mohutný dubObrovská výška, moc, veľkosť. Takto je dub opísaný v starovekých príbehoch. Zástupcovia rodu rastú v mnohých kútoch nášho zemského glóbusu, ale najzaujímavejšie a najstaršie exempláre sa nachádzajú na území Ruskej federácie. V miestach s ideálnymi podmienkami pre ich rozvoj.

popis

listy a dubové ovocieDub je silný listnatý alebo evergreen strom patriaci do rodiny bukov (rod kríkov). Pre prirodzený rast potrebuje rastlina mierne podnebie, a tak sa najčastejšie vyskytuje na severnej pologuli, niekedy aj v oblastiach s vysokou nadmorskou výškou.

Bez ohľadu na druh, všetky stromy zdieľajú podobnosti. Výška sa pohybuje od 35 do 50 m. Niektoré vzorky dosahujú 60 m. Kmeň je veľmi hrubý a jeho kôra je drsná a pokrytá hlbokými trhlinami.

Určite rozmanitosť stromu môže byť vo forme listov (napríklad dentát, lalok, pinnately rozdelené) a rôzne farby.

Je pozoruhodné, ako dub vyzerá na jeseň. Zvyčajné zelené letné zeleň sa mení na “oblečenie” červeného, ​​fialového, oranžového, hnedého, žltého tónu.

Strom výrazne reaguje na osvetlenie. Jeho vetvy sú meandrovité, pretože sa tiahnu k svetlu a menia ich smer v závislosti od poveternostných podmienok.

Pokiaľ ide o koreňový systém, je tiež silný a dobre vyvinutý, podobne ako nadzemná časť a preniká hlboko do pôdy. Rast obra preferujú na výživných pôdach. Pri rovnakej vlhkosti by mala byť mierna. Ale sú tu zástupcovia, ktorí si vybrali močaristé alebo suché miesta.

Kvitnutie sa vyskytuje v neskorom jari s rozpadom malých bisexuálnych kvetov zelenej farby. Ženské kvety obsahujú iba paličkovú, samčiu (zhromaždenú v kvetenstve) – iba tyčinky. Opeľovanie sa vyskytuje za účasti hmyzu alebo vetra.

Po kvitnutí sa vytvorí ovocie – žaluď rôznych dĺžok s uzáverom, tzv. Plyuska. Podľa tvaru plodu a vzhľadu plusu určite odrody dubu.

Vek a farba

dospelý dubOaks žijú najdlhšie. Priemerná dĺžka života dubu dosahuje 300-500 rokov. Existujú však niektoré exempláre, ktoré prežili až 2000 rokov. Za prvých 150 rokov strom získava výšku a po – šírku. Preto podľa priemeru kmeňa vypočítajte, koľko rokov žije dub. Najstarší je dub Stelmuz, ktorý rastie v Litve a trvá 1500 rokov s výškou 23 ma priemerom 4 m.

Základné zobrazenia

Počet druhov dubov na svete je obrovský. Podľa rôznych zdrojov ich počet sa pohybuje od 450 do 600.

Ruské odrody

Zvážte rôzne duby, ktoré najčastejšie rastú v ruských oblastiach.

Cherry Oak

kamenný dubOkrem Ruskej federácie sa tento druh vyskytuje aj v západoeurópskych krajinách. A on je ten dlhý pečeň. Medzi charakteristické črty patria: odolnosť voči vetru, predĺžené sucho a veľké teplotné rozdiely.

Related  Make vaše stránky slnečné výsadbou žltých rastlín v záhrade

Prípady, ktoré rastú sporadicky, ako sa hovorí “v teréne”, sa kývajú až do výšky 50 m. Ale v susedstve s ďalšími dubmi je ich výška o niečo nižšia. Navyše, kvôli fotofilnosti, koruna, ktorá je tvorená lístiou o dĺžke 15 cm, je umiestnená v hornej časti kmeňa. Pokiaľ ide o pôdu, stromy uprednostňujú úrodnú pôdu.

Chestnut dub

gaštan dubTento druh sa na území Ruska veľmi ťažko stretáva len v umelo vytvorených parkoch a lesoch lesa, pretože v dôsledku nekontrolovaného rezania na stavbu je rastlina uvedená v červenej knihe. Výraznou črtou je dlhý kmeň, ktorý dosahuje dĺžku 30 m, na vrchole ktorého je koruna v tvare koruny s listami trojuholníkového tvaru a zaoblenými hranami.

Špeciálna hodnota dreva sa nachádza v dreve so zvýšenou tvrdosťou a mrazuvzdornosťou.

Veľký dub dub

hrubý dubNa juhu Kaukazu sa nachádza hornatá oblasť. Najčastejšie v umelo vytvorených parkoch. Strom rastú veľmi pomaly vo výške. Koruna je tvorená krátkymi listami s tupými lalokmi. Dĺžka listov dosahuje 8 cm. Rastlina veľmi milá na svetlo, má vysokú odolnosť voči mrazu a suchému počasiu.

mongolský

Mongolský dubStrom je veľmi atraktívny zvonka. Pre svoj dekoratívny dub a získal uznanie od návrhárov.

Spravidla sa vyskytuje na pozemkoch ako pásomnica alebo na uličkách vo forme poľa. Rastlina sa dobre vyvíja v perličke. Výraznou črtou odrody je listová zelenina. Má predĺžený tvar a rastie na dĺžku 20 cm. Farba koruny je tiež zaujímavá. V lete je tmavozelená. Ale s príchodom listu padne, jeho farba sa zmení na jasne hnedú.

Dub z Garthvis

dub z hartwisuTiež je známy ako arménsky dub. Jeho vlasti je západná časť Kaukazu. Rastlina rastie vo vlhkých, mierne zatienených miestach s úrodnými krajinami a pomerne teplým prostredím.

Je to kvôli podmienkam a podnebiu, kde dub roste, jeho existencia v chladných oblastiach je nemožná. Okrem toho veľmi zle toleruje zimu.

Lístie má opakovaný tvar s polopoľavými lalokmi. Po kvete na dlhé stonky sa tvoria žaludy.

Stredomoria a Európy

V týchto regiónoch nie sú žiadne menej zaujímavé exempláre.

korok

korkový dub

Tento druh je cenný pythagoras, dosahuje výšku 20 m, rastie pomaly a patrí k stále zeleným rastlinám. Predovšetkým rastie v štvorcoch a na uličkách. Napriek tomu, že rastlina má rád vlhkosť, má odolnosť voči suchu. Korunka je tvorená oválnymi listami dlhými až 6 cm, navyše majú nafúknutý substrát a lesklý povrch. Plod je reprezentovaný malým veľkým žaludom, ktorý je silne usadený v plyšu.

rock

skalný dubToto je hlavná oblasť parkových oblastí a lesov. Rastlina je tieňová a teplomilná, radšej rastie na miestach s miernou vlhkosťou. Lístie má rozlišovacie vlastnosti. Je umiestnená na stopkách dlhých 2 cm. Ženské dubové kvety sú na krátkom stopke. To isté platí pre žalude.

Related  A robíte rastliny vydesiť hmyz rastú vo vašom vidieckom dome?

Fluffy dub

načechraný dubTento exemplár má vzhľad podobný vysokému kríkovi, ktorý dosahuje výšku 10 m. Uprednostňuje pestovanie na suchých a vápencových pozemkoch av prírodnom prostredí. Preto je takmer nemožné ju pestovať. Ak je dub a používa v krajinných kompozícií, potom ako pozadie. Strom je dobre náchylný na strih, môžete vytvoriť korunu podľa vlastného uváženia.

Názov dubu šiel z dôvodu jeho vzhľadu: všetko, počínajúc vetvami a listami a končiac žaludmi, je pokryté plsťou.

Amerika

V amerických regiónoch je tento druh reprezentovaný nasledujúcimi exemplármi.

Červený dub

červený dubVeľmi krásny reprezentant, pozoruhodný nielen pre svoju veľkosť (dosahuje výšku 30-50 m a priemer až do 1 m).

Dub má veľmi krásne sfarbenie koruny. V čase rozpustenia majú lístie červenú bázu. V lete je jeho farba jasne zelená. Ale s nástupom jesene zmeny jasne hnedé alebo karmínové.

Je to pre svoj vonkajší vzhľad, že dub bol často používaný v krajinnom dizajne. Všetky ostatné charakteristiky sú podobné bežným ruským exemplárom.

severnej

severný dubV opačnom prípade je známy ako boreal. Jeho vlasti sú regióny Severnej Ameriky. Vo vzhľade je dub podobný “červenej” odrode. Koruna a listy sú oválne v tvare. Listy rastú na 25 cm dĺžky as začiatkom jesene sú maľované v krásnej jasne červenej farbe. Jediný rozdiel je kmeň. Nepretrhne toľko a nie je hrubý, takže je o niečo hladší ako ostatné duby. Pre svoju krásu je rastlina najčastejšie vysadená v oblastiach parku.

Kameň dub

kamenný dubTáto odroda má svoje vlastné zvláštnosti:

  • je to stále zelená rastlina;
  • má veľký kmeň po obvode, všetko drsné s prasklinami;
  • kôra sfarbená do šedej;
  • rozšírenie koruny, s nepravidelnými vetvami;
  • listy sú plytké, dosahujú dĺžku 8 cm;
  • charakteristický znak – biely alebo žltý substrát, v niektorých prípadoch pokrytý hromadou;
  • Môžete vytvoriť korunu;
  • má svoj vlastný poddruh.

Okrem toho je rastlina úplne nenáročná na svetlo a môže rásť na akejkoľvek pôde.

Veľký dub

hrubý dubTento exemplár uprednostňuje vlhké miesta, takže sa dá nájsť v blízkosti vodných plôch alebo v daždivých oblastiach. Môžete sa naučiť z klinovito tvarovaných listov podlhovastého tvaru, ktoré majú 5 párov lopatiek. Na jar je kvitnúce lístie natreté striebrom. Zdá sa, že má nejaký druh naprašovania. V budúcnosti sa farba mení na nasýtenú zelenú s trblietaním. Spodná časť je mierne biela. Jeho meno bolo dané dubu za svoje ovocie. Žalude sú veľmi veľké (asi 5 cm dlhé) a sú umiestnené na krátkych pedikeloch. Pruh uzatvára ovocie na polovicu.

Related  Krásny doplnok ku krajinnému dizajnu záhrady je suchý potok

purple loosestrife

ivolistny dubKeď sa pozrieme na strom, možno si myslíte, že pred vŕbou. Faktom je, že rastlina má neobvyklú formu listov pre všetky duby. Je podlhovastá, úzka a dosahuje dĺžku 12 cm. Na jeseň získa zeleň matná žltá farba. Zariadenie nemá žiadne požiadavky na biotop a pôdu. Často sa vyskytuje v listnatých lesoch a vysadených v parkoch.

Dub biela

dub biela

Rodinou tohto druhu sú východné oblasti. Zariadenie v zásade nemá žiadne požiadavky na pôdu, ale najlepšie sa vyvíja na živiny, vápenec a dobre odvodnené. Jeho rozmery dosahujú výšku 30 m. Koruna je rozľahlá, silná, v tvare stanu, tvorená listami s oválnym tvarom. Posledné z nich majú až 9 “tupých” čepele a rastú až do dĺžky 22 cm.

Farba koruny je mimoriadne krásna. Ihneď po rozpustení je jasne červená. S príchodom leta sa zhora mení na jasnú zelenú a bežne šedú. A na jeseň sa lístia stáva fialovo fialovou alebo tmavo červenou. Kmeň je pokrytý svetlošedou kôrou, ktorá nie je vážne popraskaná. Po kvitnutí sa žaludy tvoria až do 2,5 cm dĺžky, ¼ skryté plosom. Rastlina dobre toleruje sucho, je trochu citlivá na mráz. Vyvíja sa dobre. Často pristávali na uličkách. Môže rásť buď samostatne, alebo v skupine s inými stromami.

Dub dubový dub

dubové močiareRastúci “obra” vo východnej oblasti Severnej Ameriky. Uprednostňuje “mokrú” krajinu so slabou drenážou, hliny, ílové pôdy (podklad a vysoká koncentrácia vápna je neprípustná). Preto sa často vyskytuje pozdĺž riečnych brehov, potokov a mokrých lúk. Dub miluje teplo, rastie na slnečných miestach, zvyčajne sa vzťahuje na penumbru, dobre znáša mrazy a vietor. Vyzerá dobre na uličkách alebo v susedstve s ostatnými stromami.

Rastlina rastie veľmi pomaly, dosahuje výšku 25 m a šírku 10 až 15 cm. Crown pyramidal tvar. Kmeň je pokrytý svetlozelenou kôrou, ktorá zostáva hladká po dlhú dobu. Lístie rastú na dĺžku 12 cm, má niekoľko dobre definovaných lalokov. Farba listov je jasne zelená a spodná strana je trochu svetlejšia. V blízkosti rohov žily je rozmazanosť. Na jeseň sa farba mení na fialovú. Ovoce je reprezentované malým žaludom (až 1,5 cm) o tretinu skryté plus.

Dub v krajine – video