Podnikanie na jahodáchJahody určite milujú veľa, ale existuje jeden problém – sezónne dozrievanie bobúľ. Zber sa robí v júni – júli, potom to môže byť konzumované iba prázdne miesta (džem, marmeláda, zmrazovanie) alebo kúpiť dovezený výrobok, ktorý nie je vždy dobré kvality kvôli dlhodobej prepravy a obrovským množstvom vstupov do bobúľ chemických látok na zvýšenie trvanlivosť.

Môžete si zabezpečiť čerstvé jahody po celý rok?

Áno, môžete! A nielen zabezpečiť pre seba, ale aj zarobiť dobré peniaze.

S cieľom získať značný zisk, je nutné, nie toľko – vypracovať obchodný plán, aby sa zistilo miesto pestovania, vybrať tie najlepšie semená alebo sadenice, pestovať obilie, a, samozrejme, si to uvedomiť.

Takže otvárame podnikanie na jahodu.

Podnikateľský plán alebo výpočet nákladov a ziskovosti pestovania jahôd

Najskôr je potrebné určiť, ako a kde rastú rastliny, odvtedy závisí úroveň nákladov.

Existujú dve možnosti:

 1. Otvorte krajinu.
 2. Skleník.

Podnikanie pestovania jahôd na otvorenom teréne je najlacnejšou možnosťou, ale je vhodné iba pre tradičné, letné zber bobúľ a dosiahnuť stabilný, celoročný príjem nie je vhodný.

Domnievame sa, že rastúce jahody doma, podnikanie nie je tak ziskový, ako v otvorených priestoroch alebo v skleníku. Stanovisko nie je úplne pravda, všetko závisí od jednotlivých podmienok, dostupnosti voľného priestoru na pestovanie a výberu správnych odrôd.

Výdavky na pestovanie skleníka

 • sodíková lampa na pestovanie jahôdOsvetlenie – sodíkové žiarovky s reflektormi s výkonom najmenej 400 wattov, ich počet je prevzatý z výpočtu 1 žiarovky na 1 m² plochy. Krycie plantáže by mali byť aspoň 12 hodín denne – to je tiež významná položka nákladov.
 • Zalievanie – nádrže a gumové rúrky pre kvapkací zavlažovací systém.
 • Semená alebo sadenice – sa dáva prednosť tomu byť self-opeľovanie odrody sklonená so začiatkom zrenia, ako napríklad: Will, Sakhalin, Diva, Elsanta, Temptation, Kama, Glim, nevyčerpateľné, Cambridge.
 • Regály a kontajnery – môžete si urobiť sami, stačí kúpiť materiály: plast, kovový profil alebo hrubé preglejky.

Ak nechcete pestovať jahody tradičným spôsobom – v škatuliach, kontajneroch alebo v posteliach, skúste ich pestovať vo veľkých plastových vreciach. Táto metóda nevyžaduje veľké plochy, čo zvyšuje ziskovosť pestovania jahôd a starostlivosť o rastliny je oveľa jednoduchšie.

ziskovosť

jahody v skleníkochPodľa štatistík každoročne stúpa dopyt po jahodách v priemere o 40%. Z tohto hľadiska môže byť ziskovosť jeho kultivácie, najmä v jesennom, jarnom a zimnom období, 100 alebo viac percent.

Zvážte napríklad ziskovosť malej farmy, teda 1 jalovica o rozlohe 80 m². V tejto oblasti je voľne umiestnených 65 m² regálov, každý m2 úžitkovej plochy s ovocnými rastlinami produkuje asi 5 kg bobúľ mesačne – 65x5x400 rubľov. (náklady na bobule v mimosezóne) = 130 000 rubľov. – zisk.

Z takého jednoduchého príkladu je jasne viditeľné, že aj so všetkými potrebnými výdavkami na pestovanie jahôd v skleníku je táto činnosť veľmi výnosná.

Podľa odborníkov, návrat na primárnych nákladov na jahodové podnikanie v rastúcej plody v skleníku, nie je viac ako 3 mesiace, pretože to je potrebné pridať ďalšie 3 mesiace rast rastlín, vaječníky a dozrievanie plodov. V dôsledku toho sa ukáže, že za šesť mesiacov môžete získať čistý zisk.

Podnikanie – jahody po celý rok. Agrotechnika kultivácie

Výber skleníka

 • skleník skleníkSklenené skleníky – vynikajúca možnosť, rastliny získajú maximálne prirodzené svetlo, existuje možnosť inštalácie prídavného vykurovacieho systému. Mínus tu, možno len jeden – pri jeho budovaní je potrebné zariadenie kapitálovej základne.
 • filmový skleníkFilmová konštrukcia je ľahká konštrukcia, jej konštrukcia je najlacnejšia v porovnaní s výstavbou iných typov skleníkov. Pri jeho používaní by sa malo brať do úvahy – film, dokonca aj najlepšie, nemôže chrániť rastliny pred chladom a vykurovanie v takejto budove je pomerne problematické. Riziko úmrtia rastlín je preto vysoké. Tento dizajn je absolútne nevhodný pre podnikanie, jahody tu nemôžu rásť celoročne.
 • polykarbonátový skleníkPolykarbonátový skleník – najlepšia voľba vo všetkých ohľadoch. Trvanlivá, pohodlná konštrukcia, v ktorej je možné zabezpečiť potrebnú mikroklímu, plne inštalovať osvetlenie a vykurovacie zariadenia, potrebný objem.

pôda

pôda pre jahodyNa zabezpečenie intenzívneho a nepretržitého plodu nie je vhodná bežná záhradná alebo záhradná pôda vhodná, je potrebné používať len obohatený substrát s vysokou výživou. Na prípravu 500 kg vhodnej pôdy budete potrebovať:

 • Slama (pšenica alebo ovos) – 300 kg.
 • Mullein alebo vrh kurčiat – 190 kg.
 • Kriedová zemina – 7 kg.
 • Močovina – 3 kg.

Po príprave všetkých zložiek sa vykoná kompostovanie. Za týmto účelom sa šíri vo vrstvách rameno 20 cm slamy, alebo hnoj 12 cm divozelu, močoviny. Vrstvy šírenie až do výšky ramien poriadku, 1,8 – 2 m, jeho šírka môže byť ľubovoľný, ale je výhodnejšie, ak sa rovná 1,5 m. Pri vytváraní každej vrstvy golier naleje teplá (nie horúce) voda. V priemere proces fermentácie začína v týždni. Aby sa kvasenie rovnomerne prešlo, jednotlivé zložky sa miešajú každých 10 dní a krieda sa pridá v rovnakých dávkach. Po dokončení procesu kompostovania musí živná pôda (substrát):

 • farba – tmavo hnedá;
 • štruktúra – homogénna, ľahká;
 • chýba zápach amoniaku.

Pri vytváraní domácej based business, jahody pestované za rovnakých podmienok ako v skleníku: úrovne svetla, príprava kultivačného média, zalievanie. Jediná vec, ktorú agrotechnici odporúčajú zmeniť, je schopnosť vysadiť sadenice. V miestnosti, garáži alebo na balkóne nie je potrebné inštalovať regály s objemnými škatuľami. Namiesto toho môžu byť rastliny vysadené v holandských vreciach vo vreciach alebo pestované v prívesnom kompaktnom kontajneri.

zalievanie

odkvapkávanieOptimálne, pre zavlažovanie jahôd, použite metódu kvapkania zavlažovania. Takýto systém pozostáva z jednoduchých konštrukcií:

 • pružné gumené hadice s vopred pripravenými otvormi;
 • kvapkadlo;
 • Zdrojom vody je obyčajný kohútik alebo kanvica.

Pri zavlažovaní kvapkajúca voda tečie priamo pod rastlinou, do koreňového systému, kŕmením a bez nadmerného namočenia pôdy.

Ako zarobiť peniaze na jahody – implementácia

kontajnery na prepravu jahôdNeviete, ako zarobiť peniaze na jahody? Pred začatím podnikania musíte vopred premýšľať, ako a kde predávať produkty. Ak vezmeme do úvahy vlastnosti jahôd (jemné bobule, ktoré nie je držané veľmi bez špeciálneho zariadenia), táto otázka je veľmi dôležitá.

Metódy predaja

 • Vlastné predaj.
  Táto metóda je problematické, pretože za prvé, že je potrebné na prenájom maloobchodných priestorov, minimálne stánku, a za druhé, na nákup vybavenia pre skladovanie a chladenie bobúľ, a po tretie, že majú veľa voľného času obchodovať.
 • Predaj bobuľových plodov maloobchodným reťazcom – supermarketov, súkromných predajcov, mini obchodov.
  Táto možnosť nie je zlá. Po uzavretí zmluvy o dodávke, poskytnutí osvedčenia o kvalite výrobku a dokladu o hnojivách používaných pri pestovaní je možné dodávať bobule do obchodnej siete a získať ich zákonný príjem bez toho, aby ste sa o nič starali.
 • Dodávka bobuľových plodov pre spracovateľské podniky.
  Spravidla tieto podniky platia oveľa menej za poskytnuté produkty, ako je možné získať od predajcov čerstvých bobúľ, ale existuje aj pozitívny moment – objemy. Pre ľudí, ktorí majú veľké plochy s jahodovými plantážami, môže byť táto možnosť mimoriadne prospešná, ak podpisujete zmluvu s firmou dlhú dobu s pravidelnými dodávkami surovín.

Video o jahodovom obchode pre začiatočníkov