Jasmín je jedným z najkrajších záhradných rastlín. Vďaka svojmu jedinečnému a očarujúcemu kvitnutiu, krajinní dizajnéri už dlho používajú túto kultúru na dekoráciu súkromných pozemkov a verejných parkov. Najčastejšie v otvorenom priestore sa pestuje takzvaný “falošný jazmín” – chubushnik.

Ako sa chubushnik líši od jasmínu?

Falošný jazmín je často zmätený súčasnosťou, pretože má takmer rovnaký kvitnutie. Takže biele delikátne kvetenstvo je v skutočnosti veľmi podobné vzhľadom a vôňa je takmer identická. Avšak, ak jazmín je vždy vonný, potom niektoré odrody chubushnik všeobecne nemusí mať vôňu, alebo je veľmi slabá.

Chubushnik sa často nazýva záhradný jazmín, čo znamená jeho rastúce vlastnosti.

Chubushnik okrem toho odlišuje zvýšenú zimnú odolnosť a dokáže tam prežiť, kde je jazmín úplne nepríjemný. Dokonca aj v prípade mraziacich výhonkov rýchlo buduje nové vetvy z koreňov a opravuje.

A jasmín, a chubushnik od prírody, listnaté plodiny, však, ak prvý odkazuje na lianas, potom druhá je určite ker.

Dekoratívne druhy Chubushnik

Záhradný jazmín je zastúpený v rôznych formách, ktoré sa navzájom líšia tak vo všeobecnom vzhľade, ako aj pri kvitnutí. Existuje viac ako 20 druhov chubushnik používaných na dekoratívne účely. Niektoré z najpopulárnejších a najkrajších odrôd sú:

  1. Vzdušný útok. Má sladkú voňavú arómu. Samotný krík má pružné dva metrové výhonky, ktoré keď kvitnú, sú úplne rozkvitnuté malými kvapkami kvapiek vo forme zvonkov. Pod ich hmotnosťou sa zvislé vetvy mierne opierajú o zem.
  2. ľadovec. Nízky ker s výškou nepresahujúcou 1,5 m s dvojitými, veľkými a voňavými kvetmi. Zvláštnosťou odrody je to, že po kvitnutí okvetné lístky neklesajú dlho. Aby sa nezhoršil vzhľad, je potrebné odstrániť vyblednuté kvetenstvo.
  3. Mont Blanc. Trpasličí bush až do výšky 1 m, aj keď je v tienistých priestoroch možné pretiahnuť pri hľadaní svetla až do výšky 1,8 m, pričom stráca svoj pôvodný dekoratívny vzhľad. Líši sa od ostatných druhov väčšími listami. Biele polovice-dvojité kvetenstvo sa zhromažďuje v kefke na 5 kusov v každom a sladkej vône jahôd.
  4. perly. Kompaktný ker s výškou až 1,3 m má najväčšie kvetenstvo – až do priemeru 7 cm. Sú snehovo biele a froté.

Related  Яркий и неприступный кустарник барбарис Тунберга Мария

Odrody záhradného jazmínu, rysy rastúceho chubushnik – video