostňuje tento postup, ale mala by byť vykonaná pre mladých crotonov raz za 1-2 roky a pre dospelé vzorky s intervalom 2-4 rokov, v závislosti na rýchlosti rastu kešu.

Keď k transplantácii akútna potreba požiadal, ale povrch pôdy je pokrytý soľou alebo príliš zhutnený, horná vrstva bola odstránená starostlivo a lepšie, bez narušenia korene, dolial čerstvého živného substrátu.

Ako pôdna zmes je možné použiť hotový základný náter pre veľké okrasné rastliny alebo pre sadenice záhrad. Pred výsadbou je substrát v pare alebo sterilizovaný inak, potom sa k nemu pridáva malá hlinka a nasekané drevené uhlie.

Na pestovanie krotona vyberajte malé hrnceKvôli zjednodušeniu starostlivosti o krotón v domácnosti sú stredne veľké hrnce na kultiváciu s povinným drenážnym otvorom na odvádzanie prebytočnej vlhkosti.

Zaujímavé o krotóne, starostlivosti o rastliny a reprodukcii – video