Zelené ovocie hráškuHrášok je jedným z najpopulárnejších a najbežnejších strukovín nielen v našej krajine, ale aj na celom svete. Túto skutočnosť uľahčuje nepríjemnosť, skorá zrelosť a výnos plodín, ako aj vysoká nutričná hodnota zozbieraných bôbov. Dokonca aj v dobe bronzovej ľudia mohli zbierať a sušiť plody divých strukovín.

Dnes hrášok je uznaný ako sklad bielkovín, vlákniny, cukrov a vitamínov. Zrelý hrášok obsahuje až 35,7% bielkovín, zatiaľ čo ovocie je jeden a pol krát viac kalórií ako zemiaky. Zeleného hrášku sa často nazýva sladký, pretože v čase technickú vyspelosť sa hromadia asi 4,8-7% cukru, veľa kyselina askorbová, vitamín PP, karotén a vitamín B. Okrem toho, šťavnaté prítomnosť hrachu sodíka a draslíka, fosforu , železo a vápnik, esenciálne aminokyseliny, bielkoviny a vlákniny.

Hrášok pestovaný za súčasných podmienok nielen sušených, ale aj mrazených, konzervovaných, múky a iných výrobkov.

Pred zberom hrachu treba čistiťAle ako doma hrach vysuší, marinuje a zmrazí? V závislosti od štruktúry fazule rozlišujú medzi mäkkými a cukrovými odrodami. Listy ostrieľavého hrášku sa pri dozrievaní stávajú tuhými, pretože vo vnútri je vytvorená vrstva podobná voskovanému papieru alebo pergamene. Cukorový hrášok je možné jesť šťavnatými špachtľami, nie menej výhodnými ako plody rastliny.

Zrelý hrášok, so stratou vlhkosti a sušením, získava vrásčitý povrch, ale existujú odrody, ktoré udržujú hladkosť a okrúhly tvar v suchej forme.

Dnes je zelený čerstvý aj sušený hrášok neoddeliteľnou súčasťou stravy mnohých ruských rodín. Ako získať na zimný hrášok pestovaný na lôžkach svojho pozemku?

Ako vysušiť hrach doma?

Zrelý a zelený suchý hrášokAk chcete získať vysoko kvalitný hrach, ktorý ide na prípravu polievok, štiepanej zemiaky a iných jedál, zbierajú plody zrelosti vosku, ktoré nemajú čas na mletie. Aby sa zabezpečilo, že hrach nestráca svoje prospešné vlastnosti, odporúča sa začať sušiť najneskôr 5-6 hodín po zbere. Ale predtým, ako vysušíte hrach doma, ošúpali, triedili, odstránili hrach, ktoré neboli vytvorené alebo poškodené škodcami.

Related  Ako vyrábať a na čo sa používa kokosové mlieko

Potom hrášok:

  • na 1-2 minúty bledý na fixáciu krásnej zelenej farby a zachovanie krémovej konzistencie hrášku;
  • rýchlo ochladzovať pod tečúcou vodou alebo pomocou hrudníka;
  • opäť blanší a opäť chladný;
  • vysušte a rozptyľte na plechu v tenkej vrstve.

Sušičku čistite v rúreDomáci hrášok v rúre alebo elektrickej sušičke by mal byť sušený v dvoch alebo troch jedlách, po dobu 2 až 4 hodín, snažiac sa čo najmenšie zahriať suroviny. Ideálna teplota je 40 – 50 ° C. Medzi tréningmi v rúre sa hrach uchováva pri izbovej teplote po dobu 3-4 hodín. Pri sušení môže byť teplota sušenia nastavená na 60-65 ° C, aby sa zajistilo, že hrach nebude praskať a bude mať jednotnú farbu.

Menej vlhkosti zostáva vo vnútri hustého hrášku, tým dlhšia bude trvanlivosť.

Sušený domáci hrášokPokiaľ je technológia pozorovaná, hrášok pripravený na zimu si zachová intenzívnu zelenú farbu a pokrmy z nej budú chutné a užitočné.

Ak sa sušenie nie je zozbieraná zelenej a žltej takmer zrelé hrách, potom sa konečný produkt bude viac hrubý, škrobovej, ale veľmi vhodné pre varenie výživné polievky, výroba obilia a iných príloh.

Z hrachu vysušeného doma, dostanete nádherné jedlo, z ktorého môžete piecť chlieb, rýchlo doplniť paliva pre polievky a omáčky.

Hrachová múkaAko doma ukladať hrach, ktoré boli sušené? Keďže sušené fazule väčšinou priťahujú škodcov, hrach pripravený na dlhodobé skladovanie je pokrytý sklenenými nádobami s pevne uzatvorenými viečkami. Je lepšie umiestniť plechovky s hráškom na chladnom suchom mieste, kde obilniny nebudú vystavené slnečnému žiareniu. Z času na čas sa hrášok pretrepáva a kontroluje na hmyz a plesne.

Ako zmraziť hrášok?

Mrazený hrášokNa mráz vhodný šťavnatý, dobre tvarovaný zelený hrášok.

  • Ak sú fazule odrôd cukru určené na spracovanie, môžete zmraziť individuálny hrášok a celé struky.
  • Ak sa v oblasti rozrába peeling hrášok, pred zmrazením hrachu v domácnosti, musí byť zbavený čepelí.

Related  Zucchini chutné konzervované v paradajkovej šťave na zimu

V rámci prípravy na zimné hrášok, a zostal v rovnakej škole, a užitočná ako posteľ, fazuľa luschat, vytriedených, uistite sa, že Blanch po dobu 1-2 minút a chladená ľadovú vodu. To nestratí zelený hrášok a nezachráni jeho konzistenciu a chuť. Keď sa hrášok chladí, rozloží sa na papierové obrúsky a dôkladne sa vysuší.

Skladovanie hrachu v mrazničkeŠírenie na paletách alebo podnosoch, kŕmna fazuľa je zmrznutá, to neumožňuje individuálny hrášok držať sa spolu a tvoriť beztvarú kómu. A už zmrazené doma, hrášok sa naleje do vrecúšok alebo kontajnerov na neskoršie skladovanie v mrazničke.

Ak ihneď zabalíte hrášok do obalov a nádob, potom sa čas od času, kým proces zmrazovania nedokončí, sa kontajnery vytiahnu a pretrepú a rozbijú vytvorené hrudky.

Zmrazený mladý hrach v strukochCukor šťavnatý hrášok doma a zmrazené v strukoch. Aby sa to dosiahlo, fazuľa je triedená, umývaná, prúžky a hrubé vlákna, ktoré spájajú listy, sú odstránené. Ak je to žiaduce, môžu sa orechy rozrezať na 2-3 diely. Potom pripravená surovina v cedníku na 2-3 minúty je bledá a ochladí sa ľadovými kockami alebo vodným lúčom. Je dôležité vychladnúť a vysušiť hrášok, aby na ňom neboli stopy vlhkosti. A už pripravené zelené struky sú stanovené vo vreciach alebo kontajneroch tesne uzavretý a čistiť mrazničku, kde zozbierané na zimných hrách možno uložiť 6-8 mesiacov bez straty chuti a užitočné vlastnosti.

Prírodný konzervovaný hrášok

Príprava mladého nevareného hrášku na konzerváciuKaždý, kto miluje zelený hrášok, bez ktorého nie je možné urobiť dovolenkové šaláty a bežné prílohy, môžete to urobiť vo svojej vlastnej kuchyni zo surovín zozbieraných na pozemku. Purifikovanej hrách a presunutý pred odoslaním bánk varí pol hodiny, potom sa voda sa dekantuje, vysuší a zelenina, šírenie na sklenených nádobách, zalejeme vriacou soľankou.

Na nalievanie na liter vody potrebujete 10 gramov soli a rovnaké množstvo cukru. Ak je to žiaduce, môžete pridať svoje obľúbené korenie do kvapaliny, napríklad listy ryže alebo petržlen zelenej. Plnené plechovky sú sterilizované. Spolu s hráškom sa tak môžu zachovať kukuričné ​​zrná, plátky mrkvy a špargľa.

Majte hrach doma lepšie v suteréne alebo v chladničke.

Nakrájaný hrášok na zimu

Zachovanie hráškuAk chcete získať hrach z marinovaných postelí na zimu, odlúpnite a varte 30 minút.

Related  Úžasná kombinácia pikantnosti a jednoduchosti – židovské občerstvenie

Pripravený týmto spôsobom rozdelené v hrášok menšie banky a zalejeme vriacou marinádou, čo si vyžadovalo 1 liter vody, 30-40 g soli, 15-20 g cukru a 100 ml 9 percent octu. Po naplnení plechoviek sa sterilizujú a posielajú na chladné skladovacie miesto.

Ako hrachu hrachu doma?

Nakrájanie hrachu domaNež budete môcť doma hradiť hrášok alebo celé struky, zbieraný zelený hrášok sa umyje v tečúcej vode, ak je to potrebné, rozdrvia alebo odrežú hrubé kusy z strukov. Pred nakladaním hrášku, v závislosti od stupňa zrelosti a zvoleného spôsobu konzervácie, varíme 5-10 minút, potom ochladíme a rozdeľujeme na čistenie pohárov. Pripravená zelenina sa naleje horúcou soľankou v množstve 1 kg hrášok mal 300 gramov soli.

Plátky cesnaku, trocha korenia a ďalších korenín vám prinesú originálne občerstvenie na masové pokrmy pikantnosti a jasnú chuť.

Teraz môžu byť nádoby zatvorené a po ochladení odoslané do chladničky na uskladnenie.

Konzervovaný hrášok na zimu – video