Zaujímavé nápady na vybavenie šatníka

šatňa v spálniPre väčšinu ľudí nie je šatňa už vzdialený sen. V súčasnosti je to povinný atribút komfortného domu alebo bytu. Pretože je oveľa pohodlnejšie skladovať oblečenie, topánky a doplnky nie v tesných skriniach alebo komore, ale v komfortných a multifunkčných miestnostiach.

Poličky a skrinky v tejto miestnosti sú inštalované v súlade s princípmi ergonómie. A aj keď chcete urobiť šatňu v malej miestnosti, môžete si usporiadať priestor tak, aby bolo vhodné dať veľa vecí.

Veľkosť šatníka

malý rohový šatníkOptimálny priestor na šatňu je priestor bez ríms, s počtom rohov nie viac ako štyrmi. Jeho plocha by mala byť aspoň 3 m² a dĺžka jednej steny – minimálne 2 m.

Ideálny pre malé byt obliekania je 2 m je 2. Za týchto podmienok môže byť obväz systém umiestnený “P” list, kde sú police a priehradka 3 umiestnené na obvodových stenách. V malej miestnosti je systém najlepšie nastavený písmenom “G”.

veľká šatňaAk poznáte presný počet skriniek, môžete ľahko vypočítať priestor miestnosti. Pred vytvorením šatne musíte najprv vypočítať počet úsekov pozdĺž dĺžky a vynásobiť ich šírkou (obvykle šírka jedného oddelenia je 50, 75 alebo 100 cm). Toto bude dĺžka šatne. Teraz je potrebné odhadnúť hĺbku skrine, násobiť ju 2 (vzhľadom zásobníka) a pridá vzdialenosť k priechodu (min – 50 cm, optimálne – 80 až 100 cm). To bude šírka šatne, v ktorej sú skrine umiestnené pozdĺž jednej steny.

veľký svetlý šatníkOptimálna veľkosť šatne s vlastnými rukami zaručuje maximálny komfort – 3,5-5 m². Treba mať na pamäti, že na obliekanie musí byť pridelených 1,5 m². Takéto rozmery umožňujú inštalovať nielen skrinky, ale tiež zavesiť zrkadlo alebo zariadiť čalúnené stoličky pre pohodlie.

ventilácia

vetranie v šatniDôležitou podmienkou pre akýkoľvek šatník je vetranie. Môže byť vybavený dvoma spôsobmi:

 1. V uzavretých miestnostiach bez okien je potrebné inštalovať odsávač pár s ventilátorom, ktorý musí prechádzať do všeobecného ventilačného systému. Znižuje úroveň vlhkosti a zabraňuje vzniku pachov, najmä z topánok a vrchného oblečenia.
 2. V prítomnosti okien stačí pravidelne vetrať miestnosť. Možno sa však vyskytne problém so slnečnými lúčmi, ktoré poškodia oblečenie. Aby ste tomu zabránili, musíte na okná zavesiť záclony alebo žalúzie.

Môžete inštalovať špeciálne vetranie do skriniek s vonkajším oblečením a topánkami. A pre dobré vetranie vecí na nákup sieťových košov a voštinových políc.

Tipy na osvetlenie

osvetlenie sekcií skriňaPri fáze plánovania šatne by ste mali okamžite zabezpečiť osvetlenie miestnosti, čo vám pomôže ľahko a rýchlo vybrať oblečenie, ktoré potrebujete:

 1. Najbežnejšou možnosťou je osvetlenie stropnými svietidlami, ktoré sa nachádzajú na policiach skriniek.
 2. Veľmi pohodlné je zdôrazniť obsah regálov, košov a škatúľ. V tomto prípade môžu byť príslušenstvo upevnené na konzoly alebo inštalované vo vnútri.
 3. V rohových systémoch je zaujímavé pozrieť sa na svietidlá na klote, ktoré umožňujú zmeniť uhol osvetlenia.
 4. Pri usporiadaní priestrannej šatne, ako na fotografii, môžete nainštalovať závesnú lampu.luster vo veľkej šatni
 5. V malej miestnosti je lepšie nepreťažovať priestor. Je lepšie inštalovať automatické osvetlenie, ktoré sa rozsvieti pri otvorení dverí.

halogénové osvetlenie šatníkNiekedy v šatni používajú halogénové alebo fluorescenčné svietidlá, v ktorých je svetlo čo najbližšie k prirodzenému svetlu. Avšak neodporúča sa ich inštalovať v blízkosti oblečenia, pretože sú veľmi horúce. Najlepšie je použiť svetelné reflektory LED.

Miesto skrinky

rohový šatníkMôžete vybaviť pohodlnú šatňu s vlastnými rukami, ako na fotografii, týmito spôsobmi:

 • prideliť samostatnú miestnosť;
 • zhotovenie sadrokartónu v spálni alebo na chodbe;
 • zmeniť sklad;
 • miesto do nika;
 • nainštalujte otvorený systém;
 • poklepte na roh miestnosti;
 • používať balkón alebo lodžiu.

Šatňa môže byť vyrobená zo sadrokartónu s použitím vstavaného úložného systému. Môže byť zatvorená závesmi alebo posuvnými dverami.

šatňa v skladeKomora je najvhodnejšou voľbou pre šatňové vybavenie vlastnými rukami. Na usporiadanie nie je potrebné pracovať tvrdo. Môžete jednoducho odstrániť všetky nepotrebné, vykonať malú alebo úplnú opravu. Je len potrebné naplánovať sekcie a zakúpiť súčasti šatníka. Potom ich nainštalujte a vychutnajte si výsledky ich práce.

Miesto šatne môže slúžiť ako výklenok. Tu sú sekcie najlepšie umiestnené pozdĺž steny.

šatňa v nikaPri absencii potrebného priestoru môžete vybaviť otvorený šatňový systém svojimi vlastnými rukami, ako na fotografii, s množstvom vešiakov, regálov, sekcií pre topánky a boxy. Tu je potrebné zavesiť zrkadlo, postaviť stoličku alebo stoličku. Toto je najlepšie riešenie pre byt s malou plochou. Existuje však jedna nevýhoda – budete musieť neustále sledovať čistotu a poriadok.

štvorcová skriňaZapojený do rohu miestnosti, môžete vybaviť rohový šatník. Je to viac priestranné a v ňom sú viac oddelení. V spálni je roh uvoľnený umiestnením postele diagonálne. Ukázalo sa, že vám ušetrí priestor.

rohový šatník v spálniPre šatňu môže tiež prísť lodžie alebo balkón. Hlavná vec je vaša predstavivosť. Pre malú miestnosť je mini-šatník dobrá voľba, kde sa nachádzajú len tie najpotrebnejšie veci.šatňa na lodžii

Konštrukcia šatne musí nevyhnutne zodpovedať interiéru miestnosti. Táto podmienka platí aj pre farbu a textúru nábytku.

Ako si vybrať dvere

Pri výbere dverí musíte pochopiť, že dverové systémy sú inštalované, keď je šatňa oddelená. Ak je k nej pridelená časť miestnosti, je lepšie nainštalovať oddiel.

Dvere musia byť nevyhnutne v súlade s celkovým interiérom bytu alebo miestnosti, inak budú vyzerať nepoddajné a cudzie.

Pri výbere dverí pre šatňu, je potrebné sa riadiť nielen preferencií členov rodiny, ale tiež vziať do úvahy rozlohu areáli, rovnako ako funkčnosť systému. Aké typy dverových konštrukcií je možné montovať:

 1. Hojdačka. Klasická možnosť, ktorá sa používa už niekoľko storočí za sebou. Pre šatňu sú také dvere dobré, pretože poskytujú úplný prehľad o vnútornom priestore. Tieto modely slúžia dlhú dobu, nie sú náchylné na poruchy ako železničné mechanizmy. Inštalácia takýchto dverí je oveľa lacnejšia. Nevýhodou je, že vyžadujú veľa priestoru. Navyše milovníci originálneho dizajnu nemajú radi svoju jednoduchosť.hojdacie dvere v šatni
 2. Posuvné. Sú podobné tým, ktoré sa používajú pri skrinkách s posuvnými dverami. Tento dizajn pomáha šetriť priestor čo najviac, takže je vhodný pre malú oblasť.posuvné dvere
 3. Skladací. Používa sa, ak majitelia chcú v ideálnom stave udržiavať drahé lamináty a parkety. Dvere týchto konštrukcií sa nedotýkajú podlahy. Vodiaci mechanizmus je pripevnený k prekrývajúcemu sa stropu alebo vrchu. V miestach záhybov dverí sú obvyklé dverné závesy upevnené.skladacie dvere
 4. Záclony. Najjednoduchšou verziou sú textílie, ktoré sú zavesené na rímsu. Rýchlo sa inštalujú, ak je to potrebné, ľahko umývajú, majú elegantný vzhľad. Okrem toho je ich cena nižšia ako u iných typov dverí.záves dverí

Usporiadanie šatníka

usporiadanie šatníkaS usporiadaním šatne si môžete fantasizovať neurčito. Ale musíte brať do úvahy niekoľko osvedčených skúseností s poradenstvom. Koniec koncov, správne usporiadaný interiérový priestor to urobí skutočne užitočným a bude udržiavať všetky veci čisté a upratané:

 1. Je žiaduce rozdeliť priestor podľa atribútu pohlavia na ženskú polovicu a mužskú.
 2. V prípade potreby môžete jednotlivé členy rodiny vyčleniť, ale táto podmienka nie je potrebná.
 3. Topánky by mali byť umiestnené pod otvorenými policami. Na to je možné použiť zasúvateľné konštrukcie.
 4. Vedľa sekcie topánky bude praktickejšie vybaviť oddelenie vrchného odevu.
 5. Nad týmto oddelením je najlepšie usporiadať policu na pokrývku hlavy.
 6. Bloky s vešiakmi a policami by mali byť umiestnené samostatne.
 7. V hornej časti je pohodlnejšie skladovať oblečenie a predmety, ktoré sa zriedka používajú.

Môžete vyplniť šatník podľa farby vecí. Ľahké oblečenie je umiestnené v jednej časti miestnosti a tmavá je umiestnená v druhej.

Ako správne vyplniť?

vyplnenie šatníkaNaplnenie šatne je skutočným tvorivým procesom. Pri malej veľkosti miestnosti musíte použiť celý existujúci priestor od podlahy až po strop a od jedného rohu k druhému. Táto taktika vám umožní umiestniť do nej všetky veci, posteľnú bielizeň a ďalšie príslušenstvo. V tomto procese musíte venovať osobitnú pozornosť funkčnosti regálov a dostupnosti každej položky.

Naplnenie šatne najčastejšie zahŕňa:

 • závesy na kravaty, obleky, šaty, opasky, opasky, košele;
 • držiaky na nohavice;
 • regály pre organizéry s príslušenstvom a vreckami;
 • priestor na uteráky a posteľnú bielizeň.
 • sekcie pre topánky;
 • koše alebo boxy na prádlo, pančuchy a ponožky.spodné prádlo boxy

Ak je to možné, šatňa môže byť doplnená polstrovanou stoličkou, zrkadlom a toaletným stolom. Ak má každá vec svoje miesto, šatňa sa stane krásnou a praktickou miestnosťou.

Pohodlné systémy ukladania dát

Okrem bežných regálov a škatúľ dnes v obchodoch existuje obrovské množstvo ďalších zariadení, ktoré môžu pomôcť s vybavením tejto miestnosti. Môžete tiež zahrnúť fantáziu a vytvoriť originálny úložný systém v šatni s vlastnými rukami:

 1. Nohavice. Takýto organizátor šetrenia sa bude odvolávať nielen na mužov, ale aj na obchodné ženy, ktoré nosia nohavice. Na predaj sú umiestnené pozdĺžne skladovacie systémy, ktoré sú pripevnené k stenu a vyťahovacie nohavice vybavené priečnymi tyčami. Majú oddelené držiaky pre každý pár nohavíc, ktoré im neumožňujú skĺznuť.bryuchnitsa
 2. Vysúvateľné police. Tieto police sú veľmi vhodné na použitie. Sú ľahko vytiahnuté, poskytujú dobrý prehľad a prístup k veciam. Okrem toho môžu mať interných organizátorov.zasúvateľná polica
 3. Držiaky na kravaty, opasky, šatky, šatky. Môžu byť použité na šetrenie miesta. Tieto zariadenia môžu byť obdĺžnikové a kruhové so stacionárnym a zasúvateľným zariadením.držiaky na šály a väzby
 4. Kompaktná žehliaca doska. Pre mnohých ľudí bude kompaktná vstavaná žehliaca doska cenným nálezom. Zaberá veľmi málo miesta a nezasahuje do dosahu.žehliaca doska
 5. Kontajnery. Takéto špecifické, ale veľmi užitočné systémy sú ideálne na uloženie odevov, ktoré sú citlivé na prach. Napríklad klobúky alebo iné veci, ktoré vyžadujú starostlivú starostlivosť. Tieto kontajnery sú vyrobené prevažne z priehľadného plastu a organického skla.kontajnery
 6. Košík na špinavú bielizeň. Spravidla sa šaty a vyzliecť v šatni. Často sa veci musia posielať priamo do bielizne, ale nie vždy existuje možnosť okamžite ich vziať do kúpeľa. Na tento účel sa na kovovom ráme používajú špeciálne textilné vrecia, ktoré fungujú podľa princípu zásuviek. Aby sa zabránilo vzniku pachov, poskytujú vnútorný ventilačný systém a prítomnosť aromatických vrecúšok.špinavý koš na bielizeň
 7. Nábytkový výťah-pantograf. Ide o kombináciu tyčí a zdvíhacieho zariadenia, ktoré vám umožňujú uložiť veci priamo pod strop. Preto s ním môžete ušetriť veľa priestoru. V prípade potreby ho môžete vynechať, prevziať potrebnú položku a vrátiť ju späť.nábytkový výťah-pantograf
 8. Kovové koše. Tieto pamäťové zariadenia sa často používajú spolu s tradičnými policami a zásuvkami. Majú niekoľko výhod – hliníkový rám je oveľa ľahší ako drevené prvky a sieťová štruktúra zabraňuje akumulácii prachu. Zároveň je kapacita kovových košov menšia a niekedy dokonca väčšia ako kapacita drevených škatúľ.kovové boxy
 9. Topánka. Zvyčajne ide o otvorenú, mierne naklonenú poličku s držiakmi na topánky. Tento dizajn poskytuje dobré vetranie, zatiaľ čo topánky sú vždy v očiach. Najčastejšie sú topánky umiestnené v dolných častiach, takže priestor sa používa s väčším prínosom.obuvnitsa
 10. Krabice so separátormi. Takýto pohodlný organizátor pomáha udržiavať v poriadku náramky, pútka pre mužov, krútené pásy a pásy, šperky, hodinky.krabičky na šperky

Ako urobiť praktickú šatňu s vlastnými rukami?

praktické šatne s vlastnými rukamiŠatňa je špecifická izba v apartmáne, ktorá musí nevyhnutne spĺňať všetky požiadavky na správne uloženie oblečenia. Ako si urobiť šatňu s vlastnými rukami?

Najprv musíte zvážiť problémy, ktoré súvisia s plánovaním šatne. Najčastejšie je to individuálne, ale tu sú aj niektoré štandardné parametre:

 • Výška sekcie pre ťažké vonkajšie oblečenie by nemala byť menšia ako 150 cm od spodnej časti k tyči. A medzera od tyče k vrchu je najmenej 10 cm;
 • Výška úseku, v ktorom bude umiestnený ľahký krátky vonkajší odev, by mala byť najmenej 100 cm od tyče plus 10 cm od tyče k podlahe;
 • výška police na klobúky alebo topánky by mala byť určená v súlade s najvyšším predmetom šatníka, táto hodnota by sa mala pridať ďalších 5-10 cm;
 • Výška políc pre bielizeň by mala byť približne 25-45 cm.

Na stanovenie optimálnej hĺbky priehradiek sa najčastejšie používa tento princíp: musíte merať najširší záves a pridať ďalších 10-20 cm k tejto hodnote.

rozloženie šatnePokiaľ ide o šírku, môže byť definovaná nasledujúcim spôsobom:

 • 15-25 cm by sa mali vziať do úvahy pri každej vzorke teplého vrchného odevu;
 • 10-15 cm je zachytený pre každú položku demi-sezónneho vonkajšieho oblečenia;
 • 5-10 cm by mali byť použité na každé šaty, nohavice alebo tričko;
 • Šírka častí pod spodným prádlom a klobúkom sa vyberá podľa počtu týchto vecí a pridá sa aj malá zásoba.

Než si vyrobíte šatňu, musíte si vybrať správne materiály. Na usporiadanie stien je možné použiť sadrokartón, ktorý najlepšie zodpovedá podmienkam skladovania horného a ľahkého oblečenia, topánok a klobúkov.

Môžete tiež použiť materiály z dreva. Bude absorbovať prebytočnú vlhkosť a postupne ju vrátiť do požadovaného množstva.

Nižšie na fotografii môžete vidieť, čo šatňa vyzerá s vašimi vlastnými rukami v malej miestnosti:domáca šatňa v malej miestnosti

Po definovaní materiálu musíte označiť a odrezať obrobky. Potom pripevnite rám pomocou skrutiek a skrutkovačov. Hotový rám je pokrytý sadrokartónou a je pripravený na dokončenie.

Najjednoduchší spôsob dokončovania sadrokartónu je pastelová tapeta. Avšak, ak je to žiaduce, môžete použiť dekoratívne panely.

Najtrvanlivejšou možnosťou dokončovania je maľovanie stien, predtým však musíte dôkladne omietnuť a pieskovať povrch.

Vytvorte kvalitný toaletný systém lacný svojimi vlastnými rukami je veľmi jednoduchý. Rám je vyrobený z profilov pripevnených na stenu a police môžu byť postavené z bežného tmavého laminátu. Na kovových vzperách je pevná sieť na ukladanie topánok. Závesy ramien môžu byť tiež pripojené k kovovým vzperám. Laminát pre regály je rezaný podľa rozmerov, rozrezaný a inštalovaný v systéme.

Pre inšpiráciu vám ponúkame najzaujímavejšie varianty šatní:šatňa v spálni

úzke šatne

biela šatník

veľká skriňa na lodžii

kompaktný šatník pre veľkú rodinu

šatňa s budoárom

Priestranná šatňa so zrkadlovou stenou

veľký stojan na topánky v šatni

Inštalácia systému sieťového šatníka – video

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector