Bohatá úrodu jahôdKaždý z nás s príchodom prvých letných dní sme netrpezlivo čaká, kedy si môžete pochutnať na voňavé, sladké a šťavnaté jahody. Oveľa chutnejšie a užitočnejšie je bobule, pestované vlastnými rukami, bez použitia akýchkoľvek škodlivých hnojív. Výsadba jahôd je pomerne jednoduchý postup, oveľa ťažšie je sledovať a dosiahnuť plodnosť sadeníc.

Aké druhy jahôd na rastliny?

Výsadba jahôdPred vysadením by ste mali určiť typ plodov, ktoré chcete pestovať. K dnešnému dňu, a to predovšetkým zasadil kultivar “Pineapple jahoda”, to dáva sadenice sú veľké, sladké bobule s prirodzenou kyslosť.

Pri výbere jahôd, ktoré chcete pestovať, musíte pochopiť, že úrodu závisí vo veľkej miere od sadeníc. Dobré sadenice majú minimálne 3-4 zelené listy a jeho koreňový systém je uzavretý a nachádza sa v bunke.

Ak sa chcete tento rok báť jahody dobre, priemer jadra golier musí byť minimálne 6 mm a procesy korene dosahujú najmenej 7 cm.

Skúsení záhradníci odporúčajú nákup len elitných sadeníc, prvú reprodukciu. Predpokladá sa, že vynikajúca úroda poskytne krov slobodného, ​​ktorý bol vykopaný na začiatku jesene a zachovaný počas zimy.

Keď jarné jahody rastlín?

Jahody sa zvyčajne vysádzajú skoro na jar alebo na jeseň. Malo by sa uskutočniť čo najskôr. Ak vám chýba ten okamih, sadenice môžu zomrieť. Na jar sú jahody vysadené, keď ešte nie sú úplne horúce. Môže to byť začiatkom mája alebo koncom apríla, čo do veľkej miery závisí od počasia.

Vysádzanie na jar má množstvo funkcií:

 • Príprava pôdy by mala začať už v neskorom lete.
 • Múka musí byť nevyhnutne trvalka.
 • Jahody musia byť neustále vyčistené, pretože rastlina netoleruje okolie s burinami.
 • 1-2 mesiace pred výsadbou dezinfikujte pôdu.

Odpoveď na otázku, kedy sa zasadiť sadenice jahôd, mnoho záhradkárov vyhlasujú, že toto by malo byť vykonané na jeseň, a to v období od 15. augusta do 20. septembra. Avšak väčšina ľudí tradične pestuje bobule na jar, aby takmer okamžite získala prvé ovocie.

Related  Odštepenie novej odrody na starom kvete

Výsadba sadenice jahody

Rad jahôdPri odpovedi na otázku, ako správne vysádzať jahody, musím povedať, že najlepšie rastie na pôde, ktorá obsahuje rašelinu. Najlepšie je používať chernozem, s tým, čo je potrebné venovať pozornosť podzemnej vode boli umiestnené vedľa, ale nie príliš blízko.

Vysádzanie sadeníc by malo byť v oblastiach s veľmi malým stupňom sklonu. V ideálnom prípade sa budú nachádzať na juhozápade. Radšej nie je pestovať jahody v uzavretých priestoroch. Veľkú úlohu zohráva aj množstvo humusu v pôde, malo by to byť aspoň 2%.

Ak sú postele nachádza v blízkosti podzemnej vody, potom sa ich výška by mala byť aspoň 40 cm, a v prípade, že pôda je suchá. – dosť výška 15 cm hrebene by sa mal nachádzať v minimálnej vzdialenosti 90 cm od seba, a samy o sebe sadenice kríkov vo vzdialenosti 30 cm.

Príprava pôdyVzhľadom na to, že najväčším nebezpečím pre jahody je májový chrobák – je potrebné umiestniť hrebene smerom od lesného pásu, kde sa nachádzajú. Ak sa na miestach nachádzajú larvy chrobákov, pôda sa spracuje s amoniakovou vodou. Ako preventívne opatrenie je možné vysadiť v blízkosti postelí jahodovú lupinu, keď larvy zožierajú fazuľa – zahynú.

Sadenice je potrebné zasadiť do pôdy tak, aby koreňový systém nebol zabalený. Pred vysadením by mali byť krúžky umiestnené na chladnom mieste 1-2 dni a viskozity by sa mali umiestniť prednostne do nádoby so 100 ml vody.

Je dôležité, že pri výsadbe koreňového systému by mala byť umiestnená prísne vertikálne, ak visí – korene by mali byť prerezané. V tomto prípade je hrdlo koreňa umiestnené na úrovni zeme. Ak rastlíte v suchej krajine – ihneď po výsadbe sa musí vylievať, po ktorej by mala byť pôda oplodnená humusom.

Ako zasadiť semená?

Môžete pestovať jahody a semená, pretože toto špeciálne školenie sa vykonáva:

 1. V zmesi epine a jantáru namočte semená do utierky po dobu 2 až 33 dní. Uchovávajte ich v chladničke.
 2. Kúpte si kvetinu v obchode.
 3. Vezmite plastovú nádobu a naplňte ju polovicou pôdy. Na vrchole sa rozkladá 50-60 semien, vlhčí sa pôda. Zakryte a umiestnite na teplé, ale nie horúce miesto. Zásobník môžete umiestniť pod fluorescenčnú lampu, po 8-9 dňoch bude strieľať.
 4. Ďalej, pôda v kontajneroch by mala byť napojená raz za tri dni, nemala by byť príliš suchá, ale príliš mokrá.
 5. Pôda s výhonkami by mala byť vysadená rovnakým spôsobom ako bežné sadenice jahôd.

Related  Tajomstvo pestovania cukety: rady od skúsených letných obyvateľov

Pestovanie jahôdEfektívne spôsoby výsadby jahôd:

 1. Výsadba samostatne stojace kríky. Sadenice vysadené vo vzdialenosti asi 60 cm od seba, takže kríky nie sú prepletené, kníry sú pravidelne prerezané. To je náročná metóda, ktorá prináša dobré ovocie, plody sú veľké, ale táto metóda si vyžaduje neustále uvoľňovanie pôdy a odstraňovanie burín.
 2. vstupné štrbiny. Jeden krík je zasadený do stredu a 6 ďalších okolo neho v tvare šesťuholníka. Vzdialenosť medzi rastlinami je 8 cm. Táto metóda vám umožňuje získať veľa zberu, pretože sa vysadia mnohé kríky.
 3. Pristátie kobercov Je najbežnejšou metódou. Kusy sú zasadené do radov, kým fúzy nie sú odrezané. S touto metódou majú semenári svoje vlastné mikroklíma a postupujú tak často a dôkladne už nie sú potrebné. Pravda v priebehu času, bobule môžu byť malé.
 4. Pristátie v rovnom poradí – pohodlnú a jednoduchú metódu, ktorá vám umožní získať dobrú úrodu.

starostlivosť

Prerezávanie jahodových úponiekVeľmi dôležitou etapou je zalievanie, jahody neustále potrebujú vodu, inak jej kríky vyschnú. V ideálnom prípade sa nainštaluje automatický zavlažovací systém, ale nie každý má takúto možnosť.

Je tiež potrebné trvalo odstrániť buriny, vyčistiť miesto škodcov. Pre záhradné jahody nevyhnutne prítomnosť hnoja alebo humusu, odporúča sa tiež mulčovať miesto, aby sa predišlo výskytu buriny. Najlepší spôsob, ako mulčovať jahody, je položiť baliaci papier na zem a vylejte slamu alebo seno na vrchole.

Je dôležité mať na pamäti, že nie je možné pestovať jahody na jednom mieste dlhšie ako 4-5 rokov, je potrebné transplantovať. Aj odrody jahôd by sa mali meniť každých 5 rokov, inak by rastliny stratili svoje odrodové vlastnosti.

video