Prišla zimaTrvalky kvety sa nazývajú, pretože po vegetačnom období ich koreňový systém a niekedy aj nadzemná časť nezomrie. Vývoj sa zmrazí iba počas zimy, takže na jar sa rastlina prebúdza a rýchlo rastie.

Ak v teplom období, dekoratívne trvalky vyžadujú minimálnu starostlivosť, potom s príchodom jesene, kvetinár by mal premýšľať o ochrane svojich zelených domácich zvierat pred chladom. Čo to bude závisieť od klimatických vlastností regiónu a tiež od zimnej odolnosti plodín pestovaných na mieste.

Metódy prípravy trvaliek na zimu

Príprava žiaroviek pre hibernáciuNa zaistenie bezpečnosti viacročných farieb môžete použiť:

 • orezávanie koruny;
 • mulčovanie pôdy pod plodinou;
 • zateplenie obytnej nadzemnej časti zostávajúce nad zemou.

Tieto aktivity sú často vykonávané v niekoľkých druhov odolných komplexné a non-mrazu a väčšina žiaroviek, ale kvitnúce skoro na jar, futbale a uložené až do jari v teplých alebo suchom a chladnom mieste.

Mrazuvzdorné, bylinné druhy sú dostatočne orezané a pôda na kvetinovom lôžku je posypaná vhodným mulčovaním. Všetky živiny, ako aj body budúceho rastu týchto plodín, sú podzemné, a preto po mulčovaní a vypadnutí zo snehu nie je nič ohrozené kvety.

Zvláštnosti pre-zimné prerezávanie trvaliek

Pred nástupom mrazu sú odrezané suché konáre trvaliekKeďže teplá sezóna nadzemnej časti rastlín sa podieľa na hromadení živín pre zimu, jeho prerezávanie sa najlepšie robí s príchodom prvých jesenných mrazov. Takéto obdobie vo väčšine regiónov začína v septembri a končí bližšie k druhej polovici októbra.

Čo povoľuje prerezávanie? Odstránenie mŕtvej časti:

 • vylučuje ochranu suchých stoniek lariev škodcov;
 • znižuje riziko šírenia hnilobných a hubových chorôb vrátane rozpadu koreňového systému;
 • uľahčuje úkryt a mulčovanie kvety na zimu.

Výška prerezávania závisí od veľkosti a vlastností štruktúry okrasných rastlín.

Nízko rastúce malé rastliny sú rezané na úrovni zeme, vo väčších exemplároch s hrubými, často polorastnými výhonkami zostáva spodná časť stoniek. Na nich na jar bude možné presne určiť polohu závodu a v zime budú navyše držať sneh a budú slúžiť ako prirodzená ochrana.

Related  Pikantná broskyňa – záhradný stromček pre teplé podnebie

Obdobie vegetácie sa blíži ku koncuNajlepšie studena odolné, trvalé kvety, ako sedmokráska, Aquilegia, Rudbeckia, Astilbe a iných druhov sú rezané, pričom nad zemou nie viac ako 5 cm od výšky stoniek.

Ostrôžky a podobné vysoké rastliny s výkonným priehlbine stopky sú rezané, pričom aspoň 25 cm. V opačnom prípade dostať dovnútra stonky vode ľahko spôsobuje hnitie hornej časti podzemku a smrti kvetu. S cieľom prežiť zimné rastliny, ako sú dúhovky, ich plné dĺžky listy rez niekoľko centimetrov pred začiatkom prechladnutia do výšky 10 centimetrov. Kučeravé výhonky klematisu a iných podobných kultúr sa skrátia tak, že v zimnom období ich zimné záhrady nezmrazia a nevykazujú zhnitosť.

Ako zakryť celoročné kvety na zimu?

Rám prístrešok pre trvalkyAk nadzemná časť trvalky nezomrie, alebo je pochybnosť o zimnej odolnosti druhu, je lepšie poistiť sa a usporiadať takýto kvetinový prístrešok. V závislosti od typu a veľkosti zariadenia sa ochrana vykonáva:

 • zo smreku alebo borovice;
 • pôdna vrstva alebo mulč;
 • netkaná textília;
 • pomocou škatúľ naplnených hoblinami alebo iným voľným, neimpregnovaným vlhčiacim mulčovacím materiálom;
 • Ďalšie pomocné materiály, ktoré chránia kvety pred studeným vzduchom.

Vonkajšie autá vyrobené z výroby sú pokryté nepremokavým materiálom, takže voda sa nehromadí vnútri konštrukcie a počas rozmrazovania nie je rozpad rastlín.

Príprava záhonov z trvaliek na zimuTak poď s chryzantémy, nie zimovzdorné odrôd ruží, horolezectvo kvitnúce rastliny, ktoré predtým odstránené z mreží a naklonený k zemi sypané kompost. Hibernácia na alpských vrchoch trvalé kvety môžu byť pokryté nielen samotné, ale spoločne. Pre tento účel je vhodná hustá netkaná textília. Chrániť bolo naozaj dobré, okraje plátna sú posypané pôdou, aby sa nehýbala.

Slamky a padlé listy môžu prilákať škodlivý hmyz a hlodavce, chrániť a šíriť rastlinné plesňové a bakteriálne infekcie. Okrem toho sú listy na zimu ošklbané a prispievajú k rozvoju preli. Preto je lepšie odmietať tieto materiály na mulčovanie. Ako mulčovanie, skúseným pestovateľom kvetov sa odporúča používať borovicové ihly, piliny, pôdu zmiešanú s humusom, sušené čipy.

Najnepriaznivejšie druhy na zimné mrazy je potrebné tráviť a skladovať vo vhodných podmienkach pre konkrétnu kultúru. Primrosy sú ponechané v zemi, ale musia byť husto mulčované av zime sú navyše posypané snehom.

Hrúbka snehovou pokrývkou v kvetinových záhonov sa trvalky by nemala byť menšia ako 50-80 cm. Nedá upustiť sneh spekaniu a tvorbu husté pevné kôry, inak sa rastliny na jar práve vypreyut.

Related  Izba Begonia – starostlivosť a kultivácia

Príprava trvaliek na zimu – video