slabý turgor listov orchideíKrásy orchideí vyžadujú o niečo viac pozornosti ako iné kvety. Predovšetkým sa to týka vytvorenia vhodných podmienok na pestovanie a poskytovanie náležitej starostlivosti. Ak nedodržíte odporúčania, rastliny môžu ochorieť a zomrieť, pretože sú veľmi citlivé, najmä pokiaľ ide o zalievanie.

Jedným z najčastejších problémov, ktoré vznikajú u orhomanov je vädnutie listov. Zdravá orchidea má pevný, elastický list nasýtenej zelenej farby, naplnený vlhkosťou. A ak sa listy kvetu stanú pomalé a mäkké, ako visieť látkou, potom je potrebné urýchlene riešiť jej resuscitáciu.

Príčiny straty orchideíového turgora

Vo väčšine prípadov sa listy orchideí stávajú mäkkými a získavajú charakteristickú štruktúru (pokrytú hlbokými “vráškami”) v dôsledku straty vlhkosti. Ale príčinou tohto problému môžu pôsobiť rôzne faktory. Ak len jeden alebo niekoľko dolných listov vôňa, ale zvyšok má dobré turgor, je to úplne prirodzený proces, takže orchidea prelieva staré listy.

V prípade znetvorenia všetkých listov môže príčinou straty turgoru byť:

  • nadmerné sušenie pôdy (ak sa nezaplačí zavlažovanie);
  • úpadok koreňov;
  • nadmerné hnojenie;
  • príliš vysoká teplota;
  • tesný hrniec.

S prirodzenou smrťou s orchideou nemusíte nič robiť predtým, než list vysuší, je stále schopný kŕmiť rastlinu. V priebehu času sa samotná fólia zmení na žltú a suchú, ale potom ju možno odstrániť.

Ako obnoviť turgor listov?

Kvitnúca orchidea, ktorá dlho zostala bez zavlažovania v suchom kôre, je potrebné dobre odlievať a zvyšovať vlhkosť vzduchu. Na to sa listy pravidelne striekajú.

Ak sa zavlažovanie uskutočnilo včas, podklad nebol vysušený, ale listy sú stále ochabnuté, takže orchidea im nedokáže dodávať vlhkosť v dôsledku straty koreňov. Rozpad koreňového systému zase spôsobuje veľké a časté zavlažovanie.

V tomto prípade je nutné odstrániť rastlinu z hrnca, odstrániť zhnité jemné korene a preložiť ju na čerstvý substrát. Ak je koreň hnilý len z okraja, ale má zdravý začiatok, je potrebné odstrániť iba poškodenú časť predtým, než vznikne zdravé tkanivo namiesto rezu. Nie je nutné úplne odrezať, pretože je stále schopný podávať orchideu.

Pravidelne je potrebné transplantovať kvetinu, pretože v blízkej nádobe začnú vychádzať korene a už nie sú schopné úplne zabezpečiť rastlinu vlhkosťou.

Samostatne stojí za zmienku o úlohe letného obdobia vo vývoji orchideí. Optimálna teplota pre kvety je 25 stupňov Celzia. V lete to často prevyšuje tieto štandardy, najmä ak je hrniec na okne v blízkosti skla, a v dôsledku prehriatia, listy vädnú. Je naliehavé usporiadať orchid na chladnejší priestor a posypať.

Related  Inrichting van een kippenhok met een gesloten paddock-zone

Prečo zanecháva v orchideách – video