Veislių runkelių valgyklaBurokėliai (ne runkeliai!) Ar žolinis dviejų metų augalas, priklausantis Amarantų šeimai (anksčiau burokėliai priklausė Marevo šeimai). Taip pat yra metinių ir nuolatinių šios šeimos atstovų. Iš 13 rūšių, įtrauktų į runkelių ratą, kultūroje auginami tik du – paprastųjų runkelių ir runkelių.

Lapų runkeliai (chard) yra vienerių metų ir dvejų metų amžiaus. Ji nesudaro šakniavaisių, ji turi lazdele arba purus, stipriai šakotą šaknį. Visa augalo jėga eina į galingą sultingų lapų rozetę ant storių stiebų.

Įprastas runkelis yra dvejų metų augalas. Pirmaisiais metais ji sudaro didelę mėsingą šakniavaisį, o antrus metus – gėlių stiebą, kurio sėklos yra susirišamos ir brandžios. Tačiau paprastųjų burokėlių, kaip taisyklė, auginami kasmetinėje kultūroje, siekiant derliaus skanių ir naudingų šakniavaisių. Norėdami gauti sėklų, lieka tik mažos specialios gimdos pleistrai.

Įprasti runkeliai yra suskirstyti į tris pogrupius:

 • valgomasis;
 • cukrus;
 • aft

Stalo runkeliai

Rudieji runkeliaiJį galima suskirstyti į dvi kategorijas: raudoną ir baltą. Labiausiai paplitę yra Krasnoplodnye veislės, tai mes dažniausiai vadiname “burokė”.

Balta stalo burokėlėBaltosios veislės yra mažiau populiarios ir ne visada žinomos plačiam vartotojui. Pagal skonį baltos burokėlės labai panašios į jų raudonąjį pusbrolį. Juose yra žalios spalvos lapelis ir mažos pailgos šaknys su šviesia oda ir minkštimu. Jis naudojamas salotose, marinadeose, taip pat induose, kuriuose nėra pageidautina dėmių kitų ingredientų. Populiariausi yra albino “Albina Vereduna”.

Nepainiokite balto runkelių su cukrumi ir pašarais. Cukrus ir pašariniai runkeliai taip pat turi lengvą mėsą, tačiau jie nėra naudojami maistui.

Populiariausi runkeliaiRaudonųjų burokėlių veislės turi spalvą iš plaušienos ir šakniavaisių žievės nuo karmino iki raudono, beveik juodos spalvos. Skersinėje dalyje aiškiai matomi ryškūs koncentruoti žiedai. Raudonųjų burokėlių šakniavaisių forma gali būti daugiausiai įvairi: plokščia, apvali, pailgi-kūginė, cilindro formos ir veleno formos. Veislės su apvaliu ir plokščiu šakniu yra ankstyviausios, produktyvios, geros pateikties. Jie auginami vasaros vartojimui. Vidutinio brandinimo ir vėlyvosios veislės turi daugiau pailgintų šakniavaisių ir gerai išvystytos šaknų sistemos. Tokie šaknys gerai laikomi žiemą.

Raudoni stalo runkeliai yra suskirstyti į tris veisles:

 • Vindifolia yra veislių grupė su žaliaisiais lapais ir petioles. Petioles gali būti šiek tiek nudažyti rožinės spalvos. Šakniavaisiai yra pailgi kūgio formos, stiprios šaknys.
 • “Rubrifolia” – tai daugelio ūglių veislių grupė turi tamsiai raudoną lapų ir šaknų spalvą. Vaisiai yra gana įvairios formos: pailgos-kūginės, apvalios, plokščios. Skaičiai netoleruoja šilumos ir neturi didžiausio našumo.
 • Atrorubra – šioje grupėje yra labiausiai paplitusių lentelių runkelių veislių. Apibūdinamas tamsiomis šakniavaisiais, ryškiai žaliais lapais raudonose ar rožinėse petioles, didelis produktyvumas. Lapai turi ryškias raudonąsias venus.

Related  Kaip auga naudingų mikroelementų "karteris" – nepakartojamas karališkasis granato vaisius

Įvertinimas MulattaGrupė apima šiuos žinomus tipus:

 • Bordo. Yra ovalo arba apvalios tamsiai raudonos vidutinio nokinimo šakniavaisių. Šviesos žiedai ant pjūvio yra beveik nematomi. Lapai stovi, žalia, rožinės spalvos petioles, rudeniui raudonos spalvos.
 • Egiptas. Turi ryškią plokščią šakniavaisio formą. Jie vidutinio dydžio, labai tamsi spalva, kartais raudonos spalvos. Lapai yra tamsiai žalia, su raudonomis venomis ir petioles. Rudeniui raudona spalva intensyvėja. Įvertinimai paprastai būna prinokę, smulkių žiedų.
 • Užtemimas Šio rūšiavimo tipo lapai panašūs į egiptiečių, tačiau jie turi galingesnę rozetę ir šviesesnę spalvą. Šakniavaisiai yra ovalo formos ir apvalios, tamsios spalvos. Šios veislės yra ankstyvos, mažažiedės, atsparios sausrai.
 • Erfurtas. Suderina saulėje atsparias veisles, kurios greitai nokriama. Šaknys yra labai šakotas, todėl sunku derliaus nuimti. Šaknys yra didelės, pailgos-kūginės ir cilindrinės. Pjūvyje aiškiai matomi charakteringi žiedai.

Burokėlių cilindrasŠio tipo klasės yra skirtos žiemos saugojimui. Į šią grupę įeina garsus olandiškas “Cillindra”, turintis verpstės formos šakniavaisį, įmerktą į žemę tik trečdaliu ilgio.

Geltonojo stalo burokėliaiPastaraisiais metais selekcininkai išvedė naujas tabako runkelių rūšis: geltonos ir dryžuotos. Šie runkeliai išsaugojo skonio savybes ir visą įprastų raudonųjų runkelių naudingųjų medžiagų rinkinį. Šių naujų veislių privalumai yra labai dekoratyvūs.

Strypinis burokėlėGarsiausios geltonumo vaisių veislės yra “Burpee Golden” ir “Golden Sneeze”. Iš juostelių populiariausia yra “Chioggia” veislė.

Rusijoje auginamos ankstyvos valgomosios runkelių derliaus rūšys, skirtos vartoti vasarą ir vidutinio dydžio žiemos laikymui. Vėlyvojo derliaus rūšys turi laiko subręsti tik šalies pietuose.

Stalo runkeliai naudojami maistui šviežiai ir po terminio apdorojimo. Iš jo paruoškite daugybę įvairių patiekalų: sriubų, šoninių patiekalų, salotų, desertų. Virtas, troškintas, keptas. Jie naudojami kartu su kitomis daržovėmis arba kaip nepriklausomas patiekalas.

Burokėlių viršūnėsBe šakniavaisių taip pat tiekiamas naudingas burokėlių medis. Iš jo paruošk skanius mitybos patiekalus. Runkelių įtraukimas į kasdienę mitybą prisideda prie daugelio ligų gydymo ir prevencijos.

Related  Kodėl genėti abrikosus, jo rūšis ir laiką?

Lapų runkeliai

Lapai iš burokėliųLapų runkeliai (rūsiniai, romėniškieji kopūstai) kultūroje auginami kaip metiniai. Šakniavaisiai nesieja šio augalo. Maistą sunaudoja virš žemės rozetės lapai ir petioles.

Sūrio lapai yra dideli, banguoti, blizgūs, elastingi, nuo žalios iki tamsios violetinės. Petioles taip pat gali būti skirtingo ilgio, storio ir spalvos. Drožlių spalvos spalvų diapazonas yra tikrai įvairus: jie yra tankiai violetiniai, raudonai, rožinės, žalios, pieno baltos, sidabrinės. Kai kurioms Europos valstybėms dekoratyviniai dirbiniai yra naudojami net kaip gėlių.

Chard gėlių dubenyjeChard yra padalintas į dvi formas: petiolate ir lapų. Lapų veislės kartu su petioles yra naudojamos maistui kaip salotų, sriubų, troškinių dalis. Vyšnių veislės laikomos labiausiai skanu ir labai vertinamos Europos restoranuose. Raudonuosiuose veislėse dažniausiai naudojami indai su terminiu apdorojimu, žaliosios uogos – salotoms.

Rusijoje yra žinomiausios veislės:

 • Krasnozhershkovye – “Raudona”, “Scarlet” ir “Beauty”.
 • Žalia-žalia – “žalia”.
 • Sidabrinė petite – “Belavinka”.

Lapų runkelių lapų vidutinis brendimo laikotarpis yra 2-2,5 mėn. Atsitiktinai išimkite skardą, nupjaukite didelius lapus ant storių ąsočių. Naudodamas šį derliaus nuėmimo metodą, augalas toliau didina lapų masę. Kartais skardos rozetė yra visiškai supjaustyta. Lapai turi būti labai atsargiai supjaustyti, kad nebūtų dirvožemio.

Jūros burokėliai

Jūros laukiniai runkeliaiKitas runkelių porūšis yra laukinių runkelių. Tai priklauso lapų grupei. Jūros burokėlių pavadinimas už tai, kas auga ant jūros kranto arti vandens. Tai galima rasti Indijoje, Afrikoje, Anglijoje, Kryme. Jūros runkelių augalai toleruoja šilumą ir sodrumą druskos, auga daugiau nei metrą aukštyje.

Vietiniai žmonės vartoja savo šviežius arba džiovintus lapus. Dėl jūros burokėlių, kuri laikoma visų veislių pirmtaku, įprastos stalo veislės keletą kartų per sezoną apibarstomos druskos tirpalu.

Cukriniai runkeliai

Cukriniai runkeliaiCukriniai runkeliai yra svarbi techninė pasėlių dalis, auginama dideliais kiekiais cukraus ir etanolio gamybai. Jo šaknyse yra 8-22% sacharozės. Šis runkelių tipas buvo gautas XVIII a. Dirbtiniu stalo veislių parinkimu.

Related  Populiarus tarp sodininkų ridikėlių

Cukriniai runkeliai – tai dvejų metų augalas, bet auginamas kaip metinis pasėlis šakniavaisiams. Šakniavaisių svoris, priklausomai nuo veislės, svyruoja nuo 300 g iki 3 kg. Rožių vaisiai yra nepatrauklios išvaizdos, gelsvai baltos spalvos, balta ant pjūvio. Rozetės lapai ryškiai žalios spalvos.

Cukriniai runkeliai yra termofiliniai ir griežti. Geriausia iš visų, ji auga ant banginių. Populiariausi vokiečių veislės visame pasaulyje. Rusijoje dažniausiai auginamos “Bona”, “Bohemijos”, “Nansio”, “Clarina”, “Sphinx”, “Mandarin” veislės.

Cukriniai runkeliai virimo metuŠio tipo runkeliai, taip pat stalo veislės, savo sudėtyje yra daug sveikų medžiagų. Šiuolaikiniai vasarnamiai neseniai pradėjo sėkmingai valdyti cukrinių runkelių auginimą savo sklypuose. Jis naudojamas kaip natūralus saldiklis kompotose, konservuose, kepose, sirupuose ir salose.

Jei ruošiatės ruošti cukrinius runkelius, būtinai išvalykite, nes šaknies šaknys turi nemalonų poskonį.

Pašariniai runkeliai

Pašarinių runkelių derliaus nuėmimasPašariniai runkeliai taip pat nurodo techninius pasėlius ir auginami pašarai žemės ūkio gyvūnų. Be to, kaip cukrus, pašariniai runkeliai buvo auginami veisėjai iš paprastųjų burokėlių ir auginami kaip metinis. Savo sudėtimi pašariniai runkeliai beveik nesiskiria nuo valgomojo, bet jo sudėtyje yra daugiau baltymų, stambių augalų pluoštų ir pluošto.

Pašarinių runkelių šaknys auga labai dideliais kiekiais, iki kelių kilogramų. Individualūs egzemplioriai išaugo iki 30 kg.

Jos labai įvairios formos: ovalios, apvalios, pailgos-kūginės, cilindrinės. Ne mažiau įvairi ir šakniavaisių spalva: balta, rožinė, žalia, geltona, oranžinė, maroon. Įpjovos minkštimas paprastai būna baltas, bet ir raudonas. Root burokėlių šaknys neprasiskverbia į dirvą, daugelis iš jų auga tiesiai ant paviršiaus, o tai palengvina derliaus nuėmimą.

Toks skirtingas, bet vienodai naudingas buroklasRunkelių veislių ir veislių įvairovė daro jį vienu iš būtinų produktų mūsų gyvenime. Burokėlių šaknyse yra daug svarbių vitaminų ir mikroelementų. Todėl mes visi turime tiesiog pasirinkti jūsų pageidaujamą veislę ir auginti šį nepretenzingas daržoves savo sode.

Kaip auginti runkelius – video