baklažánové sadeniceSprávne pestovanie sadeníc je zárukou dobrej úrody v budúcnosti, takže je lepšie, aby ste si kúpili sadenice, ale aby ste ich pestovali sami.

Laktárka je pomerne kvitnúca rastlina, pri pestovaní semien je potrebné venovať pozornosť pôde, teplote, vodným režimom a iným požiadavkám na túto rastlinu.

Kedy pestovať baklažány na sadenice?

Od okamihu výsevu až po výsadbu sadenice baklažánu prechádza 55-60 dní. Ak máte v úmysle vysadiť sadenice v skleníku, môžete zasiať plodiny v polovici februára. V prípade pristátia na otvorenom pozemku – na rastlinách baklažánu na sadenice by mala byť v prvej polovici marca.

Pravidlá pre výsadbu baklažánov v semenákoch

Príprava pôdy

prízemnýPôda, v ktorej sa budú semená vysievať, by mala byť dezinfikovaná. Ak to chcete urobiť, môžete ho vypáliť v rúre.

Koreňový systém sadenice baklažánu je veľmi citlivý, takže je dôležité správne urobiť zmes pôdy. Teraz je lepšie nie kúpiť, ale urobiť si sám. Existuje niekoľko osvedčených možností na prípravu. Vyberte si ten, ktorého komponenty sú k dispozícii.

  • Humus (8 dielov), Mullein s prídavkom močoviny, draselných solí a superfosfátu (1 diel), trávnik (2 diely).
  • Rašelina (3 časti) + piliny (1 diel) – pretože zmes neobsahuje živiny, mali by ste pridať akékoľvek riešenie pre pestovanie sadeníc.
  • Humus (2 diely) + zem (1 časť).
  • Humus (2 diely) + rašelina (1 diel).

Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, nezabudnite zmiešať zmes, kým nebude rovnomerná.

Príprava osív

Počas 2-3 týždňov pred sejbou skontrolujte semená na klíčenie: 10 semien je namočených do teplej vody na jeden deň, potom sa umiestni na navlhčenú handričku alebo vrstvu gázy zloženú z niekoľkých vrstiev. Semená sa uchovávajú až 6 dní na teplom mieste, udržiavajú ich vlhké a potom počítajú množstvo klíčky.

Semená s indexom klíčenia väčším ako 50% sa považujú za osivo na očkovanie.

semenoPred zaočkovaním by sa semená mali dekontaminovať. Na tento účel sa umiestnia do silného roztoku manganistanu draselného (“mangán”) počas 30 minút. V poslednej dobe tento liek zmizol z lekární, takže ich môžete liečiť tepelne: v termosku nalejte horúcu vodu (teplota 52-55 oC), tam po dobu 30 minút, umiestnite semená do gázy vrecúšok, potom odstráňte a chladnička niekoľko minút v studenej vode.

Na urýchlenie klíčenia sa semená ponechajú na jeden deň v teplom živnom roztoku (môžete použiť špeciálne hnojivá alebo obyčajný popol z dreva), potom namočte do čistej teplej vody 1-2 dni.

Sadenice baklažánov na sadeniciach

plastové kontajneryPestované klíčky môžu mať rôzne kapacity: boxy, hrnce alebo poháre.

Related  Zistite, prečo jablká prasknú a hnijú na jablone

Pri výseve v pohároch alebo hrncoch je potrebné ich naplniť ¾ zmesou pôdy, v strede osevať semená, ľahko navlhčiť vodou a posypať tenkou vrstvou pôdy. Po vysiatí by mali byť poháre pokryté fóliou. Substrát nemôže byť zhutnený na nasýtenie pôdy kyslíkom.

Pri výseve v krabici je naplnená zmesou pôdy o veľkosti 7-8 centimetrov a baklažánky sú zasiate v brázdách, ktoré sú od seba vzdialené 5 centimetrov. Ďalšie akcie sú rovnaké ako pri usadzovaní.

Starostlivosť o sadenice baklažánu

Pred výskytom prvých výhonkov kontajnera, do ktorého sa zasadia baklažány, by sa mal udržiavať pod filmom pri teplote 25-30 oC. Snímanie by sa malo objaviť najneskôr týždeň. Potom sa sadenice vystavia jasnému miestu a znížia sa na 14-16 oC. Ak to nie je urobené, sadenice sa roztiahnu, ich koreňový systém sa bude rozvíjať horšie. Tento teplotný režim by sa mal dodržiavať v prvom týždni od vzniku sadeníc. Potom by mala byť denná teplota nastavená na 16-26 oS nocou a 10-14 oS.

Ak je v miestnosti s nízkou vlhkosťou klíčky, musia byť rastliny pokryté fóliou.

Navlhčite rastliny by mali byť mierne, snažiť sa nečistiť pôdu. Ak chcete vylúčiť porážku “čiernej nohy”, je lepšie to urobiť ráno, teplota vody alebo roztok pre zavlažovanie by mala byť v rozmedzí 26-28 oS.

Počas rastu by mali byť semenáče otočené 2 krát týždenne, aby sa sadenice nepretiahli.

Obliekanie semien

Pri pestovaní sadenice baklažánu doma, mali by ste striedať zavlažovanie a kŕmenie. Ak sa ako substrát na kultiváciu vybrala zmes bohatá na živiny a sadenice sa dobre rozvíjali, vykoná sa ľahké hnojenie. K tomu sa 1 šálka čajových lístkov naleje do 3 litrov vriacej vody, trvá 6 dní a napojená na infiltrovanú sadenicu. Rovnakým spôsobom môžete trvať na jemnom nakrájaní vajec a 10 vajec.

Related  Ako pestovať maliny na jar

Ak sa na pestovanie sadeníc vyberie zmes obsahujúca veľké množstvo rašeliny a piesku alebo sa rastliny vyvíjajú zle a ich listy sa stávajú svetlozelenými, je potrebné podstatnejšie kŕmenie.

Môžete použiť hotové komplexné hnojivo pre sadenice alebo si ho pripraviť sami. Za týmto účelom premiešajte superfosfát (1 lyžičku), síran draselný (1 čajová lyžička), komplexné hnojivo (2 čajové lyžičky) a rozpustite zmes v 10 litroch vody.

Ako vrchný obväz pre sadenice baklažánu môžete tiež použiť obyčajný popol z dreva. Na povrch pôdy opatrne roztiahne tenkú vrstvu, snažiac sa neprísať na listy a stonky.

Ponorenie sadenice baklažánu

rašelinové hrncePo vysadení 2 sadeníc na sadenice sa rastliny môžu ponoriť – zasadené do hrncov alebo pohárov s rozmermi 10 x 10 cm.

Kontajnery musia mať otvory zospodu, aby sa zabránilo stagnácii vody. Vyplňte nádoby lepšie s rovnakou zmesou, do ktorej bolo osivo vyrobené. Pred ponorom sa pôda naleje roztokom popola, síranu draselného alebo komplexného hnojiva. Na 10 litrov vody vezmite 1 čajovú lyžičku ktorejkoľvek z hnojív.

Sadenice sa napájajú 2-3 hodiny pred potápaním. Opatrne vyberajte sadenice, snažte sa nepoškodiť koreňový hrudník a s ním korene preneste rastlinu do novej nádoby a posypte zmes pôdy na cotyledóny. Upozornenie: medzi listami kotyledonu a pôdou by nemala existovať neobmedzená časť stonky.

Po potápaní sadenice spomaľujú rast, kedy sa vytvorí silnejší koreňový systém. Prvých pár dní musia byť chránené pred priamym slnečným žiarením, a ak sú sadenice na okennej parapete – mali by ste zakryť okno novinami.

Prvé zalievanie sa uskutoční v deň 6 po potápaní. Neskôr sa rastliny polievajú hojne každých 5-6 dní.

Výsadba baklažánových sadeníc na otvorenom teréne

baklažán v hrncochMesiac pred výsadbou rastliny začínajú temperovať: popoludní otvárajú okná alebo odoberajú rastliny na čerstvý vzduch. Po dobu 2 týždňov sa sadenice postrekujú 0,5% roztokom síranu meďnatého – to ochráni rastliny pred hubovými chorobami.

Related  Močovina ako hnojivo – vysoká účinnosť pri minimálnych nákladoch

V čase výsadby by mala byť 8-12 listov na rastlinu.

Vo skleníku baklažánov je možné vysadiť v druhej polovici mája a na otvorenom pozemku – nie skôr ako začiatkom júna.

Odpoveď na otázku: kedy zasievať korenie na sadenice – prečítajte si v tomto článku!

Video: Sadenica baklažánu