rašelinové tabletyPestovanie sadeníc bolo vždy náročným a nepríjemným procesom. Rašelinové tablety na sadenice, ktoré sú väčšinou iba pozitívne, sú dobrou pomôckou pre záhradkárov a floristov.

Rašelina pre sadenice – ideálny substrát

Rašelina sa vždy používa ako plodný substrát na pestovanie sadeníc rôznych plodín. Je to vlhkosť a priedušnosť a je tiež bohatá na základné živiny. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené špeciálne rašelinové tablety, v ktorých sa osijú semená a získavajú sa silné a dobre vyvinuté sadenice.

sadenice v rašelinových práškochČo sú to rašelinové prášky?
V skutočnosti je komprimovaný vo forme puklinovej rašeliny. Je utiahnutá do najjemnejšej mriežky z prírodných vlákien, ktoré sa časom rozpadajú. Základom tablety je ľahká a úrodná rašelina a jej pomocnou súčasťou sú minerálne hnojivá a rastové stimulátory, ktoré zabezpečujú rýchly rozvoj rastlín.

Na hornej strane tablety je špeciálna drážka, v ktorej je osivo umiestnené. Na predaj nájdete “podložky” rôznych veľkostí. Ich priemer sa pohybuje medzi 24 a 90 mm. Pri pestovaní sadeníc sa najčastejšie používajú tablety s výškou 8-70 mm. Výber ich veľkosti priamo závisí od veľkosti budúcej prevádzky. Rašelinové tablety sa môžu skladovať dlhší čas na suchom a chladnom mieste bez straty ich vlastností.

Výhody a nevýhody rašelinových tabliet

Rašelinové tablety majú veľa výhod v porovnaní s bežnou metódou pestovania sadeníc. Patria medzi ne:

 • jednoduchosť a rýchlosť výsadby semien;
 • zníženie pravdepodobnosti infekcie semien rôznymi hubami;
 • nie je potrebné vyberať, čo zaručuje vysoké percento prežitia sadeníc a ich nepretržitý rast;
 • prítomnosť rastových stimulantov a nevyhnutných stopových prvkov v tablete, ktoré urýchľujú vývoj rastliny;
 • absencia poškodenia koreňového systému mladých rastlín pri výsadbe v pôde na trvalé miesto;
 • existuje možnosť dokonca pre najjemnejší koreňový systém voľne preniknúť cez otvory siete;
 • nie je potrebné pracovať s pôdou;
 • úsporný priestor, ktorý je obzvlášť dôležitý v mestskom byte;
 • možnosť pestovania aj veľmi malých semien;
 • absencia dodatočného hnojenia rastovými stimulátormi a hnojivami;
 • možnosť regulácie vlhkosti podkladu;
 • vynikajúca priepustnosť hrachu, čím sa rastliny stávajú odolnejšími;
 • Menej práce v porovnaní s bežnou metódou pestovania sadeníc.

Related  Výsadba odrody egreše Ural Emerald na súkromnom pozemku a starostlivosť oňho

Napriek všetkým výhodám majú rašelinové tablety aj určité nevýhody. Patria medzi ne:

 • potreba neustále monitorovať ich vlhkosť, pretože rašelina veľmi rýchlo vyschne;
 • potreba používať palety, hrnce alebo poháre;
 • pomerne vysokú cenu tabliet, čo sa pri nákupe veľkého množstva z nich premenuje na značnú sumu.

Použitie rašelinových tabliet

Mnoho začínajúcich záhradníkov a pestovateľov kvetov sa pýta, ako používať rašelinové pilulky?
Pred zasiatím semien je potrebné vybrať vhodnú vysokú nádobu, do ktorej budú umiestnené tieto “podložky”. Tiež môžu byť umiestnené v hrncoch alebo plastových pohároch naplnených pôdou. Preto je možné zabrániť tomu, aby sa rašelinové tablety napučiavali z vlhkosti z pádu a deformácie. Keď sú položené, otvory na osivo musia byť umiestnené na vrchu.

Pred vysadením semien sa podložky nalievajú teplou vodou. Počas niekoľkých minút sa napučia. Ich výška sa zvyšuje niekoľkokrát. Vďaka prirodzenému oka sa tieto “podložky” prakticky nezvyšujú v priemere. Prebytočná vlhkosť sa vypúšťa z palety 15 až 20 minút po zalievaní.

obrázky - ako používať rašelinové pilulky

Vlhká rašelina je ideálnym médiom na klíčenie semien. Sú umiestnené do špeciálnych priehlbín a jemne pokryté vrchnou vrstvou 1-2 mm.

Na urýchlenie procesu klíčenia semien je nádoba s rašelinovými tabletami pokrytá polyetylénom alebo sklom. Plodiny by mali byť pravidelne vetrané.

sadenice v rašelinových práškochPosypte rašelinové tablety striekacou pištoľou. Po vzniku výhonkov sa odstráni polyetylén alebo sklo. Takto pestované sadenie nepotrebuje potápať.

Tablety rašeliny na sadenice sa často používajú na rozmnožovanie rastlín. Kvôli prítomnosti rastových stimulantov a veľkého množstva mikroživín vo svojom zložení dochádza k rýchlejšiemu zakoreňovaniu odrezkov.

Pestovanie sadeníc na rašelinové tablety vám umožní rýchlo získať silné mladé rastliny, ktoré začínajú oveľa skôr kvitnúť a prinášať ovocie ako tie, ktoré sa pestujú bežným spôsobom. Preto sú recenzie o rašelinových tabliet takmer vždy pozitívne.

Video: ako správne používať rašelinové tablety na pestovanie sadeníc