pestovanie brojlerov v klietkachOd začiatku chovateľov hydiny sa čuduje, čo je lepšie – rastúce brojlery v klietkach alebo v špeciálnom paddocke. Ak chcete prijať vážené rozhodnutie, musíte mať úplné informácie o správnosti obsahu kurčiat. Brojleri sa chovajú kvôli prírastku hmotnosti v krátkom čase, preto je dôležité vytvoriť priaznivé podmienky pre správne vyvíjanie kurčiat.

Klady a zápory

brojlery v klietkachEkonomickejší je celulárny obsah brojlerov v porovnaní s podlahou. Ale to spolu so zásluhami má svoje nedostatky.

K plusom môžete zahrnúť niekoľko kritérií:

 1. Priestor je uložený. Z toho vyplýva, že náklady na energiu sa tiež znížia, pretože kurčatá potrebujú svetlo, vykurovanie a vetranie.
 2. Spotreba krmiva výrazne klesá. Je to spôsobené tým, že kurčatá nerozptyľujú krmivo a nestratia sa naň.
 3. Kvôli obmedzenému pohybu je hmotnostný prírastok rýchlejší, pretože energia sa vynakladá na rast, nie na pohyb.
 4. Pri pestovaní brojlerov v klietkach sú menej v styku s inými jedincami. Táto komunikácia je obmedzená na susedov v klietke, čo vám umožňuje včas prijať opatrenia pri šírení infekcie.
 5. Jednoduchšie denné čistenie. To tiež pomáha znižovať riziko infekcie a kuracie nehubí jeho podstielku a nečuduje amoniak.
 6. Starostlivosť o hydinu je optimalizovaná. Patrí sem nielen pitie a kŕmenie, ale aj veterinárna kontrola, ktorá sa musí vykonávať denne.

Pri výrobe vo veľkom meradle bude väčšia výhoda rýchlejšia váha, čo výrazne zvýši zisky, pretože výkrm bude menej ako týždeň v porovnaní s údržbou podláh.

obsah brojlerov v klietkeNevýhody zahŕňajú také ukazovatele ako:

 • veľké výdavky na zariadenia a bunky;
 • vytvorenie špeciálneho podnebia v miestnosti s vtákmi – svetlo, teplota, vetranie;
 • budete musieť kúpiť špeciálne krmivo pre vyvážené kŕmenie kurčiat;
 • výskyt problémov s nohami pri dosiahnutí veľkej váhy v dôsledku prítomnosti na podlahe siete;
 • denné čistenie zásobníkov v truse je povinné;
 • Chuť je nižšia ako chuť voľného chovu.

Po uvoľnení buniek z nosníc ich dezinfikujte, aby sa zabránilo možnej kontaminácii ďalšej dávky brojlerov.

Klietky pre súkromný dom

klietkový broder pre malé kurčatáAk chcete zabezpečiť, aby obsah brojlerov v bunkách doma bol správny, musíte sa pripraviť vopred. Najprv vyzdvihnite miestnosť, zakúpte potrebné vybavenie a kúpte si bunky. Môžete si ich postaviť sami alebo si kúpiť hotový priemyselný variant. Môžete využiť priestory, napríklad stodolu. V lete je možné pestovať broskyne v klietkach na ulici.

Treba pamätať na teplotný režim. Prehriatie nepriaznivo ovplyvní zdravie vtáka.

Zariadenie zahŕňa:

 • lampy na osvetlenie, pretože kurčatá potrebujú kvalitné konštantné svetlo pre správny rozvoj;
 • špeciálne vykurovacie prvky, pretože kurčatá potrebujú vysokú teplotu vzduchu – od 36 stupňov, ktorá sa počas dospelosti postupne znižuje na 18 stupňov;
 • ventilačné mechanizmy potrebné pre pohodlný a zdravý vývoj vtáka.
 • podávačov a pijanov.

Related  Fotografie kôz s krátkym popisom charakteristík

Pestovanie brojlerov doma v bunkách znamená akvizíciu alebo vlastnú výrobu bunky. Môžete si ho kúpiť výberom z rôznych modelov vyrobených v továrňach. V tomto variante zostáva iba výber rozmerov a vybavenia bunky. Mnohí výrobcovia predávajú bunky s vstavanými krmítkami a podávačmi vody, ako aj automatické odstránenie vrhu z vrhu.

Pri výrobe bunky rukou odporúčame najprv zoznámiť sa s video brojlery v bunkách doma. Existujú rôzne varianty buniek. Bude to jednoduchšie navigovať v typoch – od akých materiálov sa dá ľahšie vyrábať a pohodlnejšie používať.

viacúrovňové klietky pre brojleryNajskôr je postavená kostra. Môže byť vyrobený ako z tyče, tak z kovového profilu. Ďalej je pripevnený k mriežke pre steny a podlahu. Steny môžu byť vyrobené z preglejky, ale pri inštalácii grilu vetranie bude oveľa lepšie. V dolnej časti buniek je potrebná malá bunka, aby sa zabránilo výskytu zranení u kurčiat. Niektorí výrobcovia dávajú plastové palety dohromady. Pripravené a nainštalované pozinkované dosky pod podlahou klietky. Je žiaduce, aby boli odstrániteľné, aby sa mohli ľahko manipulovať a čistiť vrh.

Normy obsahu

dodržiavanie hygienických noriemKeď sa brojlery pestujú v klietkach, je potrebné dodržiavať zootechnické normy:

 1. V priemere je 1 štvorcový. m. by malo byť priemerne 23 hláv, zatiaľ čo hmotnosť v cene by nemala presiahnuť 40 kg.
 2. Pri drážkovanom kŕmení pre 1 sliepku je potrebné prideliť asi 2,5 cm. Pri podávaní z kruhového kontajnera by jednotlivci mali byť v priemere 50 kusov.
 3. S vákuovým pičom, ktorý sa vyrába v prvých dňoch, musíte dodržať pomer 50 kurčiat na 1 pijan. Ďalej s drážkovanou verziou stačí umiestniť 2 cm na hlavu.
 4. Dodržiavanie teplotných noriem. Keď sú kurčatá stále malé, teplota sa udržuje okolo 36 stupňov. Potom znížte o 0,2 stupňa každý deň. Tak, v 7 týždni by mala teplota dosiahnuť 17-18 stupňov. S ňou v budúcnosti a obsahovať dospelých jedincov.
 5. Je potrebné venovať pozornosť vlhkosti. Malo by to byť asi 60%. Správny stav vtáka, jeho dýchacieho systému a zmysel teploty závisia od správnosti nastavenia vlhkosti.
 6. Je dôležité sledovať svetelný režim. Ak je pre malé kurčatá potrebné mať nepretržité osvetlenie, to znamená 23 hodín denne, by malo byť osvetlené vysoko kvalitným svetlom. Keď vyrastáte, v deň 7 musíte prejsť na deň / noc. Svetlo bude asi 17-19 hodín.

Related  Značajke razmnožavanja mamaca patke kod kuće

Ak chcete pestovať brojlery doma v bunkách bude potrebovať asi 70 dní. Potom kura začne váhať pomalšie a konzumuje viac jedla. Preto ďalej nemá zmysel pestovať ju. Ale v tomto veku bude hmotnosť brojlerov asi 2,5 kg.

Brojleri z kurčiat na zabitie v klietkach – video