jablkový nápojKompot z jabĺk na zimu – to je jeden z najjednoduchších, užitočných, spoľahlivých a lahodných domácich produktov. Kompota dobre ochladzuje smäd, zlepšuje vitalitu a zlepšuje náladu. Môže sa bezpečne podávať malým deťom, pretože nápoj zriedkavo vyvoláva alergické reakcie. Ak ste diéty, jablkový kompót bude vítaný. Predtým, ako pristúpime k receptu, stojí za to spomenúť si základné štádiá varenia, sledujte, čo môžete získať takmer dokonalý nápoj.

Všeobecné postuláty prípravy

odrody bielej náplnePríprava výrobkov. Prvým krokom varenia je výber jabĺk. Plody by nemali byť zrelé alebo príliš tvrdé. Je dôležité, aby každý hrniec bol naplnený jablkami tej istej odrody.

stupňové frézovanieNajlepšie je kompoty čerstvých jabĺk vhodných plodov sladkých a kyslých odrôd.

Grushevka gradeČastejšie sa používajú také odrody ako White Fill, Melba, Grushevka, Quinti a Mantet.

odroda mantetAk chcete rezať plátky, nerobte to príliš jemne, inak by sa kompót mohol premeniť na kašu. Podobný účinok sa dosiahne aj pri použití prezretého ovocia.

Cukor môže byť nahradený fruktózou alebo melasou. Fanúšikovia kulinárskych experimentov môžu diverzifikovať chuť ochutenia. V konzervovaných kompótoch sa často pridávajú anízu, škorica, zázvor, klinček, vanilka, citrón, kardamón, muškátový oriešok alebo mäta.

Príprava náradia a prídavných nástrojov. Z pokrmov budete potrebovať:

 • banky;
 • rezacia doska;
 • veľká hrniec;
 • nôž;
 • sito (môže byť nahradené čistou gázou).

rezačka na jablkoKeď premýšľate o tom, ako variť kompót z jabĺk v hrnci, nezabudnite, že nádoba na sirup musí byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Bude to užitočné a rezačka jabĺk, s ktorou jediný pohyb môže znížiť ovocie na niekoľko častí a odstrániť jadro. Je dôležité správne pripraviť plechovky a kryty. Musia sa dôkladne umyť a musia byť opaľované vriacou vodou.

môže sterilizáciuNež budete variť kompót z jabĺk, stojí to za nákup dvoch jednoduchých, ale veľmi užitočných nástrojov. Jedná sa o disk na sterilizáciu a kliešte. Prvý nástroj je vložený do hrnca s vodou. Keď kvapalina vrie, disk sa umiestni na disk a čaká sa, kým sa sterilizuje. A pomocou klieští je ľahké získať pohár bez toho, aby ste riskovali spálenie.

Technológia prípravy.Skúsení kulinárski odborníci odporúčajú pred blanšovaním jablká na 5-7 minút. Blaning pomáha zabrániť stmaveniu a strate objemu, navyše zvyšná voda môže byť použitá pre sirup. Po ovocení však musí byť ovocie ochladené v studenej vode.

Blaning je potrebné, ak ste pripravovali kompót so sterilizáciou.

Podľa klasickej receptúry, poháre naplnené jablkami sú nalievané horúci sirup (200-300 g cukru na 1 liter vody). Je dôležité, aby sirup úplne zakryl plody. Po naliatí sirupu môžete prejsť na sterilizáciu. Je veľmi dôležité určiť, koľko bude variť kompót jabĺk. Ako sprievodcu môžete použiť nasledujúce pokyny:

 • 0,5-litrové plechovky – od 15 do 20 minút;
 • 1 liter – až 25 minút;
 • 2- a 3-litrový – až 35 minút.

Samotná sterilizácia sa musí vykonať pri teplote 85 ° C. Banky sú sterilizované neotkatannymi. Potom sú upchaté viečkami, obrátené a nechajú sa vychladnúť.

Nie všetky recepty vyžadujú sterilizáciu, niekoľko takýchto možností bude uvedené nižšie. Ak však predpis predpokladá sterilizáciu, nemožno to ignorovať. V opačnom prípade sa môže výrazne znížiť trvanlivosť kompótu. Pripomeňme si, že keď klesne ovocie, a veko mierne napučia.

Related  Zásoby na zimu: čerešne vo svojej šťave

Kompot z jabĺk

Nižšie sú 5 recepty na prípravu jablkového kompótu. Hlavnou zložkou sú jablká. Napriek jednoduchosti receptov je lepšie neodchýliť sa od toho. Ak pečiete správne, môžete sa nechať hýčiť sebou a ľuďmi drahými, nielen veľmi chutným, ale aj užitočným nápojom.

Kompozit jabĺk na zimu bez sterilizácie

zloženie:

 • jablká – 1 kg;
 • cukor – 250 g;
 • voda – 1 liter.

Krok 1. Vypláchnite ovocie (veľké ovocie môže byť nakrájané na plátky). Naplňte pripravený kontajner tak, aby v jeho hornej časti bol malý voľný priestor.moje jablká

plnenie bánk

Krok 2. Varenie sirupu. Pre tento cukor nalejte do vriacej vody. Sirup varíme 2 minúty. Potom odstráňte oheňový sirup a naliať tak, aby boli jablká úplne pokryté sirupom.nalejte sirup

Krok 3. Po 5 minútach. čakajúci sirup sa nalial späť do panvice a zapálil. Po varení sa kvapalina znovu naleje do plechoviek. Po 5 minútach. postup sa opakuje.ochladíme kompotu

Krok 4. Po druhej náplni sirupu, poháre s kompótom jabĺk pre zimné rolky. Potom je treba obrátiť. Pod krkom môžete dať látku alebo noviny. V tejto polohe ostávajú nádoby až do konečného ochladzovania.

Uistite sa, že zachytenie plechoviek je dostatočne tesné. V opačnom prípade môžu do nápoja vstúpiť mikróby, čo spôsobí nežiaduce procesy. Ak sa použili hliníkové uzávery, znamením dobrej blokády je ich depresia.

ukladámeNedostatočná deformácia môže byť spôsobená nadmerným plnením plechu s ovocím alebo nesprávnym chladením kompótu. Aby nedošlo k poškodeniu produktu, stojí za to zmeniť veko a sterilizovať kompotu znovu.

Kompot z celých jabĺk (so sterilizáciou)

kompotu celých jabĺkzloženie:

 • čerstvé polovičky zrelých jabĺk – 1 kg;
 • cukor – 270 g;
 • sušená mäta – 2 vetvy;
 • voda – 1 liter.

Krok 1. Pre zber si vyberáme zrelé ovocie bez viditeľných chýb, najlepšie bielej náplne. Vystrihnite stonky (dostatočné na to, aby ste nechali ⅓ dĺžku) a opatrne umyte jablká. Potom ich nalejte do šľahača na vodu. Položte ovocie v čistých nádobách na polovicu objemu. Nakoniec položte mätové vetvičky. Mincovu je možné nahradiť klinčekmi, vanilkovou alebo škoricovou palicou.

Takže počas sterilizácie sa koža jabĺk nerozbije, prerazí ovocie na niekoľkých miestach s párátkom alebo silnou ihlou. Celé jablká sú najlepšie zachované.

Krok 2.Prerušte kvapalný cukorný sirup.

Krok 3. Naplňte jablká horúcim sirupom a prejdite na sterilizáciu. Naplňte plechovky viečkami. Na dne panvice určenej na sterilizáciu položte špeciálnu drevenú mriežku alebo uterák. Uistite sa, že banky nepoškodzujú z poklesu teploty. To sa môže stať, ak umiestnite poháre do vriacej vody.

Related  Klasické a moderné recepty sladkých a kyslých tkemali zo sliviek

Krok 4: Dovolenka by sa mala vykonať okamžite. Otočte nádoby a ochlaďte ich.

Kompót sušených jabĺk

kompót sušených jabĺkzloženie:

 • sušené jablká – 100 g;
 • cukor – 120 g;
 • voda – 2 l;
 • kyselina citrónová – 0,5 lyžičky. (môže byť nahradená citrónovou šťavou).

Krok 1. Choďte a opláchnite sušené jablká. Potom ich vložte do hrnca.

Krok 2. Vysušte sušené ovocie teplou vodou. Potom pridajte cukor a nakrájajte na nízke teploty po dobu najmenej 25 minút.Cuk sa môže nahradiť medom. Ale mala by byť rozpustená v už pripravenom kompote z jabĺk. Recept na každý deň vyžaduje hrniec s hrubým dnom. Hlavnou vecou nie je preháňať ho s časom varenia. Pripravenosť je podmienená mäkkosťou. Pitie nápoja zo sušeného ovocia je lepšie so zatvoreným vekom, pretože v priebehu procesu odparovania sa strácajú užitočné látky.

Predsušené jablká by mali byť naplnené 10 minútami. vo vriacej vode. Ak chcete diverzifikovať chuť nápoja, pridajte k nej ďalšie sušené ovocie. Takéto koreniny môžete použiť ako melízu a klinček.

Krok 3. Odporúča sa zabaliť panvicu s čerstvým vareným kompótom s uterákom alebo prikrývkou a trvať niekoľko hodín. Potom bude chuť nápoja čoraz jasnejšia a intenzívnejšia. Po ochladení kompótu pridajte kyselinu citrónovú.

Kompotovanie jabĺk v multivarkách

zloženie:

 • jablká – jeden a pol kilogramov;
 • cukor – 250 g;
 • voda – jeden a pol litra;
 • klinčeky – 3-4 kusy;
 • citrón – 1 ks.

Krok 1. Vypláchnite ovocie. Potom z nich odstránime kožu. Zberáme šupku v špeciálnom jedle, ako to bude použité. Potom nakrájajte jablká na 4 časti a odstráňte kosti. K nakrájaným jabĺkam vytláčame šťavu z jedného citrónu. To pomôže zabrániť stmaveniu jabĺk.

multivarkiKrok 2. Pri príprave kompótu potrebujete program “Multiprocess” (môžete použiť aj možnosť “Quenching”). Teplota by mala dosiahnuť 160 °. Čas, ktorý je nastavený na 15 minút, položíme odlupovanie jabĺk do misy multivark. Naplňte všetko teplou vodou, potrebujete pol litra. Keď voda vriaca, pridajte cukor a varte zostávajúci čas. Hotový sirup sa prefiltruje cez sito alebo gázu.

Krok 3. Vložte pripravené plátky jabĺk do pohárov. Naplňte ich sirupom, zakryte a nechajte až do chladenia. Keď sa kompót infúzie, nalejte sirup do misy multivarquet, pridajte klinčeky a opäť použite program “Multipovar”. Privádzame kvapalinu do varu. Horúci sirup sa naleje do plechoviek.

Medzi vekom a kompótom by mal byť voľný priestor, ale nie väčší ako 2 cm.

Krok 4. Zakryjte poháre s viečkami a sterilizujte ich. Toto sa dá urobiť aj v multivarke. Naplňte misku teplou vodou. Spodok misy je pokrytý gázou zloženou z niekoľkých vrstiev. A len potom dať pohár kompótu. Pre možnosti sterilizácie sú “Hot” alebo “Pečenie”. Po varení prepnite multivark na “Quenching” na 20 minút. To je všetko, čo musíte urobiť pred zatvorením kompótu jabĺk na zimu.

Related  Niekoľko zaujímavých receptov na výrobu šošovicovej polievky

Multivarka je vhodná aj na varenie jablkového kompótu zo sušeného ovocia. Preto sa do misky multivarkára umiestnia premyté sušené jablká (400 g), naplnené kvapalinou a ak je to potrebné, pridaný cukor. Pri varení je vhodná možnosť “Hasenie”. S takým programom bude kompót ochabnutý, čo na rozdiel od varu vám umožní ukladať viac užitočných látok. Nastavte časovač na 50 minút.

Jablká v jablkovej šťave

jablká vo vlastnom šťavezloženie:

 • jablká – 2,5 kg;
 • Čerstvo stlačený jablkový džús – 1 l;
 • voda – 1 l;
 • cukor – 200 g;
 • kyselina citrónová – 10 g.

Krok 1. Pripravené sterilné poháre sú naplnené premytými jablkami na vrch. Plody musia byť celé, lepšie ako malé. Po dokončení tejto cesty vylejte ovocie vriacou vodou. Potom zakryjeme poháre s obalmi, zabalíme ich uterákom a necháme na chvíľu.

Krok 2. Čerstvá šťava sa naleje do panvice a je k nej voda, cukor a kyselina citrónová pridávanie. Po varení odstráňte penu a keď je šťava úplne vyčistená, vypnite oheň.

Množstvo cukru je možné upraviť v závislosti od typu jabĺk.

Krok 3. Zlučujeme vodu z pohárov s jablkami a naplníme si pripraveným sirupom. Potom môžete pokračovať v rolovaní.

Prečo by ste mali pripraviť jablkový kompot na zimu?

Po prvé, varené doma dusené jablká, jednoduché recepty sú uvedené vyššie, oveľa užitočnejšie v priemyselnej výrobe štiav. Budete chránení pred farbivami, vonnými látkami a rôznymi konzervačnými prostriedkami. Všimnite si, že priemerná hladina kalórií tohto kompótu je 93 kcal na 100 g nápoja.

Po druhé, jablkový kompót je vynikajúcim doplnkom pre sušienky, sušienky, zákusky a iné pečivo. Hotový kompót sa dá podávať s plátkom mandarínky alebo pomaranča. Podľa etikety by takýto nápoj mal byť umiestnený do špeciálnych šálok (“compotes”). Avšak, môžu byť nahradené misy, kremankami alebo šálky.

chutný užitočný kompotPo tretie, plody z kompótu sú samy o sebe užitočným a chutným dezertom. Pre najmenších môžete pripraviť kompót s buničinou, preto stačí, aby sa obsah miešal s mixérom. Ovocie z kompótu sa môže bezpečne použiť ako náplň pre vdolky, plátky alebo otvorený koláč. Tiež s ich pomocou môžete urobiť vynikajúcu ovsené vločky.

Po štvrté, kompót z čerstvých jabĺk, recepty s fotografiami, ktoré boli uvedené, dobré pitie pre všeobecné posilnenie organizmu. Pomáhajú zotaviť sa po fyzickej námahe. Aj jablkové nápoje by sa mali konzumovať s anémiou a zníženou kyslosťou. V jablkového kompótu obsahuje veľké množstvo draslíka a horčíka, ktoré zlepšujú činnosť srdca, zatiaľ čo fosfor, železo vápnik a aktivovať metabolizmus. Okrem mikronutrientov stojí za zmienku o vitamíny A, B6, B2, B1, C, a listovej a kyselinu pantoténovú.