Kvety kvetuNapriek nepríjemnosti kôpru nie je vždy možné získať požadovanú zeleninu. A viny za to sú choroby rastlín, ktoré infikujú rastliny, príčinné činidlá väčšiny z nich sú škodlivé huby.

Podľa výsledkov dlhodobej pozorovaní vykonávaných odborníkmi semien a chovných fariem, najväčšou hrozbou pre plodiny feniklu je múčnatke, povrchné nekróza a Cercospora pleseň. Nie je to však úplný zoznam ochorení kôrovcov. Čo keď kôpor zmení na žlto, alebo sa jeho zelená čierna a kučera? Identifikovať ochorenie záhradnej kultúry a určiť opatrenia boja pomôže opísať choroby a fotografie postihnutých rastlín.

Prášok padlí

Múčnatka na kopriVzrušený hubou Erysiphe umbelliferarum choroba prevláda vo všetkých regiónoch krajiny a ovplyvňuje nielen fenikel, ale väčšina z jej pridružených plodín, ako je mrkva, paštrnák, zeler a fenikel.

V skleníkoch plesní patogén našiel v skleníkoch, kde sú buriny, a na otvorených lôžok pleseň často nakazia pôde v teplom vlhkom počasí.

Charakteristickým rysom ochorenia je belavý ako pavučina a potom na stopách močoviny alebo múky, pozostávajúcej z hmyzu škodlivého mycélia. Vznikajúce na zelených miestach zachytávajú všetky nové povrchy, až kým ochorenie neovplyvní všetky rastlinné organy. Lístie, ktoré má stopy múčnatky, stráca šťavnatosť, vôňu a chuť.

Toto je múčnatka na kopci pod mikroskopomRovnako ako u väčšiny patogénov tohto typu, hubové spóry zimujú v zvyškoch rastlín, ktoré nie sú odstránené z lôžok, a tiež zostávajú na burinách. Zvlášť ochotné spochybňovať spory divoký druh slnečník.

Peronosporoz kôpru

Peronosporoz kôpruPodobne vo vzhľade, múčnatka alebo peronosporóza tiež ovplyvňuje anténu časti rastliny. Najväčšie výbuchy infekcie sa pozorujú pri vlhkom počasí pri teplote 18 až 20 ° C.

Keď sa infekcia vyvíja z vonkajšej strany, lístia kôpra sa stáva žltou, hnedá. A na zadnej strane je jasne viditeľný silný biely povlak. Podobný obraz sa rozvíja aj na dáždnikoch, semenách a výhonkoch. Postupom času rastlina, postihnutá peronosporózou, prakticky vyschne.

Čo robiť, keď ovocie zmení žltý kôpor? Zdroj ochorenia spočíva v spadnutých a nevyzretých častiach rastlín, buriny a choroba sa môže šíriť cez už nakazené semená. Preto by sme v žiadnom prípade nemali umožňovať na zemi výskyt burín a častíc infikovaného záťahu.

Femóza kôpru

Femóza kôpruDôvodom, prečo sa postupne čierna Lôžka kôpor, môžu byť zahrnuté v rastlinných tkanivách infikovaných pôvodcu povrchovej nekrózy. Choroba je rozšírená od Nechernozemie do Krasnodarskom kraji a Povolží, spôsobiť vážne škody a veľké poľnohospodárske plantáže a amatérske výsadbu v domácej záhrade.

Príznaky ochorenia možno pozorovať na mladých výhonkoch spolu s čiernymi stonkami spôsobujúcimi stonky alebo v druhej polovici leta na kuriách dospelých kôrovcov.

Pleseň huba Phoma ANETH Sacc preniká všetky tkanivá z rastliny, ktorá zrejme premieta do toho, že na stonky, listy, púčiky, a dokonca aj na koreňoch tmavé škvrny pretiahnutého tvaru s nápadnými čiernymi bodkami. Je to životne dôležitá činnosť tejto huby, ktorá môže byť odpoveďou na otázku, prečo kôra černie na lôžkach. Vzhľadom k tomu, vývoj huby v infikovanej rastliny kôpru netrvá dlhšie ako 2 týždne, škodca za sezónu ponúka mnoho generácií a môže spôsobiť niekoľko vĺn ochorenia. Naneste spory s vetrom, dažďom a hmyzom, a je uložený v odumretých častí rastlín zachytených v pôde a semená burín.

Keď je fenikl infikovaný fomózou v štádiu tvorby a dozrievania semien, druhá stratia svoje klíčenie a stávajú sa zdrojmi infekcie.

Cercosporóza kôpru

Cercosporóza kôpruCercosporosis má veľa spoločného s povrchovou nekrózou feniklu a v skutočnosti predchádza rozvoju tohto ochorenia. To je tiež viditeľné na fotografii kôpru a boj proti chorobám zahŕňa aj všeobecné opatrenia. Prečo sa na lôžkach zvrhnú kôra? Pred infekciami šírenými huby Cercospora ANETH, trpia všetky nadzemné orgány fenikel, ktorý uvádza, že zavedenie huby objavia tmavé alebo hnedé škvrny, nakoniec brať rozšírený pozdĺž cievy a formu.

Related  Pre vás, druh slivky

Po začiatku dozrievania sporov sú škvrny pokryté hustým a ľahším kvetom. Zdroj infekcie sa skladuje na zrieďovacích semenách, ako aj na suchých zvyškoch, ktoré nie sú vyčistené z lôžok.

Čierna fennelová noha

Strata kôprových výhonkov z čiernej nohy sa často vyskytuje v poľnohospodárskych podnikoch alebo pri pestovaní plodín v skleníkoch na pozemku.

Čierna fennelová nohaZdrojom choroby sú semená infikované plesňovou infekciou. Výsledkom ich aktivácie je začatie hniloby koreňového límca, v dôsledku čoho fenikl sa zmení na čierne, stonky rastlín v prvých dňoch po vzniku buriny oslabujú a vysušia. Vývoj čiernej nohy ide až do začiatku otvorenia skutočných listov. A v podmienkach vysokej vlhkosti sa 50% plodín potopí a zomrie.

Kôpor postihnutý ochorením čiernej nohyVývoj čiernej nohy uľahčuje nielen nadmerné zavlažovanie, ale aj:

  • výrazné kolísanie teploty;
  • nedostatok vetrania v skleníku;
  • opakované použitie rovnakej pôdy v skleníkoch a skleníkoch, ako aj rastúce sadenice;
  • Neprítomnosť uvoľnenia a výsledná kôrka na povrchu pôdy;
  • zvýšená kyslosť pôdy;
  • nízke osvetlenie;
  • nedostatočné zužovanie plodín.

Práve preto kôra kvetne na posteľ.

Riziko šírenia čiernej nohy sa mnohonásobne zvyšuje, ak sa počas siatia nepoužívajú semená, ktoré môžu byť infikované fomózou a cerkosporou.

Úchvatné vädnutie kôprových rastlín

Úchvatné vädnutie kôprových rastlínFusárium na kôpri sa začína spodnými listami, najprv kôporka žltá, potom sa farba mení na červenkastú alebo hnedú. Šírenie choroby zachytáva horné vrstvy a rastliny sa postupne strácajú. Stupeň infekcie môže byť posúdený priečnym rezom stonky, ktorého cievy môžu tiež nadobudnúť nažltnutú, hnedú alebo červenú farbu. Ak sa fenikol na záhrade zmení na žltú, čo má zeleninový záhradník robiť?

Patogény Fusarium húb hromadí a zimu v pôde. Preto môžu byť škodcovia v pôde nosičmi. Huba môže vstupovať do koprového tkaniva neopatrným uvoľnením, rovnako ako s háďatkami. Rizikom pre rozvoj fusariózy je pravidelné prehĺbenie pôdy, ako aj zvýšená teplota pôdy.

Je veľmi nežiaduce umožniť stagnáciu vlhkosti v pôde a reprodukciu škodcov v pôde.

Verticillium wilt

Verticillium vädnutie kôpruHuba, pôvodca tejto choroby, ovplyvňuje cievy rastliny. V dôsledku vývoja infekcie vyblednuté koprové kefy úplne strácajú schopnosť dostávať výživu a vlhkosť a cievny systém je upchatý. Prvé príznaky ochorenia možno pozorovať v polovici júna a celý obraz sa rozvíja už v druhej polovici leta, keď kôpre kvitnú a tvoria semená. Spočiatku infikovaný kôpor žltne až za horúceho počasia, potom listy úplne vyblednú, zmäknú a zhnednú.

Related  Neodolateľný dizajn záhradného pozemku s pozinkovanými posteľami

Zdroje nebezpečného ochorenia na kôpru sú pôda Verticillium dahliae infikovaná plesňami, hnojom alebo kompostom.

Kontrolné opatrenia týkajúce sa chorôb kôpru

Keďže zelené kultúry, vrátane kôpru, sú extrémne skoré, nemôžu byť použité na kontrolu patogénov a škodcov.

A ako vidíte na fotografii ochorení fenyklov, boj proti nim sa nemôže obmedziť na jednorazové liečby. Hlavná pozornosť by sa preto mala venovať prevencii a prevencii vývoja infekcií škodlivých pre plodiny.

Škvrnitý fenikel dobre rastú a kvitnúAby sa predišlo šíreniu chorôb cez semená a zabránilo hubám z poškodzovania výhonkov, je mimoriadne dôležité vybrať len testované zdravé semená a tiež vykonať dezinfekciu osiva pred výsadbou. To sa môže uskutočniť namočením semien vo vode po dobu 20 až 30 minút pri teplote nie vyššej ako 45 ° C. Zároveň huba zomrie, ale embryo netrpí, čo umožňuje získať zdravé rastliny a bohatú úrodu čerstvých zelených plodov.

Správne vysadený kôpor je chorý oveľa menej častoPri výseve je potrebné prideliť dobre osvetlené oblasti s ľahkou voľnou pôdou. Pôda s kyselinovou reakciou je vystavená vápeniu. Nedovoľte, aby sa kôpre osije na mnoho rokov na tom istom mieste. Plodiny tejto kultúry sa najlepšie striedajú s strukovinami, hviezdicami, melóny. Vzhľadom na to, že v kultúrach umbellate sú často postihnuté niektorými chorobami a škodcami, nie je potrebné priliehať k postieľke mrkvy, kôpru alebo zeleru.

Je nemožné povoliť nadmernú hustotu plodín, čo prispieva k oslabeniu rastlín a rozvoju všetkých druhov infekcií.

Pôdny a lietajúci škodcovia môžu úspešne šíriť plesňové infekcie. Dôvodom, prečo sú listy kôrka zvlnené, môže byť kolónia vošiek usadzujúcich sa na rastlinách. Ak sa však hmyz môže vymyť vodou, huby, ktoré vstupujú do tkaniva v dôsledku prerazení, spôsobia nenapraviteľné dôsledky. A tu je životne dôležité prijať všetky opatrenia na ochranu kôpru nielen z vošiek, ale aj nematód, drôtov, mrkvy a múky.

Zabezpečte výsadbovú plechovku tak, že pravidelne odstraňujete všetku vegetáciu plevelou tak na samotných postieľoch, ako aj na ich obvode. Pri pletení a po zbere musia byť zvyšky rastlín, ktoré udržujú patogény, zničené.

Čo keby kôp zožltne v lôžkach, červených alebo listoch rastlín?

Na ochranu feniklu pred plesňovými infekciami a inými ochoreniami pomôže pravidelné hnojenie zastrešujúcich plodín fosforečnými a draselnými hnojivami. Ak sa používa hnojivo kompost alebo hnoj, čo je dokonale konzervované spóry húb, je lepšie ich nahradiť hnojením v závode. Dobrým liekom sú listové dresingy kôpru a iných zelených rastlín so slabým roztokom boraxu.

Related  Ako pestovať sadenice sadeníc?

Boj s fusarium vĺn rastlín – video