Tak to vyzerá ako posteľ sudaNezvyčajné spôsoby pestovania zemiakov, napríklad v taškách, vysokých hrebeňoch alebo pod slamami, sa nedávno stali všeobecne známi domácim výrobcom nákladných vozidiel. Ale ak si o tom premýšľate, mnohí na svojom mieste pozorovali, ako sa hľuzy dostali do kontajnera s kompostom, poskytli nielen priateľské výhonky, ale aj hľuzy. V dobre ohriatej, výživnej a nevyhnutne vlhkej pôde plodina dosahuje aj obmedzený objem.

V skutočnosti je tento princíp založený na spôsobe výsadby zemiakov do sudov a iných podobných nádob, ktoré nemusia byť kovové, plastové alebo drevené. Hlavnou podmienkou je, že hlaveň je nad 30 cm, korene v množstvo vlhkosti a kyslíka bol dodaný, a pôda bola voľná a výživné.

Príprava na výsadbu zemiakov

Príprava pôdy a sadivového materiáluKeď sa nájde vhodná kapacita, neponáhľajte sa pristáť. Pred ponáraním zemiakov do zeme je dôležité odstrániť dno z suda alebo vyvŕtať dostatočne veľký počet drenážnych otvorov. Nie je to zlé, ak sa na bočných stenách objaví podobná perforácia s vysokou kapacitou.

Takáto technika pomôže uniknúť nadmernej vlhkosti a preniknúť do koreňov rastlín kyslík. V prípade zemiakov je to dvojnásobne dôležité, pretože koreňový systém nie je taký veľký a jeho zaťaženie je kolosálne.

Technológia pestovania zemiakov v bareli znamená, že množstvo rastlinného materiálu a potom hľuzy vytvorené v nádrži je dosť veľké. Aby mohol pozemný dopravník ovládať dodávku vlhkosti a kyslíka:

 • dierovaná hadica alebo plastová rúrka so zárezmi vo vzdialenosti do 20 cm od seba je zasunutá vertikálne do vysokej hlaveň.
 • otvorený koniec, po ktorom bude po dokončení pristátia možné vodu, kŕmenie rastlín zemiakov a ich vyvedenie von.

Ak do otvoru pripojíte kompresor alebo čerpadlo, pôda v hlave sa ľahko nasýti kyslíkom. Systém radikálnej kvapkovej závlahy pomôže rovnomerne navlhčiť zeminu pod zemiakmi.

Sadenie zemiakov v bareli a starostlivosť o plantáž

Výsadba hľúz v bareliZemiaky v bareli sa nedajú robiť bez bezpečnej výživnej pôdnej zmesi. Pre túto kultúru bude vhodný primér pozostávajúci z rovnakých častí hotového kompostu alebo pergoly a bežnej záhradnej pôdy.

Vzhľadom k tomu, že rastliny rastú v takmer uzavretý malý objem, je nevyhnutné, aby v sude spolu s pôdou nestane nebezpečným škodcom zemiakov. Preto pôda neutralizuje hmyz a ich larvy:

 • predkalcitované alebo dusené;
 • dokonca aj na jeseň pred výsadbou, nakladané s chemikáliami.

Pestovanie zemiakov v drevenom bareliNa jeseň, kedy len pripravuje pôda pre pestovanie zemiakov v hlavni, že sa pridá zmes dusičnanu amónneho alebo močovina, dvojité superfosfátu, draselné zlúčeniny a popola. V piesočnatých pôdach, ktoré majú nedostatok horčíka, pridávajú ich síran, ako aj dolomitová múka. Potom sa valec je inštalovaný vo svojej určenej polohe, a spodné vrstvy pôdy sa naleje od 10 do 15 cm. Na zemi, trochu lisovanie, šíriť klíčiť hľúz alebo osiva kusov vyliahnutých s očami a prvých desať centimetrov zemiaky naleje pôdne zmesi.

Vynikajúca úrodaKeď klíčky rastú 2-3 cm nad úrovňou pôdy, musia byť opäť posypané zmesou pôdy. Ak nechcete, aby rastlina vytvorila plnohodnotné lístie, zemiak nasmeruje všetky sily na vývoj koreňového systému s novými stolónmi, na ktorých sa následne objavia hľuzy. Proces nalievania zeminy sa opakuje, kým sa sud naplní meračom. Nerobte hornú vrstvu pôdy. Rastliny nemusia mať dostatočnú silu na vytvorenie kvalitných hľúz až do konca sezóny, pretože celý potenciál sa stratí na tvorbe koreňového systému.

Po celú dobu, pôda je aktívne napojená, vyhýbať sa sušenie, ktoré v malom objeme je veľmi pravdepodobné a nebezpečné pre sadenie zemiakov.

Potrava zemiakov na pestovanie v sudu

Zemiakové lôžko z plastových sudovZemiaky, najmä v sudu, kde sa rýchlo vyčerpávajú živinové vlastnosti pôdy, mimoriadne potrebujú minerálne a organické hnojivá.

Ako hnojivo pre zemiaky, pri výsadbe použite:

 • hnoj, tradične zavedený pod semenný materiál;
 • komplexné minerálne hnojivá pre túto plodinu;
 • zmes troch častí čisto nízko položenej rašeliny a hnoja;
 • troj- alebo štvordňové infúzie siderátov.

Keď rastliny stúpajú o 10-12 cm, rastliny by mali dostať vrchný obväz s draselnými a dusíkatými hnojivami. Pri pestovaní zemiakov v bareli hnojiva sa dá ľahšie používať v kvapalnej forme v množstve 1-2 litre na jeden kef.

Pokiaľ sa jedná o zemiakový obväz močoviny, potom k neutralizácii bezprostrednej okysleniu pôdy sa používa alebo dolomitické vápno múka. Najlepšie výsledky pri aplikácii hnojív by sa mali očakávať iba s dostatočným napájaním.

Je potrebné vytvoriť ďalšiu vrstvu zemeSkoré odrody sa kŕmia raz a neskoré dozrievanie zemiakov si vyžaduje ďalšie dva obväzy. Nadmerné používanie dusíkatých hnojív pri pestovaní zemiakov v sudoch nemôže, pretože nadbytok dusíka môže byť akumulovaná v hľuzách vo forme dusičnanov, nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu plodín, a schopnosť chrastavitosti stability pri skladovaní. V prípade, že zemiaky kŕmenie močoviny alebo iné činidlo, obsahujúce dusík, je lepšie kombinovať s draselných hnojív na zemiaky pri pristávaní v sudoch.

Na konci kvitnutia rastliny môžu byť kŕmené hnojivami obsahujúcimi fosfor. Táto látka prispieva k odtoku živín z listov do hľúz.

Výhody pestovania zemiakov v sudoch

Striekačky zemiakov v bareliDodržiavanie pravidiel výsadby, zavlažovania a kŕmenia poskytne kamarátovi veľkorysá úroda veľkých zdravých hľúz.

 • Vďaka lepšiemu otepľovaniu a dokonca príjmu vlhkosti budú pripravené na ťažbu oveľa skôr ako s použitím tradičnej technológie.
 • Okrem toho, výsadba zemiakov v sudoch eliminuje potrebu pravidelného pôrodu a výsevu klíčkov.
 • Kroviny nie sú poškodené pôdnymi škodcami a nemali by sa báť mnohé choroby kultúry.

Presné zemiakové lôžkaAkonáhle sa pripravená pôda môže použiť mnohokrát. Keď sa odstráni zber zemiakov, hlaveň sa zaočkuje jadrom a na jeseň sa pridá organické a minerálne prísady.

Rôzne spôsoby výsadby zemiakov – video