Kvitnúca kamélia na záhradeZa záhradnými kaméliami bolo porovnanie s ružami fixované, ale len kvitnúce, keď sú všetky rastliny v kľude, v zime. Ale podobnosť kultúr je obmedzená len nádherou a tvarom kvetov, starostlivosť a kultivácia kamélie na záhrade je výrazne odlišná od starostlivosti o iné okrasné kríky.

Dôvodom pre jedinečnosť kamélie sú zvláštnosti ich rastu vo voľnej prírode rastlinných oblastí. Za mokra, v blízkosti subtropické podnebie v juhovýchodnej ázijský kvitnúce kríky a malé stromy kamélie po mnoho storočí používané pre terénne úpravy parku a palácových komplexov.

Pri mierne horúcom lete a zime s nízkymi mínusovými teplotami sa kultúra cíti skvele na otvorenom priestranstve. Ale je možné pestovať a starať sa o záhradnú kaméliu na ulici v ruských podmienkach?

História pestovania a starostlivosti o kamélie v záhrade

Camellia je hosťom zo slnečného JaponskaV Európe sa prvé vzorky kamélie objavili v prvej polovici 18. storočia. V posledných rokoch sa záhradníci naučili starať o kultúru, existovali početné odrody a hybridy:

  • ktorá sa stala stabilnejšou ako divoké druhy, mrazom;
  • s dlhším obdobím kvitnutia;
  • s jedinečným tvarom, veľkosťou a rôznymi farbami koruny.

Najstaršie exempláre kamélie, akonáhle bol vyvezený z Japonska a Číny, môže ešte byť videný v skleníkoch v Británii, v záhrade starej kráľovskej rezidencii v Drážďanoch a Španielsku Park.

A k dispozícii moderné milovníkov kvitnúcich kríkov záhradné kamélie, ako na fotografii, s kvetmi, ktoré sa podobajú pivonky, ruže rôznych druhov a dokonca aj sasanky. Medzi kaméliami sú stromy a krov.

Rastliny sú schopné tolerovať značné ochladenie, ale prežiť pri teplotách pod -20 ° C camellias je nepravdepodobné, že uspeje. Najrýchlejšie sú dnes odrody: Darovanie, Žltá porota, Debbie, Hagoromo. Kvitnutie týchto odrôd je oneskorené až do jari, ale v zime si zachovávajú jasne zelenú lístie.

Podmienky starostlivosti a pestovania záhradnej kamélie

Záhradná kamélia toleruje teploty pod 15 stupňov CelziaAle také mrazuvzdorné rastliny nebudú schopné vydržať chlad v strednej časti krajiny. Preto sa záhradné kamélie pestujú vo veľkých kontajneroch, na zimu sa dostávajú do chladnej miestnosti, na terasu alebo do skleníka.

V kvetináčoch sa kamélia necíti zle pri teplote 10 až 15 ° C. Ak je zariadenie vybavené dobrým, ale rozptýleným osvetlením počas 12-14 hodín denne, potom starostlivosť o kaméliu, keď sa pestuje na záhrade, nebude ťažké. Kruhy v čase získajú farbu a potešujú pestovateľa s množstvom nádherných kvetov.

V oblastiach s miernymi zimami vždyzelené prístav, a v subtropických zóna záhradnej kamélie, ako na fotke, od februára do polovice jari zakryje množstvo veľkolepých farieb až do 10 cm v priemere.

Z jasného slnka na lístie kamélie sa vytvárajú popáleninyKvitnúce kamélie na záhrade môžu trpieť nielen mrazom, ale aj jasným zimným slnkom, ktoré je v ranných hodinách aktívne.

Že listy a okvetné lístky kvetov nie sú začiernené a nezomrú, rozmrazujú sa po noci, rastliny lepšie odtieňujú alebo schránia v nočnom netkanom materiáli. Toto isté opatrenie pomôže zachovať kríky, ak sú na mieste časté zimné vetry.

Vzhľadom k tomu, záhradné kamélie, na fotografii tolerovať penumbra dobre, môžu byť chránené pred negatívnymi vplyvmi prostredia korunami záhradných stromov. Pri výbere susedov pre dekoratívnu kultúru je dôležité len vziať do úvahy, že kamélie ako kyslá pôda, ktorú nepáčia všetci záhradníci.

Dekorácia fasády domu s kamélieKamelia rastú dobre pod prístreškom plôch, v blízkosti stien domov a hospodárskych stavieb. Pomocou podpôr a mrežov záhradkári úspešne pestujú v záhrade curlingovú kaméliu, ktorá s pomocou pracného tvarovania dostáva plochý vertikálny tvar.

Výsadba a starostlivosť o záhradnú kaméliu

Okrem vedomia o správnom mieste pre vysadenie záhradnej kamélie a o starostlivosť o ňu by mal záhradník pochopiť požiadavky zariadenia na pôdu, zavlažovanie a hnojenie. Ale život kultúry v otvorenom teréne začína vysádzaním kríkov.

Mladé kamélie BushVýsadný otvor pre záhradnú kaméliu je dvakrát taký široký a hlbší ako zemský hrot sadby. To sa robí, aby sa zabezpečilo, že rastlina okamžite vstúpi do výživnej dosť kyslej pôdy, ktorá je potrebná pre rozkošnú krásu pre rast a kvitnutie.

Pôda pre záhradu kamélie, na fotografii, pozostáva z rovnakých častí humusu, ihličnatých pôd, rašeliny a piesku. Ak chcete okysliť pôdu v podklade, môžete pridať drvenú smrekovú alebo borovicovú kôru. Zvolená zmes by mala byť voľná, ľahká a štruktúrovaná. V tejto pôde, korene kamélie:

  • dostane potrebné množstvo vzduchu a vlhkosti:
  • nebude hroziť rozpadom;
  • sa bude aktívne rozširovať a pomôže získať jedlo nad vzdušnou časťou kríkov.

Doba kvitnutia kamélie sa blíži ku koncuNa dne jamy urobiť drenážna vrstva je nanesená na hornej časti, sa pripraví pôdu tak, aby potom, čo náplne dať do spodnej časti krku puzdrom koreňovej kóma nebola pod povrchom pôdy. V tomto prípade bola výsadba kamélie na starostlivosť v záhrade vykonaná správne. Povrch pôdy je frézovaný ihličkami, pilinami, štiepkami alebo kôrou na:

  • zabrániť odparovaniu vlhkosti;
  • postupne doplňte kyslosť substrátu.

Na jeseň sa zväčšuje vrstva mulča, ktorá starostlivo pokrýva základňu kamélie. Takéto opatrenie pomôže zabrániť zasiahnutiu púšte z mrazu šírejúceho sa v pôde a nedostatku snehu na začiatku zimy.

Na zjednodušenie starostlivosti o záhradnú kaméliu sa vysádzanie uskutočňuje na jeseň alebo neskoro v zime, kedy rastlina ešte nezačala aktívny rast výhonkov. V tomto prípade sa kefka dobre aklimatizuje a rýchlo začína rásť a vníma ako napájanie, tak hnojivo.

Zalievanie a kŕmenie kamélie pri ošetrovaní a výsadbe v záhrade

Na záhrade sa vysádzajú iba mrazuvzdorné odrody kamélieDodatočné hnojenie záhradnej kamélie sa vykonáva od jari do konca júla. Bush dobre vníma zavedenie komplexných prísad, ktoré môžu byť na začiatku leta nahradené jedným kŕmením granulovaných vtáčích výkalov.

Rastlina, rovnako ako ostatní obyvatelia záhrady, potrebuje vodu. Najviac bohaté a časté zalievanie – na jar av lete, ale od jesene spolu s obmedzením v hnojivách, znížiť vlhkosť pôdy. Toto opatrenie starostlivosti pri pestovaní kamélie na záhrade stimuluje vzhľad pukov.

Že všetko úsilie vynaložené na výsadbu a starostlivosť o kamélie v záhrade, neboli márne, pri nákupe množiteľského materiálu je dôležité zabezpečiť, aby zvolený stupeň je schopný prežiť zimu v otvorenom poli. V prípade pochybností je vhodné zvoliť vhodnú nádobu a sadenice rast ako črepníkové kamélie kultúry, ktorá bude musieť vydržať zimu v chladnej miestnosti.

Slávnostné kvitnutie kamélie – video