derlingas dirvožemisVaisingumas ir humusas yra glaudžiai susijusios sąvokos. Iš lotynų kalbos šis terminas yra verčiamas kaip dirvožemis ar žemė. Nors šiandien ūkininkai be problemų augina hidroponiką ar dirbtinį dirvą, tačiau šio vaisingumo komponento negalima atsisakyti. Norėdami padidinti derliaus procentą, pirmiausia turite žinoti, koks yra dirvožemio humusas, ir tada apsvarstykite jo formavimo procesą.

Humusas yra …

humusasAplinkosaugos žodynai vieningai tvirtina, kad tai humuso augalai kartu su organinėmis atliekomis. Net senais laikais mūsų protėviai pastebėjo, kad tamsesnė žemė, tai gausu ir aukštos kokybės derliumi. Tai yra dažymas – pirmasis ženklas, rodantis, kad augalų šaknų sistemoje esama maistinės terpės dirvožemyje.

dirvožemio gyventojaiTaigi, kaip susidaro humusas? Viršutiniame dirvožemio sluoksnyje yra sudėtingų biocheminių procesų – organinių likučių skilimas be deguonies. Jie negali pasireikšti be dalyvavimo:

 • gyvūnai;
 • dirvožemio mikroorganizmai;
 • augalai.

Kai jie miršta, jie palieka svarsčius pėdsakus dirvožemio formavime. Čia taip pat kaupiasi skilę šių organizmų gyvybinės veiklos produktai. Savo ruožtu tokios organinės medžiagos yra atsparios mikrobų poveikiui, kuris leidžia kauptis dirvožemio horizonte.

humuso formavimo schemaŠi biomasė tarnauja kaip tikra depo visiems aukštesniems organizmams. Jame esančios sudedamosios dalys energiją šeriamos augalais ir taip pat maitina jas visais reikalingais elementais:

 • humic;
 • huminės rūgštys;
 • huminiai junginiai.

Tokio dangčio storis gali pasiekti (vidutinio platumo planetoje) iki 1,5 metro. Kai kuriose vietovėse jis yra 10-16% žemės, kitose – tik 1,5%. Tuo pačiu metu durpynuose yra apie 90% tokių organinių formų.

humuso sluoksniaiHumuso susidarymas tiesiogiai priklauso nuo mineralizacijos proceso – biomasės (deguonies įtakos) skilimo į paprastus mineralinius ir organinius junginius. Įprastomis gamtinėmis sąlygomis tai vyksta tolygiai, nekenkiant humifikacijai.

Kompozicija

dirvožemio gyventojaiPrieš pradėdami pažvelgti į šio dirvožemio dangos naudingąsias savybes, turite atsižvelgti į jo sudėtį. Didžiausia naudingųjų elementų koncentracija yra tik viršutinėje horizonto dalyje. Gilinant, jie tampa mažiau, nes visi “dalyviai” šiame procese gyvena 50-70 cm atstumu nuo paviršiaus. Todėl derlingų sluoksnių susidarymas neįmanomas be:

 • tam tikros grybų rūšys;
 • sliekai;
 • bakterijos.

bakterijų kiekisOrganinių komponentų, taip pat bežiedžių gyvūnų ekskrementų perdirbimas lemia neįkainojamo humuso susidarymą. Tai yra kirminai, kurie yra itin svarbūs formuojant. Reikėtų pažymėti, kad 1 m² ploto humusas gyvena apie 450-500 žmonių. Kiekvienas iš jų maitina augalines liekanas ir bakterijas. Jų kaupiamos organinės medžiagos sudaro didelę maistinių medžiagų biomasės dalį. Humuso sudėtyje yra tokių cheminių elementų (procentas priklauso nuo dirvožemio tipo):

 1. Fulvos rūgštys (30-50%). Azoto turinčios tirpios (didelės molekulinės masės) organinės rūgštys. Jie sukelia junginių, kurie sunaikina mineralines formacijas, susidarymą.
 2. Huminas (15 – 50%). Tai apima elementus, kurie nebaigė humifikacijos proceso. Tuo pačiu metu jų gyvybinės funkcijos priklauso nuo mineralų.
 3. Voskosmoly (nuo 2 iki 6%).
 4. Humino rūgštys (7 – 89%). Jie yra netirpūs, tačiau veikiant šarmams, jie gali suskaidyti į atskirus elementus. Kiekviename iš jų yra viena iš pagrindinių komponentų: azoto, deguonies, vandenilio ir anglies. Kai rūgštys liečiasi su kitais komponentais, dirvožemyje gali susidaryti druskos.
 5. Netirpios liekanos (19 – 35%). Tai taikoma įvairiems sacharidams, fermentams, alkoholiams ir kitiems elementams.

humuso sudėtis skirtinguose dirvožemiuosePagrindinėse dirvožemių grupėse esančio humuso kiekio lentelėje nurodomas azoto ir anglies kiekis kiekvienam 100 ar 20 cm dirvožemio. Matavimas atliekamas t / ha. Tai yra bendras vaisingos žemės rezervų vaizdas Rusijoje.organinių medžiagų atsargos

Jei per dažnai ir dideliais kiekiais trąšų (mineralinių medžiagų, ypač azoto) susidaro trąšos, tai greitai sumažins biomasę. Pirmaisiais metais derlius, žinoma, padidės kelis kartus. Tačiau laikui bėgant derlingo sluoksnio tūris gerokai sumažės, o derlius pablogės.

Naudingos savybės

Žemės ūkyje svarbiausias yra šio ekologinio horizonto išsaugojimas. Per pastaruosius pusę amžiaus dėl erozijos Rusijos teritorijoje, taip pat Ukrainoje, viršutinė danga sumažėjo beveik pusę. Vėjo ir vandens poveikis lėmė turtingų dirvožemio sluoksnių defliaciją / išplovimą. Humuso turinys dirvožemio ekologuose ir ūkininkuose laikomas vaisingumo veiksniu ir pagrindiniu žemės įsigijimo kriterijais. Galų gale jis yra tas, kuris yra atsakingas už kokybines dirvožemio savybes ir dėl kokių priežasčių:

 1. Jame yra sutelktos maistinių medžiagų, reikalingų gamybiniam augalų gyvenimui, gausa. Tai beveik 99% gamtoje esančio azoto, taip pat daugiau nei 60% viso fosforo.skirtingi dirvožemio sudėties elementai
 2. Skatina žemės prisotinimą deguonimi, todėl jis tampa labiau purus. Dėl šios priežasties dirvožemyje gyvenančių kultūrų ir mikroorganizmų šaknys gauna pakankamai oro.laisvas dirvožemis
 3. Formuoja dirvožemio struktūrą. Dėl to molis ir smelis nesikaupia. Organiniai junginiai klijai mineralines daleles į klodus, sudarantys tam tikrą grotelių. Per jį praeina drėgmė, kuri lieka susiformuotose tuštybėje. Taigi, augalija gauna vandenį. Be to, porėtos struktūros apsaugo žemę nuo staigų temperatūros pokyčių ir erozinių anomalijų.dirvožemio struktūra
 4. Humusas skatina vienodą dirvožemio atšilimą. Šiame sluoksnyje vyksta sudėtingi biocheminiai procesai. Tokių reakcijų pasekmė yra šilumos išsiskyrimas. Kaip minėta pirmiau, derlingas dirvožemis turi tamsesnį atspalvį. Raudonos ir juodos spalvos tonai geriausiai pritraukia ir sugeria ultravioletinius spindulius.

Organiniai junginiai apsaugo gamyklą nuo žalingo sunkiųjų cheminių medžiagų, susidariusių dėl žmogaus veiklos. Šie elementai “saugo” dervos angliavandenius, druskas, metalus ir radionuklidus, paliekant juos amžinai žemės žievėje ir neleidžiant augalams jas virškinti.

anglies užteršimasVienintelė problema visiems ūkininkams yra natūrali auginimo zona, taip pat dirvožemių tipai, kuriuose humuso kiekis (lentelėje pateikiamas straipsnyje) yra ryškiai skiriasi. Todėl, norint padidinti jų žemių derlingumą, būtina nustatyti biomasės lygį jose, atsižvelgiant į gamtos sąlygas regione.

Humuso atsargų žemėlapis

zoniniai dirvožemio tipaiTeritorijose, kuriose yra labai didelis klimatas, dirvožemio formavimas yra katastrofiškai lėtas. Dėl silpno viršutinio sluoksnio šilumos augalai ir mikroorganizmai atimami palankios sąlygos visavertei egzistavimui.dirvožemio rūšys Rusijoje

Tundra

priemolio dirvožemių humuso būklėČia galite pamatyti didžiules vietoves, sudarytas iš spygliuočių medžių ir krūmų. Šlaitai dažniausiai dengiami samanomis. Tundre humuso kiekis viengenu sluoksniu yra 73-80 t / ha. Šios sritys yra tokios drėgnos, kad veda prie molio akmenų kaupimosi. Dėl to tundros dirvožemiai turi tokią struktūrą:

 • viršutinis dangtis yra šiukšlė, susidedanti iš neatskiriamų augalų likučių;
 • labai silpnai išreikštas humuso sluoksnis;
 • heliuminis sluoksnis (gaunamas melsvai atspalviu);
 • amžina mirtimi.

Tokiuose dirvožemiuose deguonis sunkiai įsiskverbia. Dėl organizmų mikrobiologinio aktyvumo itin reikalingas oras. Be to, jie miršta arba užšąla.

Taiga

humuso atsargos TSRS dirvoseŠioje teritorijoje yra plačialapiai medžiai. Jie sudaro tankus mišrus miškas. Stepių zonose yra ne tik samanų, bet ir žolinių augalų. Pavasaris (dažnai atšildytas sniegas) ir rudens lietingos sezonas pernelyg sudrėkina dirvą. Tokie upeliai nuplauna humuso horizonto atsargas.

Čia jis formuoja ir guli po miško pakratais. Daugybė šaltinių teikia skirtingus humuso turinio rodiklius taigoje. Toliau išvardytiems dirvožemio tipams jie yra (už 1 m², t / ha):

 • podzolotistye (stipri, vidutinio ir silpno) – nuo 50 iki 120;
 • pilkas miškas – 76 arba 84;
 • sodo-podzolatistye – ne daugiau kaip 128 ir ne mažiau kaip 74;
 • taiga-amžinoji žiove yra labai mažas procentas.

Tokiose žemėse auginti pasėlius, lovos turėtų būti reguliariai apvaisintos aukštos kokybės medžiagomis. Tik šiuo atveju galima pasiekti didelį derlingumą.

Juoda žemė

chernozem kompozicijaLyderis ir mėgstamiausias šio vaisingumo įvertinimas yra visi žinomi tipai chernozem. Jų organinis humusas pasiekia 80 cm arba 1,2 metro gylį. Deja, juos galima pavadinti labiausiai derlinga žeme. Tai yra palanki grūdų auginimo grūdinių kultūrų (kviečių), cukrinių runkelių, kukurūzų ar saulėgrąžų augimo. Iš žemiau pateikto sąrašo matosi humuso kiekio kitimo įvairiose chernozemo rūšyse (t / ha, 100 cm):

 • tipiškas (500-600);
 • Podozelenenny (iki 400);
 • pašalintas (iki 550);
 • galingas (daugiau nei 800);
 • pietų vakarų Kaukazo (390);
 • pablogėjo (iki 512).

chernozemVerta suvokti, kad nenugalimos, ariamos ir dirbamos žemės tipai yra skirtingi. Norėdami susipažinti su kiekvienos iš šių grupių sudėtimi, pateikiama lentelė. Kaštonų dirvožemis yra plačiai paplitęs stepių ir sausringuose regionuose, kuriuose yra ne daugiau kaip 100-230 tonų heksto humuso. Dėl dykumos (rudos ir pilkos dirvožemio rūšies) regionų šis rodiklis yra apie 70 tonų / ha. Dėl to ūkininkai nuolat susiduria su laukų užaugimu.dirvožemio druskingumo kontrolė

Sausra yra pagrindinis tokių žemės veislių priešas. Todėl plantacijoms gali prireikti daug drėkinimo.

Būdai, kaip padidinti derlių

Suprasdamas, kaip formuojamas žemės organinis sluoksnis, sodininkas gali padidinti humuso kiekį podzoliniuose dirvose, kuriuose kyla drėgmės perteklius. Kovojant su tokių zonų vaisingumu, taikomi šie veiksmai:

 • apvaisinti sodą mėšlu, durpiais ar humusu;
 • naudoti / sukurti kompostą;kompostavimas
 • nuolatos atlaisvinkite žemę, kad deguonis patektų į šaknis ir sliekų;
 • pasirūpink pakankamu dirvožemio bakterijų kiekiu, galėsite naudoti specialius biologinius produktus ar skleisti aplink sodo piktžoles, taip pat ekologiškas. maitina kirminus

Augalinės kilmės atliekos gali būti virškinamos lovose, todėl rūpinasi dirvožemio gyventojų mityba.

Tokios peizažų priemonės, susijusios su jų žemės valdomis, padės ūkininkui išgelbėti dirvą “gyvu”. dirvos našumasTokiu atveju derlius padidės kelis kartus.

Dirvožemio humuso formavimas iš mulčiavimo – vaizdo

Biohumuso gamybos technologija – video

Humusas namuose – video