Pri správnom výbere krmiva sa prasiatka rýchlo zhoršujúZmiešané krmivo pre ošípané je homogénna zmes pozostávajúca z čistených a drvených zložiek, bielkovinových vitamínových doplnkov, premixov. Poskytuje plnú výživu zvieratám rôzneho veku a plemien. Správne vyvážené podávanie zvyšuje produktivitu ošípaných o 30% v porovnaní s krmivom. A tiež zlepšuje imunitu a zvyšuje niekoľkonásobok denného prírastku hmotnosti. Granulované potraviny môžu kŕmiť ošípané od raného veku až po porážku.Granulované krmivo je vhodné na kŕmenie tak malých ošípaných, ako aj dospelých ošípaných

Druhy kŕmnych zmesí a prídavných látok

Kombinované zmesi sa vyrábajú v plnej sile a koncentrátoch. Prvý typ je plnotučné jedlo a nevyžaduje pridanie iných formulácií. Koncentrát je prísada do základného krmiva pre ošípané. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, minerálov, vitamínov a ďalších zložiek. Koncentráty stimulujú rast, vyrovnanie vrhu a produkciu ošípaných. Vyrábajú sa s prihliadnutím na počet už dostupných bielkovín a iných živín v hlavnej potravine.

Každý druh zmiešaného krmiva sa musí používať iba pre určitú skupinu ošípaných (prasiatka, prasnice, kancov, mladé).

Podľa formy sú kombinované zmesi rozdelené na tieto typy:

  • granulované;
  • obilniny;
  • ryžoviská;
  • bábätko.

Zloženie zmiešaných krmív sa mení od veku zvieratOkrem koncentrátov na rýchly a plný rast obsahuje aj premixy. Táto homogénna zmes môže obsahovať od 2 do 40 zložiek, v závislosti od účelu. V premixoch sú rôzne soli, vitamíny, antibiotiká, preventívne lieky a oveľa viac. Vďaka ich použitiu sa hlavná spotreba krmív zníži o 30%.

Pridávanie premixov znižuje príjem krmiva pre zvieratáV zložení zmiešaných krmív pre ošípané môže byť až 12 zložiek. Hlavný objem (približne 50%) je 2 plodiny. Môže to byť pšenica a ovos alebo jačmeň a kukurica. Zahrnuté sú aj kŕmne kvasnice, soľ, krieda, zložky tuku, jedlo (koláč), kosť (ryba) a lucerna múka, premix. Množstvo zložiek v kombinovanej zmesi sa líši v závislosti od veku zvieraťa a jeho účelu (prasnice alebo výkrm na porážku).

Normy a pravidlá kŕmenia

Rýchlosť spotreby zmiešaných krmív závisí od veku prasaťaAk chcete zistiť, koľko krmiva bude denne konzumovať prasa, musíte brať do úvahy jeho plemeno, vek, pohlavie a hmotnosť. Prasiatka sa dostávajú 100-200 gramov na hlavu a 1,5-mesačne 1,5 kg. Tehotné ošípané jedia až do 3,5 kg a kŕmia až 6 kg. Priemerná cena pre dospelého je 2 až 4 kg. Prasiatka, ktoré boli odobraté iba z ošípanej, sa kŕmili peletami s veľkosťou až 8 mm. Malé prasiatka sú kŕmené až päťkrát denne a dospelí 2 krát.

Dávanie ošípanej je lepšie ako jesť toľko, koľko sa môže jesť hneď naraz.

Ak sa kŕmna zmes pre ošípané a ošípané robí ručne, potom zrno a ďalšie veľké zložky musia byť drvené v drviči. Potom pridajte všetky ďalšie prísady a dôkladne premiešajte.

Pre deti je krmivo namočené a podávané zvieratám vo forme kašePodľa konzistencie môže byť zmes týchto typov:

  • Kvapalina – 1 diel vody na 3 časti kombinovaného krmiva;
  • hrúbka – 1 až 2,5;
  • tekutá kaša – 1 až 2;
  • hrubá kaša – 1 až 1,5;
  • mokré plameň – kvapalné a zmiešané krmivo v rovnakých častiach;
  • suché miesto – 0,5 až 1.

Nemali by ste variť kukuricu, pretože potom stráca väčšinu živín.

Malé prasiatka dostanú mokrú misku alebo hrubú kašu, pretože v tejto forme je lepšie absorbovaná. Teplota kŕmnych zmesí pre ošípané by nemala byť nižšia ako + 30 ° C. Môže sa miešať so zemiakmi, mrkvou, repy, chlebom alebo hráškom. Zrieďte kvapalinu iba pred kŕmením av takom objeme, že sa jedol 1 krát. V opačnom prípade sa zhorší a môže to spôsobiť žalúdočné rozrušenie u zvieraťa. Zmes vo forme kvapalnej kaše sa dodáva dospelým. Na rozdiel od prasiatok je zrno pre nich rozdrvené na strednú alebo veľkú veľkosť a pridá sa tiež premix. Pre 1 kg suchého zmiešaného krmiva sa pridá až 100 gramov premixu.

Related  Chovné kurčatá doma pre začiatočníkov – zaujímavá a užitočná lekcia

Zasiať s chovmi ošípanýchPre ošetrovateľské prasnice sa odporúča zakúpiť špeciálne kombinované zmesi. Pretože obsahujú viac minerálov a vitamínov. To je mimoriadne dôležité, pretože iba narodené ošípané dostanú všetko, čo potrebujú od mlieka.

Odporúča sa zvýšiť suché krmivo mliečnou srvátkou alebo vodou, pretože to podporuje lepšie trávenie krmiva.

Ak je kombinovaná zmes suchá, mala by mať ošípaná stály prístup k čistej vode. Doplnky obsahujúce antibiotiká sú zastavené, pričom týždeň pred porážkou.

 Náklady na krmivo

Od prvých dní sa prasiatkam podáva zmiešaný krmivo StarterCena kŕmnych zmesí pre ošípané sa líši v závislosti od ich účelu. Takže “Starter” pre kŕmenie ošípaných od prvého dňa stojí asi 1000 rubľov za vrece s hmotnosťou 40 kg. “Grover” pre jednotlivcov vo veku 90 až 130 dní – 900 rubľov, a “Finisher” pre ošípané od 130 dní – 800 rubľov. Špeciálne krmivo na výkrm, napríklad K-58, stojí od 600 do 800 rubľov. Tiež je možné použiť univerzálne kŕmne zmesi pre všetky zvieratá, ktoré neobsahujú soľ. Kŕmia sa vtákmi, králikmi, ošípanými a konemi. Cena je od 500 do 650 rubľov za 40 kg.

Vzhľadom na to, koľko je kŕmne zmes pre ošípané, mnohí výrobcovia ju kúpia. Pretože zmes je úplne vyvážená a nevyžaduje prísady. Vytváranie krmív s vlastnými rukami je výhodnejšie, ale nie veľa, okrem toho potrebujete stály prístup ku všetkým zložkám.

Správne kŕmenie ošípaných – video