lagenariya v prímestskej oblastiAk ste unavený rezanie ozdobných kríkov na oblúku každý rok, ale musíte vytvoriť život-dávať tieň, rastliny lagenarii. Táto úžasná plazivá liana je pomerne veľká veľkosť a rýchly rast: za niekoľko mesiacov dlhé biče úplne pokryjú podporu, navyše sa budú tešiť z úrodu. Mimochodom, táto má viacúrovňovú aplikáciu: ovocie najrozmanitejšej formy sa dá nielen jesť, ale aj z nej vyrobí originálne dekoratívne a kuchynské náčinie. Pestovanie lagenarii nie je oveľa ťažšie ako cukety alebo tekvice, ktoré sú jej najbližšími príbuznými. Ako to urobiť a aké druhy viniča sa môžu vysádzať na vašich stránkach, bude o tom dnes diskutovaná.

Lagenariya prišla k nám z ďalekej Afriky. Je veľmi teplomilná a najčastejšie sa pestuje v južných oblastiach, hoci mnohí záhradníci ju úspešne pestujú ako kultúru skleníkových kultúr.

Ako vyzerá rastlina?

rôzne druhy lagenarii na záhradeLagenariya patrí do rodiny tekvica a rovnako ako všetci jej zástupcovia je ročná. Listy tohto plievka sú takmer rovnaké ako v cukety: dostatočne veľké, zaoblené, s sametovým povrchom. Lagenarias majú veľmi dlhé, až 15 m biče, ale na rozdiel od squash a tekvica, potrebujú vertikálnu podporu, takže pliecka je často vysadená v blízkosti oblúka alebo pergoly. Takže môžete “zabiť dvoch vtákov s jedným kameňom”: zdobiť nádvorie s hustým lístia a nepredvídateľné tykovkami, a dať im možnosť dozrieť. Faktom je, že ak biče ležia na zemi, plody začnú hniť a výsledky z ich práce nebudú fungovať. plody lagenarii na oblúkuAvšak, môžete ich priložiť pod koberec, ale súhlasí s tým, že takáto veľká plocha je ťažké sa schovať, a nie vždy na mieste je tu toľko miesta – oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie rast lagenariyu na nosiči.

Treba poznamenať, že podpora by mala byť stabilná, spoľahlivá a vysoká. Nielen to, že každý týždeň sa výhonky naťahujú na meter dlhý, takže aj hmotnosť ovocia v niektorých odrodách môže presiahnuť 10 kg a dĺžka – viac ako 1 m.

Je zaujímavé, že lagenaria kvitne v rovnakom čase ako datura alebo matthiola: jemné biele kvetenstvo s opojným arómou rozkvitne medzi listami po západe slnka.

kvety laginariyaV skorých ranných hodinách nasledujúceho dňa sa plne otvorené kvety odlievajú sotva viditeľným ružovým alebo krémovým odtieňom, ale potom blednú a až poludnie sa zatvárajú.

Čo sa týka tvaru ovocie, to je už tu Nature objasnených celku: dlhé “uhorkovej-mutantov”, obrie hruška, okrúhle squash s prílivom klobúku, ako tučných huby prerastené, krásne tekvica-váza s dlhým krkom, alebo dokonca pripomínajúce hada jeho sínusové podobe …

neobvyklé plody lagenariíStručne povedané, tekvica dokáže prekvapiť aj tých najnáročnejších pestovateľov. Navyše, ak je to žiaduce, ovocie môže byť iný tvar, ktorý len povie svoju fantáziu – stačí zviazať mladý tekvica lana na správnom mieste, a to sa bude postupne zmenšovať.

Ako používať plody lagenarii?

džem z lagenariiMladé tekvica lagenarii oceňujú gurmánov – sladká chuť je veľmi podobná cukety. Najdôležitejšie je ich odtrhnúť v čase, zatiaľ čo tekvice majú mäkkú a šťavnatú buničinu a tenkú kožu. Ak vám chýba táto chvíľa a dáte lagenarii začne dozrievať, mäso sa stáva tuhým (niektoré odrody dokonca získavajú horkú chuť) a škrupina sa vytvrdzuje.

Z mladých ovocia môžete variť veľa chutných jedál:

 • kaviár ako kaviár;
 • placky;
 • zeleninový guláš;
 • šalát;
 • Rýľ s mäsom a pečte v rúre;
 • do nálevu;
 • rôsol.

Plody lagenarii majú jedinečnú vlastnosť: ak si odrezal kus z nich, napríklad hlávkový šalát, tekvica pokračuje ďalej rásť, a rezná hrana z korku a vyschnúť.

Keď lagenaria úplne dozrieva, jeho kôra sa stáva taká silná, že je takmer nemožné zlomiť dýňu. Dokonca aj po zimovaní na ulici, vo väčšine druhov nie je mäkké. výrobky zo zrelých plodov lagenariiKvôli takýmto vlastnostiam sa plody lagenarii používajú na výrobu rôznych drobných predmetov každodenného života, ako sú jedlá, vázy, podložky, hračky, popolníky a dokonca aj hudobné nástroje. Stačí, aby ste otvorili vrchnú časť, vyberali mäso drôtom a sušili tekvicu. Veľmi krásne farebné jedlá sa získajú, ak odlúpate šupku šmirgľou, kvašom a lakom.

Ak ukladáte mlieko v takej “laginárskej” džbáni, dlho to nebude trpieť, ale víno zostane dlho chladné.

Najzaujímavejšie druhy lagenarii

lagenariya na mriežkeTvar plodov plazivej lány závisí od ich odrody. Najčastejšie na stránkach nájdete také druhy lagenarii:

 • tekvica;
 • fľaše;
 • riečny tvar;
 • had;
 • kobra;
 • husa v jablkách;
 • husi;
 • valcový;
 • Warty;
 • kyjovito;
 • turban.

Related  Vlastnosti odrody, výsadby a starostlivosti o aktinidia colomicta

Niektoré odrody lagenarii sa pestujú na konzumáciu v potravinách. Ostatné sú tak originálne, že už visiace na riasy, sú umelecké dielo. Z nich sa vyrábajú krásne dekoratívne remeslá. Zoznámime sa s týmito druhmi vína viac.

Lagenaria Calebas

lagenariya calabashJeden z najviac dekoratívne odrody, plody, ktoré vyzerajú ako obrie, až 50 cm na dĺžku, hrušky, ale s predĺženým vrcholom. Vzhľadom na úzky krk a ich širokú spodnú časť sa získajú pohodlné džbány. S dobrou starostlivosťou môžete pestovať aj dvojmetrovú hrušku, to však nie je tak často. Tekvice dozrieva 200 dní po zasiatí semien. Pokiaľ ide o dĺžku rias, potom na slnečnom mieste môžu vyrastať až 15 m.

Fľaša Lagenaria

lagenaria fľašeOdroda je podobná Calebas lagenaria, iba horná časť plodu je širšia a dno je o niečo menej objemné. Fľaša lagenaria je jedna z najkompaktnejších: dĺžka rias nepresahuje 3 m a samotné tekvice rastú maximálne na 70 cm. Ovoce sa zriedka používajú na jedlo, pretože majú mierne pikantnú chuť, najčastejšie sa pestujú tekvica na dekoratívne účely, preferovanou metódou je metóda sadenice.

Vo vedeckej literatúre sa odroda nazýva Botls.

Lagenaria glaucous

arboreal lagenariaOdroda je najbližšie k “domácemu” cuketu a úplne zopakuje ich tvar s hladkými hladkými okrajmi, ale iba ak budeme mať za to, že cuketa bude jednoducho obrovská. Ak sa mladé tekvice stále nerozlišujú od príbuzného, ​​potom v čase dosiahnu priemernú dĺžku približne 1 m a existujú aj prípady až do 2 m, zatiaľ čo vážia 10 kg. Úžasná taverna, nie? Bush sám je dobre rozvetvený, a jeho listy sú skôr ako tekvica – sú veľké a pokryté ľahkým kožou.

Lagenariya serpentine

lagenaria serpentineJedná sa o elegantný a diletantský možnosť polenovidnoy tekvice – pre odrodu je tiež charakterizovaný tým, podlhovastého tvaru, ale ovocie o priemere oveľa menšie, a oni sú zložito ohnuté ako had, za čo sa mu dostalo jeho meno. Celková dĺžka hada je zvyčajne menší ako 70 cm, aj keď to môže visieť na všetkých 7 kg. Oceľový plech v rôznych strednej veľkosti, však, je veľkosť Bush je tiež celkom kompaktný: 2 m výšky v dospelej rastliny.

Serpentine lagenariya sa často pestuje kvôli kulinárskemu záujmu. V mladých plodoch, ktoré nie sú dlhšie ako 50 cm, chutné a sladké, “squash”, mäso a dokonca listy majú výživovú hodnotu.

Cahra Lagagenaria

cobra lagenariaOdroda má krásne plody bohaté tmavo zelenú farbu s rozmazané jasne zelené škvrny a tajomné podobe. Spodná časť tekvica je plochý a guľatý, a horná – smeruje na stranu a tenký, zatiaľ čo u veľmi stopku “hrdlo” je zahustený, pripomínajúce hada hlavu. Lagenariya Cobra v domácom pestovaní kladie vysoké nároky na teplotných podmienkach, takže sa často pestuje v južnej zóny, a to len v sadenice, inak ovocie pred chladným počasím nie je dozrieť.

Odroda má nielen jedlo a dekoratívnu hodnotu, ale má aj liečivé vlastnosti – môže pomôcť pri nadmernom vážení, srdcových ochoreniach, krvných cievach, obličkách a gastrointestinálnom trakte.

Laguaria Gus v jablkách

lagenari husí v jablkáchRozmanitosť sa podobá na Cobra: široký spodný koniec plodov na vrchu s dlhou zakrivenou “krkom”, podobne ako husi, a tiež majú tmavozelenú farbu s bielymi škvrnami. Najčastejšie majú tekviny len krk, ale existujú aj odrody, keď stopka ide do malého zahusťovania, a potom lagenaria je ako husa s hlavou. Ak liana rastie na podporu, potom zavesené tekvice majú hladký krk a neohýbajú.

Rozlišovať hus a Cobra môže byť pri pohľade na špičke tekvice na stonke: Husacie je buď plochý, alebo skončí na “hlavu”, zatiaľ čo Cobras po “hlavy” ovocie riedenie znova.

Odroda patrí vysoký, bič môže stúpať do výšky 15 metrov. Priemerná hmotnosť na ovocie bola 1,5 kg na celkovej dĺžke 0,5 m, ale predovšetkým rok zberu a s náležitou starostlivosťou môžu byť pestované vzorky s hmotnosťou do 8 kg, s až 15 kusov na rastlinu.

Laguaria Husa v jablkách sa vyznačuje nielen svojou bohatou ovocnou silou, ale aj vynikajúcou ovocnosťou ovocia. Roztrhané v septembri môžete ležať až do jari bez straty vášho vkusu.

Lagenariya Lebedushka

lagenaria labuťĎalšia odroda “hus” s plodmi zeleného plodu. Tiež vytvárajú dlhý krk, ale v Lebedushke je najčastejšie skrútený stranou, aj keď ak necháte lagenarii na oblúku, visiace ovocie bude mať rovnomerný krk. Rozmanitosť sa vzťahuje na dekoratívne, v potravinách sa nepoužíva kvôli horkej chuti tekvíc. Nákaza rastie dlho, listy sú veľké, hladké.

Related  Je dôležité vedieť, ako správne určiť zrelosť tekvice v záhrade

Lagenariya Labyši

lagengari husi labutíPodľa tvaru ovocia je odroda takmer podobná odrode husí v jablkách. Tieto dva typy lagenarií môžete rozoznať tým, že sa pozriete na samotný kríž. Ak je husa veľká liana s dlhými riasami, labské labute patria k kompaktným odrôdam, pretože ich dĺžka nepresahuje 1,5 m. Okrem toho majú menšie listy.

Z neobvyklého ovocia môžete urobiť zaujímavé suveníry a mladé cukety, až kým nedosiahli dĺžku viac ako 30 cm, sa používajú na potravinárske účely.

Lagenaria Hosteska

lagenariya hosteskaOdroda sa vyznačuje silným rastom a rôznymi formami: tekvica môže byť vo forme fľaše, hrušky alebo valca. Krk je predĺžený, rovný alebo zakrivený alebo s hrubnutím v hornej časti. Farba sa líši od čisto zelenej až po tmavozelenú. Mladá žena v domácnosti má dobré vkusné vlastnosti a rôzne remeselné výrobky sú vyrobené zo zrelého ovocia.

Lagenaria cylindrical

lagenárium valcovitéOdroda je hybrid medzi tekvice a had polenovidnoy: plody pretiahnuté, ako prvý, ale s hladkým obrysom, ako v druhom odrody. Farba je však často nasýtená zelenou farbou, aj keď sú tu aj svetlozelené dlhé drevené dĺžky. Cylindrická lagenaria v mladom veku je veľmi chutná v nakladanej alebo konzervovanej forme. Z dozretých plodov robia dekoratívne pokrmy.

Lagenaria warty

lagenaria wartyJedným z “škaredé” odrody, rast je neberú vôbec, ale nie kvôli ťažkostiam údržbu, ale vďaka zaujímavé, ale odporná forma ovocie. Avšak s tým, že tvar tekvica je jasné – to môže byť buď štandardné, guľaté a malé a pretiahnutá, ale dostatočne silné a veľké. Farbenie je najčastejšie svetlozelená alebo krémovo-oranžová. Najzaujímavejšie je však veľký nárast vo forme bradavíc takmer úplne pokrývajúci lagenaria.

Lagenaria clavate

clavate lagenariaMierne pretiahnuté v spodnej časti tekvice sa hladko mení na dlhý a úzky “krk”, ktorý sa podobá okraju – to je spôsob, ako vyzerajú ovocie. Sú zelené, s rozmazanými bielymi škvrnami, listy plutvy sú bledozelené, stredne veľké, kefka je pokrytá veľkými bielymi zvonmi. Na slnečnom mieste rastie dlhé biče a veľkosť tekvica môže dosiahnuť až 2 m na dĺžku.

Lagenariya Turban

lagenariya turbanJeden z najmenších odrôd, pokiaľ ide o veľkosť ovocia, vďaka čomu táto lagenariya nemôže byť zamenená s inými druhmi. Malé tekvice rastú dlhšie ako 40 cm a pozostávajú z dvoch zaoblených kusov vo forme samostatnej cukety, ktoré sa obliekajú:

 • dno je maľované v krémovej farbe, má vlnité, ale pevné dno;
 • vrchol sa podobá oranžovo-červenému klobúku, ktorého okraje mierne vyčnievajú.nezvyčajný plod

Odroda sa nazýva aj červený, východný alebo turecký turban a samotné tekvice môžu byť natreté zelenými pruhmi, najmä v dolnej časti. Kvety Lagenaria s žltými veľkými kvetenstvami.

Ako pestovať lagenarii?

Pestujeme lagenariiVýsadba a starostlivosť o lagenarii neprinesie veľa problémov, ak vezmeme do úvahy niektoré nuansy svojho vývoja. Predovšetkým sa týka spôsobu vysádzania semien. Podobne ako všetky tekvové kultúry, liana je veľmi náročná na teplo, takže najčastejšie sa nachádza v južných šírkach, hoci v strednom pásme je možné pestovať divné ovocie.

Related  Výsadba zemiakov s kormidlovou kosačkou

V závislosti od miesta pestovania a klimatických podmienok sa semená vysadia jednou z nasledujúcich metód:

 1. Choďte na otvorenú plochu. Takéto prevedenie je prijateľné iba na juhu, ako je to nevyhnutné pre klíčenie nie menej ako 25 stupňov v hĺbke pôdy, okrem ovocia musí mať čas dospieť pred zimou. Semená môžu byť zasiate skôr ako mája v plytkých drážkach, pre úžinu horúcej vody s malým množstvom manganistanu draselného. Po prvýkrát je lepšie pokryť miesto výsadby filmom, aby sa výstrely mohli objaviť rýchlo.
 2. Na sadenice. Metóda je vhodná pre stredný pás. Semená by mali byť vysadené v apríli av júni transplantované sadenice na záhrade. Do tejto doby by mali mať kríky minimálne 10 cm na výšku. V každej diere môžete dať trochu humusu a dreveného popola.

Rastúce lagenarii v skleníku nám umožní približovať čas zberu a zabezpečiť kultúru od začiatku jesenných mrazov.

Pri vysádzaní riadkov medzi kríkmi nechajte od 25 do 70 cm a uistite sa, že poskytujú podporu tak, aby sa liana mohla zvlniť a plody ležia na zemi.

Vlastnosti osiva výsevu

namočte semenáSemená lagenarii, hoci je to príbuzný tekvica, sa líšia svojim tvarom a štruktúrou. Sú pozdĺžne, štvorcové zospodu a majú skosený vrch. Pozdĺž osiva sú nakreslené dva pásy svetla. Ale kôra je veľmi hustá, ešte silnejšia ako u niektorých druhov tekvice, takže bez špeciálnej prípravy lagenariya zakrváva dlhú dobu.

Môžete urýchliť zničenie buntings dvomi spôsobmi:

 1. Opatrne odstrihnite špičku.
 2. Namočte semená do rastového stimulátora na deň a miesto na týždeň v mokrom pilinách na klíčenie pri teplote 23 stupňov Celzia.

Kde pestovať a ako sa starať o lagenarii?

zber lagenariiLiana z čeľade squash je najväčšia a bohatá úroda bude slnečné miesto, chránené pred ponímaním. V takýchto podmienkach bude samotný Bush rásť veľký a silný, v perličke budú rovnaké listy a plody malé. Dekoratívna tekvica preferuje úrodnú ľahkú pôdu s neutrálnou alebo slabou kyslosťou.

Starostlivosť o lagenarii je jednoduchá a spočíva v jednoduchých a obvyklých postupoch pre záhradníkov, a to:

 1. Ak nedošlo k dažďu, dvakrát do týždňa na vodu (2-3 vedre pod krídlom). So začiatkom jesene, keď plody dozrievajú, je možné zastaviť zavlažovanie.
 2. V priebehu sezóny, kŕmiť mullein a minerálne komplexy, striedajúc ich.
 3. Ak podpora nie je vysoká, obmedziť vertikálny rast a stimulovať rozvetvenie, pritiahnite biče po dosiahnutí približne 3 m. Takýto postup nielenže udrží rast, ale prispeje aj k viazaniu ženských kvetenských rastlín.

Každý kameň lagenarii by mal byť podporovaný vo forme oblúka, stromu, plotu alebo špeciálneho rebríka. Ako rastú Bush, bič by mal byť zviazaný každý meter a nasmerovaný tak, aby sa antény mohli zachytiť.

Ak chcete získať svoj vlastný variant semien na reprodukciu lagenarií, musíte opustiť prvý vaječník. Na zvýšenie počtu semien v tekvicu sa odporúča umelo opeľovať samice kvetenstva niekoľkými mužskými kvetmi. Ak ovocie nemá čas zrieť na chlade, nezáleží na tom – môže byť odrezané s časťou biča a nechať dozrieť pri izbovej teplote. Dobré dozrievané semená budú hnedo sfarbené a môžu sa skladovať až 10 rokov s prakticky žiadnou stratou percenta klíčenia.

Na záver chcem povedať, že lagenariya – len mimoriadne užitočná zelenina pre krajinu. To vytvorí príjemný tieň na nádvorí, aby obdivovať jemné kvety a vdychovať ich príjemnú vôňu, zdobí namiesto pôvodných náladový girlandami ovocie, ktoré môžu byť použité pre kreatívny či kulinárske účely. Kultivujte túto jedinečnú rastlinu a nechajte všetkých susedov závidieť!

Zaujímavé informácie o laginariya – video