živý plot z rýchlo rastúcich kríkovKaždá stránka vyžaduje bezpečný plot. Skvelou alternatívou k tradičným plotu by bol živý plot, rastúca dlhodobá, bude nielen chrániť majetok pred zvedavými očami a votrelcami, ale tiež sa bude maľovať celé územie.

Pri premyslenom výbere kríkov netrvá veľa času a energie na starostlivosť, a na oplátku predstaví prirodzene obnoviteľný plot, ktorý vykonáva niekoľko dôležitých funkcií naraz.

Požiadavky na rýchlo rastúce kríky a živé ploty

hydrangea ako živý plotVytrvalých kríkov zvolené pre hraničiace oblasti môže byť opadavý a ihličnatý strom, vysoký a pomerne malé, ozdobné listy, kvet, a dokonca aj ovocie.

V tomto prípade, zabezpečenie na ich základe nielenže hrá úlohu “zelenej hranice”, to:

 • pomáha rozdeliť priestor vo vnútri funkčných zón;
 • čistí vzduch a pri výbere kvitnúcich kríkov je medovníkom a vážnou návnadou pre opeľovače hmyzu;
 • zmena tvaru počas roka, zdobenie územia;
 • Udržiava voľné pôdy na svahoch rokliny, zabraňuje erózii pôdy;
 • chráni záhradné a záhradné plantáže pred priamym slnečným žiarením studeného vzduchu.

K rýchlo rastúcim kríkom pre živý plot je niekoľko dôležitých požiadaviek. Takéto rastliny by sa mali odlišovať nielen rýchlosťou tvorby výhonkov, ale aj:

 • nenáročné, to znamená, bez starostlivej starostlivosti;
 • odolnosť voči mrazu, najmä v regiónoch so silnými zimami a nebezpečenstvo jarných opakujúcich sa mrazov;
 • trvanlivosť;
 • schopnosť vytvárať rovnomerne hustú zelenú stenu;
 • dobrá tolerancia pravidelného tvarovania orezania.

Starostlivosť o vysádzanie bude oveľa jednoduchšia, ak rýchlo rastúce živé ploty pre živé ploty nebudú v priebehu času rásť, ponechávajúc limity priradených miest.

zaistený živý plotNie je však vždy možné nájsť takéto kultúry. Preto obyvatelia leta užívajú jednoduché poľnohospodárske techniky, ktoré pomáhajú udržať nezdolateľnú túžbu po kríkoch, aby sa čo najviac miesta. Najjednoduchšie počas výsadby je obmedziť výsadbu zákopov, kopať listy listov do hĺbky koreňového systému.

Ktoré kríky na živé ploty rýchlo rastú a s najväčšou pravdepodobnosťou spĺňajú vyššie uvedené požiadavky?

Typy rýchlo rastúcich kríkov pre živé ploty

starostlivosť o živý plotNa vytvorenie zabezpečenia sa často používajú stále zelené kamene. Také výsadby si zachovajú farebný jas bez ohľadu na sezónu. Jalovce a thai môžu ľahko strihať a dokonale udržiavať požadovaný tvar. Avšak ihličnany majú jednu nevýhodu – vo väčšine prípadov rastú pomaly.

Pri listnatých plodinách je miera rastu oveľa vyššia ako u ihličnanov a vysoká dekoratívnosť od jari do jesene kompenzuje neprítomnosť lístia v zime.

Aké druhy kríkov sú vhodné pre trvalé rýchlo rastúce živé ploty? Malý výber dobre známych rastlín s fotografiami pomôže urobiť správnu voľbu.

Related  Čo vedie k zažltnutiu listov pelargonium a ako pomôcť rastline?

dráč

borovica pre živé plotyJedným z prvých miest v popularite medzi takými plemenami je zaslúžene brať barbar. Rastliny s husto zakrývajúcou hustou lístiou strieľajú perfektne znášajú ako účes, tak ruské zimy. Môžu byť bezpečne odporúčané ako rýchlo rastúce rastliny na živé ploty pre moskovskú oblasť, ďalšie oblasti stredného pásu a dokonca aj na sever.

Vďaka dlhotrvajúcim listom a plodom na konárov sa živý plot, ktorý mení jeho vzhľad, zostáva atraktívny po celý rok. A prítomnosť trní na hustých vetvách zvyšuje jeho spoľahlivosť. K dispozícii sú letní obyvatelia dostatok noriem nielen s tradičnou zeleňou, ale aj fialovo-fialovou, zlatou. Od stupňa k odrode sa tiež mení vážne maximálna výška rastlín, a teda aj ploty.

Physocarpus

vezikula pozdĺž záhradnej cestyPri plotoch strednej výšky sa často vyberá prísna alebo voľná forma ako vezikula. Listy rastliny vyzerajú ako zeleň listov, svieže kvitnutie v prvej polovici leta je nie menej pôsobivé ako Kalina alebo spire. Navyše, priemerný prírastok v tomto zime-vytrvalý a úplne neselektívny ker v roku zostáva asi 40 cm.

S pravidelným účinkom, trvalé živé ploty z rýchlo rastúcich krov nie sú tak husto pokryté kvetmi, ale získavajú dodatočnú hustotu a pevnosť. Ak sa vezikula nerozrezá, šírka a výška koruny môže dosiahnuť 4 metre.

pámelník

snehové ploty pre živý plotPre malé dekoratívne ploty a obrubníky nie je žiadna lepšia krovina ako snehová plievka. Zabezpečenie na základe rastliny rastie na 80-120 cm a hoci nemá dostatočnú hustotu, je zaujímavé kedykoľvek počas roka.

Od konca žily až do polovice leta, medzi oválnymi, modrozelenými listami, môžete vidieť biele alebo ružové kvety. Potom na ich mieste sú nezvyčajné ovocie, podobne ako snehové hrudky. Zostávajú v Bush aj v zime.

hloh

živý plot z hlohuHloh je neuveriteľne obľúbený u dizajnérov krajiny. Na fotografii rýchlo rastúceho kríka pre živý plot je jasné, že rastlina nielenže spĺňa všetky požiadavky na takéto plodiny, ale zachováva dekoratívne od jari až po hlbokú jeseň.

Výberom jednej z vysokých druhov hlohu, je možné obklopiť dom a záhradu husté zelené steny, ktorá na jar je aktívne láka včely, a na konci leta poteší kefy dozrievanie ovocia.

hlohu kvetyNa vetvách mnohých odrôd hloh sú zvláštne lignifikované výrastky, podobné dlhým pazúram. Pomôžu urobiť plot nielen vysoký a atraktívny, ale aj neprístupný.

Related  Výsadba a starostlivosť o vreteno na záhrade

Dostatočne biela

svetlý vínny bielyÚžasné vo všetkých ohľadoch, rýchlo rastúci ker pre živé ploty je vhodný pre kryty s výškou od 120 do 180 cm.

Vzhľadom na širokú korunu rastliny je potrebný pravidelný a pomerne častý strih. Ale živý plot v zime, vďaka jasne červenkastému odtieňu výhonkov, bude výborným referenčným bodom.

deren biela v leteJar ker s pestrou zeleň v striebornom-zelenej, ružovej a zelenej alebo žltej, zelenej palety kvety a na jeseň na mieste bielych rukách objavujú biele guľovité plody.

Karagan alebo žltá arabská guma

žltá akáciaTáto dekoratívna rastlina je výnimočne zimovzdorná, nenáročná a ľahko ovládateľná bez pravidelného zalievania.

Žltá akácia môže byť použitá ako strom alebo rýchlo rastúci ker pre živé ploty. Výsadba v tomto prípade je hustá, plastová, dekoratívna. Vo výške takýto plot môže dosiahnuť 4 metre. Rastlina nemá zlú formu a nechce tvoriť veľa stromov. V záhrade bude užitočná ako vynikajúca medová rastlina.

Park a polyanthus rose

polyesterový plotNeuveriteľne krásne, svieže a štýlové vyzerajú živé ploty kríkov parku a polyanthusových ruží.

Rastliny svojho druhu vytvárajú atmosféru viktoriánskej záhrady, zatiaľ čo takéto živé ploty nie sú dostatočne tvarované, ale len zachovávajú dekoratívny kef. Treba však mať na pamäti, že všetky ruže majú tendenciu vytvárať výhonky, ktoré sú starostlivo vyrezané.

zaistenie SpiraeaLuxusným plotové freestyle získané z rôznych druhov Spirea, dobre reagujú na strihovým chubushnika a tradične pestujú v prímestských oblastiach lila. Všetky tieto kultúry dokonale kvitnú a tolerujú zimu bez straty.

Blackthorn a ďalšie trnité rýchlo rastúce kríky na živé ploty

trnka ZaistenieNie je divu, že pre zelenú záhradnú plotu sa často vyberajú kultúry s tŕňmi. Ostnatý dlhodobé zaistenie rýchlo rastúcich druhov, dokonca aj pri fotografovaní za nízkej hustote a pri neexistencii zeleň sa zmení na neprekonateľnú prekážku nielen pre ľudí, ale aj pre pouličné a hospodárske zvieratá. S takým plotom pre miesto môžete byť pokojný!

Related  Zoznámime sa s odrodami zimolezu pre strednú zónu Ruska

Jedna z najhrudnejších kríkov používaných v záhradníctve, len trochu nižšia ako psík. Je to tŕň alebo ostružina s oválnou tmavozelenou lístiou a zaoblenými modro-modrými tortovými ovocnými drupemi. Mrazuvzdorný, perfektne nesúci strihacie puzdro niekoľko rokov sa stáva súčasťou hustého homogénneho živého plotu, ktorý nielenže dokáže rozlíšiť územie, ale tiež dokonale posilní svah rokliny alebo rybníka.

pichľavé zaisteniePloty z kríkov nemajú žiadny vplyv:

 • rakytník, dobre vetvenie s prerezaním, nenáročné a hojne dávajúce koreňové výhonky;
 • Japonská dýka, vhodná na vytvorenie nízkych dekoratívnych hraníc.

Arónia a artrogia

ježko ježkaAk chcete vytvoriť vysoké záhradné ploty, s výnimkou ochrany, poskytovať majiteľom chutné ovocie, rastliny irgu a chokeberry. Tieto rastliny sú schopné vytvoriť zabezpečenie až do výšky 3 metre a vyššie.

Sú zimovzdorné, nenáročný na podmienky pestovania a príjemné na pohľad, a to nielen slávnostné a bielymi kvetmi, ale strapcom jedlých plodov, a tiež pre zmenu farby jesenného lístia.

Rastliny na vytvorenie živého plotu – video