Thu zložený na chateThuya zložený – jeden z najčastejších evergreen ihličnanov. Vzťahuje sa na cyprusovú rodinu, druh gymnospermu rodu Tuy. Rodinou tohto stromu je východná Ázia a tiež Severná Amerika. Je široko používaný v krajinnom dizajne, najmä na vytvorenie živých plotov.

Thuya zložené: popis

thulent zloženýRastlina je vždyzelený strom alebo ker, ktorý má hustú korunu. Vzniká hlavne kvôli rozvetveným výhonom v jednej rovine. V prirodzenom prostredí môže rastlina dosiahnuť priemernú výšku až 60 m. Pri väčšine vzoriek je priemer kmeňa približne 2,5 m.

Ak je rastlina kultivovaná, dosahuje skromnejšiu výšku – nie viac ako 15 m. Malé stromy vystupujú ako načechraná koruna. Boli chované špeciálne pre návrh záhrad a parkov. V ruskej klíme sú menej odolné ako populárnejšie západné odrody.

Kmeň zloženého thuja je pokrytý vláknitou korunou, ktorá má červeno-hnedý odtieň. Je to kvôli tejto vlastnosti, že tento strom sa často nazýva červený céder. Ďalším neoficiálnym názvom je západný červený céder. Jeho koruna je celkom hrubá, často charakterizovaná pyramídovým tvarom. Listy rastliny sú veľmi úzke. Ich šírka zriedka prekračuje 1 mm. Ako rastú, navzájom sa prekrývajú a získajú na prednom povrchu lesk s charakteristickým leskom. Na zadnej strane listov sú výrazné pásy biele.

Táto odroda sa vyznačuje oválnymi podlhovastými plodmi. Sú prezentované vo forme kužeľov, ktorých dĺžka dosahuje približne 12 cm. V dvoch plodoch sa zvyčajne nachádzajú dve semená. Sú pomerne ploché, majú dve krídla.

Thuja zložené: fotografie, výsadba a starostlivosť

sadenice thuja zloženéNapriek tomu, že táto rastlina nie je veľmi náladový podmienkam rastu, keď odchádza, je stále potrebné dodržiavať určité pravidlá. Zložená thuja, výsadba a odchod, ktorý je veľmi jednoduchý, môže rásť v tieni aj na priamom slnečnom svetle. Odporúča sa použiť dobre odvodnenú zeminu s vysokým percentom vlhkosti. So suchou pôdou bude rast stromu výrazne pomalší, bude ťažšie sa rozvíjať. Za takýchto podmienok sa koruna rastliny začne znateľne ztenčovať. V opačnom prípade sú mladé exempláre celkom stabilné.

Related  Vyzdobíme naše pozemky ozdobnými kučeravými fazuľkami

Rýchlosť zavlažovania sa určí v závislosti od stavu pôdy. Ak je dostatočne vlhká, môžete preskočiť zalievanie. Treba však mať na pamäti, že počas letného obdobia by nemalo byť povolené nadmerné vysušovanie pôdy. Niektorí odborníci odporúčajú zavlažovanie aspoň raz za 10 dní. Toto je najoptimálnejšie obdobie pre dospelého stromu alebo kešu. Jedna kópia necháva najmenej 10 litrov vody. Vo večerných hodinách možno korunu rastliny postriekať. Toto sa veľmi neodporúča počas dňa, keď slnko svieti silno. Ak sú sadenice ešte mladé, postup sa s výhodou vykonáva denne.

V zime, táto rastlina je schopná odolať poklesu teploty až do – 30 ° C. Avšak, silnými mrazmi môžu vážne ovplyvniť štátne tuja, je však vhodné ju pestovať v pozícii relatívne mraze vetra. Ako hnojivo môžete využiť zložité minerálne hnojenie, ktoré je určené pre ihličnaté stromy.

Tui odrody, ktoré sú dostatočne farbené na pestovanie, by mali byť pestované na dobre osvetlených miestach, inak by rastliny rýchlo stratili svoju dekoratívnosť. V príliš tmavých oblastiach sa ich ihly rýchlo stmievajú.

Aké sú odrody?

Dnes je niekoľko druhov thuja zložených. Každý z nich má svoje vlastné zvláštnosti a vyznačuje sa vysokou estetickou hodnotou. Vďaka svojim typickým formám sú rovnako dobre vyzerajú ako v skupinách, tak aj samotných. Uvádzajú sa tieto odrody:

  1. Názov Thuya zložený Vippord pochádza z anglického názvu “Whipcord”, často používaný vo vedeckej literatúre. Preklad tohto slova znie ako “struna”, ktorá charakterizuje túto odrodu perfektne, ktorá sa vyznačuje závitmi podobnými výhonkami.náhodne zložený Wipord
  2. Thuya zložené Holderland má kruhovitý tvar. Jej koruna sa rýchlo rozvíja. Prípady viac ako 10 rokov často dosahujú výšky až 4 m. Koruna v tejto odrode má lesklý povrch. V zime trvá bronzový odtieň.Thuya Holderland
  3. Thuya zložený Cancan je malý strom. Dospelé rastliny dosahujú výšku 1,2 metra. Jedná sa o dostatočne mrazuvzdornú odrodu, ktorá nie je náročná na rastové podmienky. Aj v najpriaznivejších podmienkach je však jeho rast naďalej pomalý.thuja zložený cancan
  4. Thuya folded Cornice je pomerne silný strom, ktorého korunka má pyramídový tvar. Jeho výhonky sú široké, ihly sú jasne zelené, vetvy sú krátke, mierne visia na koncoch. Rastlina môže rásť až za 5 storočí za výhodných podmienok. Pre rýchly rast a normálnu tvorbu rastliny je potrebná úrodná a vlhká pôda.thuja zložené Cornice
  5. Thuya folded Zebrina Extra Gold vyniká svojim rýchlym rastom. Vetvy tejto odrody sú navzájom oddelené. Vzhľadom na veľké a dekoratívne ihly sa strom často používa pri záhradníctve záhradných pozemkov a parkov. Názov je spôsobený tým, že v lete a jesennom období rastlina škvrna ako zebra – je žltá so zlatožltými škvrnami.Thuya zložil Zebrinu Extra Gold
  6. Thuya zložil Forever Goldie. Táto odroda sa vyznačuje kužeľovitou korunou. Ihly rastliny sú žltozelené. Farba je zachovaná aj v zime. Najčastejšie sa používa na formovanie rôznych kompozícií krajiny. Dospelé vzorky dosahujú výšku až 2,5 metra. Ich priemer nepresahuje 1,5 metra. Rastové miery sú relatívne priemerné.Tuya zložená Forever Goldie

Related  Ihličnany z ihličnatých rastlín – stále zelené oázy v krajinnom dizajne

Prakticky všetky druhy záhrady tuya sú vynikajúce na to, aby boli rezané. Môžu mať akýkoľvek tvar a používajú sa na ozdobu záhradných plôch. Sú skvelé na vytvorenie jasných kontrastov v kompozíciách z rôznych stromov a kríkov.

Zoznámenie sa s jedným z tuya zložených odrôd – video