Chlpaté ošípanéDomestikácia ošípaných podľa archeológov začala na Blízkom východe 7 až 13 tisíc rokov. Dnes sa početné plemená ošípaných podobajú svojmu divokému predkovi, diviakom a vďaka chovateľskej práci sú moderné domáce zvieratá väčšie, viac tuku, rastú rýchlejšie a zvyšujú svoju hmotnosť.

Ošípané po celom svete sú chované pre chutné, šťavnaté mäso a vysokokalorický tuk. Použitie v priemysle je pre pokožku a štetiny, dokonca aj kosti recyklované. Plemená týchto cenných poľnohospodárskych zvierat sú rozdelené do niekoľkých typov podľa ich účelu.

Keďže hlavnou hodnotou pre chovateľov dobytka je mäso a sadla, ošípané sú tiež rozdelené podľa toho, aký druh výrobkov zo zvierat možno získať vo väčších množstvách. Smer plemena nevyhnutne ovplyvňuje vzhľad ciciakov a dospelých. Zástupcovia mäsových plemien sa môžu naučiť:

 • na predĺženom telese;
 • na zanedbateľné, ak porovnáme s dĺžkou tela, šírkou prsníka;
 • ľahký typ šunky a hrudnej kosti.

Zvieratá určené na produkciu tuku sú kratšie ako ich mäsové náprotivky. Majú širokú a ťažkú ​​prednú časť, rovnaké veľké, nalievané šunky. Stredná poloha medzi mastnými a mäsovými plemenami sa skladá z univerzálnych alebo mäsových odrôd.

Fotografie a opisy plemien ošípaných vám pomôžu pochopiť existujúcu rozmanitosť týchto cenných hospodárskych zvierat a urobiť správnu voľbu pri nákupe pre vlastné hospodárstvo.

Veľké biele plemeno ošípaných

Veľké biele plemeno ošípanýchVýznamná časť hospodárskych zvierat v Rusku dnes patrí prasiatkam veľkého bieleho plemena. Jedná sa o jeden z najstarších druhov hospodárskych zvierat, chovaných v Anglicku v polovici storočia predtým. Rodiskom prvých veľkých zvierat univerzálneho účelu bola krajina Yorkshire.

Odvodené ošípané boli charakterizované silnou kosťou, harmonickým prídavkom a schopnosťou viesť výkrm s cieľom získať tuk, mäso alebo šťavnatú slaninu. Ale výsledky práce anglických chovateľov, ktorí dali svetu plemeno jorkšírskych ošípaných, sa v druhej polovici 19. storočia takmer stratili. Iba zavedením prísnych noriem a pravidiel výberu sa zrodili charakteristiky plemena a ošípané boli označené ako veľké, biele.

V Rusku sa zvieratá dovážali na konci storočia pred posledným. V miestnych podmienkach, výrazne odlišných od Veľkej Británie, sa nadšencom podarilo získať dobre aklimatizované kmeňové línie. Je to vďaka domácim chovateľom, že plemeno veľkých bielych ošípaných bolo v krajine aj na celom svete tak populárne po mnoho desaťročí.

Related  Fotografija i opis pasmina puretina

Zasiať veľké biele plemeno s prasiatkamiPodľa fotografie a popisu chovu ošípaných charakteristické znaky týchto zvierat univerzálneho účelu zahŕňajú:

 • široké, vyklenuté hrudník;
 • dlhý široký chrbát;
 • silný tesný zadek;
 • silné krátke nohy;
 • tenké, husto pokrývajúce kmeň štetín;
 • veľká hlava na dlhom, hrubom krku;
 • pozoruhodné, ale nie klesajúce uši;
 • hustá, ale nie hrubá koža.

Dobré životné podmienkyTelo dospelého kanca dosahuje dĺžku 190 cm a ženy sú o niečo menšie – až do 170 cm. Ošípané bieleho plemena sa vyznačujú vynikajúcou plodnosťou. V priemere sa rodička narodila 12 prasiatok, ktoré za mesiac dosiahli hmotnosť 20-25 kg a za pol roka vyťahujú celú centrálu.

S dobrou starostlivosťou a údržbou sa zvieratá rýchlo prispôsobujú zvláštnostiam potravín a klímy, sú dostatočne odolné a plodné. Avšak vyžadujú kontrolu potravín, inak sa nadmerne stávajú tuky.

Plemeno ošípaných Landras

Plemeno ošípaných LandrasMedzi modernými mäsovými plemenami sa dánska odroda, získaná už začiatkom minulého storočia, považuje za jedného z zakladateľov tohto trendu. Základom rovnakého plemena landrase ošípané – bielych krviniek anglické a dánske miestne zvieratá, a to z dobrého výkonu cez mäsa Pri výbere vzala do úvahy nielen línie bol prekročený, ale metódy používa kŕmenie so zahrnutím veľkého množstva bielkovín.

Plemeno ošípaných Landras charakterizuje:

 • minimálne množstvo tuku;
 • dlhé telo, ktoré je vlastné orientácii mäsa zvierat;
 • ľahké skôr zriedkavé štetiny;
 • tenká koža;
 • dlhý, klesajúci do uší.

Pri telesnej dĺžke o niečo viac ako 165 cm je hmotnosť 260 kgDĺžka tela dospelého muža môže presiahnuť 180 cm a hmotnosť môže dosiahnuť 310 kg. Žena, ako sa očakávalo, je menšie. Pri dĺžke nad 165 cm majú hmotnosť 260 kg. Ošípané plemena Landras u potomstva majú v priemere asi 11 prasiatok. Mladý rast je veľmi mobilný, rýchlo rastie a získava 100 kg hmotnosti po 189 dňoch.

So všetkými pozitívnymi vlastnosťami tohto plemena mäsa však má nevýhody. Vynikajúce výsledky a najvyššia kvalita mäsa je možné dosiahnuť iba s neustálou starostlivosťou a kompetentne zvolenou výživou.

Plemeno ošípaných Duroc

Plemeno ošípaných DurocAmerické, červené plemeno ošípaných sa objavilo na konci XIX storočia. Spočiatku sa predpokladalo, že ošípané budú pestované na slaninu, ale rastúci dopyt po mäsových výrobkoch zmenil smer výberu. Dnes sú hlavnými charakteristikami ošípaných Duroc:

 • vynikajúca kvalita mäsa;
 • skoršia splatnosť;
 • vytrvalosť a možnosť udržania v pasienkoch;
 • schopnosť prenášať svoje najlepšie vlastnosti na potomkov, takže sa ošípaná Duroc aktívne používa na hybridizáciu.

Zvieratá majú silnú chrbticu a silnú postavu, ktorá sa musí udržiavať s riadne vybranými bielkovinami. Kanci a dospelé samice nepresahujú 185 cm.

Sirloin Duroc s ošípanýmiNa rozdiel od plodného bielych ošípaných a zvierat, ktoré patria do plemena Landrace, Duroc samica mláďat nie viac ako 11 prasiatka, prasnice pokoj, starostlivosti a nádherné hodinky cez rýchlo nastupujúcej generácii, po 170-180 dní s hmotnosťou nad 100 kg.

Related  Baykox a iné lieky na liečbu kurčiat

Ošípané plemena Mangal

Ošípané plemena MangalV histórii chovu ošípaných existovalo niekoľko plemien vlnených zvierat. Jeden z najlepších na rovnakej úrovni s chovom ošípaných Yorkshire, v druhej polovici XIX storočia, boli považované za zvieratá z grófstva Lincolnshire. Hrubá vlasová línia týchto ošípaných sa podobala na ovčiu vlnu a dokonca sa používala na výrobu hrubej domácej priadze. Ale v roku 1972 bolo oficiálne uznané, že prasiatka Lincolnshire boli stratené.

Ošípané plemena Mangal sú mimoriadne nepríjemnéNašťastie sa blíži k vymazanému plemenu druh maďarského alebo karpatského, vlčieho ošípanej, vlnky Mangalice alebo Mangalick. Zvieratá môžu mať rôzne farby, nie sú náročné, vďaka hrubému vlnu sú odolné a dodávajú mäso vynikajúcej kvality.

Ošípané plemena Mangal sú mimoriadne letargické, majú silnú imunitu, ktorá umožňuje odmietnuť očkovanie mladých zvierat a používať rôzne druhy krmiva.

Jedinou nevýhodou je relatívna vzácnosť ošípaných plemena mäsa a malý počet prasiatok v potomstve. Ženy v priemere dávajú iba 4-5 potomkov, v budúcnosti sa počet batoliat v mláďatách mierne zvýši.

Ázijské ošípané

Ázijské ošípanéZoznámenie sa s ázijskými globulárnymi ošípanými z európskych chovateľov začalo až na konci minulého storočia. Chunky, s silným telom a veľkými hlavovými zvieratami, známymi ako vietnamské, čínske alebo kórejské ošípané, spôsobili skutočný vzruch obdivu a prekvapenia.

Malé zvieratá, v porovnaní s tradičnými plemenami ošípaných, sú skoré, dávajú jemné mäso, čisté a celkom nenáročné.

Prasiatka z guľovitého kameňaPri priemernej hmotnosti dospelého kanca 150 kg a samice okolo 120 kg môže výťažok šťavnatého nízkotučného mäsa presiahnuť 75%, čo je určitý rekord medzi mäsovými plemenami. V tomto prípade sú ženy pripravené dať prvý vrh už 4 mesiace a počet ošípaných pri pôrode niekedy dosahuje 20 kusov. Neselektívne zvieratá konzumujú obilie, seno a zelené krmivo, nepotrebujú očkovanie a osobitné podmienky zadržania.

Ak sa prasiatka dostatočne starajú, do 7 mesiacov dosiahnu porážkovú hmotnosť, pričom sa držia krok s rýchlosťami rastu ošípaných Duroc alebo veľkých bielych ošípaných.

Vianočné alebo ázijské vislobryuhye ošípané, ktoré sa nedávno objavili na európskych farmách, okamžite vzbudili záujem chovateľov.

Related  Hranjenje teladi od rođenja do 3 mjeseca

Trpasličí prasiatkaV súčasnosti sa na základe týchto zvierat a malých európskych divých kancov získali trpasličí ošípané. Miniatúrne zvieratá sú stále viac populárne v rôznych častiach sveta. Fotografie a opis plemena ošípaných sa dotýkajú a prekvapujú aj ľudí, ktorí sú ďaleko od chovu zvierat, a mini-ošípané na celom svete sa chovajú ako ozdobné zvieratá.

Plemeno ošípaných Karmal

Hybrida, získaná z komplexného kríženia viskóznej hrubého ošípanej a vlnenej mangality, sa nazýva Karmal. Zvieratá majú rekordne skorú zrelosť asijských predkov, ale oveľa ťažšie a väčšie. Dospelá ošípaná plemena Karmal môže získať hmotnosť asi 200 kg, zatiaľ čo preferuje lacné rastlinné krmivo a nevykazuje žiadny rozmar v obsahu.

Plemeno ošípaných KarmalZ karpatskej ošípanej zdedili hybridné zvieratá pomerne hustý vlny a detské pruhované prasiatka. Ošípané nepotrebujú izolované miestnosti aj na zimu a silné žalúdky umožňujú stráviť aj hrubé krmivá, ktoré sú pre predkov vietnamského plemena nedostupné. S takým množstvom pozitívnych vlastností tento druh ešte nemožno nazvať plne formovaným. Šľachtiteľské práce na chove ošípaných Karmal sa aktívne vedie ku konsolidácii a znásobeniu najlepších znakov.

Prehľad ošípaných rôznych plemien na výstave