Fotografie z kapusty SavoySavojová kapusta – dvojročná rastlinná kultúra. Je poddruh bielych kapust. V prvom roku tvorí krátky strelecký kochergu, na ktorom sa tvoria hlavy. Listy sú veľké, rôzne odtiene zelenej, v hlave je svetlo zelená. Z obyčajnej bielej kapusty sa vyznačuje tým, že listy nie sú hladké, ale bublina, hlava je voľná. Hmotnosť hláv, v závislosti od odrody 0,5 – 3 kg. Na výnos je kapusta Savoy nižšia ako biela kapusta, ale má chuťové vlastnosti, vysokú bielkovinu a vitamíny. V druhom roku rastlina vyháňa dlhý vidlicovitý kmeň, na ktorom sa tvoria kvetenstvo. Semená si zachovajú svoju klíčivosť až do 5 rokov.

Požiadavky na pôdu, teplotu a vlhkosť

Savojová kapusta je svetlo milujúca rastlina. Dlhý svetlý deň má priaznivý vplyv na tvorbu hláv.

Zo všetkých druhov kapusty sa Savoy vyznačuje vysokou odolnosťou voči mrazu. Zvlášť odolné voči chladu, niektoré z neskorých zrelých odrôd. Klíčení semien nastane aj pri teplote + 3 ° C a intenzívny rast sadeníc sa vyskytuje pri 16-18 ° C. Dočasné chladenie na 8 ° C, spomaliť vývoj rastlín, ale nezastaviť. Liečivá stredných a raných odrôd tolerujú krátkodobé mrazy na -1-2 ° C, neskoro -5 až -6 ° C.

Sadenice kapusty Savoy sú lepšie ako iné druhy kapusty trpia nedostatkom vlhkosti, ale dospelé rastliny sú hygrophilous. Vlhkosť sa intenzívne odparí cez veľké listy a rastliny potrebujú pravidelné zalievanie.

Kultúra uprednostňuje úrodnú pôdu a reaguje na hnojivá. Neskoré odrody sú náročnejšie na obliekanie ako prvé. Pri pestovaní kapusty Savoy v Uraloch av strednom pásme sa používajú najmä minerálne hnojivá. Špecifickosť týchto regiónov je taká, že v krátkom lete sa vytvárajú iba krátkodobé odrody. Rastliny sa rýchlo rozvíjajú a organické látky hnijú pomaly zaostávajúce za týmto procesom.

Related  Ako zaobchádzať s plísňovou chorobou?

Špatnými predchodcami kapusty Savoy sú: reďkovka, okrúhlica, reďkovka, kapusta, paradajky, dobré zemiaky, mrkva, fazuľa. Každý rok musíte zmeniť polohu kapusty Savoy. Opakované vysádzanie zeleniny na lôžkach sa odporúča nie skôr ako 4 roky.

Populárne odrody kapusty Savoy

V závislosti od obdobia dozrievania sú odrody kapusty Savoy rozdelené na:

 • predčasné dozrievanie – 105-120 dní;
 • stredné dozrievanie – 120-135 dní;
 • oneskorenie – viac ako 135 dní.

Populárne odrody kapusty Savoy predčasné dozrievanie:

 • Zlato skoro. Hmotnosť hláv do 1 kg. Odolný voči praskaniu.
  Rozmanitosť kapusty Savoy - zlatá skoro
 • Výročie. Hmotnosť hláv je až 0,8 kg. Je náchylné k praskaniu.
  Na fotografii Jubilejná Savoy kapusta
 • Mila 1. Hmotnosť hláv do 3 kg. Výnosná odroda, ktorá sa môže pestovať na ťažkých pôdach.
  Druh Mila 1
 • Julius F1 Hmotnosť hláv je 1,5-3 kg. Ultra-robustný hybrid.
  Rozmanitosť kapusty Savoy Julius F1 - foto

Populárne odrody kapusty Savoy sú stredne zrelé:

 • Melissa F1 Hmotnosť kapusty do 3 kg. Hybrid je odolný voči praskaniu.
  Rozmanitosť kapusty Savoy Melissa F1 - foto
 • Scope. Hmotnosť hláv do 2,5 kg. Trieda je odolná voči praskaniu.
  Variety Sphere - fotka

Populárne odrody kapusty Savoy neskoro dozrievajú:

 • Ovass F1 Vysoko výnosný hybrid, chovaný v Holandsku.
  Ovassa F1 - fotka
 • Vertu 1340. Hmotnosť hláv do 3 kg. Vysoko výnosná odroda.
  Populárna neskorá dozrievajúca odroda kapusty Savoy - Verteu 1340
 • Veroza F1. Hmotnosť kapusty na 3 kg. Mrazuvzdorný hybrid. Vhodné pre dlhodobé skladovanie.
  Na fotografii je stredne zrelá odroda kapusty Vero F1 z Savoy
 • Morah F1. Hmotnosť hláv do 4 kg. Tento hybrid je výsledkom prechodu Savoy a biele kapusty. Povrch listov je hladší.
  Na fotografii je stredne zrelá odroda kapusty Savoy Mora F1

Pestovanie sadby kapusty Savoy a pristátie v zemi

Ako pestovať Savoy kapusta?
Po prvé, musíte pripraviť pôdu. Pred jesenným kopaním sa organické hnojivá aplikujú v množstve 5 kg / 1 m2. Na jar je pôda obťažená kvôli naplneniu vlhkosťou. Pred vysadením kapusty je miesto vykopané do hĺbky 15 cm.

Semená ranných dozrievajúcich odrôd sa vysádzajú v polovici marca, stredné a neskoré dozrievanie semien v polovici apríla. Po vzniku baktérií sa teplota zníži na 8-10 ° C.

Zavlažovanie začína, keď sa objavia embryonálne listy. Zavlažovanie sadeníc sa vykonáva v ranných hodinách s následným vetraním. Na jasnom slnku sú sadenice tieňované novinami nasiaknutými vo vode.

Related  V boji proti švestkovým škodcom pomôže s fotografiami s popismi

Ponorte sadenice asi za 2 týždne. Kapusta sa odporúča, aby bola transplantovaná do výživných hrncov. Koreň rastliny je rozrezaný na tretinu dĺžky.

Pristátie v teréne sa vykonáva za 40-45 dní. V tomto čase by sa mali vytvoriť 4 – 5 súčasných letákov. Pre skoré odrody na záhrade vyberte dobre osvetlené oblasti najlepšie na južnom svahu. Ak je počasie chladné, potom sú rastliny pokryté fóliou alebo čiapkami, aby sa zabránilo riflingu.

Výsadba skorých zrelých odrôd sa môže do konca mája rozdeliť na niekoľko podmienok. Stredné dozrievanie a neskoré dozrievanie – vysadené v júni – začiatku júla.

Savojské systémy výsadby kapusty:

 • skoré dozrievanie – 35×40 cm;
 • stredné dozrievanie – 50 x 50 cm;
 • neskoré dozrievanie – 60×60 cm.

Zasadené mladé rastliny sú odporúčané 2-3 dni pritenyat.

starostlivosť

Starostlivosť o kapustu Savoy zahŕňa plevel, napájanie, kŕmenie, kontrolu škodcov.

Prvé uvoľnenie pôdy s hĺbkou 5-7 cm sa robí po výsadbe rastlín v pôde. Ako hĺbka rastie, uvoľnenie sa zvýši na 15 cm. Hlbšia je pôda, tým hlbšie je potrebné ju uvoľniť. Po 3 až 4 týždňoch rastliny hibernávajú.

Zavlažovanie sa vykonáva raz týždenne, v horúcom počasí by sa frekvencia mala zvýšiť. Predčasné dozrievanie odrôd je obzvlášť náročné na vlhkosť v máji, stredne zrelých a neskoro dozrievajúcich odrôd v júli až auguste.

Potom, čo kapusta začína rásť, vykonajte prvý vrchný obväz. Z organických látok používajte misku (1:10).

Z minerálnych hnojív použite zloženie:

 • voda – 10 litrov;
 • močovina – 15 g;
 • superfosfát – 40 g;
 • potašové hnojivá – 15g.

Nasledujúci vrchný obväz sa vykonáva vo fáze čelného vetra. Počas tohto obdobia sa koncentrácia fosforečných a draselných hnojív zvýši o faktor 1,5.

Savojová kapusta je v menšej miere než biela kapusta náchylná na škodcov. Pravidelne sa listy skúmajú, pokladanie vajíčok sa odstráni. Na kontrolu škodcov používajte aj poprášenie dreveným popolom.

Related  Draslík hnojivá ich význam a použitie

Zber a skladovanie

Savojská kapusta sa zberá od konca júna. Je dôležité včas odstrániť hlavy, náchylné k praskaniu. Existuje tiež spôsob, ako zabrániť praskaniu. Ak to chcete urobiť, odstráňte spodné listy alebo lopatku koreňa.

Neskoré známky sú dobre znášané studenou chňapkou a malými mrazmi. Pomocou tejto funkcie niektorí záhradníci nechávajú kapustu v zime na lôžkach pod vrstvou snehu a nakrájajú podľa potreby a hrabú sneh.

Savojová kapusta je uložená v krabiciach alebo na regáloch, ktoré sú položené v jednom rade. Optimálna teplota skladovania je -1-3 ° C.

Zaujímavé informácie o kapusty