Chick bol chorýMladá hydina je vystavená mnohým nebezpečenstvám. Jednou z najzávažnejších chorôb je kokcidióza u kurčiat, liečba doma vyžaduje veľa horlivosti, trpezlivosti a pozornosti chovateľa hydiny. Aký je prejav tejto choroby, aké sú jej príznaky a spôsob liečby?

Príčiny a príznaky kokcidiózy u kurčiat

Kauzálnymi činiteľmi choroby sú jedenásť druhov prvotných mikroorganizmov, ktorých preniknutie do tela spôsobuje podobné, vo väčšine prípadov závažné následky.

Oocysty príčinných činiteľov kokcidiózy u kurčiat infikujú telo, prenikajú do neho kontaminovanou vodou a jedlom, z vrhu v hydinovom dome alebo z pôdy. Rozvíjajúce sa mikroorganizmy sa začínajú množiť a nová šarža oocyst už do štyroch dní s vrhmi padajú do vonkajšieho prostredia.

Kokcidióza u kurčiatV teplej sezóne zostávajúce činitele kokcidiózy ostávajú životaschopné niekoľko mesiacov. Ak sú mikroorganizmy chránené vegetáciou alebo vnútri domu, môžu byť v prípade, že sú prenášané zvieratami na inventári alebo na nohách osoby, aj naďalej ohrozujú zdravie kurčiat trikrát dlhšie.

Kokcidióza u kurčiat sa vyskytuje v akútnej alebo chronickej forme a ochorenie je náchylné na rastúce mladé zvieratá aj dospelé vtáky.

Ochorenie ovplyvňuje sliznicu gastrointestinálneho traktu, čo spôsobuje podráždenie, narušenie integrity a oslabenie vtáka. Choroba je sprevádzaná hnačkou u kurčiat, ktorej liečba by mala byť systemická. V opačnom prípade sú postihnuté tkanivá premenené na ľahkú korisť pre iné odrody patogénnej mikroflóry, ktorá spôsobuje sekundárne infekcie.

Kokcidióza je sprevádzaná hnačkouAk je počet patogénov, ktoré vstúpili do tela, malý, ochorenie pokračuje rozmazaným. Kurčatá sa často zotavujú, získavajú imunitu voči kokcidióze, ale asi rok zostávajú nosičmi a rozširovacími prostriedkami infekcie. Akútna forma ohrozuje prudké zhoršenie stavu peria, ich oslabenie v dôsledku tráviacich porúch, vyčerpanosti a smrti.

Príznaky kokcidiózy u kurčiat

Symptómy kokcidiózy - ospalosť, letargiaKokcidióza u kurčiat je ťažko identifikovateľná v počiatočných štádiách. Chovateľ hydiny môže mať podozrenie na nesprávnu vec, iba všíma si domáce zvieratá:

 • neobvyklá ospalosť;
 • letargia, apatia;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • strata tónu a farby v náušniciach a chumáči;
 • znaky modrej na pokožke v blízkosti očí;
 • neustále oddeľovanie;
 • nečistoty, vyjadrené v neustále špinavom pečení blízko kloaky.

V neskorších termínoch je zrejmé, že kuracie mäso je nakŕmené a naplnené kvapalinou a výkal sa stáva kvapalinou so stopami krvnej peny. Nedá sa vylúčiť čiastočná paralýza alebo roztržitá nestabilná chôdza. U kurčiat mäsových plemien je príznakom nárast konzumovaných jedál bez nárastu hmotnosti.

Bez liečby sa zvyšuje hnačka u kurčiat a iné príznaky kokcidiózy, čo vedie k smrti vtáka za 4-7 dní.

Liečba kokcidiózy u kurčiat

Použitie iba symptomatickej liečby kokcidiózy u kurčiat nedáva úplné zotavenie. Preto sa používajú špecializované lieky, napríklad furazolidón, furacilín a norsulfazol. K dnešnému dňu existujú finančné prostriedky zamerané na zničenie a odstránenie z tela presne príčinných činiteľov kokcidiózy.

Na liečenie chorých kurčiat sa používajú špeciálne prípravkyNa prevenciu a úspešnú liečbu kokcidiózy u domácich kurčiat sa používa koksiprodín, ktorý priamo ovplyvňuje patogénne mikroorganizmy a zbavuje ich schopnosti poškodiť vtáky. Liek je určený pre mladé zvieratá a kurčatá a podáva sa s vodou počas dvoch dní.

Rovnaký crash, ale veľmi efektívny v priebehu liečby za predpokladu Baykoksom kurčiat, pod vedením prostriedky môžu byť použité pre prevenciu, rovnako ako re v relapsom ochorenia.

Pokyny na použitie pre kurčatá Amprolium hydrochlorid hovorí, že liek je škodlivý pre pôvodcov kokcidiózy a je vhodný na liečbu nielen mladistvých, ale aj rodokmeňového dospelého dobytka. Amprolium sa podáva s nápojom alebo jedlom a je zrušený päť dní pred porážkou.

Kurčatá sú varené amproliumSpolu s kŕmením kurčiat a mladým rastom plemien brojlerov sa uvádza jedna účinnejšia v kokcidióze – Avatek 15%. Vták by mal dostať liek od prvých dní po nástupe symptómov úzkosti do veku 4 mesiacov. Štyri dni pred zabitím brojlerov sa liek zruší.

Liečba kokcidiózy u kurčiat sa vykonáva až do úplného zotavenia hospodárskych zvierat, pričom sa nezabúda na opatrenia prevencie.

Preventívne opatrenia proti kokcidióze u kurčiat

Patogény ľahko tolerujú kolísanie teploty a vlhkosti, dlho ostávajú aktívne a nebezpečné. Preto ako preventívne opatrenie proti kokcidióze u kurčiat, pravidelné ošetrovanie zásob a priestorov s antiseptikmi a žiaruvzdorných povrchov s dúchadlami.

Pri identifikácii príznakov kokcidiózy u kurčiat, domáca liečba sa vykonáva v izolácii od zvyšku populácie infikovaná vtáka.

Včasné oddelenie chorých kurčiat pomôže šetriť hospodárske zvieratáTrvalo by to malo byť:

 • zmeniť stelivo;
 • monitorovať čistotu pijanov a krmív;
 • neumožňujú hromadenie hnoja a pôdy v hydinárni;
 • očkovanie stáda vajec;
 • na oddelenie kurčiat a kurčiat rôzneho veku.

Je mimoriadne dôležité, aby nedošlo k preplneniu obsahu, čo by viedlo k skorému napadnutiu a vážnym následkom šírenia kokcidiózy a iných chorôb kurčiat.

Prevencia kokcidiózy u mláďat – video