Malá záhrada na pozemkuZískanie ovocných stromov a kríkov pre záhradný pozemok, jeho majiteľ položil základy pre skutočne strategické výsadby. Oni po mnoho rokov dopredu určujú vzhľad územia susediaceho s domom as náležitou starostlivosťou sa stávajú hlavným zdrojom zberu ovocných plodín.

Aké ovocné plodiny sa najčastejšie zaujímajú o záhradkárov? Ako sa vám páčia rastliny umiestnené na webe a nájsť pre nich tie správne okolie?

Ovocné stromy a kríky: fotografie a mená populárnych kultúr

Vzhľadom k dĺžke krajiny, okamžite sa tiahne v niekoľkých prírodných oblastiach, je takmer nemožné určiť jeden zoznam stromov a kríkov. A napriek tomu existujú druhy, ktoré sa záhradníci vždy snažia nájsť vhodné miesto. Fotografie a názvy týchto ovocných stromov a kríkov sú dobre známe aj tým, ktorí sú ďaleko od záhradníctva.

Hlavnou časťou záhrady sú jabloníMedzi ovocnými stromami sú bezvýhradnými vodcami jablone rôznych odrôd a obdobia dozrievania. Nasledujte hrušky a najbežnejšie kôstkové ovocie: čerešne a slivky.

Prakticky každá záhrada pestuje slivky rôznych odrôdOvocné bobule, ktoré sa nachádzajú takmer všade, zahŕňajú maliny, rôzne druhy rybízu, egreš. Dnes získava popularitu:

 • liečivý rakytník;
 • plsť čerešňa;
 • ranné zimolez.

Popularita rakytníka rastiePresunutá do sadu černice, častejšie na stránkach možno nájsť Aron irgu a iné plodiny, pred časom vnímaná ako sekundárne alebo zasadil len pre terénne úpravy.

Zoznam kríkov pre záhradu je oveľa širší ako vyššie uvedený zoznam stromov. To nie je prekvapujúce. Ovocná záhrada výhradne zo stromov poskytne prvý zber nie skôr ako za 5-7 rokov a kríky sú pripravené potešiť pestovateľovi už druhý alebo tretí rok po výsadbe.

Šťavnatá chutná čerešňa je pestovaná na džem a kompotyĎalšou výhodou kríkov je ich relatívne malá veľkosť a menej opatrnosti v starostlivosti. Nebudete však môcť hrušku nahradiť ryžou. Preto bez stromov nebude záhrada nikdy plná.

Predpokladá sa, že v severných oblastiach majú záhradníci obmedzený výber drsného podnebia, ale čím ďalej na juhu, tým rozmanitejšia je populácia záhradných pozemkov.

Vzhľadom k tomu, že centrálna čierna krajina regiónu, v radoch ovocia a plodov bobuľa nie je nezvyčajné:

 • marhuľa;
 • čerešňová slivka;
 • moruše;
 • rôzne druhy orechov;
 • cherry a jeho hybrid s čerešňami.

Related  Ako pestovať sadenice sadenice v domácnosti

Nechcem robiť bez záhrady a bez čerešníZoznam kríkov je doplnený o hrozno, joha, drevo a trvalé ovocné lány.

Ak by sa však novšie záhradkári stredného pásu a ďalšie severné regióny museli uspokojiť s veľmi skromným zoznamom plodov a ovocia, dnešná záležitosť sa radikálne mení.

Škôlky už dlho a úspešne ponúkajú ovocné stromy a kríky pre moskovskú oblasť, ktoré predtým neboli k dispozícii v regióne Nečiernej zeme. Hranice rozdelenia južných kultúr sa vážne posunuli na sever, a to nielen kvôli klimatickým zmenám, ale aj kvôli riadenej práci chovateľov.

Užitočné bobuľky ryžeTouto návnadou sa stretávajú neskúsení zahradníci, ktorí chcú za každú cenu získať “obmedzené územie”. Môžete im rozumieť! Nestačí však nakupovať sadenice, je dôležité ich pestovať a rozvíjať kompetentne, berúc do úvahy všetky požiadavky rastlín a znakov územia.

Pravidlá pre umiestnenie ovocných stromov a kríkov v záhrade

Zo správneho plánovania výsadby závisí budúca plodina záhradyVysadené na záhrade, mladé sadenice sa pridávajú rok čo rok k rastu. O pár rokov neskôr, keď je čas na ovocie, koruny rastú 1,5-2 metra. A dospelé stromy zaberajú ešte väčší priestor.

Nestačí vybrať najviac zimné otužilé, prinášajúce odrody, je potrebné presne plánovať budúci sadu.

Urobte to lepšie na list papiera na základe merania vzdialeností od pristávacej zóny po najbližšie budovy, cesty, ploty susediacich majetkov. Pri výsadbe ovocných stromov a kríkov na záhradný pozemok treba brať do úvahy nielen estetické preferencie vlastníka, ale aj záväzné normy. Regulujú vzdialenosti od veľkých zariadení až po obytné a hospodárske budovy, dopravné cesty, komunikácie a prechod medzi jednotlivými úsekmi pozemného prieskumu.

Napríklad z jablka alebo hrušky do domu alebo garáže by mala byť aspoň 3,5-4 metrov. Táto vzdialenosť je vysvetlená bezpečnosťou prevádzky budovy a potrebou neustálej starostlivosti o veľké záhradné plodiny. Pri kroviach je vzdialenosť menšia a je jeden a pol metra, čo umožňuje:

 • hladko vykonávať údržbu stien, okien a iných konštrukcií a komunikácií;
 • Nebojte sa nadmernej vlhkosti v tesnom kontakte s vegetáciou.
 • starostlivosť o ovocie a bobuľové plodiny, zber, rezanie a transplantáciu.

Related  Recenzie rastúcich zemiakov vo vreciach

Tabuľka trvania využívania stromov a kríkovOkrem povinného, ​​diktovaného zdravým rozumom a bezpečnostnými obmedzeniami existujú ďalšie pravidlá, ktoré by sa mali vziať do úvahy pri plánovaní sadov.

Je mimoriadne dôležité udržiavať vzdialenosti medzi sadenicami v radoch a tiež brať do úvahy maximálny čas kultivácie konkrétnej plodiny na jednom mieste.

Užitočné a škodlivé okolie ovocných stromov a kríkov v záhrade plot

V dobre organizovanej záhrade je vždy dobrá úroda ovocia a bobúľVýznamný význam pre budúce výsadby má znalosť potrieb jednotlivých druhov rastlín a ich charakteristík:

 1. Niektoré kultúry radšej rastú na slnku, iné sa ľahko prispôsobia odtieňu.
 2. Pre časť ovocných stromov a kríkov v záhrade je vhodná plocha otvorená, vyčistená všetkými vetrom a ďalší – bude musieť nájsť prístrešok.
 3. Požiadavky rastlín na plodnosť a napájanie sa líšia.

Je nepravdepodobné, že obmedzená oblasť lokality bude schopná uspokojiť všetky požiadavky zelených domácich zvierat. V malej letnej záhrade nevyhnutne sú niektoré kríky pod korunami rastúcich stromov. Aby sa zabezpečilo, že táto oblasť neovplyvní výnos, je vopred stanovená meta na pestovanie ovocných stromov a kríkov, ktoré milujú tieň v záhrade.

Takéto plodiny zahŕňajú čierne ríbezle, zimolez, zakrpatené, bobuľové kríky, napríklad brusnice, čučoriedky a čučoriedky. Ak je tienistý roh záhrady dobre vetraný, bude tu žiť dobre. V perličke sa pestujú ostružiny a maliny.

Záhradkári si už dlho všimli, že aj v komfortných podmienkach záhradné rastliny niekedy odmietajú prinášať ovocie v plnej sile, vyzerajú utláčané a rastú zle. Ukazuje sa, že dôvodom tohto správania je nesprávne zvolené okolie. Rovnako ako v prírode, v ovocnej záhrade, stromy, kríky a trávnaté kultúry tvoria blízke komunity. Uvedené varianty úspešného a nebezpečného susedstva ovocných stromov a kríkov v stôl pomôžu vytvoriť najlepšie podmienky pre každý druh a získať z neho maximálnu návratnosť.

Tabuľka kompatibility záhradných plantážíMôžete usporiadať výsadbu tak, aby úzko súvisiace rastliny boli blízko. Takéto rozhodnutie bude mimoriadne užitočné, napríklad pre čerešne a řapíky, ktorých mnohé odrody sú samooplodné a potrebujú na pestovanie plodiny opeľovač. Podobný vzorec sa pozoruje pri kultivácii rakytníka. Je pravda, že tu na niekoľkých ženských rastlinách musí byť nutne jeden samček Bush.

Related  Jedna zo západoeurópskych odrôd melónu melónu

Nájdite miesto na záhrade a na malinyOkrem rakytníka, ochotne šľachtenie koreňovej vrstvy, černice a malina je lepšie nájsť miesto, na rozdiel od ostatných záhradných rastlín či silnými výhonky týchto plodín v roku získajú polovicu záhrady.

Ovocné stromy a bobule – video