Vianočné stromčeky v kvetináčochNovoročné sviatky sa skončia a je škoda vyhnúť sa ich hlavnému symbolu – voňavému živému vianočnému stromu. Milovníci flóry v mnohých krajinách ako dobrá alternatíva – vianočný strom v banke. Môže sa skladovať vo vnútri pred nástupom tepla s následnou transplantáciou na dvorku.

Aby sa rastlina zvykla na normálne rozvíjanie, je potrebné študovať a dodržiavať základné pravidlá akvizície, starostlivosti.

Výber rastlín

jedľa NordmanPri nákupe rôznych sadeníc ihličnanov je potrebné zohľadniť ich prispôsobivosť životu v chladných podmienkach našej klimatickej zóny. Optimálne prispôsobenie:

 • obyčajná jedľa alebo borovica;
 • trpasličí smrekový kužeľ v banke;
 • jedol pichlavý, srbský;
 • dekoratívne modré smreky holandských, dánskych, severoamerických alebo ruských odrôd;
 • jedľa na Sibíri, v Kórei alebo v Kaukaze;
 • stĺpec western thuya.

stromčeky stromuPri výbere sadenice sa musíte uistiť, že včera nebola zmenená na hrniec alebo vaňu. Aby ste to dosiahli, postačí jemne pohybovať hlaveň, aby ste vyčnievali hornú vrstvu pôdy. Ak máte akékoľvek pochybnosti, požiadať predajcu, aby starostlivo vytiahol rastlinu, skontrolujte hrubú koreň, stav koreňového systému. Nemal by byť poškodený a husto rozvetvený.

jedľa horský kompaktSmrek miluje obsah v okyslenej zmesi na báze rašeliny. Ak bol strom od samého začiatku pestovaný v jednom kontajneri, korene rastliny budú rovnomerne rozložené v banke. Jeho veľkosť by mala byť úmerná korune živého vianočného stromčeka v banke. Miniatúrne vane, hrnce najčastejšie naznačujú použitie rôznych rastových stimulantov a nízku pravdepodobnosť úspešnej ďalšej transplantácie takých ihličnatých rastlín v prímestskej oblasti v blízkosti domu.

Hustý, ihličnatý, ihličnatý koreňový systém svedčí o zdraví sadeníc, o dobrých vyhliadkach na jeho ďalší rast.

Spoľahlivé miesta na nákup smreka sú škôlky a špecializované záhradnícke obchody. Teraz vo veľkých mestách sa začalo objavovať najchudobnejší spôsob používania stromov. Po pestovaní v špeciálnych škôlkach sa ponúkajú kupujúcim na prenájom na novoročné oslavy po dobu 17 dní. Následne nájomca vracia rastlinu do škôlky, kde ho skúsení odborníci špecializujú a začiatok tepla sa vyskytuje v lesných parkoch, na uličkách av iných určených miestach.

Aby nedošlo k poškodeniu vetvičiek, kmeň stromu, nepreťažujte ho hračkami, ozdobami a girlandami.

Vianočný strom v hrnci: ako sa postarať o byt

zalievanie vianočného stromu v hrnciDekoratívne ihličnaté dreviny sú kvitnúce a citlivé na svetlo, vlhkosť a obsah pri optimálnej teplote.

Po nákupe ihneď nepostavte strom na čestné teplé novoročné miesto. Niekoľko dní v chladnej miestnosti s dostatočným množstvom vzduchu mu umožní lepšie sa prispôsobiť novým podmienkam. Na dovolenke položte vianočný stromček mimo batérie a iné ohrievače.

Po Novom roku a Vianociach je lepšie ihneď presunúť vianočný stromček na presklenný balkón.

Smrek v hrnci doma vyžaduje starostlivú starostlivosť. Pôda pre jej údržbu by mala byť pravidelne udržiavaná v mokrom stave, aby sa zabránilo vysychaniu alebo podmáčaniu. Ihly, vetvičky neustále (najmenej 5 krát denne) na ošetrenie sprejom vodou. Znížená vlhkosť môže viesť k sušeniu a smrti okrasných rastlín. Aby strom bol rovnomerne osvetlený, odporúča sa to pravidelne otáčať okolo osi. Tým sa zabezpečí jednotná farba ihiel, zníženie rizika ochorenia. Aby ste predišli popáleninám, chráňte zariadenie pred priamym slnečným žiarením.

Smrek je obzvlášť náchylný na zmeny teploty. Je potrebné zabezpečiť ich konštantný obsah pri teplote 0 až 10 stupňov Celzia, čo je konštantná dodávka čerstvého vzduchu. Ak sa balkón stane veľmi chladným, môžete ho navyše zabaliť teplou prikrývkou, slamou a seno.

V zime sú vianočné stromčeky v kvetináči v kľude, takže ich nezhŕžte ani neponúvajte.

Vlastnosti jednotlivých odrôd

smrek Fat AlbertSrbský (balkánsky) smrek medzi fanúšikmi ihličnatých rastlín sa považuje za najnižšiu.

Jeho dekoratívne triedy Gnome (výška v dospelom stave až 1,5 metra) a Nana (výška až 3 metre) vyzerajú skvele na novoročné sviatky.

Medzi modrými (ostnatými) jedľami v hrnci sú dekoratívne odrody veľmi náročné:

 • semi-trpasličí Edith s harmonickými tvarmi a sivej modrej ihly;
 • Fat Albert s jasnou farbou a pravou korunou;
 • Zelená s modrou Glaucou Globose so sférickou korunou.

Vianočný stromček Comic in a potAko sa starať o populárny kanadský vianočný strom Konica v baníku pozná mnoho ruských floristov. Rast robí veľmi pomaly, ročný nárast je až 5 centimetrov. Dokonca aj v dospelom stave, výška rastliny zriedka dosahuje jeden meter. Živinou pôdy rastliny je hlinený trávnik s prídavkom listov, malým množstvom rašeliny a piesku. Kónus je menej náladový ako iné odrody rastlín ihličnatých. Môže sa pestovať vo vani (hrniec) niekoľko rokov.

Sanders Modrá jedľaAnalogom kultivaru je dekoratívny kanadský kužeľovitý strom v banke Sanders Blue. Smrek má jemné, modro-modré ihly, ročný rast až 7 centimetrov. Pri správnej starostlivosti rastie 50 rokov a dosahuje maximálnu výšku 3 metre. Miluje ľahkú, vlhkú úrodnú pôdu. Na otvorenom teréne môže odolávať mrazom až do 40 stupňov.

Dobre zapadajú do interiéru miniatúrne odrody jedľa kórejský:

 1. Diamant s hustými tmavo zelenými borovicovými ihličkami. Do veku 10 rokov rastie na pol metra, je zima odolný, miluje vlhkosť a mierne množstvo slnečného žiarenia.tmavozelené ihly
 2. Cis vo forme malej mäkkej hustej misy. Má svetlé fialové hrbole. Miluje vlhkosť, okyslené piesčité hlinité pôdy.
 3. Zmrazená mrazuvzdorná jedľa.Fraser jedľa
 4. Oberon s vankúšovitou korunou.

Kavkazská a dánska odroda jedľa sa vyznačuje prísnym kužeľovitým tvarom, jemnými načechranými zelenými ihličkami. Pre nový rok nastavte aj zlaté, vztýčené modré jedle.

jedľa NordmanPoľnohospodári z Dánska úspešne zvládli pestovanie v kádiach jemnej jedle Nordman, ktorá je veľkým dopytom v hlavných mestách počas nového roka.

Jedle sú nenáročné v starostlivosti a trvanlivé. Starostlivosť o domáce zvieratá je pravidelné zavlažovanie (bez podmáčania), dostatočné odvodnenie pôdy. Pri pristátí na otvorenom pozemku vyrastajú až 30 cm ročne a môžu žiť až 100 rokov.

Kompaktná horská jedľa s plochými ihlami, lesklý strieborný ihlový pretek. Spolu s proporcionálnym tvarom kužeľa, nezvyčajné farebné odtiene z neho robili lídra v predaji živého smreka v kvetináčoch v mnohých regiónoch.

Vianočný strom HopsiNajjasnejšia z modrých trnitých jedlí, Hupsey, vodca osláv nového roka v Európe. Jeho hlavnými výhodami sú prísne kužeľ koruny, strieborno-modré ihly. Miluje svetlo, mrazuvzdorné, nenáročné v podmienkach vysokej mestskej kontaminácie a znečistenia ovzdušia.

Vianočný strom CupressV rade odrôd bežných vianočných stromčekov v hrnci vyniká nemecká jedľa obyčajná Kupressina. Má originálnu zúženú ová korunu, smaragdovozelenú farbu ihličiek. Odroda vykazovala dobrú stabilitu pri snehových snehových snehových srážkach.

Jarná transplantácia

Premiestňovanie vianočného stromu na jarPri nástupe tepla a dostatočnom rozmrazení pôdy môžete transplantovať svoju zimnú krásu z hrnca do otvoreného priestoru. Odporúča sa to urobiť pred prietokom z rastliny. Pre pristátie je najlepšie miesto na osvetlenie. Transplantáciu vykonávame dôsledne:

 1. Pripravujeme priestrannú jamu tak, aby korene ihličnatej rastliny boli voľné a rovnomerne rozložené v pripravenom priestore.príprava jámy
 2. V spodnej časti položte odtok piesku o hĺbke 20 cm.
 3. Pripravujeme zemnú zmes na zásyp, ktorá pozostáva z dvoch častí trávnika, jednej časti rašeliny a piesku.
 4. Pri inštalácii v jame musí byť koreňový hrdlo rastliny v horizontálnej rovine so zemou.vyrovnať sadenice
 5. Zaspávame dieru, vrstvu po vrstve zhutňujeme pôdu.

zavlažovanie transplantovaného stromuHnojivo počas výsadby sa používa individuálne, berúc do úvahy vlastnosti odrody a zdravotný stav stromu.

Postupne po každom novom roku sa na pozemku objaví nový ihličnatý sadenec. Vianočný stromček po dlhú dobu poteší oči a ohrieva dušu.

Ako sa starať o vianočný stromček v byte – video