zelerObľúbenosť dáždnika rastlín sa neustále zvyšuje. V prímestských oblastiach sa objavuje stále voňavý zeler nielen kvôli jeho príjemnej chuti, ale aj kvôli mnohým výhodným vlastnostiam. Ide o korenené rastliny, ktorých aromatické oleje zvyšujú chuť jedla. Používa sa nielen na varenie, ale aj na konzervovanie alebo sušenie.

Hlavné odrody zeleru:

  • list – kultivované kvôli svieže rastúcim voňavým zeleňam, ktoré obsahujú obrovské percento éterických olejov;
  • pedicellate – pestované kvôli hrubým a dlhým čapom, ktoré sa používajú hlavne na šaláty;
  • koreň – cenný okrúhly koreň, používaný na varenie rôznych jedál.

Dôležité podmienky pre pestovanie sadenice zo zeleru

Ak chcete získať dobrý zber, musíte sa starať o kvalitu pôdy pod rastlinou vopred. Miesto vybrané na jeseň je trávené a nasýtené humusom. Na jar sa lôžka opäť uvoľnia a vykopnú, rovnomerne distribuujú hnojivá a saturujú pôdu kyslíkom.

Odrody skorých plodín je možné zasielať priamo do pôdy na jar a neskoršie kultúry je možné lepšie pestovať sadením. Jednou z dôležitých podmienok pre dobrý zber je kvalitné čerstvé semená. Za účelom vysadenia celeru pre sadenice sa všetky vybrané semená umiestnia do teplej vody a nechajú sa tam 24 hodín. Ďalej vysadené do hĺbky 1 cm v pôde.

Technológia pestovania listového zeleru

Druhy listov sú schopné odolať relatívne nízkym teplotám, takže skúsení letní obyvatelia ju rastú v pôde skoro na jar. Ale produktívnejší výsledok je možné dosiahnuť tým, že sa začiatkom marca uskutoční sadenica.

zelené sadenicePo namočení a preniknutí do pôdy sa semená posypú rašelinou a poskytujú teplotu približne 20 ° C. Zavlažovanie v prvých dňoch je z rozprašovača, rovnomerne zvlhčuje pôdu.

Po vzniku klíčkov by sa teplota mala znížiť o 2-3 stupne, aby sa dosiahla stabilná sadenica. Keď majú výhonky prvé skutočné letáky, urobia si vyberanie a zaškrtí koreň. To prispeje k rozvoju dobrého koreňového systému.

Related  Série Petunia Merlin

Ak chcete pestovať sadenice zeler mali dobré výsledky, je potrebné sledovať podmienky svetla a teploty, temperovanie rastlín. Koncom apríla môžu byť zelené v záhrade.

Správna starostlivosť o sadenice zeleru

zelené sadeniceNa dobre osadené sadenice sa prenesie do lôžka bez toho, aby roztrhlo hrudku pod koreňmi a dobre sa napojilo. Malo by sa zabezpečiť, aby bol bod rastu nevyhnutne nad pôdou a vzdialenosť medzi sadenicami bola menšia ako štvrtina metra. Ďalej je všetko jednoduché: pôda sa pravidelne uvoľňuje, neumožňuje vzhľad buriny a dobre sa napojuje. V júli až auguste bude mať zeler listov už.

Technológia pestovania zeleru koreňa

Tento druh sa pestuje iba sadením. Celer je zasadený v semenákoch vo februári. Tajomstvo dobrého klíčenia je stratifikácia semien. Vykonajte to takto:

  • kvalitné semená sa distribuujú na mokrú gázu;
  • udržiavať v izbe od 5 do 6 dní;
  • čistiť v chladničke počas 10 dní;
  • iba po zasiatí v pôde.

Účinná starostlivosť o sadenice zo zeleru

zeler koreňaRastliny rastliny, keď sa objavia dva skutočné listy. Pri vykonávaní výberu dávajte mimoriadnu pozor, snažte sa nerozrušiť koreň. V opačnom prípade namiesto kruhového cenného koreňa bude výsledkom rozvetvený koreňový systém nevhodný pre výživu. Avšak, nemôžete vybrať koreňový zeler, sadenice budú v každom prípade úspešné. Ale môže to byť menej otužilé. Silné a zakorenené zeleniny za 2 mesiace môžu byť vysadené v krajine. Nie je prehlbovaný bod rastu.

Mladé sadenice z koreňa zeleru milujú stredné zalievanie, pravidelné hnojenie. Jedným z tajomstiev získania zaobleného koreňa celeru je odstránenie hornej vrstvy zeminy okolo nej a odstránenie malých bočných koreňov. Ďalším tajomstvom je zníženie listov na zem v záverečnej fáze rastu. Takže ovocie narastá a zrýchľuje. Zbierajte hľuzy v októbri.

Zvláštnosti pestovania celej stopky

Agrotechnika a starostlivosť o sadenice semien tohto druhu sa nelíšia od ostatných. Avšak proces kultivácie má množstvo odtieňov. Rastlina má rád kvalitné zavlažovanie a uvoľňovanie pôdy. Avšak stagnácia vody v záhrade je neprijateľná – to povedie k chorobám rastlín. Aby krajina nevysušila, môže byť poškodená. Hnojivo sa môže vyrábať každé 2 týždne. Je lepšie vybrať organické hnojivá, napríklad infúziu žihľavy.

Na výrobu bielených špičiek bez horkosti rastliny spánku niekoľko týždňov pred zberom. Množstvo esenciálnych olejov v stonke sa zároveň mierne znižuje, čo je príjemnejšie na chuť.

Pri pozorovaní jednoduchých podmienok výsevu a pestovania rastlín sa na konci letnej sezóny dostanete dobrej úrody voňavého a zdravého zeleru.

Related  Vlastnosti odrody, výsadby a starostlivosti o aktinidia colomicta

Video výsev koreňového zeleru na výhonky