Obsah kurčiat v ohrievanom broodoreLen novorodené kurčatá vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť. Na rýchlu adaptáciu a začiatok rastu v prvých dňoch života by sa mala zvýšiť teplota pre kurčatá.

Ak je sliepka vedľa kurčiat, poskytuje také “skleníkové” podmienky. Kurča s deťmi 2-3 dni po ich vzhľad by mal byť v miestnosti, a potom sa rodina počas teplej sezóny v paddocku nerušenej uvoľňovanie, pretože vedel, že zima a zlé počasie zabráni mláďatá vždy dospelý vták.

Ale čo keď kura pochádza z inkubátora? Takéto kurčatá sú zraniteľnejšie, nemajú takmer žiadnu prirodzenú odolnosť pred kolísaním vlhkosti a teplôt a akýkoľvek dohľad nad hydinou sa môže stať smrteľným. Preto čo najskôr po opustení vajíčok dievčatá nosia osvetlené a vyhrievané miesto, uzavreté v dôsledku prievanu, so suchým podstielkom.

Teplota obsahu kurčiat

Použitie lampy na ohrev kurčiatPočas prvých piatich dní sa teplotný režim pre kurčatá udržuje na 29-30 ° C. Merania sa najlepšie vykonávajú s teplomerom, ktorý je mierne nad povrchom podstielky. Potom, od šiesteho dňa, sa vzduch postupne ochladzuje tak, aby desiaty deň života mláďat bol jeho teplota 26 ° C. Do veku jedného mesiaca sa teplota kurčiat znižuje každý týždeň o 3 až 4 ° C, až kým nedosiahne 18-20 ° C.

Na zdravie domácich zvierat možno posudzovať nielen indikácie meracích prístrojov, ale aj správanie vtáctva, berúc do úvahy jeho plemeno a vek.

V komfortných podmienkach sú kurčatá aktívne, pohybujú sa s potešením, pijú a kŕmia bez toho, aby sa dostali do skupín a nepočuli v rohoch klietky:

 1. Akonáhle teplota kurčiat klesne pod maximálnu prípustnú úroveň alebo kuriatka cítia nežiaduci ťah, pokúšajú sa stlačiť blízko seba blízko svietidla alebo ohrievača.
 2. Keď sa vzduch v miestnosti stane príliš horúcou, môžete vidieť spätný obraz. Vtáky štetín peria alebo nadol, držať zobáky dokorán, žrať, a pokúsiť sa udržať určitý odstup od kolegu sedí na posteli pozdĺž hraníc domu alebo buniek.

Kurčatá sú zahalené pod lampou

A hypotermia a príliš horúci vzduch – to je vážne nebezpečenstvo pre kurčatá. Vták je menej výživný a slabší, čo sa stáva ľahkou korisťou pre infekcie a iné choroby.

Vykurovacie systémy pre kurčatá v prvých dňoch života

Na ohrev buniek alebo krabičiek používajte rôzne prostriedky. Malá objemová kapacita, kde je dostatočne ľahká na udržanie komfortnej teploty pre kurčatá v prvých dňoch života, môžete zahriať:

 • vodu alebo elektrickú vykurovaciu podložku chránenú pred prienikom vlhkosti;
 • fľaše s teplou vodou zabalené v niekoľkých vrstvách vaty, bavlny alebo vlnené látky;
 • žiarovky;
 • jeden alebo dva reflektory, upevnené na mieste, ktoré je pre kurčatá neprístupné.

Zvláštna pozornosť sa musí venovať správnemu pripojeniu svietidielBez ohľadu na to, či je krabica vykurovaná, musí sa pamätať na bezpečnosť, schopnosť jednotlivých zdrojov tepla vychladnúť alebo naopak príliš teplo a tiež to, že ohrev vzduchu najčastejšie ide nerovnomerne. Pri ohrievači pri teplote 3 – 6 ° C bude teplota pre kurčatá vyššia ako v opačnom rohu škatule.

Vajcia sú zvyčajne pohyblivejšie ako ich brojlery. Preto ušetriť v prvých dňoch veľký dom pre kurčatá môže byť rozdelený na časti. To nielenže šetrí elektrickú energiu, ale aj pomôže deťom ušetriť vzácne sily. Vykurovanie klietky alebo krabice je potrebné až do veku jedného mesiaca, potom:

 • bunky nastavili teplotu pre kurčatá na teplotu do 18 ° C;
 • na hlbokom vrhu mláďatá žijú pri teplote 15 ° C.

Pohodlné podmienky pre kurčatá

Režim osvetlenia pre kurčatá

Okrem udržiavania vysokej teploty pre kurčatá v prvých dňoch života je dôležité neustále osvetlenie. Takýmto jednoduchým spôsobom je vták presadený na aktívnu výživu a rast. Pri dĺžke svetlého dňa 9-10 hodín postupne prichádzajú do dvoch mesiacov veku, s mláďatami veľmi užitočné prechádzky na slnku, ktoré sú mierou vytvrdzovania a prevencie proti rachotom.

Správne zvolený teplotný režim pre kurčatá v kombinácii s dostatočným osvetlením a výživou je kľúčom k rýchlemu rastu, dobrému zdraviu a aktívnemu prírastku hmotnosti.

Vykurovanie a osvetlenie sú organizované rôznymi spôsobmi, ale rastúci počet chovateľov hydiny má tendenciu uprednostňovať červené lampy na vykurovanie kurčiat.

Použitie červených lámp na ohrev kurčiat

Červená lampa ako zdroj teplaZdroje infračerveného žiarenia používané v hydinárňach by mali mať bezpečný a spoľahlivý dizajn, chránený pred prenikaním vlhkosti, možnými šokmi, nárazmi a zvedavosťou rastúceho vtáctva. Nemali by sme zabudnúť na nebezpečenstvo požiaru, čo nevyhnutne vedie k vážnym následkom.

Infračervená lampa pre kurčatá je pokrytá ochranným krytom mriežky a zavesená v bezpečnej výške. Dnes je pre chovateľov hydiny ponúkaných niekoľko možností pre takéto zariadenia.

Zrkadlo, červená lampa na vykurovanie kurčiat môže byť vyrobená s priehľadnou alebo červenou žiarovkou. V prvom prípade zdroj dodáva nielen teplo, ale aj svetelný tok, v druhom – prakticky všetka spotrebovaná energia ide na teplo. Takéto svietidlá majú dostatočný výkon a životnosť až 5 000 hodín. To umožňuje spoľahlivé a neprerušené zahrievanie mladých mláďat, bez obáv, že lampa v najnevhodnejšom momente zlyhá.

Svietidlá s rubínovou kupolou žiarovky sú okamžite zohrievané a vďaka odrazovej sile pomáhajú ušetriť až tretinu prichádzajúcej elektrickej energie. Svetlo z podobných svetelných zdrojov pre kurčatá nie je faktorom podráždenia, pod ktorým rastie krásne od prvých dní až po okamih prechodu na dospelého vtáka.

Tepelný tok lampy závisí od výšky upevneniaPri inštalácii žiaroviek na vykurovanie kurčiat treba venovať pozornosť skutočnosti, že parametre prietoku tepla priamo závisia od výšky fixácie zdroja žiarenia:

 1. Od narodenia až do veku týždňa je lampa nad kurčatami upevnená vo výške 50 cm.
 2. V druhom a treťom týždni sa prenáša vyššie, približne na úroveň 75 cm od vrhu.
 3. Potom sa zdroje žiarenia nastavia na výšku metra.

V dôsledku tohto prenosu klesá teplota obsahu kurčiat a plocha osvetlenia a vykurovania sa výrazne zvyšuje.

Použitie červených svetiel na ohrev kurčiat stimuluje rýchly rast vtáka. Nestrelci sa živia aktívnejšie, získavajú lepšiu váhu, majú dobrú imunitu a sústavne pozitívnu dynamiku.

Takýto účinok nie je náhodný, pretože infračervené žiarenie je čo najbližšie k tomu, čo by vták dostal zo slnka vo voľnom pásme. Okrem už osvedčených červených svetiel existujú aj kombinované zariadenia, ktoré poskytujú ultrafialové spektrum, ktoré im umožňuje používať na dezinfekciu.

Obsah kurčiat v brodera – video