Ovce s jahňatamiDomáce ovce sú jednou z najrýchlejšie rastúcich, nekontívnych a produktívnych zvierat na statku. Nie je prekvapením, že prvé plemeno oviec pre domáce chovy sa objavilo pred mnohými tisíckami rokov. Proces výberu sa dnes nezastaví. Zatiaľ čo skoršie univerzálne zvieratá mali najväčšiu hodnotu, dávajúc vlastníkom vlnu a mäso, kožky, mlieko a cenný tuk, teraz sa uprednostňuje prednosť odrody s jasnou orientáciou.

V závislosti od klimatických podmienok, potrieb a dopytu sa veľké a malé farmy špecializujú na pestovanie:

  • mäsové plemená oviec;
  • mäso a odrody mäsa a mäsa;
  • zvieratá, ktoré produkujú vysokokvalitnú kožu a vlnu.

Stádo oviec na pastveExistujú plemená oviec, ktorých chov je prospešný pre výrobcov mliečnych výrobkov, vrátane tvarohu, kyslých mliečnych nápojov a syrov. V južných oblastiach sú ovce vysoko cenené.

Vlastnosti plemien oviec, ich fotky a opisy pomôžu začínajúcim chovateľom oviec zoznámiť sa s týmito zvieratami a kompetentne tvoriť vlastné stádo.

Romanovská plemena oviec

Romanovská plemena oviecPôvodne ruské plemeno oviec, ktoré sa objavilo na farme jaroslavskej provincie už v 18. storočí. Napriek úctyhodnosti druhov domácich zvierat, plemeno je stále veľmi populárne a rozšírené.

Charakteristickou črtou chovu ovčieho plemena Romanov je vysoká plodnosť.

Vďaka schopnosti kráľovien priviesť niekoľko jahničiek naraz a skracovať sa, aj napriek sezóne, zvieratá vykazujú vynikajúcu produktivitu v mäse, aj keď hmotnosť baranov a dospelých žien je ďaleko od predstaviteľov skutočných plemien ovčieho mäsa.

Stádo Romanovov oviecJahňatá plemená ovčieho plemena Romanov rýchlo získavajú váhu. Sedemmesačná populácia váži asi 30-35 kg. Hmotnosť oviec dosiahla splatnosť 80-100 kg, samica polovica ľahšia. Dnes je toto plemeno pre domáci obsah podporované veľkým záujmom majiteľov súkromných fariem a fariem. Okrem dobrej kvality mäsa dostávajú zvieratá zdravé mlieko s obsahom tuku približne 7%.

Počas obdobia laktácie môže ovca produkovať až stot litrov cenného produktu.

Eldibaevskaya plemeno oviec

Eldibaevskaya plemeno oviecPredkovia oviec Edilbaevskej, ktoré boli získané v minulom storočí, sú kazašské kohydovité zvieratá a veľké hrubé ovce z provincie Astrachaň. Potomkovia týchto vytrvalých druhov zdedili najlepšie črty svojich rodičov a boli schopní prežiť aj v najťažších stepných podmienkach, v suchom prostredí s malým množstvom skromných krmív.

Edilbaevskie ovce – plemeno, ktoré toleruje teplo, studený, prenikavý vietor.

Pri hľadaní nových pasienkov zvieratá prekonávajú značné vzdialenosti a zároveň dokážu pracovať až do 120 kg hmotnosti na barane a 75 kg na ovce. Dnes je toto plemeno oviec viditeľné nielen v kazašských stepiach, ale aj v južných regiónoch Ruska, kde sa tiež oceňuje vytrvalosť a vysoká produktivita mäsa zvierat.

Related  Prevencia, symptómy a liečba chorôb králikov

Hissar plemeno oviec

Hissar plemeno oviecOvčie tuk je cenný najmä v oblastiach tradičného chovu oviec, čo je produkt, ktorý určuje vzhľad celého radu plemien zvierat. Mäso alebo ovce sú stále najuznávanejšie v Ázii, na Strednom východe a na Kaukaze. Tuk v tele zvierat ovčích plemien oviec sa nehromadí rovnomerne, ale len v oblasti chvosta, tvoriac veľa kilogramových rezerv.

Hissar plemeno oviec je živým predstaviteľom mäsa a odrody mäsa. Veľké zvieratá vyrastajú až do 190 váh a majú takmer tretinu hmotnosti ovčieho teľaťa.

Hissar plemeno oviec - jasný predstaviteľ odrody mäsa a mäsaHardy ovce, dokonale prispôsobené horským pastvinám a prechodom, sa tešili širokej popularite aj v dobe ZSSR a sú stále aktívne pestované na súkromných farmách. Tieto zvieratá majú dobrú imunitu a rýchlo rastú, ale plodnosť sa nelíši. Hmotnosť dospelých oviec dosahuje 90 a niekedy 150 kg, ovce sú ešte väčšie. Hmotnosť mŕtveho mäsa presahuje 140 a ovčie ovce – 180 kg. Ovce počas niekoľkých mesiacov laktácie dávajú až 120 litrov mlieka.

Ovce Merino ovce

Ovce Merino ovceMerino sa považuje za špecifický štandard pre ovčiu vlnu. Toto plemeno oviec sa prvýkrát získalo na Pyrenejskom polostrove. A Španieli sú na túto skutočnosť oprávnene hrdí, berúc do úvahy, že ovce z Merinov sú národným pokladom. Teraz je Austrália uznávaná ako svetové chovné centrum pre tieto zvieratá. Jemne vlnené ovce majú tlustú, mäkkú vlnu, ktorá sa po strihu a spracovaní používa na výrobu odevov, pleteniny a textílií najvyššej kvality.

Strihanie oviecV porovnaní s ovčím mäsom Merinos nemožno nazvať veľkým, ale množstvo bielej jemnej vlny od jedného jedinca môže dosiahnuť 18 kg. Dnes k dispozícii chovateľom oviec je niekoľko desiatok plemien a rodokmeň získaných na základe Merinos alebo rovná sa kvalita a množstvo jemnej vlny.

Domáce merinoidyV prvej polovici 20. storočia dostal samotný ZSSR svoju vlastnú odrodu Merinos oviec. Predkovia sovietskych Merino, nie nižších ako slávni Španieli a Austrálčania, boli domáce ovce z Altai, Stavropol a Čečensko, ako aj predstavitelia plemena oviec Rambouillet. Na rozdiel od zahraničných merinos domáce zvieratá sú väčšie. Ovce vážia asi 110 kg a ovce sú približne polovičné. Toto zaujímavé plemeno oviec je stále zaujímavé pre chovateľov oviec v Rusku a používa sa pri výberových prácach.

Related  Robíme pijanky pre prepelice vlastnými rukami

Plemeno oviec PrekosFrancúzska pobočka Merinos je zastúpená plemenom oviec Prekos s jemnou jemnou vlnou a minimálnym objemom mäsa. História plemena začala v 19. storočí. V minulom storočí sa zaviedla ranná dozrievajúca odroda. Zvieratá sa ukázali ako odolné, ľahko sa prispôsobujú aj ťažkým severným podmienkam. Prekios v porovnaní s plemenami len z vlny potrebuje rozsiahle pastviny.

Dospelé ovce rastú až do 120 kg hmotnosti, hmotnosť oviec častejšie dosahuje 70 kg. Prekos ovce sú viac plodné ako iné zvieratá Merino, sú to dobré matky, čo je opodstatnené z dôvodu rizika vzniku oslabeného, ​​potrebného opatrovateľského potomstva.

Kuibyshev plemeno oviec

Kuibyshev plemeno oviecĎalšie domáce plemená oviec pre domácu údržbu majú orientáciu na mäso, vynikajúcu ranu zrelosti a vytrvalosť. V rovnakej dobe, kuibyshev plemeno oviec ukazuje vynikajúce spotrebiteľské charakteristiky husté, non-typické vôňa dietetického mäsa.

Stádo oviec KuibyshevKuibyshev ovce sú ľahko rozpoznateľné ich robustné postavenie, svalnaté nohy, široké chrbát a hrudník, hustý krátky krk a holú hlavu. Najčastejšie tieto plemená ovčieho mäsa pripomínajú známe zvieratá Romney-pochod.

Hmotnosť barana dosahuje 190 kg, ženy vážia približne 100 kg. Baránky plemena Kuibyshev majú veľmi skorú hmotnosť a doháňajú so svojimi matkami aj keď dosiahnu pol roka.

Ovce Dorper

Ovce DorperJužné africké ovce plemena Dorper získali miestni chovatelia, aby sa v pomerne náročných podmienkach kontinentu chovali stáda oviec s vysokou vytrvalosťou a vynikajúcou precocitou. Ako základ pre prácu boli odobraté zvieratá Dorset Horn a Blackheaded Persian ovce so smerovou orientáciou a iné odrody.

Ovce Dorper v zimeDorper neopomenul očakávania vedcov a chovateľov oviec. Pre o storočie, toto plemeno oviec potvrdzuje svoju schopnosť prežiť takmer na samote, zaobísť sa bez šťavnaté kŕmenia a vykrmovať veľkú váhu na dlhú cestu na skalnatých svahoch.

Hmotnosť barana dosahuje 140 kg, dospelé samice sú polovične malé. Rovnakú váhu, približne 50-60 kg, dosahujú polročné jahňatá.

Texel ovce plemeno

Texel ovce plemenoPlemeno oviec Texel je považované za jedno z najstarších v Európe. Existuje dokonca názor, že zvieratá s podobnými znakmi boli známe aj počas Veľkého Ríma. Zvláštna pozornosť sa však venovala v ranom storočí predčasne zrelým vousom ovciam. Práve vtedy dostali jednotlivci holandského pôvodu infúziu novej britskej krvi a na súkromných chovoch a veľkých chovoch chovu sa zaviedla nová úroveň dôstojnej kultivácie.

Related  Trebam li inkubator za prepelice kod kuće?

Ovce na výstaveV dôsledku výberových prác sa chovatelia oviec a vedci podarilo získať ideálnu kombináciu produkcie mäsa a dostupnosť mäkkej vlny vo veľkých zvieratách.

Ovce rastú až do 70 kg, hmotnosť dospelých oviec môže presiahnuť 160 kg.

Zvieratá sú skoré, sú nenáročné a majú dobrú imunitu, čo je dôležité pri držaní oviec doma. Preto je dnes plemeno oviec Texel vybrané tisíckami majiteľov fariem po celom svete a najmä v Rusku.

Ruské plemená oviec – video