rastlinná chlorózaVzhľadom na prítomnosť chlorofylu vo všetkých rastlinách je zelená farba listovacej dosky. Často sa však stáva, že aj včera zelené listy náhle začnú strácať svoju farbu. Je to spôsobené nedostatkom chlorofylu a ochorenie samotných rastlín sa nazýva chloróza.

Ako sa chloróza vyvíja v rastlinách?

Známkou choroby je “vyhorenie” listovej dosky. ” Spočiatku sa stáva trochu ľahšou, ale časom sa môže stať úplne žltá. Súčasne začne sušenie hrotov, a možno aj klesanie listov. Schopnosť samotnej rastliny znížiť fotosyntézu. Mladé listy, ktoré sa objavujú, už nie sú také veľké.

V závislosti od toho, ktorý prvok chýba, môžu mať vonkajšie príznaky chlorózy špecifické vlastnosti.

Príčiny chlorózy

Najčastejšími zdrojmi ochorení rastlín sú:

  • prítomnosť ochorení (vírusových alebo infekčných);
  • nedostatok jednotlivých mikroelementov v pôde;
  • zvýšená kyslosť pôdy, vďaka čomu rastliny jednoducho nemôžu “získať” z nich živiny;
  • stagnácia vody v koreňovom systéme kvôli zlej drenáži, ktorá tiež neumožňuje asimiláciu látok.

V prípade, že príčinou chlorózy sú iné choroby, bude veľmi problematické zachrániť zelených domácich zvierat.

Bežné typy chlorózy

V prímestských oblastiach sa najčastejšie vyskytujú také druhy chorôb rastlín, ako je chloróza:

  • železo;
  • Horčík.

Chloróza železa je spôsobená nedostatkom železa. Listy v hornej časti rastlín sú takmer úplne žlté, len žily zostávajú zelené. Liečba: súčasné používanie listových a koreňových obväzov s prípravkami na báze železa. Pri postreku na plechu funguje roztok síranu železa dobre. Na napájanie pod koreňom môžete pripraviť chelátovú formu horného obväzu s obsahom železa: 0,5 lyžičky. kyseliny citrónovej a síranu železnatého rozpustené v 1 litri varenej studenej vody.

Aby sa zabránilo chorobám, je potrebné rastliny kŕmiť hnojivom “Gilea-antichlorosis”.

Z tradičných metód prevencie chlórozy železa sa dá vynechať použitie hrdzavých nechtov – sú zakopané v pôde pri výsadbe zeleniny, kvetov, stromov, kríkov a iných rastlín.

Ak chcete okysliť pôdu, môžete zriediť kyselinu citrónovú (na špičke noža) v 1 litri vody a vodou rastliny každé dva týždne.

Related  Menanam anak benih kalendula

Chloróza horčíka sa prejavuje vo forme žltých škvŕn na listoch v dolnej časti rastlín. Na liečbu sa odporúča použiť kalimagnézium alebo síran horečnatý.

Chlórové rastliny – video