kvety petuniaKaždá záhrada bude zdobená petúniou, bohatou kvetou v rôznych farbách počas leta a jesene. Okrem toho, petúnie je nenáročná, v starostlivosti nie je náročná.
Preto sa mnohí zaujímajú, ako pestovať petúniu z obilnín – vlastnosti výsadby, starostlivosti o sadenice a dospelého kvetu.

Metódy pestovania petúnie zo semien

Ak chcete získať sadenice petúnie, je potrebné zasiať semená už vo februári alebo na začiatku marca. Ak to chcete urobiť, môžete použiť sadenice, alebo použiť technológiu pestovania petúniu cez rašelinové tablety.
sadenice v plastových nádobách

 • Najčastejšie sa na tento účel používajú sadenice. Kvetinové semená sú svetlé, to znamená, že potrebujú svetlo na klíčenie. Preto je výsev vykonaný povrchný, nemôže byť posypané zeminou, ale pre ľahký kontakt s pôdou stačí stlačiť.
 • Semená klíčia pri dostatočne vysokej teplote, rádovo +25 ° C a vlhkosti vzduchu 98%.
  Takéto podmienky je možné zabezpečiť umiestnením sadeníc na osvetlené teplé miesto, ktoré je pokryté ľahkou netkanou textíliou. Na tento účel môžete použiť sklo alebo priehľadný film, avšak netkaná textília poskytuje semená s priaznivejším prostredím pre rast, pretože vlhkosť je lepšie zachovaná a sadenice môžu dýchať vzduch.
  Netkaná textília sa odstráni, keď sadenice rastú trochu.
 • Výsev zrna v rašelinových práškoch je oveľa účinnejšia. Prax ukázala, že rastúce rastliny v rašelinových tabletách nevyžadujú následné ponorenie a pestované sadenice sa môžu vysádzať priamo do zeme.

rašelinové tabletyVýhodou tabliet sú prirodzené vlastnosti rašeliny, jej vodná a vzduchová priepustnosť, navyše obsahujú dostatok živín potrebných na vývoj a rast sadeníc.

Použitie týchto tabliet na pestovanie petúnie zo semien je veľmi výhodné. Sú umiestnené do nádoby – plastovej nádoby s vekom a naliate do vody.
Počas 10 minút sa tablety napučiavajú, pričom sa zvyšujú v rovnakej výške, ale zachovajú si priemer. Po ďalších 5 minútach vypusťte prebytočnú vodu a pomocou pinzety alebo špáradlá vložte jedno osivo do vresu, ktoré je na hornej strane tabletu. Potom je kontajner uzavretý vekom a umiestnený na parapete.
Ďalším rastom a starostlivosťou o petúniu je udržiavanie teploty a vlhkosti potrebnej na klíčenie a rast klíčenia semien.
Aby ste zabránili odkvapkávaniu výhonkov na klíčky, musíte pravidelne ventilovať nádobu a odstrániť prebytočnú vlhkosť zo stien a veka.

Related  Kvetové výhonky rastúme samostatne

Nie každý má podmienky na pestovanie sadeníc petúnie v byte. Je možné pestovať petúniu v skleníku, aj keď pripravené sadenice na výsadbu v teréne budú trochu neskôr ako doma.

Hlavnou úlohou je pripraviť skleník takým spôsobom, aby sa zariadenie dostalo do potrebného režimu teploty a vlhkosti.

Zvláštnosti pestovania petúnie

Pestovanie petúnie v podmienkach miestnosti – aj keď je nepríjemné, ale veľmi vzrušujúce.
Hlavná vec je zabezpečiť svetelný režim a dodržiavať potrebnú teplotu.
Sadenice sa po zasiatí semien objavia asi týždeň alebo dva. To je signál, že je potrebné znížiť teplotu sadeníc: v deň by nemala prekročiť 20 ° C, a v noci 16 ° C.
Ak chcete, aby klíčky vyzerali, že sa nerozťahujú a nevyrábajú dobre, urobte osvetlenie pomocou rôznych fytochemikov.

Na ďalšie osvetlenie by malo pokračovať, akonáhle prostodnutsya klíčky. Je žiaduce, aby výsadby boli osvetlené približne 16 hodín denne. To pomáha rastliny silné a zdravé a ďalej urýchľuje tvorbu kvetných pukov.

Potápanie a starostlivosť o semenáče petúnie

petúnie vo vreciachPonorte sadenice, keď sa objavia prvé úplné letáky.
Pri pestovaní rastúcich petúnie – to je možno najdôležitejší moment. Klíčky sú veľmi jemné a krehké, pretože pre svoje sedenie potrebujú maximálnu trpezlivosť a presnosť, aby ich nepoškodili.

Na transplantáciu použite poháre z priehľadného materiálu, naplnené sterilizovanou pôdou. Oni sú transplantované klíčky, vykopané spolu s zhlukom zeminy v blízkosti koreňa.

Seedling počas štádia klíčenia je skôr rozmarný.
Približne do jedného mesiaca od výskytu výhonkov, ich vývoj pokračuje veľmi pomaly, pretože v tomto štádiu zvyšujú koreňový systém. Viac aktívny rast začína vo veku sadeníc mesiac a pol.
Keď je pôda v priehľadnom pohári silne prepojená s koreňmi, výhonky sa transplantujú do hrncov s väčším objemom (až do 2 litrov) a zostanú tam, až kým nezačnú na trvalé miesto.

Related  Pestovanie reďkoviek v skleníku – tajomstvo skúsených letných obyvateľov

petúnieKultivácia petúnie ampel zo zŕn, ako aj pestovanie kaskádových kvetov sa vykonáva rovnakou technológiou ako pri iných odrodách.
Ampel Petunia je najlepšou voľbou pre zavesené kvetináče.

Kaskádové odrody patria medzi ampelové skupiny. Majú pružné, ale hrubšie a kratšie stonky ako ideálne ampelové formy.

Pestovanie petúnie terry, petúnie surfinii má svoje vlastné charakteristiky. Faktom je, že nedávajú semená, a tak ich šíria s výhonkami výhonkov.

Za týmto účelom sa výrez s dvoma medzerami odreže z kvitnúceho puzdra. Odstráňte kvety a púčiky. Špička rezu je “posypaná” podnosom a vložená do skla, ktorá je umiestnená v tieni. Po 3 týždňoch sa objavia korene. Hibernate rastliny v dome, pri teplote 16 ° C.

Ako a akú vodu na vodu sadenice petúnie

Je veľmi dôležité, aby ste sa naučili vodu zo semenáčikov petúnie. Toto by malo byť vykonané mierne a včas, a to podľa určitých pravidiel:

 • Úplne vylúčené zavlažovacie potrubia. Na zvlhčenie substrátu je najlepšie vhodný jemne rozptýlený sprej. Nadmerné namočenie pôdy je nebezpečné tým, že sa objaví “čierna noha” – ochorenie, pri ktorom výhonky hnijú zospodu a zomierajú. Sušenie je tiež škodlivé pre drobné výhonky.
 • Najspoľahlivejším spôsobom, ako udržať požadovanú vlhkosť pôdy, je vypestovať sadenice zospodu z panvy a nie zhora.
 • Na zalievanie používajte mäkkú vodu, ktorá neobsahuje chlór. Uistite sa preto, že vodu stojte najmenej jeden deň a bezprostredne pred zalievaním pridajte trochu citrónovej šťavy.
 • Voda a podklad by mali mať rovnakú teplotu.

Dôležité! Za slnečného počasia by mali byť sadenice napojené večer, pretože je v noci, že ich rast je najintenzívnejší a viac spotreby vody, v popoludňajších hodinách sa voda silno odparuje.

Vykonávajúc tieto malé tajomstvá chovu petúnie, dostaneme plnú sadenicu

Čo je potrebná pôda pre petúniu?

Na siatie semien je dovolené používať rôzne zmesi pôdy na báze rašeliny, okrem alkalických a silne kyslých zmesí.

Samotná príprava zmesi pôdy vyžaduje určité zručnosti a zložky je potrebné nájsť niekde, takže najlepšou možnosťou je zakúpenie substrátu v kvetinárstve.
Obsahuje v optimálnom pomere všetky potrebné látky na výživu rastlín a ich rast.

Related  A máte na lôžkach jedinečný artičok?

Na ochranu rastlín pred chorobami musí byť získaná zmes pred výsadbou rozložená fungicídom.

Hnojivá pre petúniu

Agrecol hnojivoZariadenie nemôže rásť plne bez použitia hnojív v procese vývoja. Petunia je neuveriteľne citlivá na aplikáciu hnojív a je pre nich veľmi potrebná. Iba tým, že dostaneme dostatok potrebné hnojenie, bude hojne kvitnúť až do najchladnejšieho.

Pokúste sa používať iba špecializované hnojivá, inak je veľmi ťažké udržať si koncentráciu. Komplexné hnojivá s vysokým obsahom draslíka sú tiež vhodné pre horný obväz.

V domácnosti je najjednoduchšie použiť tekuté hnojivá, ktoré sa pred zalievaním riedia vodou. Ich výber je dosť široký.
Začiatok kŕmenia by mal byť pár týždňov po prechode. V priebehu sezóny je potrebné pokračovať v aplikácii hnojív v intervaloch dvoch týždňov.

Okrem kŕmenia starostlivosť o petúniu zahŕňa pravidelné uvoľňovanie pôdy, aby sa zabezpečilo dodávanie kyslíka do koreňov a napájanie.
Starostlivosť o dospelých petúnie, mnohí nevedia, že vytvoriť svieže kríky, ktoré potrebujete na štipku, to je, odstrániť, vrcholy výhonkov pestuje. Toto by sa malo robiť v aktívnej fáze rastu, keď vzniknú 4-5 listy.

Petúniové kvetú hojne a nepretržite. Sú vysadené na záhonoch, vo vázach a kontajneroch, ktoré sa používajú na ozdobenie kvetinových záhrad. Po strávení trochu úsilia a času na pestovanie sadenice, môžete pestovať krásu tohto nádherného kvetu po celú sezónu.

Článok, kedy pestovať petúniu na sadenice!

Pestovanie a starostlivosť o petúnie – video