lahodný sirup mätyNa konci jari príde čas zberu prvej úrody mäty. Ak chcete urobiť zásoby, môžete odstrániť pikantné zeleniny. Niektoré ženy v domácnosti dokonca vyvarujú džem z nej a môžete si vyrobiť originálny sirup mäty. Je veľmi dobré pridať do čaju alebo urobiť koktaily, a tiež použiť pri pečení.

Ak z nejakého dôvodu mladé výhonky nebolo možné zozbierať v máji, je potrebné chvíľu počkať až do druhej zberovej vlny na konci leta.

Čo je potrebné pre sirup?

Hlavnou zložkou sirupu je pepermint, menovite listy spolu s výhonkami. Na prípravu všetkých druhov, ale voňavý sirup sa získava z mäty s okrúhlymi listami.

Okrem toho na 100 g vonných vetví je potrebné brať:

  • 500 g cukru;
  • 250 ml vody.

Príprava mäty

Postriekajte predpierku a položte na uterák, aby sklo prebytočne prebytočilo, a vysušili. Potom čo najmenšie, rozdrviť zelené nože.

Vyhodnotiť z pripravenej časti cukru polovicu časti (250 g) a pokryť ich drvenou mätou. Nechajte stáť cez noc.

Ak potrebujete rýchlo variť, mali by ste mincovku ponechať pod cukrom po dobu najmenej 4 hodín.

Ako vyrobiť sirup?

Nasledujúci deň (alebo po 4 hodinách) na prípravu sirupu, so začiatkom bude bežný sirup cukor. Za týmto účelom nalejte vodu do hrnca a nalejte zvyšný cukor (250 g). Pri vysokej teplote priveďte do varu, skrutkujte varnú zónu a varte 20 minút, občas premiešajte.

Ak chcete skontrolovať pripravenosť, musíte na platničku uvoľniť trochu sirupu: kvapka by mala držať, nie sa šíriť.

Nalejte mätu do hotového cukrového sirupu a nechajte ho úplne vychladnúť. Keď sa obrobok ochladil, dôkladne rozomlete všetko v mixéri na homogénnu hmotu.

V samostatnej miske položte sito alebo sita a zakryte ho gázou, zloženou do 4 vrstiev. Stratiť mätovú kašičku. Na výstupe by malo byť asi 300 g hustého, aromatického sirupu jantárovej farby.

Pripravený mätový sirup naliať do sklenenej fľaše alebo nádoby, ktorá je tesne uzavretá a uložená v chladničke.

Prečo je sirup užitočný?

Mátový sirup sa môže používať nielen pri varení. Vďaka priaznivým vlastnostiam mäty sa odporúča použiť ho na prechladnutie, aby sa urýchlilo zotavenie. Čaj so sirupom zvyšuje chuť do jedla a má pozitívny účinok na tráviaci systém a aktivuje jeho prácu. Tiež zmierňuje žalúdočné kŕče a zvracanie. Upokojujúci účinok mäty na nervový systém už nemožno povedať, pretože je známy už dlho.

Related  Уклањање зубаца код куће

Urobte lahodný a užitočný sirup mäty – video