banán stromKeď sa na regáloch objaví tropické ovocie, obyvatelia európskych krajín ich chcú jesť. Ukazuje sa, že niektoré z nich, napríklad banánový strom, sa môžu pestovať na mieste svojho dacha a vo forme domácej rastliny. Stačí sa naučiť tajomstvo pestovania takýchto rastlín, uviesť ich do praxe a tvrdo pracovať. Odmenou najodolnejšiemu záhradníkovi bude bohatá exotická úroda vo vlastnej záhrade. Aké je tajomstvo pestovania banánového stromu v stredných šírkach Európy? Všetko je oveľa jednoduchšie, než si myslí mnoho nerozhodných záhradníkov.

Príjemné zoznámenie sa s rastlinou z trópov

azimín v otvorenom teréneKeďže by bolo príjemné jesť čerstvé tropické ovocie, roztrhnúť ich priamo zo stromu. Toľko záhradníkov, ktorí žijú v zóne chladného klimatického snu. Príroda sa však uistila, že všetci ľudia na tejto planéte si môžu vychutnať svoje výtvory. Preto sa niektoré tropické stromy zázračne zakladajú v chladných zemepisných šírkach. Zahŕňa banánový strom – azimín, ako sa často nazýva.

Táto tepelne milujúca rastlina bola najskôr pozorovaná v Severnej Amerike, ale nakoniec sa rozšírila po celej zemi. Ľahko sa presťahovala do Európy, je známa v Ázii, Afrike a Japonsku. Rastlina sa pestuje nielen v predmestských oblastiach, ale aj v uzavretých obytných štvrtiach.

Napriek svojmu pôvodu je tento jedinečný strom schopný odolávať mrazom až do -30 ° C, bez toho, aby prestala prinášať ovocie.

V zásade uprednostňuje vlhkú pôdu, takže sa vyskytuje blízko veľkých vodných plôch. Rastlina získala svoj názov vzhľadom na skutočnosť, že jeho plody sa podobajú obľúbenému banánu, exotickému mango alebo ananásu. banán strom preferuje vlhkú pôdu

V prirodzených podmienkach môže rásť až do výšky 9 metrov. Rozlišuje sa širokou korunou vo forme pyramídy, na ktorej rastú dlhé lesklé listy vajcovej formy. V období kvitnutia sa na strome objavujú zvonovité púčiky fialového odtieňa. kvitnutia azimínuSú ako jasné svetlá na pozadí sviežej zelene, ktorá priťahuje rôzne druhy hmyzu. Pre tieto vynikajúce kvetenstvo je banán strom pestovaný doma ako okrasná rastlina.

Related  Anglické ruže – výsadba a starostlivosť

plody banánového stromuPlody ovocia majú zvyčajne obdĺžnikový tvar. Sú namaľované zelene, ktoré dozrievajú žlté. Pod tenkou kožou je jemné belavé mäso, bohaté na sacharózu a fruktózu. Vďaka tomu je ovocná chuť veľmi sladká. Okrem toho vyzaľuje vôňu, ktorá sa podobá vôňu ananásu.

plody banánového stromu so semenamiŠťavnatá buničina banánovníka obsahuje obrovské množstvo mikroelementov potrebných na posilnenie obranyschopnosti tela. Plody rastú s malými jablkami po 9 ks, čo vyzerá veľmi chutne. Kto nechce takýto zázrak na svojom pozemku alebo na záhrade? Odmietajte iba zelené ľuďom iba lenivé a lhostejné.

Tajomstvo pestovania azimínu doma

dozrieva azimín v záhradeK dnešnému dňu, záhradkári klasifikujú asi 60 druhov banánov, ktoré boli hlavne chované americkými chovateľmi. Rád by som spomenul len niekoľko z nich:

  • “Martin” (verzia odolná voči chladu);
  • “Deyviz”;
  • “Overliz”;
  • “Gold of Rebecca”;
  • Zelená rieka.

Takéto odrody, ako “Azimina Dessert” a “Soči 11”, boli chované v sovietskych časoch, ale stále si to cenili záhradníci. Vďaka tejto odrode sa pestovanie banánového stromu na Krasnodarskom území, na území Stavropol a na Kryme stalo špeciálnou udalosťou. Na tomto území zariadenie zázračne toleruje zimy, a to aj bez prístrešku. trilobát azimutuNajvhodnejší druh, ktorý dokonale vyhovuje tomuto územiu – “Azimina Trehlopastnaya”.

Ak chcete vychutnať exotické ovocie banánového stromu, je to možné aj v severných šírkach. Preto sa rastlina pestuje v trojrozmernom hrnci, ktorý je možné udržiavať na ulici od marca do októbra. Iba pri náraze chladného počasia sa do miestnosti dostal mimo mrazu.

Ak chcete úspešne pestovať exotický strom na vidieku, musíte vybrať správne miesto a zloženie pôdy. Ideálnou možnosťou je dobre osvetlená nadmorská výška, zóna chránená pred vetrom a voľne hlinitá zem s prítomnosťou drenáže.

Pri výsadbe stromu v kopcovitej oblasti je vhodné vybudovať drenážne kanály. Chránia azimín pred prívalovými prúdmi a jarnými rozmrazenými vodami.

Skvelý spôsob, ako získať tropický strom, je využiť jeho veľké semená. semenoV priemere dosahujú 2,5 cm. Farba – tmavo hnedá. Pred pristátím sú stratifikované 3 mesiace pri teplote do 4 stupňov. Hotový výsadbový materiál sa spustí do zeme do hĺbky asi 3 cm, zelená sa objaví po 30 dňoch. Keďže je veľmi jemná a korene sú stále veľmi slabé, počas tohto obdobia sa rastlina nemôže transplantovať. Ak je banán strom zvyknutý, potom za 4 roky skutočne vyskúšať prvé ovocie.

Related  Zelí škodcovia a spôsoby ich boja

koreňový procesĎalším spôsobom, ako pestovať azimín, je použitie koreňových výhonkov. Preto, pred vysadením rastliny na mieste, v jamu, aby kompost, trochu humus a piesok. Sadenica sa spustí do hlinenej zeminy do hĺbky 7 cm, ak je pôda svetlá, je to 12 cm, potom sa rastlina hojne zalieva. Keď pôda príde, potrebné množstvo pôdy sa naleje pod banán. Môžete si byť istí, že rastlina zvykne a prinesie chutným plodom horlivým pracovníkom. Koniec koncov, “pracovník je hodný jedla”, ako hovorí v jednej starodávnej knihe.

vnútorný banán stromOkrem toho nie je ťažké pestovať banánový strom, ktorý môže priniesť ovocie. Aby ste to dosiahli, je dôležité umiestniť ho do miestnosti, kde je veľa svetla. Teplota neklesne pod 16 ° C. Aby sa zaistila optimálna vlhkosť rastliny, strieká sa každý deň a vytvára tropický dážď. V takýchto podmienkach strom zázračne zakoreňuje a prináša dobrej zber.

Kompetentná starostlivosť je kľúčom k úspechu

poskytnúť správnu starostlivosťAk chcete, aby sa azimina cítila ako doma v prímestskej oblasti, je dôležité poskytnúť jej kompetentnú starostlivosť. Zahŕňa tieto postupy:

  • vhodné zavlažovanie;
  • pravidelné uvoľňovanie pôdy;
  • mulčovanie;
  • vrchný obväz;
  • ročné prerezávanie.

Pre normálny vývoj exotického stromu je dôležité zabezpečiť, aby pod ním vždy bola vlhkosť. To povzbudzuje nezohľadňovať azimín, ale pravidelne viesť. Znížte to najlepšie v období odpočinku – neskoro jeseň a zima.

Uvoľňovanie pôdy sa vykonáva pravidelne. Niekoľko dní po ďalšom napájaní sa zem pomaly orá. V tomto prípade hĺbka uvoľnenia nie je väčšia ako 1 cm. Pri mulčovaní používajte kosenie trávy, ktorá sa šíri okolo kmeňa banánového stromu.

zavádzame hnojivoNakrájajte azimín druhý rok po výsadbe počas vegetačného obdobia každých 7 dní. V zime – raz za mesiac. Na tento účel použite dva druhy hnojív: minerálne (bohaté na fosfor a dusík) a organické (hnoj alebo popol).

Related  Je veľmi dôležité vedieť, kedy pestovať fazuľa na otvorenom teréne v rôznych klimatických zónach

Prerezávanie sa vykonáva skoro na jar, aby sa odstránili mrazené vetvy alebo choré. V dôsledku toho strom v úspešnom čase vyrastie a plodí lepšie. Namiesto roztomilých púčikov na vetvách sa objavujú podlhovasté ovocie valcového tvaru. Sú zhromaždené v malých zväzkoch, ktoré sa podobajú na banánové vetvy.zrelé banánové ovocie

Zdá sa, že pestovanie exotického stromu na mieste nie je problematické, hlavnou vecou je počúvať radu skúsených záhradníkov. Dosiahnutie cieľa pomôže úžasným vlastnostiam – trpezlivosť, pozorovanie a starostlivosť. V dôsledku toho sa každoročne objaví chutné plody banánovníka.

Ako pestovať banánový strom v krutom prostredí – video