chryzantémy odrezkyPri pestovaní chryzantémov zo semien dochádza často k strate ich odrodových vlastností. Rezy sú považované za najspoľahlivejší spôsob reprodukcie cenných odrôd vo veľkom množstve. Táto metóda je druh vegetatívnej reprodukcie. Populárne v posledných rokoch sa kórejská chryzantéma niekedy vynásobí a rozdeľuje kešu. Podiel reprodukcie je pomerne nízky. Rezy chryzantémov tohto druhu sa ľahko zakoreňujú a zachovávajú všetky druhy druhov pôvodnej rastliny. Vďaka tejto metóde môžete rýchlo rozmnožiť akúkoľvek zaujímavú odrodu.

“Ročné” odrezky sú tie, ktoré sa pestujú v zime (január – február) s krátkym svetlom. Sú zakorenené na 1 mesiac. “Neskoré” odrezky, získané v apríli až máji, tvoria korene za 1-2 týždne.

Vlastnosti reprodukcie chryzantémov odrezaním

Zakorenenie odrezkov a rast týchto kvetov majú určité charakteristiky:

  • Malokveté rastliny sa zakoreňujú oveľa rýchlejšie ako veľkokveté rastliny;
  • odrody, v ktorých mäsité a husté výhonky zakoreňujú oveľa horšie;
  • rastliny jednej odrody, keď sa pestujú z “skorých” a “neskorých” odrezkov, vstupujú do obdobia kvitnutia takmer súčasne;
  • čas rozmnožovania výrazne ovplyvňuje iba veľkosť rastliny (veľmi vysoké stonky rastú z “skorých” výhonkov).

Ako šíriť chryzantémy s odrezkami?

Proces reprodukcie chryzantémov začína výberom najlepších druhov dospelých rastlín nazývaných “kráľovná”.

Na jeseň vyberte zdravé kríky s dokonalým kvetenstvom. Nemali by mať žiadne príznaky ochorenia alebo škodcov. Na konci kvitnutia sú bunky kráľovnej pochované v skleníkoch alebo transplantované do škatúľ. Chryzantémové púzdra sú ponechané na chladnom mieste, chránené pred nadmernou vlhkosťou. Pre ich uskladnenie sú vhodné uzatvorené terasy, verandy alebo svietidlá. Skladovanie buniek kráľovnej závisí od úrovne zimnej teploty. Ideálne podmienky pre obdobie fyziologického spánku chryzantémov sú v rozmedzí 3-5 ° C. Hlavným pravidlom ich úspešného uchovania – tieto kvety by nemali mať teplotu nižšiu ako 1 ° C.

Na získanie mladých rastlín s vynikajúcou úrovňou kvitnutia je potrebné vernalizovať kráľovské bunky. Na tento účel rastliny po dobu 3-4 týždňov sú v miestnostiach s teplotou 1-4 ° C. Neprítomnosť takéhoto postupu často vedie k tomu, že niektoré odrody chryzantémov nekvitnú.

Ak chcete získať dobrý sadivový materiál, materské rastliny sa prenesú do teplej, osvetlenej miestnosti a pravidelne sa napoja. O pár dní neskôr sa puky obnovy prebúdzajú na svojich koreňoch. Zároveň koreňový výhonok rastie z materského lúhu. Účinnosť odrezkov je úplne závislá od množstva nových sadeníc. Na získanie dostatočného množstva rastlín sa kráľovské bunky začnú pripravovať na odrezky už vo februári. Najčastejšie sa tento postup vykonáva skoro na jar.

prerezávanie reznePre odrezky je vhodné len to, že rast, ktorý rastie z koreňa. To je dôvod, prečo by sa mala odstrániť akákoľvek “konope”, predstavujúca lignifikované stonky kvetu. Keďže vývoj koreňových výhonkov je často nerovný, s malým počtom buniek kráľovnej je problematické dosiahnuť mladý rast rovnakého veku. Ak chcete vyriešiť tento problém, odrezky sú uložené vo vlhkých pilinách v chladničke (na spodnej časti) asi 2 týždne. Keď sa získa dostatočný počet odrezkov, začnú sa zakoreňovať.

Ako rezať chryzantémy?

Koreňové výhonky sa orezávajú ostrým nožom pod uzolom listu, keď sa na ňom vytvoria 2-3 medzery. Výsledné odrezky sa pestujú v škatuliach alebo v malých hrncoch s úrodným substrátom s neutrálnou reakciou. Pripravuje sa z úrodnej pôdy, humusu a piesku v pomere 2: 1: 0,5. Hrúbka podkladu musí byť 3 až 4 cm. Na vrchu sa na ňu naleje kalcinovaný piesok. Jeho vrstva by mala byť 2-2,5 cm. Môžete tiež použiť zmes perlitu a hrubého piesku v pomere 1: 1. Tento substrát má vysokú vlhkosť a priepustnosť vzduchu.

Na rýchle zakorenenie odrezkov sú ošetrené roztokom koreňového stimulanta. Za týmto účelom používajte liek “Kornevin” alebo kyselinu alfa-naftyloctovú (NAA).

pestovaná chryzantémová stopkaRezne zakopať do substrátu do hĺbky 2,5-3 cm. Optimálna teplota pre zakorenenie je 18 až 20 ° C V miestnosti, ktorá sa používa na zakorenenie odrezkov, je potrebné udržiavať optimálnu mikroklímu. Za týmto účelom vytvárajú “kapacitu” z polyetylénovej fólie, ktorá zabezpečuje potrebnú vlhkosť.

pestovanie

Starostlivosť o odrezky je denné postrekovanie a pravidelné zavlažovanie. Úspech zakorenenia je dokázaný vzhľadom na zisk z úteku. Rastliny možno oplodniť dusíkovým hnojivom. Približne 1 mesiac po zakorenení odrezkov sa na nich vyvíja koreňový systém. Po tom, ako sa dostatočne silno, vysadia nové rastliny na otvorenom teréne. Najčastejšie sa to deje v máji až júni.

Chryzantémové odrezky s koreňmiV prípade, keď sa zakorenené výhonky nemôžu byť vysadené v otvorenom teréne vďaka možnosti mrazu, sú uchovávané v miestnosti s teplotou 8-10 ° C. Za takýchto podmienok sa zabráni “nadmernému rastu” odrezkov. Na trvalom mieste sa vysádzajú iba vtedy, keď nie je hrozba jarných mrazov. Ak nemáte v úmysle zakoreniť odrezky ihneď po krájaní, umiestnia sa do nádoby s vodou.

Rezy z veľkokvetých chryzantémov sa vykonávajú od januára do apríla a malokveté chryzantémy od februára do konca mája. Reprodukcia chryzantémov na jeseň zahŕňa vysádzanie zakorenených odrezkov na konci mája a na začiatku leta. V tomto prípade bude najskôr kvitnúť mladý Bush v budúcom roku.

Reprodukcia chryzantémov odrezaním – video