Plody jabĺk MelbaMelba – to je jeden z najstarších svetových odrôd produkovaných v XIX storočí a je ešte stále potešujúce záhradkárov chutné šťavnaté ovocie. Dátum narodenia jablone Melba sa považuje za rok 1898. Už prvý jablká, ktorý dal sadenice z voľného opelenie odrôd, ako je McIntosh ako kanadských chovateľov v Ottawe, že odroda bola zapísaná a je pomenované na počesť populárny v týchto rokoch speváčku Nellie Melba. O niekoľko rokov neskôr sa v Európe av Rusku objavili sadenice s nenáročnou rôznorodosťou dátumu neskorej splatnosti.

Počas Sovietskeho zväzu sa jablko Melba, známe fotografiami súčasných záhradníkov, pridalo do štátneho registra a regionalizovalo v mnohých regiónoch krajiny. Vďaka priemernej mrazuvzdornosti odrody a riziku zamrznutia sadeníc sa sadenie jabĺk neodporúča na severe Ruska, vrátane sibírskej a európskej časti krajiny a tiež na Ďalekom východe.

Popis jablone Melba a jeho plody

Kvety kvetov jabĺkPriemerná veľkosť stromov tejto odrody je zaoblená alebo mierne kužeľovitá, u mladých rastlín tvar koruny. Starší strom, tým širšia je koruna a silnejší kmeň. Ale ročné rastliny Melba sú prakticky rovné, pokryté veľkými zelenými listami a hladkou červenou kôrou.

A lignifikované skeletálne vetvy a samotný kmeň dospelých rastlín je pokrytý hnedou, pomerne tmavou kôrkou s červenkastým alebo oranžovým odtieňom. Apple Apple strieľa Melba:

 • majú priemernú dĺžku;
 • mierne dospievajúci;
 • pokryté veľkými, mierne zakrivenými oválnymi listami;
 • s veľkým počtom vaječníkov sa môže výrazne oprieť.

Kvitnutie v odrode začína pomerne skoro a je sprevádzané vzhľadom na melbách, typických pre jabloň, ako na fotografii a v popise, veľkých púčikov krásnej ružovej alebo fialovej farby.

Melba sa vyznačuje rýchlym vstupom do obdobia plodnosti a vysokého výnosu. Už v treťom alebo štvrtom roku môžu prvé jablká dozrieť na mladom stromku a z dospelých jabloňových záhradníkov zber 85 až 150 kg ovocia.

Kvitnúce jablko MelbaA až do veku 12 rokov, jabloní výnos ročne, a potom bohaté plodnosť je rozptýlené s dobou odpočinku. Plody na tomto druhu ovocného stromu sú zmiešané, ale hlavne kvôli vaječníkovi, ktorý sa tvorí na krúžkoch.

V strednej zóne dozrieva vo vôni Melba ovocie v druhej polovici augusta. Priemerná hmotnosť slabo sutiných jabĺk s guľatým kónickým tvarom je 130-180 gramov.

Na výhonky sú jablká pripevnené pomocou podlhovastých pružných pedikelov. Podľa popisu jablčného stromu Melba majú ovocie hladkú a tenkú kožu, ktorá je dobre zakalená na pozadí karminu s pruhmi sčervenalového voskovitého povlaku. Hlavná farba jabĺk, ktoré majú výraznú cukrovú arómu a príjemnú sladkú a kyslou chuť, je svetlo zelená alebo takmer biela v zrelom ovocí.

Related  Odrody patissons, ich odrody, popisy a fotografie

Chutné aromatické plody MelbaSneh biele, a v niektorých prípadoch s ružovými žilách, telo Melba má jemnú textúru, vysoko cenený ako milovníci čerstvého ovocia a varí ten vlak jabĺk tejto odrody džemov, kašou a ochutené marmelád. Chuť odroda Melba jablká hodnotená odborníkmi ako vynikajúci a potvrdzuje, že zloženie plodov na 100 gramov, ktoré tvoria 10,5 g cukru, 13,4 mg kyseliny askorbovej a asi 10 g pektínu.

Plody odstránené z ramien môžu byť skladované až do 100 dní, doprava je dobre znášaná a až do zimy strácajú kvalitu. Smrek sa udržiava na nízkych teplotách.

S množstvom zásluh v Melbových jablone podľa popisu existujú dve nevýhody:

 • nízka odolnosť voči takejto bežnej chorobe ovocných stromov ako škvŕn;
 • možnosť zamrznutia v ťažkých a malých zimných snehoch.

Avšak, s náležitou starostlivosťou a pozornosť na výsadbu jabloní, Melba na dlhú dobu a pravidelne dáva dobrý zber vynikajúcich aromatických jabĺk.

Popis jablone Melba

Vhodné pre dlhodobé skladovaniePopularitu a vysokú hodnotu značky Melba dokazuje skutočnosť, že na jej základe a priamou účasťou vzniklo niekoľko zaujímavých odrôd a odrôd:

 • Miloval sa, získal po mnohých krokoch výber na základe Melba, Purple Ranetki, Pepin šafran a Belflerman;Odrody cenené a červené skoré
 • Skoré aloe, chované chovateľmi Ruska na základe Papirovej a Melbovej;
 • Červená čoskoro, tiež odvodené domácimi odborníkmi v dôsledku prekročenia odrody Spring a Melba;
 • Karavel kanadského výberu, vytvorený na základe Melba a Crimson Beauty;Skoré a šarlátové odrody
 • Prima, to je výsledok práce špecialistov z USA, získal úplne odolný voči rastlinám s kôrovcami.

Okrem toho v záhradných výsadbách jabĺk môžete vidieť klony Melba s väčším a pestrým ovocím, zvýšenou zimnou odolnosťou a odolnosťou voči škrabke, ktorá je pre ovocný strom nebezpečná. To je Red Melba a Melba dcéra odroda, distribuovaný v okolí Petrohradu a ďalších oblastiach na severozápade krajiny.

Výsadba jabĺk Melba a starostlivosť o sadenice

Výsadba a starostlivosť o jabloňové stromy Melba nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti a vedomosti zo strany záhradkárky, ale stojí za to brať vážne výber miesta na pestovanie ovocných stromov.

Plody pripravené na zberV dobre osvetlenom priestore jablone Melba, tak ako na fotografii, budú určite spokojní s veľkým rudým ovocím. Ak svetlo nestačí, jablká sú malé, akumulujú menej cukrov, čo negatívne ovplyvňuje chuť.

Nie je prípustné, aby strom trpel stagnáciou vlhkosti, ktorej príčinou môže byť:

 • jarné tavenie snehu;
 • dlhé jesenné zrážky;
 • blízkosť pôdnej vody.

Ak existuje takéto riziko, na mieste určenom na pestovanie jabĺk urobte silnú drenáž alebo vybaľte umelé vyvýšenia. V prípade jabloní je potrebná nielen dobrá zásoba živín a vodivá vlhkosť, ale aj dostatočne priedušná pôda. Ak je ovocný strom vysadený na hustej hliny alebo černozem, nie je možné sa vyhnúť nadmernej kyslosti piesku, rašeliny a dolomitovej a vápennej múky.

Related  Biela kapusta – pestovanie a úprava

Vynikajúca chuťIntenzita rastu a veľkosť jabloňovej koruny Melba spôsobujú schému výsadby tejto kultúry:

 • Pri veslovaní záhrady sa odporúča udržiavať vzdialenosť najmenej 8 metrov medzi radmi a 3 metrami medzi rastlinami.
 • Ak sa používa štvorcová schéma, vzdialenosť medzi pristávacími jamkami je asi sedem metrov.

Počas pestovania a udržiavanie jabloní sa používajú v ďalších organických a minerálnych hnojív, ktoré sú zavedené do pôdy vo forme radikálov obväzov a podporujú rýchle rastlín závislosť, skorý rast a plodov aktívne.

Správne výsadba sadenícV čase, keď je jabloň vysadené, musí sa pôda usadiť a organické látky by mali byť kyslé, aby trpezlivé korene mladého stromu netrpeli. Koreňový systém sadeníc je starostlivo a veľmi opatrne narovnaný a po naplnení jamy pôdou nesmie byť koreňový krk pokrytý pôdou. Keďže jabloňové jabĺčky podľa popisu môžu byť ovplyvnené mrazom, na jeseň je potrebné chrániť mladý strom, kým sa na mieste nezobrazí stabilný sneh. Aby ste to mohli urobiť, môžete použiť akékoľvek skryté materiály, ktoré sa nechajú na vzduchu a nedajú prístup k tyči hlodavcom a škodcom.

V prvých niekoľkých rokoch života po vysadení jabloňu sa rastlina podrobí normalizácii, najskôr ju odstráni na jar a potom sa vytvorí väčšina pukov. Toto opatrenie umožní mladému jablone aklimatizovať rýchlejšie a získať pevnosť pre súčasné ovocné ložisko. V nasledujúcich rokoch je zaťaženie stromu regulované, čím sa odlúči zelený vaječník, veľkosť matice.

Kŕmenie Melba Apple Blossoms

Veľké kvitnutie a plodnosť závisí od starostlivostiPre priateľské ovocie, prvý vrchný obväz jabloní by mal byť vykonaný skoro na jar. Rovnako ako v prípade výsadby, v pôde pod korunou, organické látky, ktoré zostali, sú odstavené od 5 do 15 kg na meter. A pri príprave plantáže kvitnutia okrem humusu alebo hnoja v kŕmení by mal obsahovať komplexné hnojivo alebo jednotlivo o 45 až 55 gramov chloridu draselného a 120-145 gramov na jabloniach superfosfátu. Dobrý vrchný obväz pre jablkový strom Melba bude tiež popol z dreva. Množstvo a množstvo hnojív môže pestovateľ upraviť v závislosti od špecifických podmienok pestovania jabĺk, úrodnosti pôdy a klimatických vlastností.

Related  Najlepšie odrody hrozna pre trh

V letnom období, až do druhej polovice alebo auguste, jablkový 2-3 krát kŕmené zlúčeninami tekutého dusíka, napr zriedi v pomere 1: 10 s infúznou humus, hnoj, kuracie hnoj, alebo “zelené hnojenie” založené žihľavy, obilia alebo krmív.

Keď začne hromadné dozrievanie, je dôležité obmedziť príjem dusíka stromami, čo zabraňuje dozrievaniu výhonkov a príprave jabloní na zimovanie.

Vlastnosti zalievanie jabloní v lete

Na rast plodov potrebujeme zalievanieVlhkosť je potrebná pre stromy, od okamihu vysadenia jablone a po celý život rastliny. Ak na jar bude pôda napojená s taveninou, potom v lete, keď sa objaví vaječník a začína zrenie plodiny, bez napájania jabloní nemožno vynechať. V závislosti od schopnosti pôdy zadržať vlhkosť a poveternostné podmienky, každý dospelý strom by mal dostávať 10 až 18 litrov vody týždenne.

Zavlažovanie jabloní v lete je obzvlášť dôležité v období od júla do augusta, kedy odrody letného dozrievania sú aktívne pestovanie ovocia. Ak ovocné stromy v tomto čase dostanú menej vody, pod korunou vidíte padlé nezrelé ovocie.

Ale strata žatvy očakáva záhradníka nielen tento rok, ale aj v ďalšej sezóne, ako v letných mesiacoch je aktívne kladenie kvetov púčiky, určené na zabezpečenie rodenia v budúcnosti. Aktívne zavlažovanie jabloní v lete až do polovice augusta a potom navlhčiť pôdu v kmeňoch iba v prípade potreby. Nadbytok vlhkosti na konci sezóny už neovplyvňuje kvalitu ovocia, ale negatívne ovplyvňuje zrenie vzniknutých výhonkov.

Mulčovanie okolo kufraV lete sa mulčovanie pôdy pod jačmenom jabĺk Melba stáva mimoriadne naliehavé. Táto metóda zachováva voľnosť pôdy a neumožňuje vlhkosť, ktorú musí rastlina vyparovať.

Vytvorenie koruny a prerezávanie Melba

Princíp prerezávania ovocných stromovPríslušné a včasné prerezávanie jabloní je zárukou zdravia stromov a pravidelného plodu. Najlepší čas na tento postup je skorý jar, keď aktívne pohyby džúsov a prebudenie obličiek ešte nezačali na ovocných stromoch.

Prvých niekoľko rokov života jabĺk vyžaduje formovanie prerezávania, čo vedie k zdravému zdravému korunu pripravenému na pravidelné plody.

Pre najrýchlejšie označiť ovocných vetiev stredného vodiča je znížený o jednu tretinu než obmedziť vertikálny rast stromu a stimulovať vývoj postranných výhonkov. Dospelý strom postupne znižuje produktivitu a hlavné rodiť prenesie na hornej, s tvrdým časti koruny. V tomto prípade jablko Melba, ako na fotke, ako je potreba v ročnom zdravie a omladzujúce prerezávanie. Aby nedošlo k príliš poškodiť rastlinu, odstránením veľké vetvy sú postupne rok nahradením niekoľko výhonky.

Video o jablone Melba