Petržlen v záhradeBez zelene petržlenu je ťažké si predstaviť malú záhradu ležiaceho obyvateľstva a oblasti moderného poľnohospodárstva. Keď sa stala cennou poľnohospodárskou plodinou aj v dávnych dobách, petržlen z pobrežia Stredozemného mora sa postupne rozšíril na takmer všetky kontinenty.

V Rusku, vysadené a listy, a koreňová petržlenová vňať, a zelené sú pestované ako odrody s bežnou formou listov, a kučeravé.

Rozlišovať koreňovú kultúru od listu môže byť na hustom, kužeľovitom hladkom koreň, ako listy, bohaté na vitamíny, cukry, aromatické látky a mikroelementy. V listovej petržlenovej štruktúre korene nie sú tenšie a rozvetvené. Zelení dávajú oba druhy rastlín.

Preto sa pestovanie petržlenu na otvorenom teréne vykonáva s dvoma účelmi:

 • na výrobu koreňových plodín a bylín, pre ktoré je plodina vysadená osivom;
 • Na nútenie čerstvých listov získaných počas výsadby koreňov minulého roka.

Metódy výsadby a petržlenu na otvorenom teréne

Zhromažďovanie semien petržlenuZvláštnosťou petržlenu je to, že v prvej sezóne všetky sily rastliny idú na rast oboch listov a koreňov. Ak je koreňová plodina vysadená v druhom roku alebo vľavo do zimy, už v apríli bude rozetou listov a v lete bude kvitnúť petržlen. Na pestovanie petržlenu na otvorenom území používajte čo najviac na získanie najskoršieho a bohatšieho zberu zelene.

Výsev petržlenu v otvorenom teréneAk sa jarná petržlenová zelenina vysadila na otvorenej pôde semenami, potom sa pestované rastliny môžu nechať v zime. Na petržlen mal čas pripraviť sa na konci vegetačného obdobia, listy s jej najlepší strih najneskôr do septembra, ale s príchodom chladného počasia rastlín zemiak a krycou vrstvou mulča lístia, slamy alebo ihličia.

S nástupom jari a tavenie snehu mulč je odstránený, a cez postele filmu prístrešia. Ako dlho čakať na vzhľad listov a koľko petržlenu sa v tomto prípade zvyšuje? Čerstvá zelená petržlenová vňať dorazí na stôl v apríli a listy sa môžu odrezať, kým rozeta nezvýši kmeňový kmeň.

Ak petržlen nie je ponechaný na zimu v pôde, potom korene uložené v suteréne skoro na jar:

 • skrátiť na 12-15 cm;
 • vyčistené zo sušených a prehnitých lístia a stopiek;
 • ošetrené stimulantom na lepšie zakorenenie;
 • vysadený pod film, pričom medzi rastlinami je medzera 8-10 cm.

Takže petržlen dá tri rané plodiny zelene.

Petržalka vyjdeHlavnou cestou je vysadiť petržlenovú semenu na otvorenom teréne. Je dôležité brať do úvahy, že kultúra nie je charakterizovaná rýchlym klíčením. Preto je petržlen častejšie vysiate s klíčenými semenami od skorého jari až do júla. V tomto prípade sa kultúra podarí poskytnúť jednu zber a môže úspešne prežiť.

Koreňové odrody zasiate najneskôr v polovici mája, takže petržlen by mohol tvoriť úplný koreň.

Suché semená padajú do pôdy počas zimy. V tomto prípade sú v druhej polovici októbra zabudované do pôdy až do úplného mrazu a keď sa vytvorí snehová pokrývka, sneh sa dodatočne posype. Jarné takéto plodiny začať vyvíjať aj pri teplote 4 ° C, môžu byť pestované v filmu alebo v otvorenom teréne, ako pestované na poli petržlen nie je zastrašujúce aj zmrazenie na -9 ° C

Veľa petržlenuAplikujeme na rastúcu petržlenovú a sadenicovú metódu. Naklíčené semená najskôr rastú v rašelinových pohároch alebo tabliet a v apríli vo veku 30-40 dní sú transplantované do otvoreného priestoru. V dôsledku použitia tejto techniky môžete získať skoré zelené a stráviť až šesť poplatkov za letnú sezónu.

Vysádzanie semien petržlenu na otvorenom teréne

Mladé petržlenové kríkyVďaka mrazuvzdornosti petržlenových semien je táto kultúra zasiate, začínajúc skoro na jar. Môžete rastlina petržlenu v júli, bude závod mať čas dať zelené? Do konca júla alebo prvých desiatich dní v auguste sa môžu vysielať listové odrody. Ak je petržlen určený na získanie koreňových plodín, potom z rastlín vysiate po polovici mája je nepravdepodobné, že sa očakáva dobrý výsledok.

Júlové plodiny zelených odrôd môžu dať lístie v druhej polovici leta, potom idú pod zimu a dajú plodiny budúci rok.

Bez predbežnej prípravy sa semená petržlenu veľmi jemne hnojia. Koľko petržlenu stúpa? Zvyčajne sa to stane nie skôr ako za 2-3 týždne. Väčšia energia rastu a klíčenia je obsiahnutá v sejbách získaných najskôr pred rokom, avšak v tomto prípade môže dôjsť k zrýchleniu klíčencov:

 • Pred jarným alebo letným výsevom na otvorenom teréne sa očkovací materiál namočí vo vode pri teplote 18-22 ° C.
 • Voda v nádobe so semenami sa mení každé 3-4 hodiny.
 • Po 2-3 dňoch nechajte ďalších 18 hodín v roztoku rastového stimulanta alebo mikroelementov. Je lepšie, keď kyslík prechádza cez kvapalinu v tomto čase, čo urýchli proces zakrývania semien.
 • Sadenice zo začiatku semien sa objavia do týždňa.

Pikantné zeleniny pripravené na zberŠtvorcový meter hrebeňa pri výsadbe petržlenu v otvorenej pôde semenami vyžaduje asi 1 gram pripravených semien. Ak sa kultúra vysije v lete, potom sa pred hniezdaním do pôdy hrebeň hojne vysype a počet semien na meter štvorcový sa zvýši o jednu tretinu.

Pestovanie petržlenu v otvorenom teréne zabezpečuje zachovanie malých rastlín v malom intervale od 4 do 12 cm v závislosti od druhu a odrody:

 • Koreňová petržlenka je zasiate v intervale 1-4 cm, zatiaľ čo semená spadajú do brázdy sami.
 • Petržlen listová bežné odrody sa vysievajú vo vzdialenosti 10-12 cm, a zvlnený v intervaloch 8-10 cm. Táto kultúra je zasiate osivo 3 alebo 4 na jamku, nasleduje decimace.

Hĺbka očkovania petržlenových semien počas jarného alebo letného výsevu je 6-10 mm, na jeseň sú drážky dvakrát hlbšie.

Po výsadbe petržlenu na otvorenom teréne so semenami a postrekovaním brázd, pôda je trochu zhutnená, zalievanie výsadby, ktoré sú mulched zhora alebo pokryté filmom.

Starostlivosť o petržlen pri pestovaní vonku

Starostlivosť o petržlenové výhonky na otvorených posteliachPri výbere miesta na pestovanie a starostlivosť o petržlen na otvorenom teréne by sa mali uprednostňovať lôžka, na ktorých predtým rástli cukety, tekvica, uhorky alebo rajčiaky. Opätovné očkovanie po petržlenoch alebo iných dáždnikoch sa vykonáva po troch až štyroch rokoch. Pre petržlen, najmä koreňové odrody, potrebujú voľnú pestovanú pôdu, bohatú na organické.

Nadmerná hustota pôdy vedie k škaredým koreňom, zrná sa zhoršujú a pomalšie.

Na jeseň pri príprave parcely na balík, od kopania na meter štvorcový sa pridá 3 až 5 kg hnoja alebo humusu. Po roztopení snehu sú postele komplexne oplodnené. Na štvorcový meter v tomto prípade 4 kg kompostu, 15 gramov superfosfátu, 10 gramov chloridu draselného a 20 gramov soli.

Zalievanie petržlenuPokiaľ sa výhonky nezobrazia výhonky, starostlivosť a kultivácia petržlenu je v starostlivom zalievaní a vetraní pod filmom plodín. Rozvíjajúce sa buriny sú odstránené, a potom, čo pučia na opatrenia k starostlivosti o vysadené v otvorenom teréne petržlenu sa pridáva nielen pleťou, ale kyprenie pôdy, hnojenie a stenčenie sadenice, ktorý sa vykonáva v štádiu 2-3 pravých listov rozkol.

Vynikajúca úroda je výsledkom náležitej starostlivostiPred vytvorením plnohodnotného letáku je petržlen dvakrát kŕmená infúziou mulleinu alebo kompostu. Pre 8-10 litrov vody vezmite 1 kg organických látok, asi 15 g superfosfátu a rovnaké množstvo síranu draselného. V auguste by rastliny, a najmä rastliny pestované na koreňových plodinách, už nemali dostávať hnojivá obsahujúce dusík, aby sa tento prvok nehromadil v koreňoch a nadzemnej časti rastliny.

Petržlen, vysadený v otvorenom teréne so semenami, dobre reaguje na listové vrchný obväz s mikroelementmi, ktoré sa počas vegetačného obdobia tiež hodia dvakrát.

Zelená pikantná petržlenová vňaťPetržlen dobre toleruje horúce dni, ale zelené, bez vlhkosti sa stáva čoraz hrubšie a tvrdšie, ale je lepšie akumulovať aromatické látky a éterické oleje:

 • Ak je petržlen určený na čerstvú spotrebu, rastlina potrebuje zavlažovanie, čo poskytuje 60-70% pôdnej vlhkosti.
 • Ak chcete získať viac aromatické suroviny na sušenie, pár týždňov pred zberom, petržlen je obmedzený v zalievanie.

Zber studenej rezistentnej zelenej petržlenu je možné vykonať až do neskorej jesene, až kým začne mráz.

V rovnakej dobe sú koreňové plodiny zozbierané na skladovanie. Rastliny zostávajú až do zimy v zemi, jemne trup a mulčovanie.

Ako pestovať petržlen – video