ihličnatých stromovNiekedy sa pri pohľade na stálezelené ihličnaté stromy myslia: prečo má človek taký krátky život na zemi? Rozumné bytosti, ktoré môžu myslieť, cítiť a vytvárať, v priemere žijú 70-80 rokov a bežné stromy – viac ako tisíc. Možno sa raz splní sen o večnom živote a ľudia budú môcť plne vychutnávať životné prostredie. Zatiaľ čo tento čas nepríde, je lepšie sa zoznámiť s rôznymi druhmi ihličnatých stromov, aby ste ich zdobili svojou krajinou.

ihličnatých stromov v prímestskej oblastiTieto stálezelené rastliny sa harmonicky zmiešajú s akýmkoľvek dizajnom krajiny. Ich striktné a rafinované formy jasne vystupujú na zelenom trávniku v lete. A v chladnej sezóne osviežte vidiecky dom s bohatou zeleňou a príjemnou živicovou arómou. Veľa záhradníkov rastie na svojich stránkach vždy krásne krásy, pretože ich rozmanitosť je skutočne pôsobivá. Sú vysokí a trpaslíci. Vyskytujú sa vo forme pyramídy alebo kužeľa. Preto nezabudnuteľná krajina ihličnatých stromov zostane navždy v srdci vďačních ľudí. Pozrime sa podrobnejšie na najpopulárnejšie druhy.

Z veľkého počtu dlhodobo žil v ohradách obzvlášť pôsobivé unikátnych exemplárov: smrek “Old Tikka” vo Švédsku (viac ako 9000 rokov), borovica v USA “Matuzalem” (5000). Vo všeobecnosti má planéta až 20 takýchto stromov.

Národným favoritom je smrek

fešnýPravdepodobne neexistuje žiadna osoba na zemi, ktorá by o tomto stromu nepočula. O ňom sa píše veľa básní a piesní, sú napísané obrazy a rozprávky. Rastlina je spojená s rôznymi sviatkami, zvykmi a niekedy so zlými znakmi. Z tohto dôvodu rastlina trpí nadmerným výrubom, čo prináša veľké zármutky znalcom prírody.

Smrek – evergreen ihličnatý strom, ktorý patrí do rodiny “borovica”, môže vyrastať do výšky 35 metrov. Má pyramídový alebo trojuholníkový tvar koruny, končiac ostrým hrotom. Pobočky sú umiestnené pozdĺž celého kufra, takže prakticky nie sú viditeľné zo strany. Rastú na ihličkách tmavozelenej farby s lesklým lesklým povlakom, ktoré sú oveľa kratšie ako borovice.

Strom sa nachádza takmer všade na území severnej pologule. Je to hlavná zložka ruskej taigy, kde rastie pozdĺž dubu, brezy, borovice, lieska a lipa. V prírode je asi 50 druhov smreka. Niektoré z nich úspešne zakorenili na trávnikoch. Nasledujúce druhy sú zvlášť široko používané.

Korene smreka sú blízko povrchu pôdy, takže silný vietor hurikánu môže zraziť. Preto by sa strom nemal vysádzať v blízkosti obytných štvrtí.

Akrokona

akrokonaPre smrek tohto typu je charakteristická široká kužeľovitá koruna so zavesenými vetvami. Považuje sa to za pomaly rastúce. Za 30 rokov rastie do výšky 4 metre. Priemer rastliny je asi 3 m. Uprednostňuje tieňované oblasti. Smrek je veľmi dobrý pri nízkych teplotách. V letnom horúčavu potrebuje zalievanie.

Related  Ako si vybrať správne rastliny pre alpský vrch

inverzie

inverzieStrom má korunu v tvare stĺpca a tečúce plačiace se vetvy, ktoré sa podobne ako oblak dotýkajú zeme. Vyrastie až na maximálne 8 metrov. Priemer dospelých rastlín je približne 2,5 m.

European Maxwellie

Európsky moscovskýTrpaslík v tvare širokého kužeľa. Bez problémov toleruje zimné mrazy a tieňované miesta. Rastú na výšku metra. Priemer dospelého ker je 2 m.

Glauca Globosa

glaukóm globusSlávny smrek vystupuje s modrými ihlami. Rastú do výšky 2 metre. Používa sa v mnohých krajinách na dekoráciu mestskej a predmestskej krajiny. Vzhľadom na skutočnosť, že strom sa podopiera k rezaniu, sú z neho vyrobené pôvodné modré guličky, ktoré potešia svojich fanúšikov po celý rok.

Jedľa – strom s fialovými kužeľmi

jedľaEvergreen zástupca rodu “Pine”. Od svojich blízkych sa odlišuje vo vlastnostiach ihiel:

 • mäkkosť;
 • lesk;
 • plochý tvar.

Na spodnej strane každej ihly sú viditeľné biele pruhy, ktoré dávajú rastline slávnostný vzhľad. Jedľa je vyzdobená fialovými kužeľmi, čo je jeho hlavným vrcholom. Rastá pomaly počas 10 rokov, po ktorom rast zrýchľuje. Žije okolo 400 rokov. Chovateľov odvodených odrôd, ktoré sa používajú na zdobenie mestských a prímestských oblastí.

Vzhľadom k tomu, že ihly stromu majú liečivé vlastnosti, je to skvelý nápad pestovať jedľa v letnej rezidencii. Pomáha v boji proti prechladnutiu, radikulitíde a hojeniu rán.

Kolumnaris

kolumnarisStrom má priamy kmeň a úzku korunu podobajúcu sa stĺpu. Rastú až 10 metrov. Hrubé vetvy sú smerované hore, čo dáva stromu majestátny charakter.

prostrata

jedľa prostrataTáto jedľa je známa svojimi dlhými natiahnutými ramenami nad zemou, ktoré môžu dosiahnuť 2,5 metra.

Z Argentu

jedľa ArgentaZnačka sa vyznačuje originálnymi striebristými ihlami, ktorých hroty sú namaľované belavými farbami. Každú jar vychádzajú z jej obličiek výhonky žltého luminiscenčného sfarbenia. Táto nezvyčajná kombinácia vytvára nádherný výhľad na stránku vidieckeho domu. A trvá takmer mesiac.

nana

fir nanaBonsai, ktorý rastie iba do 50 cm. Priemer dospelého rastliny je 1 m. Koruna je zaoblená, mierne sploštená. Nádherne sa zakoreňuje v malých oblastiach.

Related  Výsadba a starostlivosť o vreteno na záhrade

Majestátny céder

cédreOd nepamäti sa tieto stromy považujú za symbol veľkosti. V prirodzenom prostredí rastú v nadmorskej výške 3 km a pripomínajú skutočných gigantov. Rastú až 50 metrov. Žijú viac ako dve storočia.

Cedar napriek svojej veľkosti je jedinečným stromom, pretože môže zdobiť každú záhradnú krajinu. Ak ho položíte na predné dvere, vznikne atmosféra určitej oslavy. Na priestranných trávnikoch – útulnosť domu. Niektoré trpasličí odrody sa používajú na pestovanie bonsajových rastlín. Vytvoriť originálne krajiny široko používané druhy, ktoré sa líšia:

 • farebné ihly;
 • dĺžka ihiel;
 • veľkosť stromu.

Výber správneho druhu je žiaduce zoznámiť sa s rastlinou. Pre domáce pestovanie používajte tieto odrody:

 1. «Glauca». Strom sa vyznačuje ihličkami modrej farby. Má kónický tvar. Dokonalo toleruje silné mrazy.cedar glauca
 2. “Vreviramulosa”. Cedar tohto typu sa vyznačuje pretiahnutými vetvami jemnej prírody, čo spôsobuje úctu.Vreviramulosa
 3. «Strict». Strom roste v tvare stĺpca. Je tvorená krátkymi konármi mierne zdvihnutými nahor.stricta
 4. «Pendula». Rastlina je ohromená sviežimi vetvami, ktoré klesajú smerom dolu, ktoré vylučujú opojnú ihličnatú arómu.pendula

Tajomný smrekovec

smrekovecMnoho ľudí si myslí, že ak sa strom nazýva smrekovec, potom nepatrí k ihličnatým stromom. V skutočnosti to nie je. Závod je reprezentantom rodiny “Pine”, ale na rozdiel od ich príbuzných, na jeseň stráca ihly.

Larch roste až do výšky 50 m. V tomto prípade kmeň dosahuje priemer 1 m. Pobočky rastú v chaotickom poradí s takmer znateľným svahom. V dôsledku toho sa tvorí koruna vo forme kužeľa. Ihly sú nápadne sploštené, mäkké na dotyk, jasne zelené farby. V prírodnom prostredí je 14 rôznych odrôd. Pri konštrukcii záhrady sa používajú nasledujúce typy:

 • plačúci modřín – “Viminalis”;plačúci smrekovec
 • vankúš v tvare vankúša – Corley;vankúškovo tvarovaný smrekovec
 • s originálnymi plíživými vetvami – “Repens”;modřín s plazivými vetvami
 • pobočky skrútená príroda – “Cervicornis”;krútené vetvy
 • Krátky pohľad so modravými ihličkami – “Modrý trpaslík”.modřín so modravými ihlami

Táto rozmanitosť vám umožňuje vytvárať nádherné krajiny v predmestských oblastiach.

Vynikajúca borovica

borovicaBiológovia počítajú viac ako sto rôznych odrôd takejto stále zelenej rastliny. A charakteristickým znakom je počet ihiel na jednom lúči. Borovica často rastie do výšky 50 metrov. Rovný kmeň je pokrytý červeno-hnedou popraskanou kôrou. Dlhé ihly sa nachádzajú na rozvetvených vetvách stromu a líšia sa bohatou chuťou. Pine žije asi 600 rokov a perfektne toleruje studené a letné teplo.

Výsadba borovica by sa mala robiť rýchlo, pretože jej korene sa môžu vyčerpať za štvrtinu hodiny. Táto rastlina nie je zakorenená na novom území.

Pre záhradnú výzdobu vytvorili chovatelia originálne miniatúrne druhy:

 • “Mopy” – dospelá rastlina má guľovitý tvar. Rastú na výšku 1,5 metra;borovice borovice
 • “Globosa Viridis” je pôvodný borovicovitý keb. Priemer a výška zariadenia nepresahuje 100 cm.Globosa Viridis
 • “Gnom” – výška stromu je asi 2 metre. Dĺžka ihiel je len 4 cm;borovicový trpaslík
 • “Columnaris” – odroda sa líši od predĺžených a hrubých ihiel. Rastú do výšky 2,5 m. Priemer dospelého stromu je asi 3 m.borovice kolumbárium

Related  Špeciálny kúzlo pridá do záhrady thuya Tini Tim

Nepochybne, takýto evergreen žijúci dekorácie budú vhodné na vytvorenie krajinných skaliek alebo mixborders. V každom prípade sa borovica môže stať návštevnou kartou krajiny.

Jej Veličenstvo Thuya

thujaEvergreen strom tohto druhu je takmer vždy používaný pre dekoráciu mestských parkov a zelených plôch. V poslednej dobe sa táto rastlina široko používa na zdobenie usadlostí. Záhradkári ocenia ich schopnosť odolávať silným zimným mrazom, suchu a vysokej vlhkosti.

Strom thuya sa vyznačuje sviežimi vetvami, na ktorých sú šupinaté listy tmavozelenej farby. Každý rok je rastlina pokrytá miniatúrnymi hrbolmi, ktoré sa podobajú rozptýleným korálkam na zelenom tkanive. Okrem tradičných foriem sú tui:

 • trpaslík;
 • plač;
 • plazivej.

Najčastejšie sa pri navrhovaní výsadby používajú sadenice tujy nazývané “Occidentalis”. Wood schopné rásť až 7 m na výšku, a vytvoriť korunu asi 2 m Ďalší typ. – “lenivosť Gold» – odtieni zlaté ihly. Výborný koreň v tienistých miestach v záhrade.

columna thujaStredne veľká odroda – “Columna” zapôsobí ihlou tmavozelenou farbou s lesklým odtieňom. To nezmizne ani v zime, pre ktoré je veľmi cenený milovníkov zelených plôch. «Columna»

thuia smaragdKompaktný typ tylového stromu – “Holmstrup” má kónický tvar napriek svojej výške – 3 m. Zázračne toleruje studené zimy, je náchylný na prerezávanie a používa sa ako živý plot. Ďalší obra – “Smaragd” – rastie asi na 4 m. Priemer dospelého stromu je až 1,5 m. Ihly sú šťavnaté, tmavozelené a lesklé. Takáto krása určite vyzdobí krajinnú krajinu znalcov zelene.

Bližšie zoznámenie sa s majestátnymi ihličnatými stromami je jednoduché vybrať vhodnú možnosť. A nechajte prímestskú oblasť premeniť na zelenú oázu radosti, kde rastú tvrdé ihličnaté stromy.

Ihličnaté rastliny v krajinnom dizajne – video