Zelený hrášokAk je rastlina oslabená, požiadavky na agrotechniku ​​nie sú splnené, rovnováha výživy a teploty je narušená, škodcovia sa nevyhnutne objavia. Aby sa zabezpečilo, že záhrada netrpí inváziou nezvaných hostí, je potrebné dodržiavať pravidlá pestovania takejto rozšírenej kultúry ako hrášku. V tomto materiáli sa budú snažiť fotografie choroby hrachu, škodcov a kontrolných opatrení.

Medzi mnohými príčinami chudobného vývoja alebo nízkych výnosov rastlín by sme mali vyčleniť príčinu alebo nepriateľa, ktorý utláča rastlinu. Všetky faktory je možné rozdeliť:

  • hmyzí škodcovia;
  • bakteriálne a plesňové ochorenia;
  • vírusové ochorenia.

Škodcovia hrachu

Múka z ovociaMúka z ovocia Je to motýľ, ktorý začína svoj let, keď hráš kvet. Na púčiky ukladá 24 vajec. Z nich budú hniezdiť hniezda, preniknú do fazule a budú jesť mladý zelený hrášok. Neskôr budú oukuplyatsya, a tam bude nová generácia hmyzu.

Hrášok hrachu CaterpillarOpatrenia na ochranu proti škodcom zahŕňajú hlboké obrábanie pôdy a rannú sejbu, takže kvitnutie začína skôr, než sa motýľ regeneruje. Ak je pôda uvoľnená často pod hráškom, môžete zničiť kukly, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Bush. Spracovanie hrachu, ktorý je práškový z fazule, popola alebo tabaku, prinesie svoje pozitívne výsledky.

Beetle BruchusJadrové zrná je larva Bruchus chrobáka. Larva spánkuje v zrnách, rovnaké kukly na tom istom mieste a nasledujúci rok vyjde nový chrobák. Ochranné opatrenia zahŕňajú skladovanie zrna pri mínusových teplotách a začiarknutie s 3% roztokom obyčajnej soli pred zasiatím. Prebytočné semená sú odstránené, v nich sú kukly chrobákov. Boj proti tomuto typu hrachu je v počiatočnej sérii kultúry.

 Ak bol hrach držaný v chlade, potom chyby vyšli neskôr. Ukladanie vajec, ktoré sa vyrábajú na hrubom povrchu podstavca v správny čas, zahynie.

Nodulovitý nosNodulovitý nos nič menej poškodzuje hrach. Jedná sa o malú chybu s rozmermi pol centimetra. Jie mladé výhonky. Prežíva zimnica na zvyškoch rastlín. Jedenie vrchol, neumožňuje hrách dokonca ani vystúpiť a položí larvy, ktoré sa budú živiť koreňmi a hráškom.

Nodulovité huby poškodzujú kmeňO mesiac neskôr sa uvoľní nová generácia škodcov. Nedovoľte, aby tento chrobák hrášok, aby sa stratili formulácie. Tabakový prach, popol, prach zo zvyškov rastlín nechtíka sa stane ochranou.

Voskovkavošky spôsobuje veľké škody na veľkej strate výťažku hrachu v suchom roku. Spôsob spracovania hrachu od škodcu závisí od populácie kultúry. Vonkajšie rastliny zmierňujú rastlinu, vysávajú šťavu a vytvárajú ranu na povrchu, kde sa môžu dostať spóry hubových chorôb. Na svojich sladkých izolátoch sa usadzuje hnojivo.

Stonožka na stonkeBoj proti rozkladu sa spája s ostatnými škodcami. Najčastejšie na hrách používa prípravky “Iskra”, “Fastak”. Veľmi efektívna je fytoverma, ktorá sa môže spotrebovať v súkromných farmách.

Existuje veľa iného hmyzu, ktorý môže poškodiť hrachovú náplasť, je potrebné bojovať s použitím odvarov, infúzií a striekania. Ale čo je najdôležitejšie, kde sa škodcovia hrášku rozviedli a choroby prídu za nimi.

Choroby hrachu a opatrenia na boj proti nim

Kvety hráškuNa ochranu rastliny pred hubovými a bakteriálnymi chorobami je potrebná prevencia. Zameriava sa na znižovanie faktorov poškodenia a pozostáva z:

  • v písomnej rotácii plodín;
  • odrodová čistota semien a ich kultivácia s aplikáciou ošetrenia semenami po počínaní s fungicídmi a insekticídmi;
  • ošetrenie polí s hráškom z chorôb, fungicíd pre hrach je zmes bordeaux, koloidná síra;
  • používanie pásových odrôd hrachu.

Hrášok na predchádzajúcom mieste na výsev by mal byť vrátený po 4 rokoch. Ako preventívne opatrenie by zrno malo vyschnúť až 13% vlhkosti. Semenné polia sa navyše ošetrujú fungicídmi, keď zrno už dosiahne mliečnu zrelosť. Choroby spôsobené spórami húb môžu byť potlačené iba prípravkami obsahujúcimi síru a meď, ktoré sa nazývajú fungicídy. V závislosti od stavu rastliny môžete určiť, prečo hrášok na posteli žltne.

Askochitída hráškuAskohitoz, hubovité ochorenie, ktoré sa prejavuje v celej rastline vo forme hnedých škvŕn s lemovaním. V strede každého miesta sú body, ktoré sú vreckami so spórami. Keď spóry dozrievajú, pycnidia exploduje a nastane nová infekcia rastliny. Na klíč, vyžaduje určité podmienky – vlhké počasie, navinuté na ochrannom povlaku rastliny. V dôsledku tejto choroby rastlina zomrie, ovocie sa stáva nevhodné na výživu. Pre túto chorobu neexistujú žiadne stabilné odrody. Po dobu 5 rokov sa mycelium zachováva v semenách.

Púpava hrachuPlesnivá plesňa je ďalšia hrozivá choroba hrachu, ktorá vedie k jeho smrti. Toto ochorenie sa rozvíja v mnohých kultúrach a jeho prejav na začiatku vegetácie je charakteristický. Vyskytujú sa len púčikové listy, na listových listoch sa objavujú ľahké škvrny a spóry sa vyvíjajú z podložky. Pri vysokej vlhkosti a chladu je potrebné čakať na vypuknutie tejto choroby. Pri prvých príznakoch pomáha lízanie lôžok so zelenými listami. Rastliny zastavujú vývoj, vyzerajú depresívne, koruna je kučeravá s fialovým odtieňom.

Rust hrachuhrdza – nebezpečná mykotická choroba hrášku. Ochorenie sa šíri s mliečnikom a prejavuje sa na rastline ako zmena čepele listu. Zhora je viditeľná malá žltá škvrna, na zadnej strane sú jasne oranžové podložky so spórami. Rust sa skladá z dvoch druhov húb. Jeden zničí listovú čepeľ a druhá ničí celú rastlinu. Tieto dve huby pracujú v pároch.

Koňovité hniloby hráškuKoreňová hniloba – závažné choroby. Keď koreň prestane kŕmiť rastlinu, hugo listov klesá, kefka klesne a stáva sa bez života. Prvý dojem spočíva v tom, že keš je zvlhnutý kvôli nedostatku vlhkosti. V skutočnosti korene už nepodávajú zemnú časť šťavy a dodatočné zavlažovanie rastliny len zvýši zameranie choroby. Choré rastliny sú ľahko vytiahnuté zo zeme.

Znamením porážky rastliny môže byť stimulácia koreňovej časti. Koreňová hniloba sa môže vyskytnúť počas letného suchej horúčavy.

Choroby a škodcovia hrachu nie sú uvedené v zozname. Ale kontrolné opatrenia pre zdravú záhradu sú podobné. Existujú systémové fungicídy a insekticídy, domáce opravné prostriedky. Úlohou záhradníctva sú preventívne opatrenia na získanie plodín zdravých rastlín bez zbytočnej liečby jedovatými prípravkami.

Video o škodlivých škodcoch