majestátny bukNie je vôbec ťažké si predstaviť lesy, kde cez trunky, ktoré uniknú na oblohu, svetlo slnka len ťažko preniká. Tichá šumavka listov sa spája s spevom vtákov, pre ktoré sa buk stal útulným domovom. Keď padne jeseň na zem, les sa rozsvieti rôznymi jasnými farbami. A na jar poskytujú sviežosť a upokojenie.

cesty medzi bukovým lesomMnohí sa zhodnú na tom, že les je skutočným stvárnením neprekonanej krásy, najmä ak má buk. Najstaršie rastlinné vzorky môžu mať výšku až 40 m. Priemer kmeňa je približne 2 metre. Skutočne veľkolepý obor! Navyše trvanie jeho života často dosahuje známku – 300 rokov. Bolo by pre ľudí, aby žili toľko!

Je zaujímavé, že bukové drevo sa začína zberať, keď je staršie ako 100 rokov. V tomto prípade môže byť priemer kmeňa iba pol metra.

Biologické charakteristiky rastlín a druhov

bukový lesBuk je reprezentantom rodiny “Bukovye”, ktorá má asi 1000 rôznych druhov rastlín. Má štíhly kmeň, stĺpcový charakter, zdobený sférickou korunou. V horúcich letných dňoch slnečné svetlo neprechádza cez to, takže sa môžete skrývať v tieni od tepla.

buková vetvaNa tenkých vetvách stromu vyrastajú zubaté listy pozdĺžneho tvaru, pripomínajúce predĺženú elipsu. V chladnej sezóne spadnú. Počas kvitnutia stromu buk, ktorého popis a fotografiu sú uvedené nižšie, sú tu roztomilé náušnice.Bukové prekvitá Opeľujú sa pod vplyvom silného vetra. V hustých lesoch, kde je málo svetla, okamih vzhľadu plodu po 60 rokoch.

bukové ovocieSú to orechy, až do veľkosti 15 cm. Ľudia ich dlho považovali za jedlé, a tak sa dali na jedlo. Buk sa dokonale vyvíja v tieni. Uprednostňuje hlinité pôdy. Nepáči sa nízkym teplotám.

Strom zázračne toleruje prerezávanie, takže môže byť použitý ako plot na záhrade.

buk vo voľnej prírodeV prírodnom prostredí existujú rôzne typy bukov. Zoberme si najobľúbenejšie z nich.

Related  Čo robiť s žiarovkou, keď hyacint tečie?

Buk Gorodchatyi

Fagus crenataDruh tohto buku sa vyznačuje hustou korunou, ktorá je najčastejšie zaoblená. Veľké listy dosahujú dĺžku 10 cm, prevažne rastú na japonských ostrovoch a sú dominantným stromom v lesných plantážach. Buk vyrastie až do výšky 35 m.

Fagus grandifolia

Fagus grandifoliaPredstavitelia tohto druhu rastú na 25 m. Maximálny priemer kmeňa je približne 100 cm. Eliptické listy majú špicatý hrot. Dĺžka vzorky je väčšia ako 12 cm. Farba listovej dosky v lete je zelená s modrým odtieňom. Na jeseň sa mení a získavajú jasne červenú farbu. Rodenou časťou druhu je východná časť Severnej Ameriky. V Európe strom padol do 18. storočia ako okrasná rastlina pre mestské parky. Často sa nachádza v lese vedľa javora, lipa alebo brezy.

Buk európsky

bukový európskyToto je názov najrozšírenejšieho typu bukov, ktorý sa nachádza v Európe. Vytvárajú lesné plochy, ktoré sa nachádzajú v parkoch mestskej zóny a pestujú sa v botanických záhradách. Charakteristickou črtou majestátnej rastliny je korunka valcového tvaru s okrúhlym vrcholom. Toho sa dosahuje cez tenké vetvy, husto zasadené na hustom kmeni. Jedinečné vlastnosti dreva buka umožňujú používať jeho drevo na výrobu nábytku a ovocie vo varení. Rastlina vyzerá báječne kedykoľvek počas roka:

 • Na jar priťahuje hodvábnu lístiu;
 • v lete, modrastý kňaz;
 • Keď príde jeseň, rozsvietia sa svetlé burgundské odtiene;
 • v zime – strom pripomína majestátnu lesnú stráž.

To je pre tento buk oceňujú milovníci zelených plôch.

Buk Oriental

orientálny bukTento druh je široko rozšírený v blízkosti pobrežia Čierneho mora a na svahoch pohoria Kaukazu. Vhodná oblasť, v ktorej rastie buk v Rusku, je Krymský polostrov a jeho najzápadnejšia časť (oblasť Kaliningrad). Na týchto miestach je mierne podnebie, kde nie je žiadny vážny mraz.

Buk japonský

buk japonskýNa japonských ostrovoch av Kórei sa nachádza výhľad. Často sa nazýva “japonský modrý buk”. Rastú do výšky 15 m a môžu mať niekoľko kmeňov. Zvláštnosťou tohto druhu sú pôrodné listy, ktorých dĺžka je 6 cm. V tvare sa podobajú elipsám. Špička je špicatá. Spodná časť dosky je modrej farby.

Related  Pravidlá pristátia a starostlivosti o vŕtačku Matsudana

Engler buk

Engler bukTaký buk môže rásť až do výšky 20 metrov. Vyznačuje sa širokou oválnou korunou, ktorá sa získava vďaka množstvu vetiev. Zvláštnosťou tohto druhu je predĺžený tvar listovej dosky. Strom sa vyskytuje hlavne v Číne a len príležitostne v parkoch v európskych krajinách.

Beech Shining

buk žiariaceTento typ buku sa vyznačuje špecifickou lesklivosťou kôry. Strom rastie do výšky 25 metrov. Má zaoblenú korunu sviežej vetvy. Každý rok dospelý strom prináša ovocie vo forme malých orechov, ktoré vtáky a malé zvieratá radi jedia.

Listová a buková kôra obsahuje mnoho užitočných prvkov. Sušené liečivé suroviny sú lepšie vzdialené od priameho slnečného žiarenia. Ideálnym miestom je podkrovie s dobrým vetraním.

Buk a jeho cenné drevo

bukové drevoVždy ľudia používali pozemské dary na vybavenie svojho spôsobu života. Stromy vždy zaujímali dôležité miesto v tejto oblasti a buk nie je výnimkou. Z neho bolo veľa užitočných vecí. Okrem iného by som chcel spomenúť:

 • rôzne hudobné nástroje;hudobný nástroj
 • parkety;bukové parkety
 • listová preglejka;
 • meracie prístroje;
 • nábytok;bukový nábytok
 • papiera.

Ako vidíte, strom prináša osobám veľa výhod, pretože drevo má také vlastnosti:

 • odolnosť proti vlhkosti;
 • zvýšená hustota;
 • sklon k tvorbe zaoblených foriem;
 • ľahko sa lešte.

Je známe, že skúsení pivovarníci v Anglicku, keď pijú obľúbený nápoj, pridávajú do neho bukové čipy. To mu dáva neobvyklú chuť a vôňu. Okrem toho bukové regály, sudy, záhradné pavilóny sú vyrobené z buku. A z únikov môžete rozložiť cestu na záhrade.

Buk lesný v prospech ľudí

bukAk dôkladne zvážite fotografiu stromu – buka, môžete si všimnúť jej vonkajšiu krásu. To zázračne zapadá do akejkoľvek prímestskej krajiny v jedno alebo skupinové výsadby. Vzhľadom na to, že buk je prerezaný, sú z neho vyrezané rôzne postavy. Často bukové výsadby sa nachádzajú v sanatóriu, kde ľudia absolvujú wellness kurz liečby.

Related  Výsadba a starostlivosť o rastlinu Zimolez

Tento strom sa používa aj v kulinárskom umení. Ocot je vyrobený z dreva. Ovocie sa používa na rôzne dezerty, koláče a koláče. Na miestach, kde je veľa bukových stromov, ľudia sa naučili robiť múku z ovocia. Palacinky, sušienky a palacinky sú z nich pečené. Navyše, orechy dostávajú voňavý olej, ktorý sa bežne používa v kozmeteológii.

Ak chcete získať vynikajúcu masku pre tvár a krk, pridá sa k nej bukový olej.

Vedci sa domnievajú, že buk je dôležitým článkom v tvorbe kyslíka na Zemi. Jeho početné listy sú v tomto procese dôsledne zapojené. Unikátny koreňový systém chráni pôdu pred koróziou. Niektorí odborníci sa domnievajú, že kvôli výsadbe bukov, vlhkosť voľne padá hlboko pod zem. V tejto oblasti nedochádza k erózii pôdy alebo stojatých vôd.

miesto na prechádzkuAk chcete nejako udržať svoje zdravie, ľudia sa pokúšali používať rastliny. Buk nie je výnimkou. Z listov a prvkov kôry pripravujú liečivé nápoje, vytvárajú kúpele, obklady a dokonca aj pleťové vody. Aromatický bukový olej sa bežne používa na kozmetické účely, aby sa zachovala sviežosť pokožky tváre. Strom je všeobecne cenným darom od prírody. Takže budeme chrániť tieto majestátne stromy.

Bukový les – video