Zretie zemiakovOptimálny čas na zber zemiakov je považovaný za čas, keď vrcholy úplne vybledli a vyhynuli. V skutočnosti, keď listy začnú nudiť a vyschnúť, vývoj nadzemných i podzemných častí závodu spomaľuje a potom úplne zastaví. Hľuzy rastú až do tohto momentu silnou kôrou a akumulujú správne množstvo živín. Spojenie zemiakov s stopkami sa oslabuje. To znamená, že príde čas, kedy môžete vykopať zemiaky bez strachu zo vážneho poškodenia hľúz.

Vzťah medzi výberom odrody a časovým rozvrhom zbierky zemiakov

Zber pre skladovanieVzhľadom na to, že v dôsledku klimatických podmienok sa môže doba pestovania v rôznych oblastiach posunúť, potom sa zrelosť zemiakov určuje všade samostatne. A tu, aby sa získali vysoké výnosy v konkrétnom regióne, správny výber odrody má najvyššiu dôležitosť vo fáze výsadby.

Podľa rýchlosti dozrievania a podmienok vegetácie môžu byť zemiaky rozdelené do niekoľkých kategórií:

 • Predčasne zrelé odrody sú pripravené na kopanie za 50-65 dní.
 • Vegetácia starších zemiakov je od 65 do 80 dní.
 • Stredne zrieďujúce odrody poskytujú kvalitatívnu úrodu za 80-95 dní.
 • Neskoré zemiaky pred dozretím sú v pôde od 95 do 110 dní.
 • Neskoršie dozrievanie odrôd pred zberom zemiakov trvá najdlhšie – nie menej ako 110 dní.

V každom prípade sa výber odrody na výsadbu uskutočňuje individuálne. Navyše medzi rozhodujúce kritériá nie je len vyspelosť zemiakov a jeho vegetačné obdobie, ale aj účel odrody, jeho chuť, schopnosť odolávať zimnému skladovaniu.

Faktory ovplyvňujúce zrelosť zemiakov

Zber mladých zemiakov v posteliDokonca aj výsadba hľúz rovnakej odrody, kamionári si nemôžu byť istí, že zbierka zemiakov sa bude konať súčasne.

 • Zavedenie nadmerných množstiev organických materiálov odvádza obdobie vegetatívneho rastu kríkov a pri kopaní mladých zemiakov do hľúz možno nájsť zvýšený obsah dusičnanov.
 • Čím horšia je pôda, tým rýchlejšie príde čas, kedy budete môcť kopať zemiaky. Na úrodnej pôde môže vegetácia rastlín a tým rast a vývoj hľúz pokračovať až do neskorej jesene.
 • Na sušenej zemi, chronicky nedostatočne privezenej vlhkosti, sa znižuje aj splatnosť zemiakov. Už v polovici leta na plantážach, kde sa rastliny postrádali zavlažovania, možno vidieť visiace žltej stonky zvädnuté alebo dokonca kríky.

Related  Vaša záhrada skrášľuje krásu hrušky Talgar

V prvom prípade existuje riziko, že sa na jeseň dostane nezrelé plodiny, ktoré nie je schopné uskladniť zimné skladovanie. A v druhom a treťom variante vývoja udalostí budú hľuzy extrémne malé, alebo sa ukážu byť malé.

Cieľom každého kamióna je vysoká úroda, perfektne uskladnená počas zimy. Aby ste to dosiahli, je dôležité, aby hľuzy dozreli, získali váhu, vytvorili hustú pokožku a hromadili užitočné látky.

Príprava zemiakov na skladovanieAko zistiť, kedy môžete kopať zemiaky? Pri zaostrení na sušenie a vyčistenie vrcholov je dôležité si uvedomiť:

 • udržiavať hľuzy v pôde dlhšie ako tri týždne po vysušení zeleniny, nemá zmysel;
 • neskorší zber zemiakov bude mať za následok, že hľuzy budú horšie uskladnené;
 • Ak stonky a listy, napriek blížiacej sa chladu, sú zelené, je potrebné prijať opatrenia na urýchlenie dozrievania hľúz.

Ak predčasné mrazy stále poškodzujú rastliny, potom je lepšie, nie odďaľovať, zbierať zemiaky. V opačnom prípade budú živiny z hľúz ísť obnoviť listy.

Zber listov a iné spôsoby aproximácie zrelosti zemiakov

Zber zemiakov pod slamouJedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa vyhnúť situácii, keď padne mladé zemiaky spadne na jeseň, je kosenie inej zelenej zelene. Toto sa často vyskytuje pri neskorom výsadbe alebo počas mokrého leta. V dôsledku toho sa hľuzy, ktoré netvoria peeling, ľahko zrania a zle uchovávajú. Ak nemôžete počkať so zberom zemiakov, potom najmenej 7-10 dní pred vyliahnutím vrcholov jemne vystrihnúť. Pre rastlinu sa to stáva znamením dokončenia vegetácie a hľuzy vyrastú. Rovnaký postup sa vykonáva, ak počas zberu je potrebné použiť bagr na zemiaky alebo motoblok.

Ak chcete získať komerčné zemiaky v začiatkoch, používajte dnes chemikálie.

 • Keď sa vysúšanie uskutočňuje dva týždne pred zberom zemiakov, hrebeň sa posype zriedeným síranom meďnatým rýchlosťou 5 gramov na liter vody. Chemikália doslova čerpá vlhkosť zo zelených plodov, v dôsledku toho sú listy pokryté škvrnami a potom sa krútia a zomierajú.
 • Na konci dlhého chladného leta, sprevádzaného častými zrážkami, sa vrcholy ošetria chlorečnanom horečnatým. Činidlo sa vyrába z výpočtu 20 gramov chemickej látky na liter vody. Ak počasie zostane suché, potom po 5 dňoch zelená časť rastlín vysuší.
 • Na zrýchlenie starnutia listov pomáha rozprašovanie zemiakových krúpov s superfosfátom vo výške 2 kg prostriedkov na 10 litrov vody. Zavlažovanie sa vykonáva v dennej alebo večernej dobe po období kvitnutia, zatiaľ čo na sotke spotrebuje 5 až 10 litrov chemikálie.

Related  Populárne v Rusku výrobcovia najlepších odrodových semien

Zber mladých zemiakovTieto techniky pomôžu získať kvalitné hľuzy v lete, keď kopanie mladých zemiakov je obzvlášť riskantné z dôvodu vysokej pravdepodobnosti mechanického poškodenia.

Najmä akcelerácia dozrievania je oprávnená na rašeliniskách a nížinných oblastiach, kde je ťažké v letoch dažďa dostať priateľskú vyspelú plodinu.

Počasie počas kopania zemiakov

Najlepší čas vykopať hľuzy je suché teplé počasie, kedy môžete kopať zemiaky a potom ich zoradiť. Plodina rýchlo vysuší, je očistená od trosiek a nezmrazuje.

Manuálne čistenie voľných pôdAk sa blíži obdobie dažďov, je lepšie sa s čistením neodkladať. Pretože nadmerná vlhkosť na konci vegetačného obdobia môže spôsobiť ochorenie zemiakov, vznik hniloby v poškodených oblastiach a nepriaznivý vplyv na trvanlivosť.

Optimálne teplotné podmienky pre zber zemiakov sú v rozsahu od 10 do 17 stupňov. Vzhľadom na to, že jediné chladenie a trvalé zmrazovanie môže nielen poškodiť vrcholy, ale aj poškodiť hľuzy. Z tohto dôvodu by ste nemali kopať zemiaky na začiatku jesenného rána, keď je vzduch zreteľne chladnejší ako zem.

Ručné zbieranie a používanie zemiakov

Kopanie zemiakov s motorovým blokomV závislosti na oblasti webu a osobných preferenciách ako nástroja pre zemiaky záhradkárov vybraných lopatu, vidlice, pluh, za traktorom alebo špecializovaných Vyorávač zemiakov. Všetky hľuzy vytvorené na puzdre môžu byť ťahané vidlicami. Škody spôsobené týmto nástrojom sú minimálne a je s nimi ľahšie pracovať. Ale ak je hľuzovka stále poškodená, na rozdiel od zemiakov, rezaných lopatou, nemôže byť uložená a musí okamžite ísť na spracovanie. Navyše pri používaní vidličiek sa zemiaky často nevyberajú zo zeme.

Pri kopaní zemiakov vo voľnej pôde, dosť často vytiahnuť stoniek zemiakov Bush, ktorý sa objavil na povrchu väčšiny hľúz, zatiaľ čo zvyšok sa extrahuje za použitia vidlice a lopaty. Na hustých a ťažkých pôdach sa kefka vykopá do bočnej strany vložením čepele, aby sa zachovali hľuzy.

Tieto pravidlá fungujú na malých pozemkoch, ak je výsadba veľká, nemožno sa vyhnúť špecializovaným zariadeniam. Zemiakový bagr vyrobený vlastnými rukami alebo prispôsobením továrne môže značne uľahčiť proces, čo znižuje nielen náklady na pracovnú silu, ale aj čas na zber hľúz.

Related  Chutná exotika na chate – banánový strom

Mechanický zberPráca s kopačkou na zemiaky si vyžaduje dodržiavanie určitých princípov.

 • Mechanizácia je efektívna, ak sú riadky puzdier vyrovnané.
 • Vzdialenosť umožňuje nepoškodzovať susedné rastliny počas jazdy.
 • Počas práce je dôležité zabezpečiť, aby hrabanie na zemiaky bolo ľahké a na zemi po prechode boli zemiaky. Ak sa hĺbka nevyberie správne, práca sa buď komplikuje v dôsledku nadmerného znečistenia pôdy alebo stratí časť plodiny.

Bez ohľadu na to, či sa zemiaky odstránia ručne alebo pomocou mechanických zariadení, po zhromaždení hľúz musia byť triedené, odstránené choré a poškodené zemiaky. A ak je to potrebné, ihneď na stupňoch, materiál na výsev sa vyberá na nasledujúcu sezónu.

Ako kopať zemiaky s moto kultivátorom mini motoblock – video